Domov » Žurnál+ » Autor: Mária Tobiášová Kuzmová

Žurnál+

NATURAL WOOL alebo AKO sa o vlnu starať

Mária T. » Návody / 2020-01-07 07:00:01 /  11 komentárov / 31 lajkov / 394x zobrazený

Inak povedané, prečo je čiapka z vlny iná.

Tí z vás, ktorí môj obchodík poznáte, viete, že vyrábam pletené a háčkované vecičky len z prírodných materiálov. Materiál, ktorý používam, sama predávam a starostlivo ho vyberám priamo u výrobcov. 

Okrem toho, že používam prírodný materiál, snažím sa používať také vlny, ktoré nie sú chemicky spracúvané viac, ako je nevyhnutné a vyrábajú ich európske ruky. Napr. na zjemnenie vlny sa nepoužijú chemické zlúčeniny, ktoré by následne v materiáli zostali, ale spracúva sa mechanicky (česaním a pod.) tak dlho a dôkladne, že vlna bude oveľa jemnejšia a príjemnejšia na dotyk.

O tom, z akých materiálov sa vyrábajú prírodné priadze, som písala v seriáli Začíname s klbkami a keďže ide zima, nebudem sa venovať letným materiálom a poviem vám teraz niečo viac o vlne.

Prečo? Pretože na čiapky, šály, rukavice a iné vrchné oblečenie na zimu je jednoducho najlepšia. O vlastnostiach vlny sa už veľa popísalo a v zásade je jedno, či ide o vlnu ovčiu, alpakovú, mohérovú alebo kašmírovú, ich vlastnosti sú veľmi podobné s malými odlišnosťami. Skúsim vám teda povedať, prečo je vlna pre mňa naozaj top.

 1. Hreje a to naozaj, pretože aj zvieratá, ktoré ju mali predtým na sebe, ju majú hlavne preto, aby im nebola zima. Vlna má tú úžasnú vlastnosť, ktorej hovoríme termoregulácia, čo vlastne znamená, že vám v nej nebude zima, ale ani nepríjemne teplo. Je to ideálne, ak napr. máte čiapku a idete z vonku do miestnosti a naopak (idú vianočné nákupy a vy budete chodiť po obchodoch). Najvýraznejšia je táto vlastnosti pri merino vlne.
 2. Udržiava vás v suchu! Vlna má takú zvláštnu schopnosť nenasať vlhkosť tak, aby ste sa v nej cítili mokro... iba ak budete stáť dosť dlho pod odkvapom... Viete si to overiť napr. priamo na ovečkách. Aj keď budú v daždi, keď strčíte ruku do ich kožúška, vnútri bude teplo a sucho. Takže voda sa po vlne skĺzne a tú, ktorú nasaje, veľmi rýchlo znovu vyparí.
 3. antibakteriálne vlastnosti. Akokoľvek sa vám to zdá nemožné, je to tak. Rovnako ako napr. breza, ak ste to nevedeli. Preto je zdraviu prospešné posedieť si na lavičke práve pod brezou... ale to som odbočila. Práve kvôli tejto vlastnosti vlna nezapácha a poradí si s vaším potom úplne bez problémov. Aj pri opakovanom a častom používaní vlnu necítiť. Stačí ju len ošetrovať tak, ako uvediem v tomto žurnále.
 4. Nezachytáva nečistoty a prach. Táto vlastnosť sa využíva napr. pri vlnených kobercoch, ale určite sa zíde aj pri čiapke alebo svetri.

Ak si poviete, že to s tou vlnou skúsite a rozhodli ste sa vlastniť nejaký krásny vlnený kúsok, potrebujete vedieť aj niečo o tom, ako sa o vlnenú vecičku starať. Pretože, povedzme si to na rovinu, za kvalitnú vlnenú vec zaplatíte o dosť viac a chcete preto, aby vám dlho slúžila.

Veľa ľudí si myslí, že je to veľmi náročné a práve z tohto dôvodu si vlnenú vecičku nekúpi. Nie je to tak alebo teda, nemusí to tak byť. Vlna má, samozrejme, tendenciu zrážať sa pri praní a vytvárať žmolky, ALE ak budete vedieť, že vlnu musíte vždy prať len vo vlažnej vode a jemne mačkať (žiadne trenie a šúchanie, ako keby ste z nej chceli vytriasť dušu), potom bude vlna pekná aj po niekoľkých praniach. A že sa vám vytvoria žmolky? No a čo! Vždy je lepšie mať teplý sveter so žmolkami ako luxusne vyzerajúci umelý, v ktorom vám bude zima, keď dostanete defekt na aute a vy budete musieť stepovať okolo auta v hustom snežení. :-) A aj tie žmolky viete rýchlo vyriešiť a nemusíte kupovať odžmolkovač, stačí aj obyčajná žiletka.

Ako sa teda o vašu vlnu musíte starať?

Prvé a základné pravidlo: Vlnenú vecičku perte, len ak je fyzicky zašpinená! V iných prípadoch vám bude stačiť, keď použijete tento môj návod na údržbu (nevymyslela som ho ja, len som prispôsobila na dnešnú dobu to, čo robili naši starí rodičia).

 • Po použití dajte vecičku vyvetrať.  Stačí, aby ste ju nezaložili do šuplíka alebo skrine, ale radšej ju zaveste na hodinu na balkón alebo aspoň voľne na vešiak. Ideálne je von, ak aspoň trochu fúka.
 • Raz za čas (záleží od toho, ako často budete vec nosiť) ju dajte vymrznúť.  Cez zimu stačí dať von, keď bude pod nulou. Ak vonku mrznúť nebude, dajte vlnenú vec do sáčku a šup s ňou do mrazničky na 24 hod. Potom ju vyberte a dobre vytraste. Všetko, čo v nej bolo, máte preč. :-) Dakedy takto dávali cez zimu von všetky vlnené kožúšky a ešte ich aj vyšúchali snehom. Dnes využijete zimu v mrazničke, ale kľudne použite aj ten pôvodný spôsob, ak bude u vás treskúca zima so snehom.

Ak si vlnu niečím zašpiníte a tento postup už nebude stačiť, je nutné prať. Vtedy treba dbať na pár pravidiel.

 • Perie sa len ručne maximálne na 30 stupňoch (relatívne studená voda). Osobne odporúčam radšej 20 stupňovú vodu. Vlna sa vám zrazí len v teplej vode, preto sa jej treba vyhnúť.
 • Používajte prášok na pranie, ktorý je vyrobený špeciálne na pranie vlny (prírodných materiálov) a iných jemných vlákien, ktoré sú bez farbív a najlepšie s prirodzeným pH (asi 7,5).
 • Vecičku po praní vymačkajte, aby v nej zostalo čo najmenej vody, povystierajte a vytvarujte na rovine a nechajte vyschnúť. Najlepšie je podložiť klasický uterák alebo bavlnenú plienku. Froté uteráky nie sú vhodné, pretože veľmi rýchlo vysajú z vlny vlhkosť a tá potom stráca elasticitu. Všetko pekne pomaličky a s mierou, aj sušenie.
 • Nikdy nesušte na priamom slnku.
 • Nepoužívajte sušičku, pretože by sa vám vecička mohla zraziť a to už nehovorím o tom, že vám sušička môže povyťahovať očká na pletenom výrobku.
 • Vecičku nežehlite..... ale môžete použiť naparovaciu žehličku na také, ako tomu ja hovorím, poukladanie očiek. Ak sa vám zdá, že je sveter akoby pokrčený, môžete ho jemnúčko cez bavlnenú plienku napariť žehličkou. Ale naozaj len tak skoro bezdotykovo, ide tam hlavne o tú paru, ktorá urobí svoje. Tento postup nikdy nepoužívajte pri veciach, ktoré majú tzv. plastické vzory - to sú tie známe osmičky, vrkoče a iné kríženia. Potom by už ten vzor nebol vôbec plastický. 

A na záver jedna šikovná vecička, ktorá sa objavuje čoraz častejšie. Niektoré vlny a najčastejšie je to práve merino ovčia vlna, majú tzv. úpravu Superwash. Je to technológia, ktorá upraví vlnu, aby sa stala odolnejšia a trvácnejšia (to je tak zjednodušene povedané). Pri údržbe to znamená, že takúto vlnu môžete prať aj v práčke. Aj tu platí pár pravidiel, na ktoré nezabudnite:

 • perte len v práčke s vlneným programom, ešte lepšie s programom ručného prania,
 • teplotu nastavte vždy do 30°C, aj keď bude na výrobku napísané, že môžete použiť vyššiu, je to zbytočné, pretože vyššia teplota vám lepšie nevyperie a môže vám vlnu znehodnotiť,
 • použite rovnaký prostriedok ako pri ručnom praní,
 • nepoužívajte aviváž.

Presvedčila som vás, že starostlivosť o vlnu nemusí byť náročná? Napíšte mi, aké máte vy skúsenosti s údržbou vlny.

Budem sa tešiť, ak vám tento žurnálik trošku pomohol nahliadnuť do sveta vlny a starostlivosti o ňu tak, ako ho vidím ja. 

Moju najnovšiu kolekciu prírodných vlnených čiapok nájdete v NATURAL WOOL.

Prajem vám krásnu zimu v teplúčku.

Mária

Komentáre

Kreatvory krásne čiapky a super zhrnutie o vlnách. Podobný návod na údržbu posielam k nami vyrobeným pleteninkám :-) Každý nový výrobok periem v špeciálnom pracom géli, aby sa "uložili" očká a aby ma neskôr zákazník nemohol prekvapiť tým, že sa mu po opratí o číslo zmenšil :-) . V tomto žurnále ma prekvapil ten froté uterák.

2019-11-22 14:58:18

fanco Ďakujem. Tie froté uteráky nie sú vhodné preto, lebo rýchlo vysajú vlhkosť z vlny. Vysychanie má byť pomalšie, vlna to lepšie znáša a nestráca tým pružnosť.

2019-11-22 19:16:56

norika21 Ďakujem pekne za poučný článok. Ten froté uterák prekvapil aj mňa

2020-01-07 21:44:03

campanula Dobré a užitočné rady, vďaka!

2020-01-07 21:56:40

MirianaOli Super čiapky vďaka za užitočné rady:)

2020-01-07 22:14:56

maat výborný článok, Majka ♥

2020-01-07 22:25:36

MacrameMarika pekný článok a užitočné rady, vďaka

2020-01-07 23:43:27

fanco Ďakujem, dievčatá. Teším sa, ak niekomu pomôže a zistí, že vlna nie je náročnejšia na údržbu ako umelé materiály. :-)

2020-01-08 09:50:27

AndyDianiskova Ahojte dievčatá, chcem sa opýtať, aká je chyba, keď sa vlna po praní splstí a po usušení je vecička aj zbehnutá, aj taká neforemná a stiahnutá. Teplota bola podľa návodu. Nie pri každej vlne sa mi to stalo, len pri niektorej - neviem, možno pri ovčej sa to deje??? Ďakujem, super článoček .... Andy

2020-01-08 14:12:47

fanco @AndyDianoskova toto sa stane s ovčou vlnou, ak sa perie v teplej vode. Nie je ani chyba v informáciách od výrobcu, ale v teplote, ktorú v skutočnosti dosahuje práčka. Je takmer bežné, že teplota vody nie je taká, ako si na práčke nastavíte. Ak má napr. vaša práčka pri nastavenej 40 skutočnú teplotu 46 a vyššiu, je to pre vlnu už veľký problém. Výsledok je splstený a zrazený. Osobne odporúčam vlnu prať len v chladnej vode - ideálne 20 st. tak, ako píšem v článku.

2020-01-08 14:42:35

AndyDianiskova ....ďakujem veľmi pekne za radu a vysvetlenie :)

2020-01-08 23:13:46

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
fanco
fanco
817 predaných ks, 570 hodnotení

Reaguje do 3 hodín

Volám sa Mária a ak hľadáte niečo VYTVORENÉ Z PRÍRODNÝCH MATERIÁLOV, ste u mňa správne.
Vecičky, ktoré u mňa kúpite, vás budú hriať naozaj, nielen tak naoko. :-)
Vlna, merino, kašmír, hodváb, alpaka, mohér, bavlna, konope alebo odolný ľan.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - NATURAL WOOL - čiapka s véééľkým brmbolcom - 11330245_NATURAL WOOL - čiapka s véééľkým brmbolcom by fanco
 12 komentárov
 Páči sa 69 ľudom
17,80 €
 - Háčkovaná vlnená šatka - 10857309_Háčkovaná vlnená šatka by fanco
 Páči sa 35 ľudom
34,80 €
 - SIMPLY 4 - detská čiapka dupľovka - 11024886_SIMPLY 4 - detská čiapka dupľovka by fanco
 Páči sa 38 ľudom
12,80 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »