Domov » Žurnál+ » Autor: Mariana Janošová

Žurnál+

"faux painted walls" u vás doma rýchlo a lacno (FotoPostup)

Mariana J. » Fotopostupy a Návody / 2015-06-25 11:56:36 /  22 komentárov / 60 lajkov

Začalo to tým, že steny v našom novom škótskom podnájme už fakt potrebovali vymeniť vzhľad. Predošlí nájomníci mali (podľa mňa) divný vkus ladiť všetko do čierno-biela. Pre mňa to bolo proste bŕŕŕ! Ja, čo milujem farby, som sa mala denne dívať na negatívne tapety, ktoré pozostávali z čierno-bielych vodorovných širokých pruhov? Jasné, že som to tak nemohla nechať. Tapety šli dole a steny pomaľoval manžel najprv na bielo a potom som prevzala žezlo ja.

Nápad spraviť v chodbe akoby starú, ošarpanú stenu vznikol tak, že stena bola pod tapetou v hroznom stave. Tu v škótsku to je bohužiaľ bežný jav - miesto aby sa robili steny pekne hladké, zakryjú sa vrstvami tapiet. Napadlo mi, že miesto aby sme vynakladali energiu na potlačenie týchto nedostatkov, nerovností a nedokonalostí, radšej ich využijeme a zvýrazníme. Hneď ma pálila otázka, či toto už niekoho napadlo a tak som začala pátrať po internete a čo som našla, ma doslova očarilo. Veľmi sa mi páčil tento obrázok: 


Povedala som si, že musím nájsť návod, ako na to. Lenže ostala som sklamaná. Táto technika sa zrejme v maliarskom svete cení a našla som len spoplatnené uzamknuté návody. Alebo som len nebola dosť šikovná, aby som to našla. Popri hľadaní som našla ďalšie pekné farebné kombinácie: 

                                source1 source2 source3 source4 source5 source6 source7

Povedala som si, že možno na to prídem sama. Mala som doma zbytky nejakých farieb od sestier, ale keď som vyskúšala zopár farebných kombinácií, nič sa mi nepáčilo a navyše som vedela, že by to do úzkej chodby s nedostatkom svetla bolo strašne tmavé. Napadlo ma namiešať si pastelové odtiene. Pri tom sa mi podarilo vyliať strašne veľa farby, lebo plné vedro bolo strašne ťažké a ja som si myslela, že ho zvládnem podoprieť nohou, keď som chcela otrieť farbu z okraja. Tak som mala prácu navyše... 

V dvoch miskách (každá objem cca 2 litre) som si rozmiešala do základnej farby (odtieň magnólia - taká príjemná maslová) polievkovú lyžicu modrej a oranžovej. Skúsila som ich rukou v mikroténovom sáčku natupovať na papier a výsledok sa mi páčil. Vymaľovala som takto najprv chodbu a keďže sa mi to veľmi páčilo a farba sa mi zvýšila, vynovila som takto aj kuchyňu.

VÝHODY tejto techniky: 

  • potrebujete strašne MÁLO farby (na kuchyňu som použila asi pol litra z každého odtieňa), samozrejme závisí podľa plochy steny
  • skoro nič vás použitie tejto techniky nestojí - je to LACNÉ (stačia zbytky farieb alebo vzorky odtieňov a cca 20 ks sáčkov)
  • vymaľujete miestnosť vo veľmi KRÁTKOM čase
  • farba strašne RÝCHLO schne (vlastne okamžite, keďže rukou nanesiete len tenučkú vrstvu). Ak chcete, môžete druhou farbou začať maľovať hneď, ako skončíte s prvou. 
  • maľovanie je veľmi POHODLNÉ, jednoduché a skoro vôbec nie je namáhavé (ak začne bolieť ruka, po chvíľke oddychu môžete pokračovať)
  • nepotrebujete NIČ zakrývať plachtou či fóliou (za celú dobu mi spadli na zem asi tri malé kvapky farby, ktoré som len zotrela prstom)
  • nemusíte opravovať nedostatky steny, práve naopak - výsledok bude lepší, ak má nerovnomerný povrch, v nerovnostiach sa farba zachytí
  • nemusíte po práci vymývať žiadne valčeky ani štetce
  • ak použijete 3 farby, bude to zrejme vyzerať ešte krajšie. Skúste, nafoťte a pochváľte sa! :) Moja sestra si takto plánuje vymaľovať v dome, tiež sa jej to zapáčilo :)

Tu treba ešte poznamenať, že som zamazala rohy (okraje) stien pri strope, pretože som si ich nevykryla páskou. Mne osobne to nevadí, že to vyzerá takto. Ak chcete mať okraje stien pekne čisté, je to práca naviac - ale to by ste možno robili, aj keby ste maľovali klasicky...  

Tu je pre vás postup: 

Na chodbu som minula približne liter z každej farby, odložila som zbytok do vaničiek od zmrzliny. Na ruku som si navliekla mikroténový sáčok. Mne celé to balenie nebolo treba, tak som bola rada, že aspoň na niečo tie sáčky využijem. Sáčky sa po chvíli trhali, tak som ich vyhadzovala a navliekala si nové. 

Špičky prstov som namočila do farby, zovrela ruku v päsť, aby sa farba dostala na celú plochu ruky. 

Rýchlo som ju rozotrela po stene poväčšine krúživými pohybmi, alebo ako sa mi práve chcelo. Potom už som nefotila a stopla som si čas, za ktorý spravím celú kuchyňu. 

Na konci ma odfotil manžel. 

Trvalo mi to len 50 minút vrátane vypitia kávy, ďalších 10 minút som po sebe upratala - odložila som stupienok, zatvorila vaničky s farbou, umyla si ruky. Takto to vyzeralo po maľovaní prvou farbou: 

Takto to vyzerá po namaľovaní druhou farbou: 

Stena má takúto nedokonalú štruktúru, ktorá je podľa mňa práve preto úžasná. 

Fotky chodby, ktorú som spravila ako prvú. Chcela som ešte vytieňovať okraje okolo dverí a líšt zriedenou modrou farbou, aby to vyzeralo ešte viac "zájdene a starobylo", ale nakoniec sa mi nechcelo. 

A na záver ešte mini postup na prírodné rámovanie obrázkov od vašich detí, ak máte záujem :) Konáre som nazbierala vonku na prechádzke, nalámala na potrebné dĺžky, v rohoch zafixovala tavným lepidlom a potom poistila raffiou, ktorú som navliekla cez dierky v obrázkoch. 

Majte sa fajn a "dovidenia" v ďalšom postupe :) 

Mariana

*

Komentáre

campanula V detstve som sa za takéto steny hanbila, dnes na mňa pôsobia depresívne, ale chápem, že niekto po nich túži :)

2015-06-25 12:54:332x

farbi Ja to beriem z toho umeleckého pohľadu, čím viac náhod, tým väčšia dokonalosť ;-) A v pastelových tónoch to pôsobí príjemne :)

2015-06-25 12:57:40

tibetka aj ja už som nakúkala na niečo podobné, ale ešte nemám odvahu, bojím sa ako by to pôsobilo v stiesnenom prostredí podkrovia, u teba to vyznie krásne :)...a detské kresbičky nemajú chybu, tiež mám podobnú zbierku :)

2015-06-25 13:03:211x

farbi Ďakujem :) Ja som sa tiež zo začiatku bála, ale riskla som to a som spokojná. Myslím, že jemnými tónmi by si nič nepokazila ani v malej miestnosti, len si treba najprv odskúšať kombinácie odtieňov na papieri, aby to spolu ladilo. Myslím, že dobre by vyzerala kombinácia pastelová zelená a pastelová ružová; pastelová žltá a sivá alebo sivo-fialová, ... Jááj, keby som mala ďalšie steny, hneď tie farby vyskúšam :)

2015-06-25 13:31:421x

mary-artbodkask rastie Vam doma talent ;-) krasne kresbicky a to vesele ramovanie je skvele - dakujem za inspiraciu ;-)

2015-06-25 13:34:591x

FijA teda si šikovnica:)

2015-06-25 14:26:141x

Pcola tie zarámované umelecké diela sú najkrajšieeeee :)

2015-06-25 16:35:171x

HenrietaMocova Perfektne si tú chodbu oživila, stena je super! a umelecké diela ešte viac :-))))

2015-06-25 18:42:552x

LightAndAngels ...asi naživo to vyzerá lepšie... z umeleckého pohľadu si to naozaj výborne vymyslela aj urobila :)... no fotky, si myslím, že neukazujú dostatočne to čaro, ktoré tieto vaše nové steny zrejme naživo majú :)... ja som síce na moderno - hladké steny, jednofarebné, ale chápem, že mnoho ľudí má práve z takéhoto "starobylého" vzhľadu poriadnu radosť :)... šikulka si, teším sa s Tebou, že máš radosť svojich nových stien ;)....

2015-06-25 22:40:143x

Zzitka Páči sa mi takáto stena. Dcéra bývala v Bratislave v staršom byte v prenájme a tam boli steny podobne vymaľované. Majiteľ bol umelec. Najskôr som pozerala že čo to je, ale teraz sa mi veľmi páči, aj obrázky sú milenééééé

2015-06-26 00:07:522x

Zzitka Páči sa mi takáto stena. Dcéra bývala v Bratislave v staršom byte v prenájme a tam boli steny podobne vymaľované. Majiteľ bol umelec. Najskôr som pozerala že čo to je, ale teraz sa mi veľmi páči, aj obrázky sú milenééééé

2015-06-26 00:08:05

handmadebyZuZu jééj to je fakt pekné :) podľa mňa to bolo super riešenie a pravdepodobne aj cenovo menej nákladové ako sa snažiť tie steny dávať do poriadku, či? :)

2015-06-26 08:12:232x

farbi suzina, no jasné :) Cenovo a aj čo sa týka času a vynakladania energie.

2015-06-26 10:09:19

danculienka "proti gustu žiadny dišputát"...alebo" kolko ludí tolko chutí(názorov)"... no pre mňa smutné,pochmúrne nielen steny aj konáriky a pod....

2015-06-28 10:14:231x

LetiTiba Tie rámčeky sa mi veľmi páčia. Škoda, že môj "umelec" už odmietak takto krásne kresliť...

A čo je to rafia?

2015-06-28 23:54:431x

Floreza mne osobne sa steny páčia len v chodbe by som po tú ozdobnú lištu nechala čisto bielu - teraz je tam tá lišta taká zbytočná a radiátor dosť bije do očí - takto by to bolo zjednotené a vrchná stena by ešte viac vynikla podľa mňa, ale farebná kombinácia je veľmi zaujímavá takže palec hore :) - nad touto technikou uvažujem už dlhšie na jednu stenu v spálni.....

2015-06-29 12:59:051x

farbi LetiTiba, raffia je ten špagát, ktorým som omotala spoje konárikov. Je to prírodný, veľmi zaujímavý materiál, možno ho budete poznať pod iným menom. Používa sa v aranžovaní a kvetinárstvach :)

2015-06-29 13:31:59

farbi

2015-06-29 13:37:26

Agyness to si robila cisto tym igelitom ? robieva sa pokrcenym papierom a zaujimava struktura vznikne tahmi metlou zvislo ...co sa tyka mna presne taketo schvalujem a paci sa mi to momentalne vsak v byte nemozem malovat niesom vo vlastnom ale vylepsila som si stenu imitaciou tehlovej tapety ktora pojde lahko dole bez stop lepidla (samolepiaca tapeta)...a co sa tyka tvojej steny paci sa mi uz po tom modrom zasahu doladila by som to mozno okrovou a robila v provensalskom style ,uplne chapem tvoju potrebu experimentovat s farbami strukturami technikami som rovnaka :D

2015-06-29 20:53:091x

farbi Čisto mikroténovými sáčkami. Pokrčený papier ma nenapadol, ale ten by rýchlo navlhol a rozpadol sa. Metlu doma nemám :D

Len s tou modrou by to nestačilo, bolo by to asi ešte dosť prázdne, ale možno by bolo fajn dať miesto oranžovej bielu a bolo by to pekné... Som zvedavá, aké farby skombinuje moja sestra :)

Ďakujem za názor! :)

2015-06-29 22:02:56

LetiTiba Aha, lyko? :)

2015-06-29 23:59:50

farbi Jáj, neviem veru, či sa to tak volá :) Ja som sa k tomu názvu pracne dopracovala cez google, lebo som netušila, že ako sa to volá a toto som našla, tak ten názov používam. Asi kvetinárky a aranžérky by vedeli, možno že to je lyko :)

2015-06-30 11:00:19

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »