Domov » Žurnál+ » Autor: Marta Michalčíková

Žurnál+

Náš patrón - Valentín

Marta M. » Osobné Blogy / 2020-02-14 14:31:14 /  3 komentáre / 9 lajkov

Na sviatok svätého Valentína oslavujeme aj my s manželom.

Dnes, vlastne zajtra je to už 40 rokov, čo sme sa zosobášili. Až dva krát - v piatok na matrike a v sobotu v našom kostolíku.

Možno aj nad nami drží ochrannú ruku svatý Valentín.

Kto vlastne bol svätý Valentín?

Cisár Claudius bol známy svojou záľubou vo vojnových výpravách a odporom k rodinným vzťahom svojich legionárov. Zastával názor, že ženatý vojak starostlivosťou o rodinu oslabuje svoju bojaschopnosť a obetavosť. Preto zakázal svojim vojakom uzatvárať manželstvá. Práve kňaz Valentín tento zákaz ignoroval a naďalej tajne sobášil zaľúbené páry. Tu možno hľadať pôvod sviatku zamilovaných, ktorý všetci zaľúbenci oslavujú na deň Valentínovej smrti - 14. februára.

Jeho konanie sa donieslo cisárovi, ktorý dal rebelujúceho kňaza uväzniť. Vo väzení liečil chorých kresťanov. 14. februára 269 kat mečom ukončil jeho život. Pred svojou popravou stihol prinavrátiť zrak a sluch postihnutej dcére svojho žalárnika, do ktorej sa, podľa legendy, dokonca zamiloval. Jej otca, Asteria, uzdravenie dcéry presvedčilo o moci Ježiša Krista a s celou svojou rodinou sa mu dal pokrstiť. V súvislosti so sudcovou dcérou sa traduje, že pred svojou smrťou poslal dievčaťu lístok s podpisom „Od Tvojho Valentína.“

14. februára ho väznitelia vyvliekli von a na Via Flaminio pri známom Mulvijskom moste ho sťali. Jeho traja učeníci Valentínovo telo previezli do svätcovho rodného mesta kde ho aj pochovali a nad jeho hrobom postavili jemu zasvätenú baziliku (tu, avšak v chráme prestavanom v 17. storočí odpočívajú dodnes). Na podnet pápeža Pavla V. sa v roku 1605 uskutočnil archeologický prieskum, pri ktorom boli pozostatky svätého Valentína objavené. Lebka bola oddelená od trupu čo dosvedčovalo usmrtenie sťatím.

Okrem tohto chrámu sa dnes relikvie svätého Valentína nachádzajú aj na iných miestach; napr. lebka je uložená v rímskej Bazilike Santa Maria in Cosmedin.

/s láskavým dovolením prebraté z Wikipédie/.

Z dôvodu tohto nášho sviatku nevyhlasujem žiadnu akciu, ani zľavu, ani nulové poštovné.

Srdečne Vás ale pozývam na návštevu mojej galérie, kde nájdete veľa výrobkov, ktoré môžem tvoriť aj preto, že mám v manželovi oporu a v tejto činnosti ma podporuje.

S pozdravom

Marta

Komentáre

Momino naadhera

2020-02-14 14:55:461x

Liame Veľmi pekný článok a všetkým manželom a priaťeľom, ktorí podporujú svoje " polovičky" v ich záľubách a tvorivej činnosti palec hore:).

2020-02-14 15:19:151x

PohladnicePreRadost krásny článok ... blahoželám Vám k výročiu sobáša a ešte viac k tomu, že máte v manželovi oporu a podporu :) ... aj ja mám takého doma :) ... my sme si oslávili výročie 2.2. ( 2.2.1991 ) - do vášho okrúhleho nám ešte pár rokov chýba , ostáva mi však nádej , že aj my raz tak tých 40 oslávime :)

2020-02-14 19:08:511x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
felixanima
felixanima
6010 predaných ks, 1525 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Dobrý deň, milý priateľ, milá priateľka.
Zalej si kávičku, alebo čaj, prines si k počítaču aj zopár keksíkov...bude to na dlhšie. Nech sa Ti príjemne prezerá.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »