Domov » Žurnál+ » Autor: Eva Šugárová

Žurnál+

Čo očakávať na pastelovom workshope

Eva Š. » Akcie / 2018-09-09 17:00:01 /  1 komentár / 30 lajkov

Antistresové omaľovánky vyhoďte do smetí!!! Začnite SKUTOČNE kresliť. Slovenské mestá odštartovali minulý rok so mnou, na praktických workshopoch "KRAJINA + PASTEL". Za jedno popoludnie sa zamilujete do krásnej techniky prašného pastelu a domov si odnesiete vlastnoručne zhotovenú kresbu na tému krajina.

Čo to je ten prašný pastel? Je to pastelka? 

Nie, kdeže. Prašný pastel je podobný kriede - ale je vysoko pigmentovaný, sýty a teda žiarivo farebný. Oterom je presne prispôsobený umeleckej tvorbe. Prašným pastelom tvorili aj impresionisti, napr. Edgar Degas svoje baletné scény. 

Neviete dobre kresliť? Žiadny problém!

Táto technika je vhodná aj pre úplných začiatočníkov. Navyše vás naučím pomôcku, s ktorou si na výkres sami načrtnete akúkoľvek (aj zložitú) scénu. 

A skutočne - najčastejšie pracujem práve so začiatočníkmi :-) Je radosť vidieť, ako domov odchádzate šťastní, nadmieru spokojní so svojím dielkom.

Čo presne sa bude na workshope diať?

Prvých 20 minút vám budem predstavovať pomôcky a rozprávať... A pozor - žiadne nudné poučky. Dozviete sa, ako technika prašného pastelu vznikla, prečo ju milujú aj súčasní impresionisti, čím je táto technika vhodná aj pre úplných začiatočníkov. A dokonca cestovateľov. A tiež to, ako sa dá lacno vyskladať vaša úplne prvá pastelová sada. 

Potom príde na rad malé, cca 10 minútové cvičenie, kde si vyskúšate prácu s pastelom nanečisto. Skúsite si ho nanášať na špeciálny kresliarsky výkres a prvýkrát si ním krásne zababrete prsty.

A potom už prejdeme k tvorbe nášho/vášho dielka.

Budem kresliť spolu s vami - moje demo bude na maliarskom stojane, aby ste dobre videli, ako presne postupujem pri tvorbe scény. Celú prácu budem komentovať a odovzdám vám moje osvedčené triky pre krajinnú tématiku.

S čím odídete po skončení workshopu domov?

S hlavou plnou nápadov, čerstvou zručnosťou v rukách a s vaším hotovým pastelovým dielkom - v plastovom aj papierovom obale, aby ste si ho pri transporte nijako nepoškodili.

Čo vás ešte naučím?

  • ako si vyskladať základnú pastelovú výbavu, ako ju skladovať a prenášať
  • triky pre skicovanie živej scény na výkres
  • čo je valér a ako veľmi ovplyvní hotové dielo
  • ako pracovať so svetlom a tieňom a akú majú vlastne pri kreslení farbu
  • ako pastelové kresby chrániť pred oterom, skladovať a vystavovať

A kto je vlastne váš lektor?

Som Eva Šugárová, žilinský umelec - krajinár, štýlom tvorby blízky impresionizmu.

Ako lektor pre techniku soft pastel a akryl som zároveň pomocnou rukou výtvarným začiatočníkom, tiež som kedysi dávno začínala ako samouk, popri štandardnom zamestnaní. Na tému praktického štartu tvorby smerujúcej od hobby k povolaniu tiež prednášam.

Som možno najmilší výtvarný lektor, akého si viete predstaviť :-) Vzdelávam veľmi prívetivou formou, ktorá kombinuje arteterapiu a potešenie z prakticky získanej zručnosti.

A na SaShe, ma nájdete už dlhé roky tu: https://www.sashe.sk/evaSUGARova

Kde a kedy sa vidíme najbližšie?

V centre Žiliny, začiatkom februára 2019 na pastelovom workshope. A ešte v januári na workshopoch, kde sa po prvý krát venujem odovzdávaniu skúseností s akrylom a teda krajinárskej maľbe.

Na jar pokračujeme v Banskej Štiavnici a... uvidíme, kde ešte :-)

Teším sa na vás!

*Workshop je určený ideálne pre osoby staršie ako 15 rokov, určite sú vítaní i úplní začiatočníci. A tiež všetci, ktorí možno kedysi dávno kreslili a hľadajú povzbudenie opäť začať :-)

Komentáre

LUKYKUKI weau, vyzera to uzasne a zo zurnalu ide taka davka nadsenia :)

2018-09-13 14:46:29

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
evaSUGARova
evaSUGARova
144 predaných ks, 102 hodnotení

Som... umelec aj lektor.
Nadšený z dizajnu. Tou večnou inšpiráciou mi však vždy budú

...lúky a vône tráv, vlhkosť stúpajúca zo zeme, lom svetla v krajine po daždi.. a všetko to, čo robí prostú prírodu jedinečnou.

Som... krajinár impresionista.

Moje kategórie

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »