Domov » Žurnál+ » Autor: Eva Šugárová

Žurnál+

Výzva: Od krajiny k minimalizmu

Eva Š. » Osobné Blogy / 2018-12-28 12:49:25 /  4 komentáre / 21 lajkov

Minimalizmus nie je iba o striedmom šatníku a poloprázdnom byte.
Môže sa pokojne stať, že sa vám vkradne do krajinárskeho skicára a zmení vám život. Lebo objavíte čaro jednoduchej krásy. A znenávidíte konzumné nakupovanie. Vážne...
 

Tvorte v prvom rade pre seba

Na sociálnych sieťach ma v tomto momente sleduje v súčte okolo 1300 ľudí. Stačí, skromne. Za každého z nich som vďačná, lebo nevznikli masovo skrz „follow for follow“, sú produktom úprimného záujmu. Nie som ochotná sypať pod každý príspevok 50 hashtagov a zverejňovať akýkoľvek obsah nasilu každý deň.

Kreativita plynie z vás a oblažuje predovšetkým vašu dušu. Zaplieňovať sociálne siete a kričať, aby ste prekričali ostatných, čo kričia, je… nedôstojné. A vysiľujúce. Užite si v celom hlučnom svete pokojné utiahnutie introverta. Zdieľajte svoju prácu, ale… s radosťou, v prívetivom, stále trochu osobnom kruhu.
 


Bežte von

Lístie s odleskami zapadajúceho slnka viete nafotiť aj na konci ulice. Najbližšie podlesie máte iste do pár km. S pastelmi pod pazuchou viete kresliť kdekoľvek. Alebo si popri prechádzke zbierajte fotonámety, ktoré neskôr spracujete doma. Napríklad v upršanom dni. Nie, naozaj nepotrebujete veľkolepé cesty cez pol sveta. Prejsť na malý výlet vlastných peších 10tisíc krokov je darček, čo darujete rovnako sebe i Zemi. Buďte na seba pyšní, na svojom love za nádherou nezanechávate brutálne uhlíkové stopy. Zanechávate iba svoje vlastné.

Vnímajte

Lúky a vône tráv, vlhkosť stúpajúca zo zeme, lom svetla v krajine po daždi, to všetko vám bude jedinečnou inšpiráciou. Je tisíc odtieňov, ktoré robia prostú prírodu jedinečnou. Matematicky, minimalisticky dokonalou.
 


Liečte sa tichom

Svet krajinára má dva oslnivo krásne denné momenty. Skoré ráno a posledné slnečné lúče. Tzv. zlaté hodinky. Svet v nich získava načervenalé tóny a dlhé tiene. A ticho. Rannú zlatú hodinku môžete stráviť na lúkach v absolútnom tichu, v rose a bezvetrí, sami.

Tvorte prstami

Znie to zvláštne? Kontaktné techniky (napr. prašný pastel) sú skutočne výrazne relaxačné. V priamom dotyku s farebnými pigmentami je skrytý nenápadný maličký wellness. Dielo, ktoré si „uhnetiete“ vlastnými rukami bude navyše niesť váš privátny emočný odtlačok.

Prezentujte ducha

Myslite na to, že tvorba je vyliatie vášho vnútorného sveta. Na papier. Na plátno. Pracujte s farbami, ktoré milujete, nájdite si štýl, rozmaznávajte ho. Vložte do každého dielka čosi, čo vás duchovne vystihuje. Netvorte na efekt. Nekopírujte. Publikum to vycíti. A vy sa budete cítiť neslobodní.

Objavte „flow“

Ak ste už pri tvorbe zažili stav, kedy ste nevnímali hlad, smäd, pípanie notifikácií a plynutie času, už ste mali „flow“. Je to krásny stav maximálneho sústredenia a odovzdania sa prítomnému okamihu a práve vykonávanej činnosti. Flow prináša intenzívny pocit šťastia, je typický pre kreatívne povolania.
 
Šetrite materiálom

Nepodľahnite trendu, kedy všetci robia všetko (a nič poriadne). Lebo na ňom obchody skvele zarábajú.
Jedna škatuľka pastelov vám vystačí aj na celý tvorivý rok. Nenakupujte do zásoby, nestriedajte x módnych techník, ktoré vyžadujú stále nové investície a zaplnia vám polovicu životného priestoru. Skladovaním a prekračovaním rároh znervózniete. Vážne.

Tubičky s farbami poctivo zatvárajte, pracujte s nevysychajúcou paletou, recyklujte plátna, ktoré sa vám zunovali na nové maľby. Alebo si zaobstarajte jeden pekný rám pre najčastejší formát vašich diel a na striedačku si ich rámujte a takto vystavte. Pre radosť. Je množstvo spôsobov, ako netvoriť zbytočný odpad.

Užívajte si bezkonzumné chvíle

Mávali ste tendenciu odmeňovať sa za ťažký deň shoppingom? Len tak, minúť 15-20 Eur na diárik, bižutériu, tričko. Na čokoľvek, čo ste vôbec nepotrebovali. Až vás pohltí tvorba, už nebudete. Hlad po niečom novom zaplní to „niečo nové“, čo vzíde spod vašich rúk. Tvorba bude rozprávať váš príbeh. Ten, ktorý predtým pre pozerajúce sa okolie možno rozprával iba váš módny vkus. Skúste sa prejsť mestom s kresliarskymi doskami alebo veľkým skicárom pod pazuchou. Pritiahnu viac pohľadov ako hriešne drahá kabelka. Som si istá.

Neviete ako na krajinársku tvorbu?

Nevadí, naučíme sa spolu. Úplne od začiatku :-) S mnohými zlepšováčikmi.
Nakuknite na moje aktuálne žilinské workshopy pre krajinársku maľbu a kresbu.
 


A… ak ste si niekedy mysleli, že krajinka, to je len typicky detská téma so slniečkom, kvietkami a v pozadí špicatými vŕškami a nejde poňať duchaplnejšie… Kdeže :-)

Komentáre

Pedigmania výborne napísané :-)

2018-12-28 13:29:46

SalixAlba Krasne napisane a velmi pravdive:)

2018-12-28 17:50:05

madol ako prechádzka v osviežujúcom daždi

2019-08-22 18:33:44

maleri Krásne napísané, ďakujem.

2020-01-04 21:21:38

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
evaSUGARova
evaSUGARova
132 predaných ks, 100 hodnotení

Som... umelec aj lektor.
Nadšený z dizajnu. Tou večnou inšpiráciou mi však vždy budú

...lúky a vône tráv, vlhkosť stúpajúca zo zeme, lom svetla v krajine po daždi.. a všetko to, čo robí prostú prírodu jedinečnou.

Som... krajinár impresionista.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »