Domov » Žurnál+ » Autor: Mariana Janošová

Žurnál+

Artlíškin syndróm a ešte o "nenápadnosti"

Mariana J. » Osobné Blogy / 2014-01-30 06:49:02 /  204 komentárov / 110 lajkov

Vždy, keď dostanem popud napísať žurnál, robím to za horúca, pretože ak by som chcela počkať a vychladnúť, stratili by sa mi všetky myšlienky do nenávratna. Chcem písať o dvoch veciach, ktoré sa tu vyskytujú, niektoré v skrytosti, iné verejne. Rada by som, aby to vyznelo všetko mierne, ale to asi v tejto chvíli nedokážem, tak prepáčte, zhovievaví ľudkovia. Budem písať, ako mi huba narástla. 

  • Tak najprv "artlíškin syndróm".

Stretla som sa s dvoma prípadmi (no možno ich je viac), keď predajca kontaktoval iného predajcu s tým, že vyrába niečo, čo u neho vykradol, odkukal, skopíroval. Ale šlo o diskutabilné (vlastne absurdné) obvinenia. Budú asi lepšie konkrétne príklady: 

V prvom prípade dotyčný predajca kontaktoval iného a obvinil ho, že používa na tvorbu svojich zápisníkov textilnú pásku, kovové priechodky (bežne sa používajú aj v šití) a kovorožky. Proste komponenty voľne dostupné (aj ja by som raz chcela spraviť pár zápisníkov s priechodkami, to budem niekoho vykrádať?). Obvinil ho, že mu vykradol nápady a že on ako prvý začal na sashe túto pásku a kovorožky používať. Aké malicherné. O tom, že textilná páska je jedným zo základných prvkov výroby knihy, som sa učila v škole pred 14-timi rokmi a predo mnou kvantum iných ľudí. Toto je otázka technológie, nie nápadu! Kovorožky okrem funkcie estetického doplnku zase slúžia na ochranu rohov pred poškodením, lebo tie sú na poškodenie najnáchylnejšie. Ako môže niekomu napadnúť, že ako prvý vymyslel niečo, čo tu už dávno existuje z hľadiska nutnosti a praktičnosti? 

Druhý prípad je v princípe podobný. Jednému predajcovi nedalo, že druhý predajca od neho "kopíroval nápad". Upozornil ho na to narážkou v komentári pod vecičkou. Šlo o manžetky, ktoré sú žiadané po celom svete (podobne ako shamballa a macramé náramky) a vyrába ich spústa ľudí - na želanie zákazníkov. Tieto boli vyrobené na žiadosť fanúšika obľúbeného seriálu HIMYM, pre ktorý je charakteristická opakujúca sa hláška jedného z hlavných predstaviteľov: hláška "legen - dary". To vážne si myslíte, že biele písmo na čiernom pozadí už nenapadne nikoho iného, iba vás? Nehľadajte strašiaka za každým rohom, zmierte sa s tým, že robíte niečo, čo stovky ďalších ľudí. Treba rozlišovať, čo je kopírovanie, a čo všeobecne používaný motív. (Vľavo "originál", vpravo obvinená "kópia"). Na žiadosť obvinenej - autora vecičky napravo - som linky na vecičky odstránila. 

  • Druhá časť je na tému "Nie ste až takí nenápadní".

To, že kopírovanie vecičiek existuje aj tu na sashe, je fakt. Veľmi zaujímavé sú názory (alebo výhovorky) kopírujúcich. Kopiranti sa vždycky snažia obhájiť a vyzerať, že sú v práve. Niekedy aj priznajú, že sa inšpirovali. Ale je rozdiel medzi inšpiráciou a kopírovaním. Treba rozlišovať... Príklad inšpirácie: (vľavo etsy, vpravo sashe). 

Príklady kópie: (vľavo etsy, vpravo sashe). 

Vľavo pinterest, vpravo sashe:

Obhajovacie argumenty, s ktorými som sa stretla,  sú spravidla tieto: 

* ja som to nekopíroval/a od nikoho tu na sashe, videl/a som to inde, je toho plný internet (čiže skopíroval/a som to od niekoho, kto to skopíroval už predo mnou)

* veď na to je voľne dostupný návod (áno, ale treba uviesť zdroj inšpirácie)

* inšpirujem sa tvorbou tohto autora, ktorú veľmi obdivujem (až tak, že moje inšpirácie už sú na hrane)

* ja som tu nová/ý, ešte neviem, ako to tu funguje (to je vážne argument toto?)

* inšpiroval/a som sa, snáď to pôvodnému autorovi nebude vadiť (jasné, že nie, vecičky sa tu vystavujú preto, aby ich vyrobil niekto iný a potom predával, haha)

* veď o nič nejde, sú aj dôležitejšie veci (to samozrejme sú, ale vo svete kreativity je kopírovanie vážna vec)

* ja som nevedel/a, že sa to nemá, videl/a som návod v žurnáli a myslela som, že je to v poriadku (iste, návody tu vidieť často, ale dávajú sa sem, aby sa ľudia inšpirovali pre svoje potreby (nie kopírovali), už vôbec nie preto, aby ste si vyrobili niečo, čo budete ďalej predávať!)

* požiadal ma o to zákazník, poslal mi link na vecičku, ktorá je preňho drahá a či by som mu nevedel/a vyrobiť takú istú (takého zákazníka diplomaticky odmietnuť s odvôvodnením, že kolegom do kapusty nelezieme, aj keď sú z iného konca zemegule a o nás by sa len ťažko dozvedeli). Zákazníci sa niekedy naozaj nehanbia :)

 

  • Záverom chcem vyjadriť niekoľko dôležitých vecí.

Nie je to tak, ako mnohí radi vykrikujú, že nemáme čo robiť a tak len hľadáme, čo kto skopíroval. Je to tak, že náhodou na tie vecičky narazíme a dávame si to navzájom vedieť. A nie, nerobí nám to radosť. Nevyžívame sa v tom, je nám to trápne na to upozorniť, cítime sa pri tom nepríjemne. Ale vždy po konzultácii s pôvodnými autormi nám je jasné, že robíme dobre. Ak si budujete svoju značku, a len raz niečo skopírujete, riskujete, že niekto si to všimne a už asi na dlhú dobu budete mať na svojej osobe nežiadúcu nálepku, navzdory vašim "argumentom". 

Existuje ešte chúlostivá kategória "neúmyselného kopírovania" (prípady rovnakých nápadov u viacerých ľudí) a "nevedomej inšpirácie" (keď si z nás naše podvedomie robí dobrý deň), ale týmto témam sa tento žurnál nevenuje. 

Zdroje sú ukryté v obrázkoch, pokiaľ niesú ukryté v slove. 

Tento žurnál a fotky v ňom sú zverejnené so súhlasom zainteresovaných (okrem kopírujúcich, ktorí sa netaja tým, že neurobili nič zlé). Úprava žurnálu 4.2.2014 - odstránila som linky na vecičky a predajcov, ponechala som pôvodné zdroje na fotky. 

Vlastne neviem, či toto niekomu pomôže, či to niekoho zabrzdí, či uvidí, aké sú vlastne tie obhajovacie argumenty smiešne a priehľadné... 

Mnohí majú uvedené vo svojich predajných profiloch, niektorí aj v popisoch výrobkov, že vecičky vyrábajú s láskou. Už je to trošku klišé, asi nikto ich nerobí s odporom. Zakončím to pekným štipľavým postrehom jednej z nás: často sa mi zdá, že je to robené s láskou - k peniazom. 

 

Mariana

 

*

Komentáre

janya Nepoznám ťa osobne, Marianka, ale páči sa mi, že si priama, nielen "ťuťu-muťu, aké krásne, aké milé", ale zamýšľaš sa nad hlbším zmyslom vecí, situácií a reakcií. Názory ľudí však nikdy nebudú zhodné, preto očakávam, že sa tu spustí prúd obhajoby "nevinných" :)

2014-01-30 07:41:5313x

drotar.mlich Z autorkou clanocka uplne suhlasim.

2014-01-30 08:02:5112x

Koral zaujímavý žurnál,som veľmi zvedavá na reakcie a komentáre pod ním.

No malá otázka Mariana,čím,alebo kým si sa pri svojich výtvoroch "inšpirovala" ty?

http://polymerclayfimo.livejournal.com/4342921.html

http://www.sashe.sk/farbi/detail/obeznice

istá "podobnosť" je ,nie?

2014-01-30 08:14:1811x

vranka a Tilda? porušovanie autorských práv a nikto nič...

napr. je tu jedna predajkyňa vankúšikov na kojenie a na spanie, ktorá sa vôbec netají tým, že svoje nápady preberá z internetu, ešte o tom aj žurnál napíše a je za hviezdu...

2014-01-30 08:25:046x

ardeas Pre mňa je tento článok najlepší aký som kedy čítala na sashe, pretože je v ňom toľko pravdy, že by som sa nečudovala, keby ste ju tu za to zniesli zo sveta, že si otvorila ústa...

Koral, čítaj článok pozorne! Je to o kopírovaní (ktoré je až do očí bijúce),nie o inšpirácii. Podobných vecí aj od iných autorov k tomu linku čo si uviedla ti na sashe nájdem ďalších 5...

Nakoľko Marianu už určitý čas poznám, dovolím si tvrdiť, že vedome by nikdy! nekopírovala a túto údajnú "podobnosť" považujem za čisto náhodnu.

2014-01-30 08:25:2211x

Koral andreas,- " Obhajovacie argumenty, s ktorými som sa stretla, sú spravidla tieto: inšpiroval/a som sa, snáď to pôvodnému autorovi nebude vadiť (jasné, že nie, vecičky sa tu vystavujú preto, aby ich vyrobil niekto iný a potom predával - prípad vulpecula vs lenka2811"

tí ľudia,ktorých tu Mariana spomína sa "možno" tiež "inšpirovali" ...

ja sa nechcem nikoho dotknúť,ale keď ma kopne múza a ja sa rozhodnem urobiť napr.polymérového vtáčika,lebo sa mi páči,budem čakať,že sa niekto začne "hrabať" na pinereste a porovnávať moju prácu s tým čo našiel na pintereste? ako sa obhájim? -toto nebola narážka na tento žurnál.

Mariana má v mnohom pravdu,to je jasné a ja s ňou SÚHLASÍM,ale ako rozlíšim kópiu od inšpirácie??

2014-01-30 08:34:346x

gaal Koral aj si si precitala o co ide v priklade, ktory uvadzas? Ta lenka281 tam sama pise, ze hej, okopcila to, lebo sa jej to pacilo a "nemohla odolat" a dufa, ze ved to snad nevadi. Takze?

2014-01-30 08:49:286x

ardeas :) keď už, tak ardeas, ale nevadí :)

možno sa inšpirovali, možno nie, je to len príklad, tu ide o to, že keď si niečo chceš urobiť pre vlastnú potrebu, tak je to ešte ako tak okej, ale keď to chceš ďalej predávať, tak to je už nemorálne, aspoň podľa mňa.

Návod ako rozlíšiť kto bol s nápadom prvý asi neexistuje... no ked už niekto prizná, že sa "inšpiroval" a ešte to vyzerá takmer úplne rovnako a predáva to na rovnakom portály, tak to je do neba volajúca krivda.

Nechcem ťa uraziť, ale okrem obrázka kopírujúcej si si kukla aj komentáre dole? Tam je to do očí bijúce...

2014-01-30 08:52:102x

fnova ako obvykle Koral reakcia hodna dietata z materskej skoly. Hned musis ukazat prstom? A ze sa nechces nikoho dotknut, predpokladam, ze to bola len fraza, pretoze ty si sa niekoho dotknut chcela, ked si tu hned flusla taky priklad.

2014-01-30 08:54:3210x

chaton.bleu Presne tak, aj mne sa paci, ked sa o veciach hovori priamo, ked sa vobec hovori, nielen zurnaly typu postovne zdarma, rychla babovka, ako mi sashe zmenilo zivot a len tie presladene rydzopozitivne uvahy. Pozitivne ano, ale ked o veciach, co sa nam nepacia hovorit nebudeme, neprijemnemu sa budeme vyhybat, ako potom chceme, aby to bolo inak? Marianka, super!

2014-01-30 08:56:036x

drotar.mlich Treba si uvedomit co je to inspiracia a co okopirovanie do posledneho chlpu.

2014-01-30 08:57:4220x

ketlin Rozdiel medzi kopiou a inspiraciou je velmi zjavny. Inspiracia moze vychadzat napr. z rovnakej techniky (vid. napr. tie meteory co dala Koral ako priklad), ale autor da do toho aj nieco svoje. Kopia je snaha o presne zopakovanie diela so vsetkymi detailami, a neverim na taku nahodu, ze dvaja vytvoria do detailu presne to iste. V texte su krasne priklady takychto kopii.

Dalsia vec, ak sa clovek inspiruje, je to v poriadku, ale bolo by eticke uvadzat meno povodneho autora. Tu tiez samozrejme s ohladom na bod c.1 z tohoto clanku, v prípade, ze ide len o vyuzitie rovnakej techniky.

2014-01-30 09:11:1011x

details ufff.... tak toto sú ťažko stráviteľné veci. v každom prípade - ak je niekto dostatočne vybavený tvorivosťou (veď 99% zúčastnených si to uvádza vo svojom profile), mal by dokázať vytvoriť niečo originálne z vlastnej hlavy. A na druhej strane - ak je niekto dostatočne vybavený tvorivosťou (ako si to 99,9% uvádza vo svojom profile), možno ho kopírovanie jeho nápadov zabolí, ale zanedlho vymyslí niečo ešte lepšie, lebo na vykrádanie cudzích hniezd nie je odkázaný. O finančnom prospechu vykrádačov sa nerozpisujem, to je na inú debatu... Čo sa pôvodnosti produktu tu na sashe týka, myslím že sa stačí orientovať tými malými písmenkami ktoré označujú "dátum vloženia", hneď bude jasné, kto nápad z internetu realizoval ako prvý... :)

2014-01-30 09:23:044x

MiniaLab presne tak, súhlasím s ketlin, ja pokladám za inšpiráciu napríklad to, že sa mi páči technika na nejakej veci, no neurobím tú istú vec, len použijem techniku na niečo vlastné a výsledok bude tým pádom odlišný. K tomu by som prirovnala ten príklad, ktorý uviedla koral, ani zďaleka mi tieto vecičky (od maji a od dotyčnej na ruskom portály) neprídu podobné. Teraz všetko, čo ma dierky začneme hádzať do jedného vreca? Takže sme zase pri tom isto- treba rozlišovať, čo je kópia a čo len inšpirácia.

2014-01-30 09:24:5910x

Grace_fairy je to smutne ze su tu ludia ktori tvoria svoje vecicky s laskou - k peniazom :( .... ako pises v zavere zurnalu.... a mam taky pocit ze tu rastu ako huby po dazdi....

2014-01-30 09:29:073x

MiniaLab veru-details, aj to je uhol pohľadu, alebo ako sa vraví všetko zlé je na niečo dobré. Jasné , že kreatívny človek si aj s týmto poradí, ale to neospravedlňuje tých, ktorí kopírujú.

2014-01-30 09:29:235x

scarysilver Koral, pozri si to lepšie, je to (okrem dizajnu) aj celkom iná technológia. Malá rada: najprv kukaj, potom píš... a môžeš sa prípadne aj trocha zamyslieť medzi týmito dvoma činnosťami :)

2014-01-30 09:30:347x

Early_bird Najdrahsia gaal, tento clanok si precitajte aj sto krat do dna, do vasej galerie by sme mohli nalepit KU KAZDEMU vytvoru nalavo ORIGINAL z netu a vpravo vasu KOPII, ste nechutna plagiatorka, z vas NIKDY umelec nebude.

2014-01-30 09:31:141x

scarysilver Keď mám pocit, že sa pozerám na svoju vlastnú vec, tak si dotyčného tvorcu zapamätám a občas si ho pozriem... ak to bola jednorázovka, ktorá "sa pritrafila", nechám to tak, ale ak to pokračuje alebo mi začnú kamošky hovoriť, že videli moje veci tam a tam, tak (som taká hnusoba) dám priamo k vecičke koment. Našťastie to nie je tak často... A je rozdiel, keď človek použije rovnakú techniku a keď skopíruje vecičku trebárs len so zmenou farebnosti a podobne...

2014-01-30 09:36:354x

farbi vranka, písala som o tých, s ktorými som sa osobne stretla. Ak vidíš, že je niečo okopírované, treba nahlásiť.

Plus priložiť link originálnej vecičky, najlepšie s dátumom vloženia na internet.

2014-01-30 09:39:07

scarysilver Early_bird, tak daj! Milujem tieto komenty pod práve vytvoreným anonymným kupujúcim... mne sa jej veci páčia a nedá sa povedať, že by nemali spoločný rukopis a niekam nesmerovali...

2014-01-30 09:42:056x

chaton.bleu Presne tak, ked utocite, tak konkretne!

2014-01-30 09:43:584x

farbi Koral, len (niečím) zaslepený človek by mohol tvrdiť, že tieto vecičky sa podobajú.

Viem ťa poslať do galérie na sashe, kde ten link sadne lepšie. MiniaLab aj ketlin ti to pekne vysvetlili.

Nikdy vedome nekopírujem. Ak sa inšpirujem, uvediem meno autora, ktorý ma inšpiroval k vytvoreniu konkrétnej vecičky. Choď si ku mne pohľadať... Na mojich meteoritoch nie sú dierky, ale priehlbinky!!! A sú spravené trošku zložitejšie, ako šperky robené dutou technikou.

2014-01-30 09:44:318x

gaal Kde sa objavim, tam je hned Early_bird. V mojom predposlednom zurnale ste vyzyvali ludi, aby si zadali heslo quilling do googlu, ze uvidia veci, ktore som copy-paste ukradla. Niekto si dal tu namahu a napisal, ze to urobil, ale nenasiel nic, co by som ukradla. Uz je to vazne hadzanie hrachu na stenu a povedala by som az, ze ide o hadzanie mrazeneho hrasku na stenu. ked najdete u mna nejaky plagiat, nech sa paci, nahlaste to redakcii.

2014-01-30 09:46:3312x

chaton.bleu Early_bird nie je prave vytvoreny kupujuci, tymto stylom to nerobi prvykrat.

2014-01-30 09:47:172x

farbi Early_bird, už raz som vás odkázala, aby ste nemleli prázdnu slamu a nahlasovali kopírované veci, s priložením linku na originálnu vecičku. A to "najdrahšia" si odpustite. Ide z vás nenávisť, že mám pocit, že za chvíľu puknete.

2014-01-30 09:49:0711x

details MiniaLab - neospravedlňuje, súhlasím. A v tomto svete žiaľ často nejaká morálna prevaha pôvodcu nápadu nič neznamená. Za najsmutnejšie však považujem, ak sa plagiát predáva lepšie ako originál a to len preto, že pôvodca nápadu nemá až takú potrebu agresívnej sebaprezentácie...

2014-01-30 09:50:177x

chaton.bleu Verte-neverte, ludia, ja som donedavna zila v naivite, ze kopirovanie je neprajne obvinovanie, ze to by snad nikto nerobil. Bohuzial, stale sa dozvedam o dalsich a dalsich pripadoch, zistujem, ze to mozne je... Na druhej strane treba to vediet, hovorit o tom a aj rozlisit...

2014-01-30 09:56:314x

BorisS Ten názov nemá chybu:-))))))))))

2014-01-30 10:18:018x

natalyss http://www.sashe.sk/linzii/detail/motyli-naramek ja som bola prekvapená v poslednej dobe z tohto, a nakoniec z toho vyšlo, že predajkyňa dostala fotku náramku, ktorý chcela zákazníčka vytvoriť na objednávku, a nakoniec ho neprabrala, tak ho vystavila na predaj a nevedela, že niekoho kopíruje, tak sa ospravedlnila a náramok stiahla, a to si cením, ale čo neviem pochopiť je ak sa niekto vedome vystatuje cudzími výrobkami, a hrdo sa hlási, že to sám vymyslel, prípadne nakúpi n ebayi a predáva to ako handmade, len toto sa väčšinou po nejakom čase aj tak prevalí a ostane iba hanba, napríklad veľmi sa mi páčili mikiny pre psíkov tu na sashe s vtipnými parafrázami značiek ako adidog a spol. až kým som ich nenašla na ebayi, síce robené možno priemyselne, líšiace sa v detailoch, ale nápad parafrázovania konkrétnej značky aj s tromi kostičkami určite nie je náhoda http://www.ebay.com/itm/171182743457?var=470309707593&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2648 http://www.sashe.sk/jaurova/detail/teplakovy-joging

2014-01-30 10:36:054x

krasakreativna Ak si prečítate poslednú knihu od Dana Arielyho o klamaní, zistíte, že klamstvo a tvorivosť sú pojmy, medzi ktoré patrí rovnítko. (Pravdepodobne, ako dokazujú mozgové skeny, ktoré uvádza, je to tým, že tvoriví ľudia majú dokázateľme viac bielej kôry mozgovej, ako šedej, v porovnaní s inými). Tvoriví ľudia si viac vymýšľajú a OVEĽA viac podvádzajú! Nie je to len taký človek, ale vedec, ktorý kým niečo napíše, urobí tisícky merateľných experimentov. Svoje dôkazy, tvrdenia, hypotézy a príbehy končí slovami: ...považujem sa za veľmi čestného človeka a som veľmi kreatívny :)

2014-01-30 10:36:346x

gabirusi Marianna dnes zaťala riadne do živého .... Ale nech! Súhlasím s každým slovom a tí, ktorí nemajú nápady a niečo sa im na internete zapáčilo a začali to kopírovať HANBITE SA!

Pred pár mesiacmi som riešila ten istý prípad ale cez poštu aby som najprv zistila, že čo to má byť ... vo výklade bola jedna pani s brošňou... keďže som si bola istá, že tú brošňu som videla na pintereste išla som hľadať .... a čuduj sa svete mala som pravdu... napísala som tej pani, či si je vedomá toho, že porušuje autorské práva... najprv bolo zaútočenie na moju osobu , potom priznanie, že mám pravdu nie je to pekné a že to stiahne ... STIAHLA? No jasné , že nie. Avšak našiel sa aj iný prípad... ten istý zdroj kopírovania avšak reakcia bola ešte drzejšia ... a veď je toho plný internet , predávajú to aj iní ľudia, ktorí to nevymysleli ... a čerešničkou bolo - hej ? a Tildu môžu kopírovať nie?

Ani jedna a ani druhá predávajúca svoje odkopčené filcove brošne nestiahli... aj som ich nahlásila redakcii, tá však k dnešnému dňu neurobila vôbec nič ... a je tomu už nie jeden deň ale mesiac , či dva ....

KOPIA - 1. http://www.sashe.sk/FeltMagic/detail/brooch-autumn?ref=1

KOPIA - 2. http://www.sashe.sk/Mercy_Athena/detail/brosnicka

ORIGINAL - http://www.etsy.com/shop/designedbyjane/sold?ref=shopinfo_sales_leftnav

Drzosť ľudí vážne nepozná hraníc! Nie som síce predajca , ale veľmi ma toto kopírovanie hnevá ! Tiež si zvyknem niečo vyrobiť, niekedy sa mi niečo páči, tak si to vyrobím ALE NEPREDÁVAM TO!!!

A ešte k tomu záhadnému človeku... to útočenie na gaal je vážne trápne... a ešte vystupovať anonymne... čoho, že sa to bojíte milý/á Early_Birds?

2014-01-30 10:39:2510x

malvi pridávam sa na stranu tých, ktorým sa nepáči kopírovanie, avšak na druhej strane, 50% čačiek, ktoré sú tu v ponuke a o ktorých originalite sa niekto ustavične doťahuje, si vyrábajú deti v školských družinách alebo v záujmových krúžkoch. A mnohokrát tie deti ani nepoznajú etsy, ebay, pinterest... vymýšľajú si to sami... korálkové "originality" sme vyrábali pred 40 rokmi, polymérové hmoty sú tu tiež už pekných pár rokov a pracujú s nimi tisíce žien. Achjaj...

2014-01-30 10:48:016x

krasakreativna tieto žurnály majú veľkú komentovanosť a sledovanosť. To je ako správy v TV - povie sa, rozčúlime sa veľké NIČ z toho. Šikovní si spravia patent a idú. Šikovní sa tu NEVYSTAVUJÚ kópiami, majú ich na face a predávajú odušu... atu sa občas aj poniektorí z nich hrajú na moralistov. ÁNO! IDE O PENIAZE! A všetci PREDAJCOVIA na webe SASHE a iných sú predajcami kvôli peniazom! Z lásky ku kumštu ukazujeme inde, nie na predajnej sieti , kde je KOŠÍK. Ku košíku patrí aj LEGALIZOVANIE príjmu a k tomu aj nejaké autorské práva...atď. Kto tvrdí opak, nech sa pozrie na môj príspevok vyššie a na to, či má pri SVOJOM mene vyplnenú kolonku IČO/DIČ. Nazretie do svedomia už popísal Ariely. Tvoriví ľudia nepripustia, že podvádzajú, hoci o tom vedia, ale nájdu si (tvorivo) dôvody, prečo kamuflujú ... :) :) :) XIXI

2014-01-30 10:54:505x

chaton.bleu krasakreativna, co ste tym chceli povedat?

2014-01-30 10:56:422x

chaton.bleu myslela som na prvy komentar...

2014-01-30 10:57:30

krasakreativna že som si prečítala zaujímavú knihu od Dana Arielyho a je fakt skvelá :)

2014-01-30 10:57:371x

chaton.bleu malvi, obavam sa, ze ste nepochopili...

2014-01-30 10:58:391x

sativa a pre toto sa náš národ nikdy nebude mať dobre, lebo sa tvárime, že nám peniaze smrdia..mám otázku pre tých, ktorí tak radi zdôrazňujú, že tvoria s láskou a nie pre peniaze: prečo potom tú vašu tvorbu predávate? neviem ako ostatní, ale ja tu aj za veci "vyrobené s láskou" platím peniazmi ;-) prosím vás, napíšte mi tí, ktorí tvoríte s láskou a predávate veci na verejnom portáliiiiiiiiiiiii, nie je to trošku schizofrénia sa tu takto o tom stále vyjadrovať? a ešte mám prosbu pre tých, ktorí sa tým tak často zaoberáte, kto kedy od koho veci nadrzovku alebo nevedomky skopíroval, keď tu dávate linky s vecami z etsy a pod., máte na 100% istotu, že nekopíroval niekto zo sashe? ďakujem

2014-01-30 11:02:406x

krasakreativna Odkaz na knihu: Dan Ariely: Ako klameme ostatných aj sami seba, keď sa pokúšame schudnúť, nosíme značkové výrobky alebo platíme dane, Vydavateľstvo: Premedia, 2013

Ale samozrejme, treba brať veci s nadsázkou aj keď píšem výkričníky. Teória rozbitých okien niečo potvrdila - a to, že veci sa majú riešiť, kým sú malé. Keď sa stanú obludami, dusia nás.

2014-01-30 11:04:045x

chaton.bleu Ako uz aj autorka zurnalu pisala, tvorenie "s laskou" je uz dost sprofanovane slovne spojenie. To vsak neznamena, ze tu ludia netvoria naozaj s laskou. A ze sa tu vyrobky ponukaju na predaj, este neznamena, ze tvoria pre peniaze....

2014-01-30 11:08:195x

Koral ardeas prepáč mi,že som ti skomolila nick. viac sa to nestane. :o) nečítala som popis k výrobku,ale napravila som to.

lenka2811 píše,že sa inšpirovala,nie že to skopírovala.

Kočky,nečítala som Vaše komentáre,ja len chcem vedieť ako poznám,že je niečo skopírované a ako keď je niečo len inšpiratívne,toť všetko :)

2014-01-30 11:18:034x

gormic Pre vsetkych umelecky zalozenych ludi:

Prosim Vas, nedajte sa znechutit propadne odradit od svojej prace, Vase inspiracie a vyrobky robia tento svet krajsim. Zijeme v malej krajine, kde si chce kazdy nejakym tym sposobom prilepsit, ci uz legalne alebo nie. Umelec zostane navzdy umelcom, pretoze to ma v srdci a ludia ktori miluju umenie to vedia a budu mat doma radsej jeden drahsi original ako kopec smejdov. Kaslat na ten zvysny odpad novodobych rychlozbohatlikov a spekulantov, ktorych vidina lahkeho zarobku nuti robit to co robia. Nikdy nebudu orignalni, stale pojdu len v dave bez toho aby vystupili.

A este jeden dotaz k redakcii sashe. V prvom clanku uvodneho ustanovenia o podmienkach pouzivania je spomenute, citujem:

,,SAShE.sk je priestor na sprostredkovanie nákupu a predaja ručne vyrábaných AUTORSKYCH Vecičiek medzi Kupujúcimi a Predávajúcimi užívateľmi webu.''

Takze v podstane porusujete svoj vlasny kodex ak tu drzite predajcov tzv. ,,cinskych obchodov,, . Ale cert to ber, hlavne ze je biznis a ze sa predava a nakupuje, ved z toho predsa zijete, nie? Nezazlievam, asi by to spravila vacsina z nas, vratane mna. Verim, ze som svojimi slovami nikoho neurazil. A ak aj ano, co uz? Treba sa s tym naucit zit :)

2014-01-30 11:20:275x

Koral Ketlin,ďakujem za objasnenie.

Všetci ostatní: pardón zjavne som tento žurnál pochopila inak ako som mala,moja vina!

2014-01-30 11:21:414x

Karolina44 Mne to tu niekedy pripada, ze tu rovno predavaju vyrobky z ebay-u. Len kto by to dokazal skontrolovat a ako to dokazovat ? :-)

2014-01-30 11:22:163x

farbi Karolina, gormic, redakcia neustále apeluje na nás ostatných, aby sme im s tým pomáhali, pretože sami to nestíhajú triediť.

2014-01-30 11:28:173x

farbi Koral, buď taká láskavá, a prečítaj si všetky komentáre a potom reaguj ďalej.

lenka2811 síce píše, že sa inšpirovala, to je obvyklý argument. Prečítaj si komentáre k tej vecičke, vulpecula ti to možno vysvetlí lepšie.

Ak nevidíš rozdiel medzi inšpiráciou a kopírovaním, tak tento žurnál ti je nanič a rovnako tak výstižné slová od ketlin.

2014-01-30 11:31:115x

Koral ojojój,koľko negatívnych komentárov na moju adresu :o)

reakcia ako z materskej škôlky?

ďakujem fnova , ja som len chcela,keď už sa tu takto diskutuje,aby sa bral ohľad na každého.

mne to čo som pridala vo svojom komentári príde podobné,tak prečo mám byť ticho,keď sa chcem opýtať na nejakú vec? chcela som LEN VEDIEŤ AKÝ JE ROZDIEL MEDZI INŠPIROVANÍM SA KOPÍROVANÍM,čo mi Ketlin a MiniaLab ozrejmili,pretože ako jediné asi pochopili podstatu toho na čo som sa pýtala. milí moji,čo vyriešite tým,že budete medzi sebou a do seba rýpať?

Dostala som odpoveď na svoju otázku a som spokojná.

A ako som písala vyššie s Marianou SÚHLASÍM..ako to mám napísať zrozumiteľnejšie?

2014-01-30 11:32:275x

MiniaLab áno všetci tu predávame za peniaze, ale to neznamená, že to musí byť kvôli nim, pretože cena vecičky môže zahŕňať len peniaze, ktoré boli použité za materiál a energiu (napr. pri polymére použitie rúry, čiže plynu) a pod. Čiže zarobené peniaze sa opäť použijú na kúpu ďalšieho materiálu, takže sa to len otáča tak, aby ten dotyčný mohol tvoriť + sa zaplatí potom provízia. Áno sú tu šikovní ľudia, ktorý svojou tvorivosťou si už môžu aj na tom zarobiť. Keď to majú ako svoju prácu a jediný príjem peňazí, takto je podľa mňa len existenčná otázka a nie to, že idú hrabať peniaze aby si žili v prepychu...a celkovo, si myslím, že sa za 1. zbytočne chytáte len niektorých slovíčok a utekáte tak od pointy toho žurnálu a za 2. že táto veta ohľadom lásky k peniazom bola smerovaná zrejme na tých ktorý len bohapusto kopírujú, resp. sa pýšia cudzím perím...

Krasakreativna, nemyslím si, že je to blbosť, to čo sa píše v knihe, ale povedala by som, že je to blbo nazvané. Možno by sa to dalo porovnať s tou myšlienkou, ktorú preferujem, že nie je zlé sa inšpirovať a pretvoriť to podľa seba, ale kopírovať to už áno. Lebo koneckoncov s niečím naozaj úplne novým v dnešnej dobe sa už len ťažko príde, takže tie hotové podoby už len obmieňame. A myslím, že tá takzvaná kamufláš je úspech! pretože o to ide, aby nebolo vidno pôvod inšpirácie...to potom zaručuje, že to ten druhý človek PRETVORIL PODĽA SEBA, použil vlastnú fantáziu a VÝSLEDOK JE NAKONIEC ODLIŠNÝ a to už nie je kopírovanie....na tomto nevidím nič zlé. Na to poukazuje aj samotný žurnál vlastne, že treba odlišovať od inšpirácie a od kopírovania..takže zase to tu opakujem ako papagáj : )

2014-01-30 11:51:1013x

fiula Necitam vsetky komenty, len k clanocku. Vcera bola v radiu RTVS relacia o tom, ze Slovaci su ovela citlivejsi na plagiatorstvo ako ostatni obyvatelia v EU... Kolkokrat clovek rozmysla, ci niektore svoje veci zverejni, lebo mu ich iny lahko okuka a okopiruje. Vsimnite si, ze "ti za vodou" zdielaju svoje myslienky s ostatnymi. Nemyslim teraz len na sashe, ale vseobecne. Bloguju, robia seminare, kurzy, ucia inych... neboja sa, ze ich ktosi napodobni. Za vsetko cosi z knih Milana Kunderu: Ludi je mnoho a myslienok malo. Ano, budu vas vsetci opakovat, lebo ak sa stane cosi modou, tak to vacsina ludi chce mat, nosit, vystavit si v obyvacke... Nestaci byt tvorivy, a robit pekne originalne veci. Treba byt aj marketer. Alebo si ho najat. Tak to je.

2014-01-30 11:52:0211x

Wewerka Toto naše sashe je nejaké zacyklené. Akoby som raz dávno-pradávno takýto typ žurnálu už čítala (alebo ich bolo viac?)...reakcie podobné...ale bohužiaľ sa nič nezmenilo.

2014-01-30 11:52:148x

farbi Wewerka, keby sme mali byť ticho len preto, že už všetko bolo vymyslené a všetko bolo povedané, ale nič sa nezmenilo, tak to by na planéte bolo hrobové ticho už dávno. Možno je fajn nejaké veci pripomínať...

Videla som už žurnály, kde sa porovnávali originály a kópie, ale nevidela som nikde žiadne zhrnutie.

2014-01-30 12:03:216x

natalyss sativa a to sa vylučuje? podľa mňa je to rovnaké ako keď pracuješ v oblasti ktorá ti je blízka a rada chodíš do práce, tak isto môže byť handmade vyrábané s láskou, ale z lásky sa žiaľ nikto z nás nenaje a nezaplatí nájom, takže prečo by sa s láskou vyrobené (aj keď beriem, že väčšinou to znie ako otrepná fráza) nemohlo predávať, aj ten čo tvorí sa chce rozvíjať, a to tiež nejde bez peňazí, lebo aj to niečo stojí, materiál, kurzy a podobne

2014-01-30 12:12:0713x

ketlin súhlasím, aj keď všetko tu už niekedy bolo napísané, a táto téma sa tu raz za čas rieši, je dobré si to dokolečka pripomínať. Jednak sú tu medzi nami stále noví predajcovia, jednak niekto možno konečne pochopí :)

2014-01-30 12:20:196x

ZUMAart ...že Artlidkin syndróm, hi, hi.

2014-01-30 12:39:004x

sativa áno, natalyss, veď presne takto som to myslela, že považujem za normálne, že tu ľudia veci predávajú, takto ja ako zákazník chápem tento portál, len nerozumiem tomu zdôrazňovaniu (u niektorých), že nevyrábajú len pre peniaze...keby som si chcela pozrieť umelecké diela, určite neprídem sem na sashe (aj keď niektoré veci tu predávané do tejto kategórie patria), sem chodím kupovať a môžeš mi veriť, že za tie roky už viem veľmi dobre, kto tu vkladá do svojich vecičiek srdiečko, úprimne, tí, ktorí tu neovládajú svoje emócie a sú schopní mať ironické komenty na iných, to pre mňa nie sú, kto dokáže napísať jedovatý komentár, toho si nedokážem predstaviť, ako doma tvorí s láskou :-/ ďakujem, že si mi odpísala a mám ešte jednu prosbu o tvoj názor: keby som sa tu chcela zaregistrovať ako predajca, mám si prezrieť tých skoro 430 000 vecičiek, aby som náhodou nevyrobila trapas s kopírovaním alebo inšpirovaním? toto nemá byť podpichovanie, mňa naozaj zaujíma odpoveď na túto otázku, ďakujem

2014-01-30 12:39:537x

petrovic Sativa a ako viete ze ti mili a sympaticki to myslia uprimne? A viete ze mnoho svetovo uznavanych umelcov /vedcov, kapacit/ boli neprijemne povahy? A niektori dokonca alkoholici. :D Devalvuje to nejako hodnotu toho co vytvorili? Alebo to vypoveda o tom, ze svoje dielo robili s nechutou?

2014-01-30 12:52:207x

natalyss Sativa prečo by si si mala prezerať všetkých 430000 vecičiek, ja si myslím, že keď niekto tvorí podľa seba a vkladá vlastné nápady, tak vytvorená vec nikdy nebude stopercentne rovnaká ako niečo iné, ale to myslím vyjadruje tento žurnál, že ak dvaja kúpia rovnaké korálky a zavesia ich na háčik, alebo zalejú do živice nakúpené motívy, tak sa nemôžu čudovať, že to isté urobí aj ktokoľvek iný a nechce to veľkú dávku kreativity, to isté platí o technikách napr. obšívané korálky a podobne, a potom sú techniky, ktoré dovoľujú oveľa viac kreativity a tam je zjavné ak niekto okopíruje vec, alebo sa len inšpiruje a vloží niečo svoje... k tomu predošlému, na sashe veľa umenia nie je, ale každý predajca má svojich zákazníkov, ktorým sa vecičky páčia natoľko aby si ich kúpili, ja by som to vyjadrila tak, že sashe je v prvom rade predajný portál, ale s určitom pridanou hodnotou ručnej práce, ktorá je možno u mnohých zákazníkov smerodajnou, preto si myslím, že aj zákazníka zamrzí, ak zistí, že vec ktorú kúpil, o ktorej si myslel, že je originálna, nájde o polovicu lacnejšie na čínskom trhu...

2014-01-30 13:03:163x

Karolina44 ...tazko pomahat, ked tu plati "nech brouka žít"....., potom "brouci" pisu taketo clanky, kde napadaju inych "broukov":-)

2014-01-30 13:05:373x

farbi Karolina, nikoho nenapádam. Berme to tak, že som zberateľ kuriozít a to, s čím som prichádzala do kontaktu, som zozbierala do článku. Rada sa "nahlas" zamýšľam nad aktuálnymi témami.

Ty tiež máš jednu tému, kvôli ktorej nenechávaš ostatných žiť.

2014-01-30 13:16:015x

farbi Karolina, nikoho nenapádam. Berme to tak, že som zberateľ kuriozít a to, s čím som prichádzala do kontaktu, som zozbierala do článku. Rada sa "nahlas" zamýšľam nad aktuálnymi témami.

Ty tiež máš jednu tému, kvôli ktorej nenechávaš ostatných žiť.

2014-01-30 13:16:082x

farbi Pre EB k jej poslednému komentu k najnovšiemu žurnálu od gaal, pre prípad, že by to tam nečítala:

Early_bird, prosím vás, prestaňte už gaal napádať, ak máte dôkaz, tak ho sem dajte, ale toto sú len dookola ničím nepodložené tvrdenia. Mám silný pocit, že figurujete aj pod iným menom ako jej konkurencia, alebo "kryjete" nejakému inému predajcovi chrbát. Čo nevidíte, že vás nikto neberie vážne?

Je zaujímavé, že iní, ozajstní kopiranti vám do oka nepadli a k tým sa nevyjadrujete.

2014-01-30 13:27:306x

krasakreativna petrovic, toto je trefné a výstižné - a je to tak...Rembrandt ani nešiel za umierajúcou ženou, lebo... tvoril. A veľmi málo tvorcov je príjemných u seba doma, navonok sa tvária inak, ale mnohí ani to nie. "Niektorí" tu dávajú jedovaté komentáre. ... veta, čo ma pobavila. Ja som z tých dávajúcich komenty, ktoré sa NEPÁČIA, lebo sú povedané priamo, a nie uňuňuťuťuťu. Sme snáď dospelí a všetci PRESNE vieme, o čo ide, len sa chceme nejako páčiť, a tak sa ofukujeme, akože aby nebolelo, koľkokrát i vlastné svedomie. Aj o tom píše Ariely. Ak by nás to nebavilo, by sme to nerobili - jasné každému. A to druhé si fúkame. Aj to ostatné. Aby nebolelo. Ak sa stále vracia tá istá obluda, asi to bolí, nie? A, pozerám sa na bulharské a ruské hanmadeity, ako i na etsy či fler. VŠADE sú citliví na "krádež" vlastného "nápadu", veď dielko je ako dieťatko, aj mamičky sú citlivé na drobca. Podľa mňa je jedno, odkiaľ človek je, emócia nepustí. A hlavne vtedy nepustí, ak sú za ňou náklady na matroš a čas - a teda PENIAZE.

2014-01-30 13:29:001x

sativa petrovic, píšem o konkrétnych skúsenostiach tu na sashe, nie o vedeckých a umeleckých kapacitách vo svete, fíha, kam sme sa to až dostali :D pravdaže pôjdem radšej k lekárovi s otrasnou povahou, ke´d viem, že je odborník, ako k milému, ktorý okrem toho nič iné nevie ;-) strašne veľa vecí tu na sashe nemá podľa mňa umeleckú hodnotu, a to je práve to, o čom sa to tu donekonečna točí: rôzni ľudia majú celkom úprimne rôzny pohľad na tú istú "vec", takže ma fascinuje, keď sa niekto stavia do pozície, že len on(a) určuje, čo je čo, aby som upresnila, je tu niekde stránka, kde ľudia pridávajú dvojice linkov na ktorých sú podľa nich skopírované veci a z komentárov som usúdila, že jednému je to navlas rovnaké, inému sa to naozaj veru podobá, ďalšiemu sa to veru trochu podobá, takže podľa mňa ten, kto sa trasie, aby ho/ju nekopírovali, nech si dá svoje postupy patentovať, sashe môže urobiť sekciu Patenty, a tam povinne zavíta každý súčasný aj budúci predajca, aby mal istotu, že to, čo jemu skrslo v hlave nesmie tu ani inde predávať :-) peace

2014-01-30 13:35:433x

krasakreativna dobrý nápad sativa

2014-01-30 13:38:01

farbi sativa, jasné, potom bude polovica takých patentov v práve a druhá polovica budú artlidky. Bomba nápad.

2014-01-30 13:42:104x

natalyss farbi, ešte sa nečuduj potom ak ti príde papier od právnikov artlidky, že jej kazíš dobré meno :D to len tak pomimo

2014-01-30 13:49:297x

petrovic Sativa, ci je to vedec, umelec, handmadista na sashe, tak podstata ostava - povaha a prejav cloveka nevypovedaju nic o tom, ci robi svoju pracu s laskou alebo nie. Skor vas priklad s lekarom je trochu mimo pretoze prave u neho je dolezity pristup k ludom, ci je nejaky handmade tvorca odlud alebo stelesnene chodiace dobro je pre uzivanie jeho vyrobku nepodstatne. Ak sa mi niekoho vyrobok paci, tak sa mi paci a neriesim jeho povahu. Nejdem s nim do osobneho kontaktu, kliknem, kupim.

2014-01-30 13:51:214x

krasakreativna a ako inak? vždy som si rada vymýšľala. A myslela som si občas, že jú a helé, ako dobre som si to vymyslela! A tu kukuk na net, vtedy ešte nebol, a vidím, že niekto drzý na druhom konci sveta si vymyslel môj nápad!!! Jedna Arabka dokonca aj moju vlastnú tašku, drzaňa, keby môžem.... a to nehovorím o jednej tetuli, čo si dovoľuje naťahovať kamienky na šnúrky ako ja... a zašili LP do tašky ako ja cedéčko, hnusáci, vedela by som im...po ušach! A viete čo? Kašlem na nich, kopírovačov mojej hlavy, hoci o nej nevedia, veď sú odo mňa na míle. A okrem toho, na ich ušach môj svet nestojí. Asi preto, že ma handmade neživí...

2014-01-30 13:53:021x

sativa krasa kreativna, som ten posledný človek, čo ide každému fúkať bebíčko, ja mám práve naopak pocit, že si fúkajú tí s tými jedovatými komentármi, ak si sa v tom našla, som v tom nevinne, teba som nemyslela ani náhodou, práve naopak, ani si nespomeniem na komentár od teba, s ktorým by som nesúhlasila..s drzým vykrádaním nápadov tiež nesúhlasím, ale je zaujímavé že tildušky áno a iné nie? podľa akého kľúča? toto by som chcela pochopiť..naozaj je pravda, že takýmto písaním sa cestou k čítajúcim stratí veľa z toho, čo chcel a ako chcel odovzať pisateľ, hm

2014-01-30 13:56:39

farbi natalyss, ten pojem som vymyslela ja prvá a dám si ho patentovať ;-)

2014-01-30 13:57:152x

farbi A ona si ho skazila sama už dávno... to meno.

2014-01-30 13:57:402x

farbi sativa, neviem, na čo teraz narážaš, o tilde nič neviem, ale rada sa dozviem, ak o tom niekto napíše vlastný žurnál. Takže prosím, žiadne "podľa akého kľúča" mi do úst nepchaj. Ten žurnál som včera celý deň asi 30 x upravovala, aby som nikoho neprávom neobvinila, neurazila, aby ma nechytali ľudia za slovíčka, aby bol jasný a nedal sa prekrútiť význam slov. Ale vynaliezavec si cestu nájde.

2014-01-30 14:01:333x

krasakreativna zmena názvu článku dobrá :)

2014-01-30 14:21:222x

sativa farbi, nezaškodilo by aj tebe, aby si poriadne čítala komentáre, nič ti do úst nepchám

natalyss, ďakujem ti za odpoveď, tomuto, čo si mi napísala, rozumiem :-)

2014-01-30 14:25:51

krasakreativna sativa - viem - za sladkými slovami a "úprimnosťou" je najviac jedu a zlosti. Viem, že ty znesieš priamu reč.... A už dávno vravím, že Forum by mal byť pre zákazníkov uzavretý a táto téma sa má prehodiť tam. Tildu kopírujú, lebo nemá AP na Európu a lebo asi nemajú právnika čo naparí také pokuty, že mávanie ušami a očami tiežautorov Tilky spôsobí veternú smršť a zánik sveta.

2014-01-30 14:26:26

Katu-Hula Zaujímavá debata.

Čo by povedal na to starý Indián? Žila som trochu s nimi...

Ukradnuté jedlo nikdy neutíši hlad.

2014-01-30 14:33:5216x

farbi sativa, komentáre čítam poriadne, pochopila som z toho narážku na seba. Ak to tak nebolo, tak prepáč, zle som pochopila...

2014-01-30 14:36:36

Dadyart ... lidičky, Emeriku už nikto z nás, vás, neobjaví ...tak o čom? :-) :-) :-)... a čo bolo prvé...vajce, či sliepka? :-)

2014-01-30 14:37:2110x

farbi Krásne, Katka. Ďakujeme :)

2014-01-30 14:37:49

MZ Farbi, ten nazov clanku nema chybu ;-D vynoveny este lepsi cha cha

2014-01-30 14:46:046x

chaton.bleu Nahodou mna tento zurnal podnietil nakuknut do Pinterest-u (trochu sa aj hanbim priznat, ze doteraz som ho nepoznala). Co vsetko som tam nasla?!

2014-01-30 15:05:541x

Dadyart ..no čo???? vajce či sliepka? ...kto vyhral??? :-)..ešte by som si dovolila zabrdnuť do témy, ako často sa používa tuná slovné spojenie s láskou vyrobené a jednoducho slovíčko láska...už sa to tu omiela tak veľa, že ked už vidím niekde napísané toto slovíčko, postavia sa mi chlpy, s prepáčením ... a pri tom je to krásne slovo..no len... nejak sa už tuná moc otrepalo ... a inak, dá sa vyrobiť niečo aj s nenávisťou??? :-)

2014-01-30 15:22:146x

chaton.bleu Mna ked nejaka tema zaujme a chcem sa zapojit do diskusie, urcite si precitam VSETKY komentare predo mnou...

2014-01-30 15:28:132x

Dadyart ...no ved práve preto píšem to čo píšem, že som si všetky komentejšn prečítala :-)

2014-01-30 15:30:572x

chaton.bleu Tak pardon, mne sa zdalo, ze to uz tu odznelo viackrat...

2014-01-30 15:42:092x

ekodeli dokelu, ved sa nestazujte ze vas niekto kopiruje... preco niekto neskusi kopirovat mnaaa?

2014-01-30 15:42:319x

Dadyart ekodeli...si zabila :-) ...

2014-01-30 15:43:434x

farbi ekodeli, chcela by som vidieť, či by si sa nesťažovala, keby ťa niekto naozaj skopíroval :)

2014-01-30 15:46:35

krasakreativna ekodeli, neboj, som na ceste!

Ale ty si tak náročná a tak sa bohovsky dlho robia tie tvoje roboty, že nikomu nestojí za to kopčiť. Taká korálka háčik ...toť iná reč. A predáva sa to ako ceplé gruľe

2014-01-30 15:57:142x

Dadyart ....no neviem, či sa dá práca ekodeli vôbec skopírovať....to by ju museli klonovať...no schválne, skús :-)

2014-01-30 15:58:361x

chaton.bleu ekodeli, chcete tym povedat, ze kopirovani nie su dost osobiti, ci co?

2014-01-30 15:59:101x

Dettus Ahojte.

Nečítam všetky komentáre, lebo nie som zvedavá na moje verejné ukameňovanie.

Dostala som menší šok keď som uvidela tento žurnál. Viem, že máte pravdu a to som už napísala aj tebe Dominika. Veľmi ma to mrzí a ospravedlňujem sa pôvodnej autorke náušníc. Aj keď už toto asi nič nemení na veci. Náušnice som stiahla zo sashe, úplne vymazala a vyhodila do koša. Viac sa asi nedá urobiť.

Budem asi nadarmo omielať, že ma to mrzí, lebo teraz som asi ja čierna ovca v tejto Sashe komunite. Nechcela som nikomu ublížiť, ale ak myslíte, tak sa na mňa kľudne hnevajte, aj keď sa nemáte za čo.

Mám jednu otázočku. Čo bolo cieľom tohoto celého? Chcete aby som z tadeto vypadla?

Ale musím dodať, že ak ste už napísali tento žurnál, tak ste sem mali dať všetkých, úplne všetkých čo niečo skopírovali.

2014-01-30 16:01:014x

Dadyart ... kopírovať skopírovali už aj mňa a pritom nič svetoborné nevyrábam, ale vuidina toho, že som toho predala veľa, je lákadlo... mňa viac serie podliezanie cien...totiž to, čo bolo skopčené odo mňa, dotyčná predávala za tretinu mojej ceny, a do tejto ceny sa nevojde ani len materiál, kde je ešte práca a provízia????Takže tá pani, alebo slečna musí mať asi dobrého sponzora, alebo je oslobodená od provízií :-), alebo žije fakt z lásky:-) Písala som o tom žurnál a ešte je som bola ukameňovaná, že mnohí tu FAKT vyrábajú z lásky... tak ked kopírovanie a podliezanie cien sa robí z lásky, tak ja som pápež ...a basta fidly.. no a zase to slovo že láska :-) ..no ale no..vajce, či sliepka?

2014-01-30 16:04:003x

farbi Dettus, nikto nechce, aby si stade vypadla. Nevysvetľuj si to po svojom. Spomenula som len tých, ktorých som videla. Nejak nerozumiem, čo by si mala z toho, keby v žurnáli boli spomenutí všetci. Vybrala som len vhodné príklady. Netreba to brať tak vážne, určite máš zvýšenú návštevnosť galérie :)

2014-01-30 16:43:163x

Dettus Ja by som z toho nemala nič. Ale aspoň by sa aj ostatní mohli cítiť tak úžasne ako ja.

Aj negatívna reklama je reklama.

2014-01-30 16:53:481x

MiniaLab Dettus prosím ťa, len sa nezačni ľutovať, neber to ako útok na tvoju osobu a už absolútne neviem prečo by sme sa mali na teba hnevať! Predsa nie sme malé deti, neriešime teba ako človeka.To,že to pripúšťaš ako zlé riešenie, a že ťa to mrzí je len pre teba veľké plus. A samozrejme, že aj nás to teší. Ja osobne som riešila len tvoj počin, nie teba ako takú, ako som ti už sama písala, že ťa osobne nepoznám, preto nemám dôvod stať sa tvojim nepriateľom. To je prehnané. Tak to skús zobrať ako ponaučenie a nie ako útok na tvoju osobu. A určite nebolo a ani nie je úmyslom, aby si prestala tvoriť, resp. každý kto niekedy kopíroval, či azda ešte kopíruje aby prestal tvoriť... ale aby praveže posunul svoju tvorbu ďalej a rozvíjal ju podľa seba.

2014-01-30 16:58:226x

ekodeli dady, farbi, kk - urcite by som sa nestazovala, naopak - velmi rada by som sa pozrela na "podobniny" ;)

chaton - nerozumiem... neviem o ktorych kopirovanych tu je rec, tak neviem ani posudit, ci su alebo nie su dost osobiti... ale mozu byt radi, ze su kopirovani, lebo tak maju istotu, ze su ostro sledovani ;) ci ne?

2014-01-30 17:16:371x

ekodeli Dettus - neviem, ci si niekoho kopirovala lebo ne, myslim, ze existuje vela nahod, ked dvaja robia to iste a o sebe nevedia... do svojej tvorby vkladaj hlavne seba, to je zaklad :)))

2014-01-30 17:19:172x

details nuž Dettus ... na takéto bonbóniky sa treba pripraviť. mala si smolu, nabudúce si osud zoberie na mušku dakoho iného. treba však povedať, že aj kopírovaním sa človek učí. tak si z toho zober ponaučenie a snáď ti tie náušnice dodali nejakú zručnosť. hlavne nezabúdaj - každé čudo trvá tri dni. zajtra sa už bude rozoberať dačo iné.

2014-01-30 17:36:281x

LeleBubu Ja len tak btw., prečo si farbi zmenila nadpis? :) Ja by som nechala ten pôvodný, však len pravdu píšeš :)...

2014-01-30 17:47:58

Dettus Tak ponaucenie beriem z toho urcite. :)

2014-01-30 17:54:081x

ardeas lelebubu to preto aby nebol s liskou problem ze jej ociernuje meno i ked ona si to sposobila sama :)

2014-01-30 18:02:533x

chaton.bleu ekodeli: myslela som, ze chcete povedat, ze treba byt taky originalny (ako vy), ze nikto si kopirovat netrufne. asi ste to vsak mysleli inak, teraz som pochopila...

myslim, ze predavajuca z povodneho nadpisu uz neexistuje, ci zle pozeram?

2014-01-30 18:16:092x

Lindaland Zaujímavá debata, zapojím sa ak nevadí. Kedysi som tu robila tiež rozruchy skrz rôzné veci s ktorými som sa nevedela stotožniť ale ako tvorca a človek som dospela trochu a našla som pravdu niekde v strede.

Kopírovanie je dobrá vec, ale musí byť v nej zapojený úsudok. Nie je kopírovanie ako kopírovanie. Na to som už ako tvorca čo tvorí už nejaký ten čas došla. Kreativita sa vyvíjala už od doby kedy ľudia maľovali na steny v jaskyniach. Dovoľte mi otázku: ako inak by sa kreativita dostala až do dnešnej doby, keby sa nekopírovalo? Tak sa zachováva umenie. ALE! Kopírovanie ak ho používa inteligentná bytosť, ktorá miluje umenie srdcom kopíruje v zmysle posúvania a zachovania umenia v knihách. To je na to čo myslí pravý tvorca. A áno, aj keď si za to dá zaplatiť. Všimli ste si, že každé obdobie v umení sa vždy vyvinie z obdobia, ktoré bolo hneď pred ním. Napr. taký Warhol vyrástol z Picassa. Preto nosil aj prúžkované tričká a preto robil umenie tak ako to robil. Ale spojili by ste si týchto 2 tvorcov? Nie. Pretože Warhol posunul Picassa niekde úplne inde. A potom je tu druhý typ kopírovania a to je to s čím sa ja stotožniť neviem, to je keď ľuďom ide IBA o peniaze a urobia čokoľvek aby ich získali, vidia, že umenie sú peniaze, super, idú do umenia, ale vo svojej podstate ak by zistili, že niečo iné im vydá viac peňazí, vyprdli by sa na umenie a robili to iné. Takí ľudia netvoria preto, aby raz boli v knihách o umení, aby sa vyvíjali, tvorili dejiny. Potom do tejto kategórie bohužiaľ patria aj ľudia, ktorí nemajú svoju osobnosť. A tu musím súhlasiť s tým čo odznelo, že ja osobne si vážim viac nepríjemných ľudí, ktorí aspoň majú svoju osobnosť a názory a vedia sa vyvíjať v umení ako ľudí, čo stále svoju ne-osobnosť musia skrývať za sladké rečí a balamutenie, len aby mohli skopírovať niečo do bodky, pretože nie sú schopní kreativity. Prepáčte mi za úprimný názor. Nechcem sa nikoho dotknúť. A páči sa mi aj ten názor čo tu odznel, že ľudí je veľa, ale nápadov málo. Má to trochu logiku. Koľko krát sa mi stalo, že som chcela niečo vytvoriť, v hlave som to mala dlho a potom niekto ma "predbehol" a urobil to čo som chcela ja a pritom do hlavy mi vidieť nemôže. Je to dané aj tým, že ak niekto robí napr. maľby a pozná Warhola a má ho tiež napr. rád, tak je dosť pravdepodobné, že vplyvy ktoré mu ovplyvňujú kreatívný proces v hlave bude približne rovnaký ako proces iného človeka, ktorý ho má tiež rád. Príklad. Ale tým nechcem obhajovať ľudí, ktorí kopírujú tým druhým spôsobom. Na kopírovanie človek musí mať trošku svedomia a úsudku. A hlavne teda čím sa kreatívec pustí do oblasti, ktorá je veľmi preplnená, tak tým je väčšia pravdepobonosť, že sa budú kopírovať alebo "kopírovať" navzájom. Ak niekto robí fimo hadov, tak je dosť pravdepodobné, že nič svetoborné nevymyslí. Ale ak si niekto vyberie techniku, ktorá je menej frekventovaná a ťahšia, tak tým ten priestor na "nové nápady" a objavovanie ameriky je väčší.

A niekde som tu zachytila, že Sashe rešpektuje aj čínské výrobky na portály. Tiež ma to hnevalo. No potom som sa zamyslela. Ak by Sashe vyradilo každého kto nespĺňa kritéria, ostalo by tu minimum ľudí a to by im nezaplatilo ich prácu, čas a tým pádom by ani Sashe neexistovalo. Myslím, že Sashe team skôr len "rešpektuje" prítomnosť čínskych výrobkov a nie "schvaľuje". Aby mohli podporiť umelcov a handmadistov, musia kvôli účtom strpieť aj čínské veci. To je aspoň môj pohľad.

Tretia vec: podľa mňa láska k umeniu a handmadu nemusí hneď vylučovať to, že to niekto nerobí aj pre peniaze. Alebo že ak niekto robí niečo pre peniaze tak nemiluje to čo robí. Mnoho umelcov bolo slávných a bohatých a začínali od nuly. Napr. Saudek bol baník a fotil lebo to miloval a to že a stal bohatý nebol zámer. Verím, že Saudek keby bol do konca života baník, tak by stále rovnako s láskou fotil. Myslím, že skôr takých ľudí treba obdivovať, že dokázali zarobiť na svoje účty tým čo milujú a nie nejakou prácou čo nenávidia, nie?

2014-01-30 18:48:0211x

farbi Ďakujem za tvoj názor, Linda, cením si ho.

2014-01-30 18:57:082x

krasakreativna Linda, nie že súhlasím, to veru nie. Tvoj žurnál sa mi totiž mimoriadne páči. I tá čerešnička na torte v podobe Saudka. Láska a peniaze... poznáte to od Elánu? To je to, čo nás trápi! Index a džez nedá sa zjesť , trápi nás láska a hlad! Aááááááááááááááááááá

2014-01-30 19:14:15

krasakreativna teda nie že žurnál, ale príspevok v podobe žurnálu :) Zase mi prsty predbehli hlavu alebo nejako tak že hlava prsty a potom sa to poplietlo.

Ozaj, od dnes je rok dreveného koňa, Peking mu otvoril brány. Je to rok kreatívcov :)

2014-01-30 19:17:511x

Lindaland KK, nie som si istá, či som pochopila čo si mi tým chcela povedať. Len chcem povedať svoj osobný pocit, že ja som vždy obdivovala ľudí, ktorí niečo dokázali. A dokázali to zaujímavým kreatívným spôsobom. Ono často stretnem dobrých marketérov a obchodníkov, ktorých obdivujem za túto zručnosť, no chýba mi na nich niečo zaujímavé čo predávajú, kreatívný produkt. Alebo stretnem umelcov, ktorých obdivujem za to, že vedia vytvoriť skvelé veci, ale bohužiaľ nevedia sa predať. A tretia kategória sú ľudia, ktorých nie len že veľmi obdivujem, ale až padám do úžasu, akí sú geniální, že vedia aj vyrobiť úžasnú vec ale aj ich schopnosti to predať. Ono kľudne v jednej osobe môžeš chcieť peniaze na účty a zároveň mať odkazy pre svet. Ja v tom nevidím problém. Problém je ak niekto chce peniaze a nemá nič čo by svetu ponúkol. Alebo nechce peniaze a núka hovadiny. A pod. Warhol raz povedal: Robiť peniaze je umenie, pracovať je umenie a urobiť dobrý biznis je najlepšie umenie. Aj keď nikdy som sa nestotožňovala´s podobnými výrokmi, nakoľko som skôr duchovnejšie založený človek, tak rozhodne to obdivujem. Napr. milujem Dalího, pre väčšinu ľudí je to perverzák, divný človek a veľa ľuďom jeho osobnosť nesedí, veľmi miloval peniaze. Pre mňa je to však geniálná master myseľ a je mi jedno kto to bol za človeka pretože jeho obrazy sú večné a fakt, že nejaký umelec neumrel na hlad a nestal sa slávný 200 rokov po smrti je inšpiratívné Je super mať prácu ktorú miluješ, byť v nej dobrý a stále mať zaplatené účty. Rozhodne sú to ľudia ktorými sa inšpirujem a neviem prečo by sa za to mal niekto hanbiť, že chce milovať svoju prácu, robiť ju dobre a mať zaplatené účty. Alebo otázka znie: koho potom inak obdivovať? Všetci vždy obdivujeme nadpriemer, nie priemer. A to sú práve tí ľudia čo vedia robiť umenie na viacerých leveloch.

2014-01-30 19:34:265x

krasakreativna Však to je v poriadku, tak je to optimálne. Kto je na Sashe, tak asi za prachy a kus lásky k tomu neuškodí.

Láska a peniaze sú komodity, čo nás trápia. Láska k čomukoľvek a to druhé - komu ako. Z lásky sa tvorí a z nelásky tiež. A to ostatné predsa nie je podstatné. Nepoznám netvorivého človeka. Každý je jednoducho v niečom tvorivý, ale niekto tak, pre potešenie minúty si nakrája pekné tvary do šalátu a iný tvorí veľké diela. Niekto až ku hviezdam. A trápiť sa takýmito článkami? Warhol to predsa povedal: BIZNIS :) Biznis a umenie sa nemusia nenávidieť, ale nemusia sa milovať...

2014-01-30 19:40:48

Lindaland KK, všetko je to o balanse. Veľa krát tu na Sashe vidím, že ľudia útočia na iných za to, že napíšu článok o tom, že urobili vec s láskou a pritom to hneď chcú aj predať za peniaze. Ja len vravím, že v tom nevidím problém. A že sa peniaze a umenie/handmade nemusia vylučovať. Ak mám hovoriť len za seba, tak ja som vždy kreativitu využívala aj v biznise. Fascinuje ma robiť na projektoch. Fascinuje ma učiť sa marketing, fascinuje ma učiť sa čokoľvek, aj peniaze. Fascinuje ma naučiť sa dobre variť. Ale aj budhizmus ma fascinuje, fascinuje ma duša, vesmír. Prečo sa limitovať? Všetko je to umenie. Ja napr. veľmi rada zarábam. Beriem to ako hru. Aj keď môj frajer musí mať prístup k môjmu účtu, aby skontroloval, či odišli peniaze, pretože ja ich len rada zarábam, ale akonáhle ich mám na účte už ma nezaujímajú. Pre mňa robiť dobre niečo je umenie. Nech je to už čokoľvek. Aj bicyklovanie. Ak si raz kreatívec, láska a peniaze prestanú byť komodita ale začnú byť hra. A o tom to je. Ak to niekto nie je schopný takto vidieť, tak sa zbytočne limituje v rozmýšľaní.

2014-01-30 19:49:045x

krasakreativna - môže byť, každému svoje...a ešte tá konjukcia.

Veta ak-tak môže končiť ako nepravdivý úsudok a teda Ak to nie je schopný takto vidieť,TAK sa NEmusí v limitovať :) Chyba v logickom úsudku, ale nie filozofie. Každý má mantinely inde. A mňa tiež baví zarábať, a v robote sa fakt že vyhrám ako malé decko.

2014-01-30 20:46:07

Lindaland KK, verím, že každý kto chcel môj koment pochopiť pochopil správne ;)

Potom ma prekvapuje Tvoj skeptický prístup k láske a peniazom a kreativite ak si sama kreatívec. Na kreatívca máš strašne negatívný skeptický prístup na môj vkus. Štipka lásky k umeniu a handmadu? Kreatívec by položil dušu aj posledný halier za to aby tvoril, aj zadarmo, ale je bonus ak dostane za to peniaze. A byť tu (robiť to) za prachy? Ešte som nevidela umelca, ktorí by sa šiel z účtov zblázniť. Verím, že ak toto číta niekto s kreatívnou dušou tak vôbec nepochopí čo si naznačovala. Možno len súdiš kreatívcov podľa seba. Verím, že mnoho ľudí na Sashe tu je preto, lebo to miluje a kľudne by mohli mať lepšie platené práce, oni vedia presne prečo sú tu. Nepoužívaj na kreatívcov štatistiky bežných ľudí, pretože je neaplikovateľná na túto skupinu ľudí. Povedať kreatívcovi, že to robí len pre peniaze je ako povedať mu vtip dňa, už len zasmiať sa, miknúť plecom a ísť dačo kreatívné robiť... a robiť peniaze, lebo je to zábava, ako človeče nezlob sa. Všimni si ako vnímajú peniaze kreatívci. Mám mnoho kamošov kreatívcov a včetne mňa keď prídeme občas o všetko, mikneme plecom a ideme na pivo. Tak nechápem prečo tá váha ktorú tu aj v iných článkoch stále prikladáš peniazom a realite :D Ja osobne Tvoje štipľavé poznámky, komenty a články smerom k peniazom a kreatívcom čo si tu všímam na Sashe vôbec nechápem. Mimo mňa. Keby som bola veci neznalá a robím si obraz o kreatívcoch len z Tvojho rozprávania, tak si myslím, že sú to totálne karieristické beštie čo chcú len peniaze a neváhajú niekoho zapichnúť za to :D Mimo mňa :)

2014-01-30 21:11:464x

chaton.bleu KK: implikacia

2014-01-30 21:21:461x

JAJAaPAJA Nedá nám nezareagovať, lebo posledné dni sledujeme tiež jednu "kopírovaciu kauzu", kedy predajkyňa kopírovala dokonca názov a popis. Medzičasom aspoň to už zmenila, ale stále nebola schopná priznať, že "sa inšpirovala" (tvrdila, že ide o úplne rozdielne farby aj techniku) a výrobok stále ponúka... No podľa jej vymazaných komentov by sme do popisu dôvodov, prečo vyrábať fejky pridali "veď ja to vyrobím lacnejšie, nie každý si môže dovoliť taký drahý šperk"...

originál: http://www.sashe.sk/Antoinette/detail/jazerna-princezna

kópia: http://www.sashe.sk/Lienkokvet/detail/nahrdelnik

2014-01-30 21:24:004x

sativa Linda, ako si môžeš byť istá, že ten, čo chcel tvoj príspevok pochopiť, ho pochopil? moje príspevky tu napríklad niektorí nepochopili, takže logicky nechceli?

krasa, dúfam, že ja som tvoje komentáre pochopila, páčia sa mi :-) ďakujem aj za tie uvodzovky ;-)

2014-01-30 21:28:00

vranka ja neviem, ten argument, že pridala to na sashe prvá tak už nikto druhý nesmie sa mi zdá byť scestný, čo ak obe autorky kopírovali niekoho tretieho zo sveta mimo sashe? navyše takmer všetci používajú čínske komponenty či materiály, ktoré samy o sebe sú kópiou originálov :-)

2014-01-30 21:43:451x

farbi sativa, možno sa treba vedieť jednoznačnejšie vyjadrovať, potom sa len ťažko stane, že niekto to pochopí nesprávne.

Napríklad kk sa nevie jednoznačne vyjadrovať (asi sa vyjadruje príliš kreatívne?), lebo jej komentáre proste nechápem - a nemyslím si, že je to preto, že by som bola hlúpa. Ona radšej povie, že jej názory nie sú určené tým, ktorí si nedajú tú námahu ich pochopiť. Ja to vidím opačne - ona si nedá tú námahu napísať svoj názor tak, aby ho každý pochopil.

2014-01-30 21:45:0517x

farbi vranka, to reaguješ teraz na čo konkrétne?

2014-01-30 21:46:04

Lindaland Sativa, priznám sa, že nie som moc dobrá v slovných hrátkach a prekrúcačkách a skrytých významoch a takých tých ženských zbraní, som z toho jeleň, príde mi to ako zbytočné míňanie času a berie mi to energiu, ale ..kto chce, vždy si cestu nájde. Kto nechce, nenájde. Z praxe však viem, že väčšina tých, čo nenašli cestu, tak len kvôli vlastným mantinelom a preto že nechceli. Verím, že ak niekto nepochopil Tvoj príspevok, má možnosť Ti kedykoľvek napísať a cestu nájdete. Ale asi budeš musieť aj Ty pochopiť ich. Ono sa postupne potom človek prepracuje k výsledku.

2014-01-30 21:46:273x

Orsonka ekodeli, teba sa kopirovat neda, na to mas prilis vymakane veci :)

2014-01-30 22:00:563x

farbi NIČ PROTI EKODELI, ale skopírovať sa dá všetko, aj van Gogh, možno dokonca J. Pollock. Ekodeli má vecičky, ktoré sa vyrábajú prácne a zdĺhavo, ale nebolo by nemožné ich skopírovať. Prepáčte, že sa vám tak montujem do vášho potľapkávania po pleci, ale už mi to príde trošku príliš a nie je to prvý krát, čo komentáre v podobnom duchu na sashe vidím.

2014-01-30 22:08:578x

krasakreativna jáj, Linduš, šak nehecuj, si Slovač sama, hneď posudzovať a hodnotiť, klídek, tvorkyňa.

2014-01-30 22:09:01

krasakreativna chaton: dík, jasnačka :) si veľmi pozorná, a naozaj čítaš...

2014-01-30 22:10:361x

krasakreativna farbi: jasné, máš pravdu. Každý máme svoj štýl, predstav si to!

2014-01-30 22:12:291x

krasakreativna sativa - neštvi!! lebo AK odpálim, TAK ...:) oj tie implikácie. ... :(

2014-01-30 22:15:101x

Lindaland Ja a súdiť? :D Som človek, ktorý má kamoša lekára, ktorý sa po nociach prezlieka za ženu a jeden z mojich kamarátov umelcov má lekárskú diagnózu schizofrénia, ver mi, ak existuje anti súdiaci človek, som to ja :D :D :D Ja len nemám problém hovoriť o veciach bez limitov. Nevidím dôvod aby sa musel niekto za niečo hecovať alebo sám seba paranoidne riešiť.

Ok, decká, padám ja, super som si po dlhej dobe s vami pokecala, ale mám pred sebou dlhú noc plnú kreativity a už teraz meškám :D Klídek bídek, aj tak z tohto sveta neodídeme živí, tak prečo sa nervovať :D To je moje životné heslo a odvtedy happy day every day :D

2014-01-30 22:16:052x

krasakreativna farbi: vari demokracia nedovoľuje písať úvahy? to je škoda, myslela som že na naše dvere zaklopala skôr ako na sýrijské lýbijské a inakšie

2014-01-30 22:17:59

krasakreativna Linduš, makaj nech sa plnia účty. Aj pivo stojí groš. Nech sa darí. A ja idem makať nad slovami.

2014-01-30 22:19:572x

Orsonka farbi, beries to uz prilis vazne...ja mam tasticku od ekodeli doma a obdivujem jej pracu, tak som jej to mojim komentarom chcela dat najavo. nic menej, nic viac

2014-01-30 22:20:173x

sativa no dievčene, ale ste mi naložili :-) samozrejme, že chyba je väčšinou na strane tých druhých (mierna irónia), určite to nie je v tom, že niekto číta pozorne a iný menej ;-)

linda, asi ťa prekvapí, ke´d ti poviem, že mám tzv. mužský mozog, čiže uprednostňujem stručne, jasne, výstižne ;-) ale snažím sa pochopiť aj tých druhých, ktorí sa radi vyjadrujú ináč, majú na to právo :-) sama píšeš, že si si prešla vývojom, ja si tvoje podstane staršie príspevky pamätám a obdivujem, k čomu si dospela, preto mi tam ten výraz, že asi aj ja budem musieť pochopiť iných, nesedí, nikoho nemusím pochopiť a nikto nemusí mňa, diskutujeme ♥

2014-01-30 22:23:062x

sativa kraaaaasa :-)

nemám vôľu ani náladu štvať, mladô to je, naučí sa ♥

2014-01-30 22:24:113x

farbi Orsonka, presne tým istým spôsobom jej to najavo dáva veľa ľudí. Reagovala som na to, že si písala, že sa to nedá. Nič menej, nič viac.

2014-01-30 22:28:223x

krasakreativna :O yes :) áno, život naučí poučí a to veru riadne :) A že Cogito ergo sum prefacká, to vieme tiež :)

2014-01-30 22:32:101x

Lindaland KK, keď nemám groš, kamoši pozvú. Niečo ako: "Vždyť já Tě mám rád i bez peněz" :)Keď nemajú groš oni, pozvem ja. Ale ďakujem. Nápodobne, nech sa darí. Makaniu zdar :)

Sativa, áno, snažím sa posúvať, ale tiež vo mne ostáva podstata, že mám tiež mužský mozog, mám rada keď sú mi veci podané po lopate a čo najlepšie bez omáčok. Lebo potom sa strácam a väčšinou sa to zamotá, zvrhne niekde surealisticky a všetci sú nahnevaní alebo plačú a výsledok žiaden. Nie že by som mala level emócií nízky, ja len mám rada praktickosť a skrátka diskusia medzi príliš veľa ženami pre mňa končí často tragicky, lebo ma zničia na ich levely, ktorému ja nerozumiem, tzv. ženské zbrane. Ale dospela som, už viac počúvam ľudí než pred tým, menej rozprávam vo všeobecnosti a viac počúvam. Veľmi mi to pomohlo. Napr. dneska som nadmieru ukecaná, čo u mňa nie je zvykom už. Práve pre tie praktiky v komunikácii som už len pozorovateľ, lebo verím, že ak sa chce človek posunúť, tak musí nájsť pravdu v sebe a na to nepotrebuje nikoho, ani iných ani svoje narcistické ego ja. A hlavne často počúvam ľudí už viac menej len pre inšpiráciu pre surealistické obrazy. Inak mám pocit, že ja už nemám čo tomuto svetu povedať a ani svet mne nemá príliš čo povedať. Ale napriek tomu to skúšam aj s mojou povahou. Byť k ľuďom blízko a nebyť taká kritická a naučiť sa ich milovať aj takých akí sú. To skúšanie je vlastne môj posun. Niekedy to stojí za to, lebo som zistila veľa vecí, o sebe, ale aj som našla nové blízké duše, ktorým by som pred tým nedala šancu, lebo som nepočúvala. Niektorí ľudia sú hrozní, ale existujú aj super ľudia, ktorí občas urobia chybu a tým je super dať priestor na vysvetlenie skôr než ich človek skrátka len pošle do prdky. Ale kľudne si môžeme zadiskutovať kedykoľvek, nemám problém, drž sa ♥

2014-01-30 22:43:121x

Orsonka farbi,zjavne nevies citat medzi riadkami...som si ista ze ekodeli to pochopila tak, ako to bolo myslene...

2014-01-30 22:45:462x

_innacreo_ vrátim sa k pôvodine a rozšírim ju. existuje tu aj "dokonalé kopírovanie" - dotyčná/ý skopíruje nie len výrobok, ale aj celkový stajling fotky (vrátane pozadia a rekvizít), slovný popis a aj to zmieňované tvorenie s láskou. vždy mám pri pohľade na takúto vec husiu kožu a pocit deja vu.

kto sa venuje nie len tvorbe, ale aj prezentácii, vie, koľko času strávi pri výbere a aranžovaní pozadia, dumá o fotení a úprave fotiek samotných. a niekto to vezme ako hotovú vec, nad ktorou sa pravdepodobne ani nezamyslel (v zmysle kopírovania) a o 10 min. má fajront :)

2014-01-30 23:43:0110x

krasakreativna _innacreo_, tak je. Nuž...

2014-01-31 00:49:221x

krasakreativna Linda, hej, tak nejako. Niekedy netreba myslieť, stačí to pivo a občas i bez peny aby mal život šťavu. Ja radšej síce segedín ako pivo, ale k dobrému podbradku s cibuľou a horčicou, so skvelým chlebom navrch, môže byť aj bôčik, aj to pivo ujde. Sama či v partii, jedno mi je. Ľudia nemusia vedieť jazyky ani kresliť, ba i nemusia mať vzdelanie, stačí...ak sú. A niekedy nemusia byť ľudia ani chleba, aj to dáva životu zmysel. Človek je ako počasie... zajtra to môže byť hrášok a pozajtra - my nebudeme...

2014-01-31 00:56:531x

chaton.bleu JAJAaPAJA: http://www.sashe.sk/Antoinette/journal/reakcia-antoinette-na-vase-spravy-tykajuce-sa-plagioviania-jej-sperkov

krasakreativna: ja nic, len mi nedalo, som matematicka, logika nepusti :-)

Lindaland: odkedy ta citam, naozaj vidno posun, len ma vzdy zamrzi, a to sa netyka len teba, ze zeny casto hovoria o inych zenach nelichotivo, pouzivaju vyjadrenie "zenske zbrane" v negativnom zmysle, vravia, ze sa medzi muzmi citia lepsie... Tam predsa ide o nieco ine, skor o akesi koketovanie, vzdy mas inu poziciu ako v spolocnosti zien, kde sa ziada ista empatia, porozumenie, sudrznost... Ano, niekto neunasa tento zensky level, ale na to tiez treba dozriet... Linda a to uz su co za reci, ze nemas uz co svetu dat a naopak?!

2014-01-31 08:24:392x

krasakreativna ja to nenazývam ženskou zbraňou - je to neskutočná výhoda, ktorú ženám dala príroda , akurát, že ju dala preto, aby ženy vedeli vychovávať deti a rozumeli im a vedeli prežiť v svete samcov a alfasamcov. V rámci súperenia ju od počiatku vekov a odkedy žijú, verbálne či prostou rečou tela, ženy obracajú proti sokyniam a to tak distingvovane a manipulatívne, že si nakoniec samy podrazia svoje vlastné nohy. Namiesto spolupráce v drsnom svete zbraní a mužských vojen, či so zbraňami alebo vo svete našom, tak nakoniec zostávajú, ak systém nepochopia, zúfalo "bezbranné". Tož sme ženské. Správame sa ako alfasamice, hoc príroda nám dala niečo úplne iné, čo nepoužívame vo svoj prospech, ale ako zbraň.

Toť len úvaha. K Jajáčkovi a Tyáčkovi sa dopracujem niekde inde v úvahe hádam. Ale ide jar, treba začať kvitnúť, krášliť sa a použiť reč tela vo svoj - ako inak - prospech :)

2014-01-31 09:25:381x

Sonusa až teraz som pochopila to "artlíškin" :-)

hranica medzi inšpirovaním sa a kopírovaním je veľmi tenká. inak to vníma tvorca originálu a inak nezaujatý pozorovateľ.

2014-01-31 09:33:132x

sativa Linda, vďaka za všetky písmenká a súhlasím s chaton.bleu, nechaj to na ten svet, či mu máš ešte čo dať, napr. tomu môjmu určite áno ;-) k niektorým tvojim postojom som sa dostala v podstatne vyššom veku ako ty, takže "smekááám" :-)

chatton.bleu, kraaaasa ma predbehla so svojím komentárom ;-) ešte by som dodala, že internetová komunikácia,ako všetci vieme, má aj svoje úskalia, napr. v snahe nenapísať zakaždým kilometrový komentár, ja osobne tu mažem vety ako blázon, takže sa často stáva, že zjednodušenému textu celkom nerozumieme :-) s tými "ženskými zbraňami" mám aj ja neblahé skúsenosti, ale naučila som sa ich rozlišovať, aj keď používať odmietam, stratégia to áno, podrazy nie...aby som sa zase nedotkla ženského osadenstva tu, nevyhľadávam mužské kolektívy, nemám nič proti "nášmu druhu", naopak keď sa ženská vydarí...no veď opýtajte sa (svojich) chlapov ;-))) mám obrovské šťastie na kopec výborných kamošiek v reálnom aj virtuálnom živote, presne ako krása píše, bez ohľadu na vzdelanie, profesiu atď..

prajem vám všetkým krásny deň ♥

2014-01-31 09:44:393x

Irminsul Hneď na začiatku priznávam, že som nečítala celú diskusiu, tak snáď nebudem od veci. Môžem akurát za seba upokojiť tých/tie, čo vyrábajú originál, že to sa skrátka pozná. Že niečo je len napodobenina. I ja som svojho času v rámci úsporných opatrení naivne porovnávala, keď som túžila po krásnych vecičkách z Čiech, či čírou náhodou niekto podobné tuná za rohom, predsa len, poštovné drahé a tak. A jednoducho to nešlo, nič sa tomu nevyrovnalo. A nakoniec na plnú cenu i na poštovné som časom naškriabala a potom ešte raz a znova som sa vrátila ďalšie objednať. A tešila sa ako malá, že mám vecičky presne od tej autorky a nie od žiadnej XY.

Zákazník, ktorý si tú napodobeninu kúpi, by si zrejme originál nekúpil ani vtedy, ak by tá napodobenina nebola. Veď ani to, že niekto vyrobí unikát, ešte negarantuje, že sa aj predá. Určite to naštve, keď si niekto prisvojí to, čo bolo vydreté iným. Ale po prvej vlne spravodlivého hnevu sa treba naštartovať a vyraziť dopredu. A kopiranti budú opäť kukať len na váš (v lepšom prípade) chrbát ;-)

2014-01-31 10:34:227x

ByMe Ja som taktiež nečítala diskusiu. Chcem len toľko: na sashe som aj pod iným nickom viac rokov ako kupujúca. Keď som sa tu začala pohybovať, strašne fičali detské čiapky - sovy. Jedna úspešná predajkyňa mala pod nimi tiež: nekopírovať, autorský návrh atď. Čoskoro som objavila etsy ap. a všade sovičkové čiapky - tak čo na nich mal autorské?! A to je len jeden príklad, ktorý mi utkvel v pamäti ;)

2014-01-31 12:42:144x

farbi ByMe, práve o tom je článok, treba rozlišovať prípad od prípadu, vždy konkrétnu vecičku. Nemusí byť uháčkovaná sova ako uháčkovaná sova - ale pravdepodobne sú všetky na jedno kopyto... Podľa mňa tvorivá myseľ a šikovné ruky dokážu vytvoriť uháčkovanú čiapku so sovou takú, ako nikto predtým. Ale tých je asi málo :) Ďakujem za príspevok :)

2014-01-31 13:09:291x

Lindaland Chaton Bleu, Sativa, len pár vetami, nakoľko nechcem meniť smer žurnálu ˇkeďže už ideme trochu dosť mimo, ale ani nechcem byť zle pochopená. Mňa ženy fascinujú. A nie ironicky, ale vážne. Práveže mne sa tá ich manipulatívnosť páči, celý ten ich svet, ako vedia tiahnúť do boja. Ja len že prirodzene keď prídem do nejakého kolektívu, tak skončím s chalanmi, s nimi chodím na drinky, s nimi idem na obed a pod. Robila som aj v ženskom kolektíve, ale chodila som domov hrozne psychicky vyčerpaná, lebo v v žen. kolektíve sa toho deje príliš veľa, v mužskom sa len infantilne zabavíš a tam to končí. Ja sa aj snažím zapadnúť medzi ženy, ale oni ma prirodzene vysunú a ja prirodzene sama odkráčam, lebo zistia, že mňa nezaujíma že Anička je krava a že Ferka má veľký zadok. Mne to je v podstate úplne jedno, ja som dosť salámista v tomto smere a v určitom smere dosť infantilná. A hlavne ženy často reágujú tak, že Ti nedajú žiadne šance, vrhnú sa na Teba s pazúrmi a skončil si, najčastejšie sa vrhajú v skupinkách, nikdy nie samé, najprv Ťa poohovárajú (ohováranie je pre nich akési puto, ktoré ich spojí proti niekomu) a potom sa vrhnú. Netreba sa brániť, lebo vždy keď sa bránim, tak potom následuje ich plač a tým ma úplne odrovnajú. A nie, nekoketujem s chlapmi, skôr ma berú ako mladšiu sestru. Ani nedávam priestor na koketovanie v tomto zmysle. Mám 8 rokov frajera a každý kto ma pozná, vie, že je to môj osobný boh. A druhá vec, aj koníčky mám iné ako ženy, ak sa nájde žena, kt. si somnou napr. zahrá xbox, tak nemám problém. Ale nepoznám ženy hrajúce xboxy. A o svete porozprávam neskôr na príslušnom mieste keď budem písať žurnál :-* Pap.

2014-01-31 13:42:411x

farbi _innacreo_, toto ma zaujíma: vrátim sa k pôvodine a rozšírim ju. existuje tu aj "dokonalé kopírovanie" - dotyčná/ý skopíruje nie len výrobok, ale aj celkový stajling fotky (vrátane pozadia a rekvizít), slovný popis a aj to zmieňované tvorenie s láskou. vždy mám pri pohľade na takúto vec husiu kožu a pocit deja vu.

kto sa venuje nie len tvorbe, ale aj prezentácii, vie, koľko času strávi pri výbere a aranžovaní pozadia, dumá o fotení a úprave fotiek samotných. a niekto to vezme ako hotovú vec, nad ktorou sa pravdepodobne ani nezamyslel (v zmysle kopírovania) a o 10 min. má fajront :)

To vážne toto existuje? ZuZu mi písala, že nejaká na českej stránke rovno naťahala jej vlastné fotky a takto "tvorila", ale že niekto si to podľa originálu naaranžuje a nafotí?? To fakt?

2014-01-31 14:42:481x

Barsi Úspech jednej veľmi peknej celej galérie bol/je založený na návode z jednej zahraničnej stránky a nikdy to nikto neriešil (aspoň som si to nevšimla). Výrobky všetci lajkujú ako diví, nachádzajú sa vo výberoch a podobne. Nemienim tu ukazovať prstom ani dávať na tú galériu odkaz, pretože sa držím hesla ži a nechaj žiť. Zjavne všetci sledujú a viec či menej sa nechávajú inšpirovať zahraničnými servermi, pretože máme celkom dobrý prehľad o tom, kto, kde, čo a kedy vyrobil. A ako bolo raz povedané, kto je bez viny nech prvý hodí kameň. Preto nedokážem pochopiť, že sa vždy okolo tohoto typu žurnálu strhne takáto búrlivá diskusia, že sa necháte vyprovokovať k tomu, že tú dávate odkazy na "kopírujúcich". Sama som raz vyrobila jedny náušnice s použitím nejakej korálky a kaplíka a potom som tu úplne náhodou našla presne také isté. Takže už by mal niekto právo ma označiť za "kopírku"? Presne ako napísala Lindaland, koľko krát mám v hlave nejaký nápad, strašne sa chystám až ho zrealizujem a potom náhodne objavím niečo veľmi podobné. Takže ako som už raz napísala, tisíc ľudí - podobné nápady. Sama vyrábam bižutériu, ako tisíce iných ľudí s použitím koráliek a kaplíkov, ktoré sú dostupné skoro ako chleba a rôzne servery sú plné podobných výrobkov, to by som tu už nemohla dať vôbec nič.

2014-01-31 15:22:499x

farbi Belle, práve na také prípady je v žurnáli táto veta :)))

Existuje ešte chúlostivá kategória "neúmyselného kopírovania" (prípady rovnakých nápadov u viacerých ľudí) a "nevedomej inšpirácie" (keď si z nás naše podvedomie robí dobrý deň), ale týmto témam sa tento žurnál nevenuje.

2014-01-31 17:17:362x

Barsi farbi: áno máš pravdu, oddelila si to v tom žurnále. Každopádne nechápem zmysel týchto typov žurnálov, robí to akurát zlú krv medzi predávajúcimi, útočí sa na niekoho ten sa zase bráni a útočí na ďalšieho a reťazová reakcia je na svete. Ako som napísala, kto je bez viny nech prvý hodí kameň. A mám pocit, že niektorí hádžu tými kameňmi až príliš radi, len neviem, či je naozaj ich svedomie až také čisté, aby si to mohli dovoliť..

2014-01-31 17:57:095x

Skyrra Hm... na tieto veci si zvyknem dávať dobrý pozor. Robila som to tak vždy, z princípu. Ešte sa mi nestalo, žeby som niekomu skopírovala výrobok a ak som aj mala pocit, že chcem robiť niečo čo už niekto vyrobil(samozrejme, nie úplne do detailov to isté...) tak sa zvyknem ozvať a spýtať sa na názor. Ešte sa mi nestalo, žeby to niekomu prekážalo... obvykle sa stretnem s názorom, že treba sa od niekoho učiť, nejak začať...

Ale samozrejme, že kopírovanie vyslovene tej istej veci a ešte bez opýtania sa je už iná káva...

2014-01-31 18:12:553x

farbi Belle, aj na toto už bola odpoveď v komentároch vyššie :) Ten zmysel takých žurnálov. Kopírujem, aby si nemusela hľadať:

Wewerka, keby sme mali byť ticho len preto, že už všetko bolo vymyslené a všetko bolo povedané, ale nič sa nezmenilo, tak to by na planéte bolo hrobové ticho už dávno. Možno je fajn nejaké veci pripomínať...

Videla som už žurnály, kde sa porovnávali originály a kópie, ale nevidela som nikde žiadne zhrnutie.

2014-01-31 19:03:573x

LUKAZUZ farbi, mám rada Tvoje žurnály...aj s nadpismi :-)

2014-01-31 20:04:564x

amynal hlava XXII

2014-01-31 22:11:163x

FGH Som len kupujuca a pravdu poviem, ze zurnal podobneho typu ako tento ma za kazdym poburi a rozculi. Myslim, ze kazdy z nas ak nakupuje cez internet, tak obcas narazi na nejaku vec, ktoru niekto od niekto "skopiroval", alebo ako tvrdi sa "inšpiroval".

Konkretny priklad mozem uviest aj u autorky tohto zurnalu. Sama tvrdi, ze sa inspiruje, ale ospravednuje to tym, ze "vzdy" uvedie pod vecickou od koho sa inspirovala.

Vid nadherne nausnice pod nazvom Keď prší pod dážnikom. http://www.sashe.sk/farbi/detail/ked-prsi-pod-dazdnikom

Ked som ich tu vidiela po 1x, uz vedela, ze nieco podobne videla na www.esty.com. Ale autorku eri som veru nenasla nikde na nete. Nausnicky su zjavne "inspirovane" od autorky ERIED.

http://www.etsy.com/listing/115324757/minimalistic-bell-flower-polymer-clay?ref=shop_home_active_18

Takze neviem kde sa stratili v popise nausniciek Ked prsi pod daznikom pismenka ED. A odkaz na autorku mozem hladat marne.

A to nehovorim o tom, ze spominane nausnicky na sashe farbi nahodila pred rokom este pod starym nickom YAK4YOU, kde informaciu o jej inspirovani mozeme hladat marne.!!!!

http://www.sashe.sk/YAK4YOU/detail/ked-prsi-pod-dazdnikom

Sama sa priznam, ze nausnicky Ked prsi pod daznikom som si nekupila, len z toho dovodu, ze som ich pred tym uz videla niekde inde. A ako nakupujuca si nikdy vec, ktora je "inspirovana" niekym inym nekupim. Tiez ako predavajuci by ste si mohli uvedomit, ze mi kupujuci si zurnal citame tiez. A preto by ste si mali rozmysliet, aky zurnal sem date a tiez aky komentar napisete. Lebo to ci si niekto od Vas nieco kupy, alebo nie zalezi aj od toho ako sa tu na www.sashe.sk prezentujete. A je tu velmi vela uzasnych aj originalnych autorov a umelcov, ale poviem pravdu, ked vidim ako vo svojich zurnaloch a komentaroch vystupuju, tak si vec od nich jednoducho nekupim, aj ked sa mi velmi paci a ju chcem. Lebo ja kupujem so srdcom a zalezimi aj na tom od koho nakupujem a nie len co nakupujem.

PS: Prepac farbi, ale od teba mi tento zurnal pride ako keby zlodej krical: "Chyte zlodeja."

2014-02-01 15:40:2029x

farbi Ďakujem za názor, FGH. Ak si myslíte, že spomínané náušnice odo mňa nie sú inšpirované, ale kopírované, tak to máte celkom iste privreté obe oči. Náušnice sú inšpirované tvorbou autorky menom Eri, jej obchod na etsy má názov eried. Takže nikde problém nevidím.

2014-02-01 16:07:087x

farbi A čo je také zlé na tom, že som predtým zdroj inšpirácie neuviedla a teraz už áno? Na veľa vecí som prišla postupne, a toto je jedna z nich. Predtým som to nepokladala za dôležité. Teraz už áno. Aj podklady k tomuto žurnálu sa zbierali vyše roka. Toto je len "výcuc". Ja tomu hovorím vývoj, takže toto obvinenie nepovažujem za relevantné. Mám čistý štít, inak by som si naozaj nedovolila napísať žurnál tohto druhu.

2014-02-01 16:11:017x

gaal Som majitelkou tychto nausnic, len v trochu inej farbe, preto sa k tomu vyjadrim. Mozem povedat, ze su dost ale skutocne dost odlisne, ako nausnice od autorky ERI (pozrela som si ten link a ona sa skutocne vola ERI a prikladam odkaz na nu, stacil jeden klik a dostala som sa na nu priamo z linku, ktory ste pripojili http://www.etsy.com/people/eried?ref=owner_profile_leftnav). Tie nausnice maju inu velkost, uplne inu povrchovu upravu, aj pomer velkosti vs dlzky tych "chapadiel", dokonca maju dve "poschodia" a iny material. Toto sa skutocne neda nazvat kopirovanim ...

2014-02-01 16:23:146x

farbi Vidím v tom len snahu umelo mi niečo našiť a očierniť ma, podobne ako to na začiatku urobila Koral.

2014-02-01 16:23:326x

Barsi Na to sa dá napísať už len jedno: Nesúďte, aby ste neboli súdení....

2014-02-01 16:31:026x

FGH FArbi nemyslim, ze je tu snaha Vam nieco umelo nasit. Nevtrdim to,, ani som netvrdila, ze ste na vlas a na milimeter skopirovali nausnice. Len som chcela poukazat na to, ze aj vy robite presne to iste na co ste vo svojom zurnali poukazali u autoriek vo Vasom zurnali. U nich to odsudzujete a napisali ste o nich zurnal, ale u Vas je to akoze v poriadku a mate "cisty stit". A co je na tmo zle, ze pred tym ste neuviedli zdroj Vasej inspiracie? Zle je tom to, ze tym, ze ste ho neuviedli ste "vsetkych" uviedli do omylu, ze sa jedna o Vas napad, alebo myslienku. Co nie je pravda, alebo hlavny napad myslienka vyrobku je tvorbou ERI (ERIED). To, ze sa nejedna o Vas napad ste uviedli az o rok neskor. A moj komentar nie je ziadna snaha Vas umelo ociernit, alebo Vam nieco nasit. Len som chcela poukazat na to, ze aj Vasa tvorba je inspirovana tvorbou niekoho ineho, tak ako Vami vybranymi autoriek vo Vasom zurnali. A pravdu Vam poviem, ze obdivujem Vasu odvahu poukazovat na tvorbu niekoho ineho, ked sama robite to iste. Ale ked uz niekto poukaze na to, ze vy sa inspirujete zjavne v galeriach inych autorov uz beriete ako pokus o Vase ociernenie. PS: Este raz netvrdim, ze ste veci od kopirovali, ale poukazujem len na to, ze sama sa chodite "inspirovat" do galerii inych autorov.

2014-02-01 17:13:2518x

farbi Keď netvrdíte, že veci kopírujem, tak nedávajte slovo inšpirovať do úvodzoviek. Nie je inšpirácia ako inšpirácia. V žurnáli som poukázala na isté formy "inšpirácie", aj inšpirácie.

Prečítajte si ešte raz slová ketlin: Rozdiel medzi kopiou a inspiraciou je velmi zjavny. Inspiracia moze vychadzat napr. z rovnakej techniky, ale autor da do toho aj nieco svoje. Kopia je snaha o presne zopakovanie diela so vsetkymi detailami, a neverim na taku nahodu, ze dvaja vytvoria do detailu presne to iste. V texte su krasne priklady takychto kopii.

Dalsia vec, ak sa clovek inspiruje, je to v poriadku, ale bolo by eticke uvadzat meno povodneho autora. Tu tiez samozrejme s ohladom na bod c.1 z tohoto clanku, v prípade, ze ide len o vyuzitie rovnakej techniky.

Nemala som snahu kopírovať, teda presne zopakovať dielo so všetkými detailami. Dala som do nápadu niečo svoje, čiže som sa inšpirovala. Neboli to ani tie náušnice, ktoré ste sem dali do linku, ale iné. A bola to zatiaľ moja JEDINÁ inšpirácia.

Naozaj nie som TAK blbá, že by som písala taký článok, pokiaľ by som vedela, že ja sama nemám niečo v tomto smere v poriadku.

2014-02-01 17:27:337x

farbi "Ďakujem" všetkým, ktorí lajkujú komentár od FGH, potvrdzujete staré pravidlo, že škodoradosť je najväčšia radosť.

2014-02-01 17:28:379x

sativa farbi, toto si už prehnala, až by som povedala, že si sa vyfarbila...

ty naozaj nevidíš, že tvoj druh inšpirácie je presne taký, ako si skritizovala u dettus?

2014-02-01 17:37:2111x

farbi sativa, Dettus sa priznala, že tie náušnice na želanie zákazníčky kopírovala. Zákazníčka ich odmietla, keď videla, že Dettus tam pár vecí zmenila. Takže Dettus ich dala potom do predaja.

Nenatískaj mi niečo, čo som neurobila.

Takisto som nič u Dettus NEKRITIZOVALA. Dala som tie náušnice ako príklad kopírovania - a o tom som vedela, že naozaj to bolo kopírovanie. Dala som tam fotku, fakt, žiadne svoje kritizovanie.

2014-02-01 17:55:578x

farbi Viete, kde je kameň úrazu? Dva krát som to v žurnáli zvýraznila:

TREBA ROZLIŠOVAŤ.

To je kľúč.

2014-02-01 18:02:004x

lucilak Dovolim si poznamenat: http://www.youtube.com/watch?v=XF1oM0_J7Eg

2014-02-01 21:39:0710x

ardeas FGH a všetci čo ste tam dali like sa hambite! Čo nevidíte si na nos?

Niekto, koho sa článok očividne poriadne dotkol, alebo mu leží Mariana (farbi) v žalúdku, doslova zinscenoval túto frašku!!!

Vyhľadal autorku inšpirácie (určite cez google a z jej popisu veci), založil si nick s ktorým v živote nič na sashe nekúpil a ide( s prepáčením) na plnú hubu tu osočovať niekoho, kto pridá do popisu zdroj inšpirácie lebo je to podľa neho morálne správne. Veď to je do neba volajúce!

Ja za tým nič ako pomstychtivosť, škodoradosť a nevraživosť nevidím, a tým, že ste slepo súhlasili, to hovorí viac o Vás ako o farbi! By som bola zvedavá koľko by bolo tam označení "Dobrý komentár" keby to bolo viditeľné, vtedy by sa nad tým asi každí zamyslel o čo tu ide...

Som z toho veľmi smutná, že sa ľudia na sashe doslova takto na vyfarbili...

2014-02-01 21:45:3914x

sativa aha, takže inšpirovať sa na požiadavku zákazníčky je kopírovanie a inšpirovať sa s úmyslom, že to predám, ale nie konkrétnej zákazníčke, ktorá by ma o to požiadala, už nie? ? ešte nemáte dosť, ešte stále potrebujete samých seba utvrdzovať v tom, že vy máte patent na to, aby ste posudzovali, kto sa inšpiruje a kto kopíruje? Marianu-farbi nepoznám, reči o slepom súhlase si nechaj pre seba, ak ty takto funguješ, nevnucuj to ostatným, prosím ťa, to ľudia, čo majú opačný názor ako ty, farbi a spol,. nemajú naň právo? automaticky sú škodoradostní? je mi vás ľúto, ako ste sa tu predviedli, ak toto čítaš, Linda, dúfam, že už chápeš, ako som to myslela, že veci od takýchto ľudí nechcem...ani zadarmo.

2014-02-02 08:58:278x

SkusimTo bože baby, tieto témy sú fakt choré, z týchto žurnálov mám pocit, že ten, čo ich založí len má istotu, že sa vykecá . Veď je keď vidím niečo krásne v časopise na nete, bojím sa to uštrikovať, lebo neviem, či sa tohto nedočkám..... nie veru preto som sa sem prihlásila, vždy som sa nechávala inšpirovať predlohami a tešila som sa, ak z roho vyšiel krásny kúsok, kto dokáže DO DETAILOV skopírovať niečo podľa obrázku ? ešte tak na pohľad....

2014-02-02 09:22:083x

ardeas sativa vidieť, že si princíp o čom ten celý žurnál je vôbec nepochopila.

Keď ti nejaký zákazník pošle fotku, že chce presne niečo také isté vyrobiť a ty to bez slova urobíš, tak za 1. je to kopírovanie, za 2. je to nemorálne voči pôvodnému autorovi. Ak to však odkonzultuješ s kupujúcim, že rovnaké nevyrobíš, ale niečo podobné, vo svojom vlastnom štýle a on pristúpi na to, tak to je inšpirácia...

2014-02-02 10:39:017x

Barsi Viete čo by najviac prospelo tomu serveru, Slovensku a možno celému svetu? Ak by sa konečne začali starať ľudia sami o seba a nie o ostatných. Nechápem prečo má stále niekto potrebu súdiť a hodnotiť ostatných, potom vznikajú takéto roztržky, ktoré tomuto portálu a ľuďom veľmi škodia. Tak sa konečne začnite starať sami o seba a o svoje svedomie a ak skutočne niekoho veľmi irituje , že sa niekoho vec, príliš alebo trochu príliš alebo len trochu podobá na nejakú z internetu tak to riešte s dotyčným v súkromí, alebo so správcami stránky... A majte sa všetci krásne!

2014-02-02 10:49:5419x

chaton.bleu Najvyšší čas deaktivovať žurnál, nie? Mám pocit, že sme si už dosť naubližovali navzájom...

2014-02-02 11:18:376x

M.e.e A jeej polymér a jeho šialenstvo, trasenie sa o vlastné autroské práva,aj keď sa každý učil zo svetovo známych návodov...Odsudzovanie a posudzovanie,chránenie si teritória,ľudkovia,že vás to baví...Napr.wandalkabeads podľa mňa priniesla svetoznámu premakanú fimoverziu sem na sashe a jediné čo urobila tak sa technicky priblížila svetovej autorke,ktorá to zverejnila netu dobrovlne...Ak sa naučím štrikovať rukavice s nórskym vzorom,tiež to Nórom ukradnem? Polymérové žurnály ma vždy udivujú,ľudia to robia z jednej hmoty a čo sa do sveta polyméru vychŕli vo forme návodu,to absorbujú a aj náhodou ušúľajú svoj origoš tvar,idú sa zabiť aby ich nik nekopíroval,fuuu ako keby im niekto ukradol patent na technologický postup,ktorý zachráni ľudstvo...Skúste miesto útočných žurnálov beh a troška oddychu od sashe:)

2014-02-02 13:15:0211x

ardeas Belle, ja sa musím len smiať, veď sme na Slovensku a my Slováci máme v povahe sa starať len sami o seba... Práveže takéto žurnály, články by tu mali byť... Sashe je komunita, ktorú tvoria ľudia, tvoriví ľudia, ale keď chcete byť sami, fajn, buďte...

A nikto tu nikoho nesúdil, ten článok to nemal za cieľ a ako vždy, došlo aj v tomto prípade na moje slová v komentári hneď pod článkom, citujem: " je v ňom toľko pravdy, že by som sa nečudovala, keby ste ju tu za to zniesli zo sveta, že si otvorila ústa... "

2014-02-02 14:48:184x

ekodeli keby ste tu energiu vlozenu do slovnych prestreliek vyuzili radsej inde... ako baby na trhu

2014-02-02 15:35:2910x

Orsonka ekodeli, tak-tak...

2014-02-02 16:12:23

Barsi ardeas: Asi každý žijeme na inom Slovensku, resp. ja som žila...

2014-02-02 16:15:27

M.e.e Ide aj o to,že tento žurnál jednostranne ukazuje prstom na vybraných hriešnikov-čiže je to žurnál typu hoďte si kameňom,máme tu obžalované,dosť smutné,pretože v diskusii pod článkom sa verejné kameňovanie rozbehlo naplno...je to tu ako v dákom šialenom dave a pritom ide o sprostý polymér'smutné...

2014-02-02 16:32:431x

M.e.e Teda niežeby za to mohla polymerická hmota,tá je sama o sebe super,ale keď nejde o život,tak ide o hlúpy spor

2014-02-02 16:35:13

Koral farbi ja nemám snahu ťa očierniť,bola si jednou z mála,ktorých som si tu na sashe vážila. nikdy si mi neublížila a nepoznám ťa osobne,preto nemám na to dôvod,ale každý by si mal najskôr pozametať pred vlastným prahom....

toť všetko..

2014-02-02 16:40:052x

ardeas :DDD nie nie, Slovensko je len jedno, nebuď idealistka Belle, veď máme také krásne porekadlo: Každé hrable hrabú len k sebe, nie od seba... A ako som pozerala, ty asi teraz bývaš v CZ, tak možno preto :)

2014-02-02 16:41:36

M.e.e MiniaLab a farbi,to ako ste si podali Dettus bolo hnusné,to ste nikdy nemali chuť niečo vyskúšať,či sa vám to podarí ak ste to videli inde?predstavte si,že daná osoba videla náušky na etsy a dlhšiu dobu o nich premýšľala,potom aj zabudla kde ich videla a urobila si radosť,skúsila to,to sa vám musí verejne kajať,ublížite spomenutým ľuďom a potom im poviete aby sa neľutovali?a kto ste?ste ženské šúľajúce tú istú hmotu,po tomto žurnále určite,predtým ste boli umelkyne v mojich očiach:'(

2014-02-02 17:25:014x

Barsi ardeas: starať sa v zmysle súdiť, hodnotiť, posudzovať, kritizovať, nie starať sa v zmysle hrabať, zhromažďovať. Toť všetko. Maj sa pekne a nech sa Ti darí. Pekný večer.

2014-02-02 17:29:002x

Gemstones Takéto žurnály sa s určitou pravidelnosťou opakujú, všetky majú presne ten istý scenár a nikdy to nikam nevedie. Akurát sa tu len povylievajú vedrá plné špiny a zakomplexovaných eg:-))

2014-02-02 17:47:419x

M.e.e FGH,díky ;-) nebolo by na tom nič zlé nebyť tohto honu na čarodejnice:-)

2014-02-02 18:45:192x

ardeas FGH super foto a profil, krááása, jednoducho krása.....................

2014-02-02 18:59:33

FGH M.e.e. Nie je zaco. :-( Prave ten hon na carodejnice ma donutil tie linky sme dat do komentarov. Lebo naozaj sa mi nepaci, ze sa tu ukazuje na to, ze druhy ma triesku vo svojom oku... a tvari sa, ze on nic... a pritom je minimalne taky isty... ak nie horsi... a brvno vo svojom oku nevidi... :-( Je mi naozaj z toho smutno...

2014-02-02 18:59:525x

gabirusi no... najlepšia obrana je útok, však?

2014-02-02 19:06:271x

MiniaLab FHG popozeraj si mikroskopický svet a potom choď bozkávať nohy eri... (vo všetkej úcte k eri )

2014-02-02 19:26:193x

KelyHeiner Dámy,slečny a dievčatá...takýmto spôsobom neskončíte ani do Vianoc...Ja nemám k tomuto(k žurnálu a jeho obsahu) čo povedať ale čítam vaše komentáre a viem si urobiť vlastný názor. Jedny žurnál nepochopili a druhé píšu furt svoje a tie ostatné majú pravdu...dokolečka a dokola...jedna odcudzuje druhú a zase dookola...

Myslím,že týmto si ničíte len nervy a to,že sa vám zdvíha adrenalín,ak prečítate komentár,ktorý vás poriadne naštve tiež nie je zdravé...

Pozývam vás na čokoládu pri tvorení,to pomáha a nervy z týchto niektorých komentárov ukľudní :-)

Myslené len a len v dobrom :-)

2014-02-02 19:56:2312x

M.e.e MiniaLab, škoda Tvojej vlastnej? tvorby,škoda,doteraz som si myslela,že je to pecka,teraz si myslím,že si minimálne posadnutá útočením na ľudí,čo majú protichodný názor...FGH nechcela poukazovať na kopírovanie,ale na niečo,čo je tu rozmohnuté ako mor,akoby etablovaný tvorcovia mali právo sundávať každého kto len skúsi preniknúť k ich technike...čo je dosť trápny mikrokozmos...neoperujete s nanotechnológiami,krájate fimo,premo a pod. a opakujete tiež to,čo ste predtým videli:D no len aby ste nedopadli ako jedna cínarská inkvizítorka,ktorá došla až k takej paranoji,že jej redakcia zakázala stránku :)

2014-02-02 19:57:063x

MiniaLab asi nič inteligentné zo mňa teraz nevyjde, lebo priznávam, že som dostala z toho nervy, za prvé moja inšpirácia nepochádza od eri, za tým si stojím.Za druhé otvor oči a dovoľ si uvidieť, že eri nie je jediný tvorca na svete, ktorý sa inšpiruje organickým svetom, za tretie : moja i tvorba druhých, na ktorých si ukazovala prstom, sa ďaleko ale ďaleko líši od eri, pretože ja si idem svojou cestou, a väčšina mojich vecí vzniká spontánne....... za ďalšie študujem biológiu, takže asi inšpirácia mikroskopickým svetom nebude celkom scestná, že?????!

ďalej mohla by si už konečne ten žurnál aj poriadne prečítať?! a každé jedno slovo, spolu s M.e. e, ktorá ti tu pritakáva a pritom píše , že je to žurnál o polymére, pričom je úplne o dačom inom! inak by ma zaujímalo prečo obidve ste z toho všetkého také smutné a staviate sa do pozície sudcu a pritom vy tu robíte najväčšiu frašku a snažíte sa ľudí,ktorý sa ku tomu ozvali zotrieť? ale pri tom vás musím sklamať...lebo toto kopírovanie nie je... k tomuto žurnálu som sa snažila napísať svoj postoj ku tomu jasne, všeobecne a so všetkou úctou ku všetkým, či už aj k tým, čo kopírujú a viac krát som opakovala svoj názor na kopírovanie a inšpirovanie sa...nezaujatý človek by to podľa mňa pochopil....a viete čo, mám pocit, že škoda reči...na to sa hodí teraz jedna veta z našej východňarčiny, ale radšej si ju nechám pre seba : )

2014-02-02 19:59:125x

ardeas Myslím, že už by naozaj stačilo s tým prilievaním oleja do ohňa, každí nech si urobí svoj záver, to myslím aj tích pre aj proti!

2014-02-02 20:01:213x

BeusBabicova vrieskate tu po sebe ako baby na trhu.

2014-02-02 20:07:37

LuMo V zurnali samotnom podla mna neslo o utocenie alebo hadzanie kamenom, ale o ukazanie rozdielu medzi inspiraciou a kopirovanim... zial, v komentaroch sa to zvrhlo, lebo sa nediskutuje o podstate veci, ale o ludoch. Ono to uz asi tak bude, ako ktosi raz povedal - velki ludia rozpravaju o myslienkach, priemerni ludia o udalostiach a mali o ludoch. Alebo?

Som z toho smutna, uprimne. Na SaShe aktivne posobim kratko, ale taketo debaty mojej radosti z tohto SaShe sveta nepomahaju. Mozno som len bola prilis idealisticka...

2014-02-02 21:07:0812x

MiniaLab nie LuMo nie si príliš idealistická, poďla mňa si to vystihla dokonale a veľmi múdro,takisto som vnímala aj ja tento žurnál a aj svoje názory....

aj keď svojim posledným komentárom sa môžem aj ja zaradiť do tej poslednej kategórie...tak to vyzerá, keď človek píše v hneve.:/

2014-02-02 21:41:204x

Gemstones Mee-máš úplnú pravdu, vystihla si to! :-)))

2014-02-02 22:32:481x

mknazkova trosku to mam tu zmapovane, zatial kazdy, s ktorym som nakupovala, to robi popri svojich povinnostiach z lasky a aj ako radost a potesenie (matky na MD, otcovia,..so svojimi trapeniami, ktore nik neskuma) a tovar nepredrazuje neumerne, ako to robia tzv. zlocinci---potrebuju material, cas, energie, atd a aj to nieco stoji a ludia este aj odvadzaju cast zisku za predaj. No na Slovensku zavidia ludia chorobu ci dokonca aj slnko na pohrebe. Kazdy sa inspiruje, kde sa da, dokonca v samotnej prirode. Je to smutne, ze miesto dobroprajnosti sa len hladaju chyby. Vsetkym, ktori sa tesia, ked sa im nieco mile podari, prajem vela trpezlivosti, napadov a hlavu hore!

2014-02-03 00:27:254x

gabirusi Ach ludia... vy ste to fakt nepochopili? Islo tu o upozornenie, ze kopirovanie nie je pekne. Tie priklady hore uvedene su PRIKLADY- rozumej napriklad: ....

Ci ste boli az tak nasrdeny na cely tento zurnal, ze nikomu nedoslo, o co tu ide? Mnohi z vas ani nekomentuju k veci... tak naco teda komentujete?

Dve devy z prikladov sa vyjadrili, ze kopcili a vyhovorky su uvedene presne tie ako sa pise v clanku! Jedina sa verejne ospravedlnila a priznala si chybu , deva ktora bola spomenuta tiez v tomto zurnale a ma moj obdiv pretoze ako jedina!!!! sa ozvala pod svojim pravym menom a nevymyslala si ziadne anonymne nicky!

Slovensky lud je vazne az taky tupy? (cest tomu malu vynimiek...)

Nikto z vas nechodil na skolu? kde sme museli pisat pracu z nejakej temy? a co sa vtedy pouziva? no predsa knihy ... a co je potrebne uviest? no predsa zdroj!!!! Tak aj ked nieco robim a to cokolvek, tak vzdy uvediem aj zdroj!

Takze , keby mal kazdy z vas svedomie a nemyslel si hlupo, ze " ved to nikto nebude hladat na internete bude to teda len moj napad" tak by tu takyto zurnal ani nebol!!! Ale co slovensky lud robi najradsej? Zatlka, zatlka a ztlka!!!-pravdu nepovie nikto!

Tie z vas, ktore boli v clanku spomenute a tie z vas , ktore tam nie su ale citali zurnal a nasli tam nieco na seba, odkazujem, ze ste klesli riadne hlboko, ked ste nedokazali PRIZNAT SI CHYBU!

Radsej utocit pod novovytvorenym nickom to je vazne hrdinske... ako sa hovori - trafena hus zagaga! Vas tu gagalo vela !

A predtym nez zacnete zase nieco komentovat, zamyslite sa nad sebou, lebo vsetko co robite sa vam vrati v takej podobe v akej to robite vy!

2014-02-03 09:42:574x

ardeas gabirusi ani sa nad tým nerozčuľuj, oni/y to aj tak nepochopia, je to zbytočné...

2014-02-03 10:44:502x

HenrietaMocova dobre som sa pobavila- je super, ďakujem :-)

2014-02-09 17:17:022x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »