Domov » Žurnál+ » Autor: Mária Tobiášová Kuzmová

Žurnál+

SAShE seriál – Začíname s klbkami

Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním

Ako začať s klbkami VII. - Hviezdičková čelenka

Mária T. » Fotopostupy a Návody / 2015-03-14 16:50:08 /  5 komentárov / 29 lajkov

Máme krásne upršané počasie, takže ideálny čas, aby sme si pri voňavej káve alebo čaji urobili niečo malé pre seba. Urobíme si teda s pomocou fotonávodu krásnu teplú čelenku a to nie len na zimu. Čelenku využijete určite aj v jarných chladných ránach a po večeroch.

Vzor, ktorý je použitý, je dosť "starý" a je môj obľúbený, pretože 1. naozaj rýchlo pribúda, 2. nie je zložitý a 3. pekne vyzerá - vytvára na lícovej strane hviezdičky. Okrem toho sa s ním ľahko pracuje, keď potrebujete pridávať alebo uberať z pleteniny, čo mám rada (keď sa nemusím trápiť, ako to urobiť). Návod na túto konkrétnu čelenku nie je môj nápad, je to návod z dielne DROPS DESIGN. Im sa tento vzor asi tiež páči, keďže som ho našla vo viacerých ich návodoch. :-)

Čo budete potrebovať: priadzu, háčik, veľkú ihlu a kúsok času.

Čo som použila ja: 100% vlnu Drops Eskimo (hrubá E - návin 50m/50g), háčik č. 9. Viac o hrúbke priadze si môžete prečítať tu.

Ak budete používať rovnako hrubú priadzu a rovnako veľký háčik, mali by ste dostať veľkosť čelenky S/M, čo je na obvod hlavy cca 54-56 cm.

Začíname:

Urobíme prvé pevné oko a začneme robiť retiazku. Ako, to sa dočítate v predchádzajúcej časti žurnálu tu. Retiazka musí mať celkovo 45 očiek (nepočítate to, v ktorom máte háčik). POZOR - retiazku urobte veľmi voľne, aby vám následne nestiahla celý vzor. Potom už budete háčkovať "normálne" ako ste zvyknutý, len prvá retiazka je skutočne voľná.

Z každého nasledujúceho očka naberieme vždy jedno očko na háčik. Začneme od druhého očka od háčika - vpichneme do očka, nahodíme priadzu a pretiahneme cez očko (na háčiku máme dve očká), vpichneme do ďalšieho očka, nahodíme priadzu a pretiahneme cez očko (na háčiku máme tri očká) - takto pokračujte, kým na háčiku nebudete mať 6 očiek.

Naberieme priadzu a pretiahneme ju cez všetkých 6 očiek. A máme základ prvej hviezdičky.

Naberieme priadzu a pretiahneme ju cez očko na háčiku. Na háčiku máme jedno očko a vytvorili sme vlastne stred hviezdičky.

Teraz ideme urobiť ďalšiu hviezdičku. Znovu potrebujeme dostať na háčik 6 očiek a to tak, že ich postupne naberieme: 1. už máme na háčiku, 2. z dierky, ktorá vznikla, ako stred hviezdičky, 3. z boku hviezdičky, 4. z toho istého očka, z ktorého sme nabrali posledné očko predchádzajúcej hviezdičky, 5. a 6. z ďalších dvoch retiazkových očiek. Máme na háčiku 6 očiek. Naberieme priadzu a pretiahneme ju všetkými 6-timi očkami. Ešte raz naberieme priadzu a pretiahneme cez očko na háčiku, aby vznikol stred hviezdičky.

Takto pokračujte až po koniec riadka. Tam nám zostane ešte jedno očko z pôvodnej retiazky. Do tohto očka urobíme polodlhý stĺpik. Ako ho urobiť, nájdete tu.

Ak sa vám tento popis zdá nezrozumiteľný, v závere žurnálu je video, kde je ukážka, ako urobiť 2 hviezdičky vrátane ukončenia riadka a začiatku nového riadka. Tam to budete vidieť lepšie.

 Keď sme urobili posledné očko v riadku, prácu otočíme. Urobíme 2 retiazkové očká (už viete, že na začiatku riadka polodlhý stĺpik nahrádzame vždy dvomi retiazkovými očkami). Teraz robíme vždy po 2 polodlhé stĺpiky do každého stredu hviezdičky. Na konci celého riadka znovu urobíme 1 polodlhý stĺpik do posledného očka. A prácu otočíme. Máme urobený kompletný jeden rad hviezdičiek.

Začneme robiť ďalší rad hviezdičiek a to rovnakým spôsobom, ako prvý. Na začiatku si ale urobíme 3 retiazkové očká (to sme v prvom nemuseli, pretože boli všetky očká retiazkové) a znovu začneme naberať očká od druhého očka na háčiku tak, aby sme mali na háčiku 6 očiek, potom naberieme priadzu a pretiahneme cez všetkých 6 očiek...... atď.

Na konci prácu otočíme a urobíme druhý rad, ktorým dokončíme hviezdičky. Po jeho dokončení budeme mať dva rady kompletných hviezdičiek.

Tí, ktorí chcú radšej nižšiu čelenku, tu môžu skončiť. My si urobíme ešte jeden rad hviezdičiek - úplne rovnako, ako sme urobili ten druhý.

Keď skončíme posledným polodlhým stĺpikom, priadzu odstrihneme dostatočne dlhú na to, aby sme mohli čelenku zašiť - cca 40 cm nám bude stačiť. Stále máme háčik v očku, nahodíme priadzu a celú ju pretiahneme cez očko. Dobre utiahneme a máte prácu ukončenú. Priadzu natiahneme do ihly s veľkým očkom (na takúto hrubú vlnu používam obuvnícku ihlu, ktorá je dostatočne veľká - cca 10 cm s veľkým očkom) a čelenku z rubovej strany zošijeme. Môžete aj zháčkovať, ako sa vám páči viac.

Čelenka je hotová a môžeme vyskúšať. :-)

Tu nájdete krátke video, v ktorom vidíte, ako sa robí prvá časť hviezdičky (preťahovanie cez 6 očiek), ukončenie riadka, začiatok nového riadka a ako sa robí druhá časť hviezdičky (2 polodlhé stĺpiky do stredu hviezdičky).

;feature=youtu.be"> ;feature=youtu.be

______________________

V predchádzajúcich častiach žurnálu sme sa už dozvedeli čo to o ihliciach, háčikoch a iných pomocníkoch, o prírodných priadzach živočíšneho pôvodu,o prírodných priadzach rastlinného pôvodu a "syntetike", o hrúbke a štruktúre priadzí, o správnom meraní a skúšobnej vzorke a naučili sme sa všetky základné očká a stĺpiky v háčkovaní.

Zostáva nám už len posledná časť, v ktorej sa naučíme vytvoriť pestré jarné pončo.

______________________

Použila som vlastný popis k pôvodnému návodu spoločnosti DROPS DESIGN a vlastné fotografie.

http://www.sashe.sk/fanco

Komentáre

Malienka Hviezdičkový vzor sa mi vždy páčil, len som nevedela ako na to :) Ďakujem :)

2015-03-16 00:17:49

L.Liska :o nadhera

2015-06-02 15:27:02

L.Liska A akú farbu si použila? Veľmi sa mi páči :-)

2015-06-05 14:00:24

fanco Je to Drops Eskimo c. 42-ruzovohneda potlac. V cestine ju volaju tvářenka. :-)

2015-06-05 14:27:43

L.Liska Ďakujem :)

2015-06-08 14:32:13

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
fanco
fanco
797 predaných ks, 556 hodnotení

Volám sa Mária a ak hľadáte niečo VYTVORENÉ Z PRÍRODNÝCH MATERIÁLOV, ste u mňa správne.
Vecičky, ktoré u mňa kúpite, vás budú hriať naozaj, nielen tak naoko. :-)
Vlna, merino, kašmír, hodváb, alpaka, mohér, bavlna, konope alebo odolný ľan.

AK STE NENAŠLI, ČO HĽADÁTE a dá sa to upliesť alebo uháčkovať, napíšte mi cez vnútornú poštu. Niečo spolu vymyslíme, aby ste boli spokojní.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - "Efino" zimný set na krk a uši - 4878248_"Efino" zimný set na krk a uši by fanco
 1 komentárov
 Páči sa 40 ľudom
19,90 €

Začíname s klbkami

www.sashe.sk/serial/klbka

Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte