Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním
Mária T. » Rady a info / 2017-07-20 14:38:56 / Pridaj komentár / 7 lajkov
Po dlhšom čase sa vraciam k sérii článkov "Ako začať s klbkami" a dnes to už je jej deviata časť. Medzitým ste sa možno aj vy preorientovali na prírodné materiály, ktoré používate na pletenia a háčkovanie a možno ste rozmýšľali "Čo s tým, keď to bude potrebné prať? A môžem to vôbec prať?"
Čo môžem povedať hneď na začiatku, takto to už robiť nemusíte :-)
Kým vznikol krásny výrobok, či už to bolo oblečenie, nejaký doplnok alebo niečo do bytu, chcelo to veľa trpezlivosti a času. Práve preto je potrebné venovať dostatočnú pozornosť aj samotnej údržbe pleteného alebo háčkovaného výrobku, aby nám vydržal čo najdlhšie taký krásny, ako bol na začiatku.
Deviata časť série teda bude o tom, čo je na samotnom konci tvorenia a aj keď to nie je veľmi kreatívne, bez toho sa to neozaobíde. :-)
Čo platí všeobecne pre údržbu výrobkov z prírodných materiálov
Nikdy výrobky dopredu nenamáčajte, aby úplne nasiakli vodou. Nič také, ako boli naučené naše mamy - na hodinu do vane a až potom do práčky.
Perte výrobky samostatne, ak je to možné.
Tmavé farby je najlepšie prať samostatne, ale to platí aj o ostatnom prádle, pretože tmavé farby môžu obsahovať ešte nadbytočné množstvo farbiva, ktoré sa pri praní vymýva a mohlo by pofarbiť ostatné svetlejšie farby. Toto samozrejme platí len vtedy, ak nemáte na jednom výrobku aj tmavé aj svetlé farby. Vtedy neodporúčam oddeľovať tmavé farby strihaním. :-)
Ručne perte len na 30 stupňoch (je to relatívne studená voda).
Použite dostatok vody, aby ste výrobok zbytočne nešúchali o nádobu.
Používajte prášok na pranie, ktorý je vyrobený špeciálne na pranie vlny (prírodných materiálov) a iných jemných vlákien, ktoré sú bez farbív a najlepšie s prirodzeným pH (asi 7,5). Ja napr. používam hoblinky tu zo Sashe od Mydlaren.
Výrobok po praní vytvarujte a povystierajte na rovine a nechajte uschnúť. Najlepšie je podložiť na klasický uterák alebo bavlnenú plienku. Froté uteráky nie sú vhodné, aj keď si to veľa ľudí myslí. Takýto uterák vám veľmi rýchlo vysaje vlhkosť s vášho výrobku a ten potom stratí prirodženú pružnosť.
Nikdy nesušte na priamom slnku! Samozrejme, ak nechcete zmeniť na svojom výrobku farbu.
Nepoužívajte sušičku, pretože by sa vám výrobky zrazili alebo natiahli. A okrem toho, nebudú tak pekne voňať. Aspoň ja mám vždy pocit, že prádlo zo sušičky má takú divnú mdlú "vôňu".
Nedávajte sušiť výrobky mokré, pretože by stratili svoju pružnosť. Vždy ich treba vopred zbaviť prebytočnej vody jemným žmýkaním a stláčaním.
Nikdy nenaparujte žehličkou výrobky, ktoré ste plietli štrukturálnymi či plastickými vzormi, napr. osmičkový vzor. Zrazu by ste zistili, že žiadny plastický vzor nemáte. Vyzerá to potom dosť zle.
Žehlite na slabom stupni, používajte vlhkú bavlnenú handru, cez ktorú budete žehliť. Najlepšia je klasická bavlnená plienka, ak takú ešte niekde nájdete.
Alpaka, mohér, kašmír, hodváb a čistá (neupravená) vlna
Výrobky z týchto nádherných materiálov perte len ručne na 30 stupňoch (teda znovu je to na pocit chladná voda).
Vo všeobecne platí, že pokiaľ nemá vlna úpravu Superwash, perieme ju len ručne a nie v automatickej práčke. Výrobky by stratili svoj tvar a napr. hodváb môže stratiť svoju farbu.
Pred samotným vložením výrobku do vody, celkom rozpustite prášok na pranie.
Perte jemne tzv. mačkaním, nešúchajte a netrite o seba. Ušetríte nie len výrobok, ale aj svoje ruky.
Vždy výrobok dôkladne zbavte pracieho prášku dostatočným pláchaním a na záver aj vody vyžmýkaním. Pozor - žiadne žmýkanie do odpadnutia! Žmýkajte jemne a výrobok nekrúťte.
Bavlna, ľan a zmesové priadze - ideálne na leto, takže je potrebné ich častejšie prať
Tieto výrobky môžete prať v automatickej práčke na 40°C, prípadne 60°C, presne podľa údajov na štítku/etikete, ktoré máte na výrobku, alebo na priadzi, ktorú ste si kúpili. Na každom klbku tieto informácie nájdete.
Pokiaľ použijete pri praní nesprávnu teplotu, môže dôjsť ku zmene farieb. Ak sa vám toto už podarilo, potom vyperte výrobok znovu na správnej teplote, t.j. teplote uvedenej na štítku. Je veľmi dôležité dodržať správnu teplotu vody pri praní a radšej použiť chladnejšiu vodu ako teplejšiu. Toto je ešte dôležitejšie ako správny prací prostriedok. Pri praní neplatí, čím teplejšia voda, tým bude lepšie vypraté.
Tmavé farby perte oddelene, ako už bolo povedané.
Používajte pracie prášky bez obsahu bielidla, aby ste na konci nemali biele bavlnené handry.
Nepoužívajte zbytočne veľa aviváže, najlepšie žiadnu.
Na práčke si nastavte prací cyklus s dostatočne dlhým časom plákania. Toto je pri praní dôležité.
Bavlna má tendenciu sa zraziť po praní, preto si zmerajte výrobok pred praním, aby ste ho potom pri sušení vytvarovali do požadovaných rozmerov.
Nepoužívajte sušičku, ani bavlna to nemá rada.
Merino a ostatné vlny ošetrené úpravou Superwash
Moderná doba prináša kadejaké múdre vychytávky a jednou takou je aj špeciálna úprava prírodného vlákna (najčastejšie je to merino vlna alebo klasická ovčia vlna) tzv. Superwash.
Vlnu ošetrenú touto technológiou superwash, môžete prať v práčke, ktorá má samostatný program na šetrné pranie vlny alebo symbol ručného prania. Vlastne budete postupovať tak, ako pri bavlne, ale teplotu určite nepoužívajte vyššiu ako 30°C.
Použite rovnako prášok s prirodzeným pH a nepoužívajte aviváž.
Na záver ešte jedna rada, ak si vecičky sami pletiete alebo háčkujete. Vždy si odkladajte štítky od všetkých priadzí, ktoré ste na výrobok použili. Budú vám slúžiť na to, aby ste vedeli, ako výrobok z tejto priadze udržiavať ale aj na to, aby ste klbká mohli použiť pri prípadnej reklamácii. Bez štítku konkrétnej priadze vám žiadny obchod reklamáciu neuzná.
Na štítkoch výrobcovia uvádzajú spôsob údržby cez grafické symboly a aby ste im rozumeli, tu je malá tabuľka symbolov, ktoré môžete nájsť na vecičkách a klbkách, ktoré predávam ja.
Prajem pekný letný deň a nemusíte ho hneď stráviť praním. :-)
Maja
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.
Volám sa Mária a ak hľadáte niečo VYTVORENÉ Z PRÍRODNÝCH MATERIÁLOV, ste u mňa správne.
Vecičky, ktoré u mňa kúpite, vás budú hriať naozaj, nielen tak naoko. :-)
Vlna, merino, kašmír, hodváb, alpaka, mohér, bavlna, konope alebo odolný ľan.
Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním
Najlepšie žurnály mesiaca
Viac »