Domov » Žurnál+ » Autor: Peter Filip

Žurnál+

Ako vyšiel ajťák s kožou na trh

Peter F. » Osobné Blogy / 2022-05-20 08:11:18 /  7 komentárov / 16 lajkov

Ahojte, nie je to tak dávno, čo som začal pokukovať po niečom, čo by mi zamestnalo myseľ a tiež ruky. Keďže pracujem na technickej podpore, bolo mi jasné, že to nesmie byť nič pocitové, ale práve naopak, čistá práca. A hlava začala preberať možnosti: drevo, kov, koža, drôt, či hlina... a potom to prišlo. Veď dedo bol šuster. A bolo vymaľované. Ide sa na vec. Nasledovali dlhé hodiny sledovania tutoriálov, čítania článkov o nástrojoch a v neposlednom rade, hľadanie lacnej hovädzej kože, aby som sa mal na čom učiť. Trvalo to pár dní, všetko potrebné mi prišlo domov ( hovoríme o dobe Covidovej ) a začal som pracovať. Prvé výrobky boli ako asi u každého tvorcu kostrbaté, potom trošku škaredé, nedetailné. A potom to cvaklo - veď ono to ide úplne ľahko a krásne. Aj hľa, prvé výrobky, za ktoré som sa nehanbil. 

Po chvíli praxe a nespočetného množstva zle urobených stehov začali výrobky vyzerať ako tak k svetu. A vtedy som pochopil, že práve koža je to, čo ma dokáže v zhone upokojiť, pri čom mám radosť keď niečo vytvorím, a že keď niečo nevyjde nemám sa hnevať, ale sa poučiť a druhý krát tú istú chybu neurobiť. Že lepšie ako cesta je cieľ? Prakticky úplne rovnaké. A s dodatkom, že cesta je pre každého iná, no vlastné úplne rovanká. Som rád, za to, na akej ceste som a už teraz sa teším, čo všetko na nej získam. 

A teraz k technickej stránke: 

Prečo koža? 

Pokiaľ hovoríme o hladenici, teda triesločinenej koži, nemáme sa čoho báť. Materiál je stály, pevný, odolný a len veľmi zriedkavo je naň niekto alergický. Má svoju typickú vôňu, čo je samozrejme subjektívne, ale aj snúbenica najprv zaryto tvrdila, že koža smrdí a aktuálne sa už nesťažuje vôbec, a to aj pri dodávke čerstvučkej, čiže... Skrátka, nenájdete u mňa koženku. Iba poctivú kožu.

Aké typy kože používam? 

Hovädzia hladenica, hovädzia crazy horse koža ( čo to ten crazy horse je, keď je hovädzia, to je na samostatný článok ), alebo farbenú hovädziu hladenicu - lícovku. Na šitie využívam voskované nite o hrúbke od 0.6mm do 1mm, v závislosti od použitia a žiadosti zákazníka. 

Ako šijem? 

Ručne. Možno je to drina, ale neviem si predstaviť strojové šitie, keďže práve ručne dedo šil čižmy. Mašinu síce mali, ale 2 vrstvy kože neprešila ani za národ. Takže poctivo ručne. Naznačiť si stehy, zobrať šidlo a hybaj dierkovať. 

Čo v mojom obchodíku môžete nájsť?

Väčšinu času ide najmä o úžitkové predmety, teda peňaženky, ochranné obaly na kľúče, aby naše drahé telefóny neutrpeli žiadne škody, alebo aj kľúčenky, či niečo iné :) 

A v neposlednom rade - kto som?

Som 26 ročný tvorivý tvor, čo neobsedí ani chvíľu. Rád poradí, rád ukáže a najradšej urobí. Tvorím od svitu do mrku a najmä po práci. 

Čo pripravujem? 


Budem sa tešiť na Vašu návštevu v mojej dielni. 

EDIT: 
Tak a konečne som dokončil túto krásnu dámsku peňaženku. Už teraz ju môžete nájsť v mojom obchodíku. 

Komentáre

JanaYarn Držím palce, nech to vyjde.

2022-05-20 08:43:121x

filipovadielna @JanaYarn ďakujem :)

2022-05-20 09:06:45

besna_mat Krasna praca! Zelam vela tvorivych chvil:-)

2022-05-20 10:34:421x

filipovadielna @besna_mat ďakujem! :)

2022-05-20 10:44:44

imageB Držím palce, nech sa darí !

2022-05-22 08:39:001x

filipovadielna @imageB veľká vďaka :)

2022-05-22 11:53:321x

Sandante no paráda! nech sa darí! ... tá červená je top!

2022-05-23 13:29:421x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
filipovadielna
filipovadielna
8 predaných ks, 14 hodnotení

Výrobky, ktoré robím pre radosť. Všetko poctivo ručne šijem a to až do zodratia ;)

Takmer každý výrobok je možné personalizovať. Pre dodanie iniciálov, či konzultáciu o umiestnení vyrazenia odporúčam kontaktovať ma správou kde rád a ochotne poradím.

Filip.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Rubínová peňaženka  - 14580742_Rubínová peňaženka by filipovadielna
 Páči sa 28 ľudom
40,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »