Domov » Žurnál+ » Autor: Eva Šugárová

Žurnál+

7 hriechov dekorovania stien

Eva Š. » Blogy / 2018-01-08 13:00:01 /  18 komentárov / 131 lajkov / 2563x zobrazený

Mali ste tušenie, aké ľahké je pokaziť skvelý dojem zo skvelého diela iba jeho nesprávnym zavesením na stenu? Spísala som základné chyby, ktoré sa pri dekorovaní stien v slovenských domácnostiach bežne robia a pár tipov, ako sa im oblúkom vyhnúť ;-)

Tak schválne, koľko hriechov ste práve napočítali na stenách svojej domácnosti?

 

1. nesprávna výška zavesenia

Najčastejšia chyba a najväčší prehrešok!
Stred obrazu má byť správne maximálne vo výške očí, ideálne ešte o kúsok nižšie. Nad sedačku vešajte väčšie rozmery obrazov tak, aby dolná hrana bola iba o kúsok vyššie ako je výška vašej hlavy pri sedení.

TIP: Pri väčších formátoch (obrazy vysoké od 70 do 120cm) berte výšku zárubne klasických dverí ako maximálnu výšku do ktorej môže siahať obraz. Pri menších rozmeroch si nastavte maximum na 180cm.

(použité motívy: Nick-Alm-Art)

 

2. nevhodná veľkosť obrazu

Úprimne... príliš malé obrazy umiestené uprostred nad širšou sedačkou alebo posteľou budú vždy pôsobiť lacno - akoby ste na dekorovaní šetrili. Pasparta a rám vám plochu obrazu bez problému zdvojnásobia. Zároveň vytvoria dojem, že vám na obraze extra záleží, pridajú mu hodnotu.

TIP: Inou možnosťou je skombinovanie viacerých malých obrazov a obrázkov - a to nielen vedľa seba.

(použité motívy: Barbara Jaenicke Fine Art)

 

3. obraz, ktorý nezapadá

Občas sa stane, že váš obľúbený kus k ničomu neladí - ani farbou, ani štýlom, ani veľkosťou. K zjednoteniu pomôže napr. rámovanie do totožnej farby dreva ako je nábytok v miestnosti, prípadne paspartovanie.

TIP: Paspárt je iba obmedzený výber. Ak vám žiadna nesadne, kúpte si najlacnejšiu a doma si ju nafarbite alebo inak upravte podľa svojho vkusu. Pasparta znesie napr. akrylové farby (bez riedenia vodou), náter tušom a pod., nezvlní sa.

(použité motívy: Erik Šille a Joseph Zbukvic)

 

4. prílišná symetria

Tri a viac obrazov rovnakého rozmeru a štýlu pri zavesení vedľa seba už vytvára symetriu, ktorú náš mozog vyhodnotí ako nepeknú. Skúste ju narušiť inou farbou rámu, rozdielnymi medzerami, prípadne rozdelením obrazov zo súpravy na viac stien.

(použité motívy: Serge Marshennikov)

 

5. obraz iba nad sedačkou

Obrazy sa v domácnosti štandardne vešajú nad sedačku a manželskú posteľ. Nuda... Skúste umiestniť nad sedačku police alebo zrkadlo, prípadne stenu iba pokryť zaujímavou tapetou a obraz zavesiť na susednú alebo protiľahlú stenu. Tak sa naň budete pozerať vlastne častejšie.


6. strach kombinovať

Skúste spojiť obrazy rámované za sklo, nerámované plátna, plagáty, tapety a dekoratívne predmety. 

TIP: pre kombinovanie musíte získať cit, pôjde to postupne. Ak nemáte odvahu, jednoducho kopírujte aranžmány z dielne IKEA. Kopec ich majú nafotených aj na svojej webovej stránke v menu Nápady.


7. nesúlad s osobnosťou obyvateľov

Nevešajte si na steny mapy, ak vás nezaujíma cestovanie - iba preto, že sú v móde. Ak vás vie motív rýchlo omrzieť, kúpte si iba rám štandardného rozmeru a občasne v ňom vymieňajte obsah, prípadne si do rámu vyrobte motív vlastný. Pre nepokojné povahy je dobrým riešením tiež úzka polica na obrazy, nemusíte do steny nabíjať zakaždým nový klinček.

 

Ak budete mať pochybnosti, foťte a píšte ;-) Pomôžem, poradím.

Eva

Komentáre

LUCIArt skvelé!!! keby tam ľudia ešte pochopili, že obrazy každopádne treba a bez nich je úplná nuda :D

2018-01-06 15:21:273x

Alica.Belica Vynikajúci článok! :) Akurát, že symetria nie je vždy škaredá. Ja ju zbožňujem! Ale je pravda, že k tej sedačke sa hodí viac asymetrická kompozícia.

2018-01-06 16:53:193x

em-er-ka tých hriechov by sa ešte našlo, ale zhrnutie je super..

2018-01-07 09:33:111x

remix užitočný žurnál, vďaka!!

2018-01-08 13:14:191x

evaSUGARova ďakujem, dámy :-) už zbieram ďalšiu sériu hriechov pre pokračovanie

2018-01-08 13:38:432x

DenisaJalsovszka Super!Toto som potrebovala vedieť,lebo nejako mi tie naše obrazy "nesedia" na stenách.Musím to dať prerobiť.Vďaka!!!

2018-01-08 14:10:011x

DOMINICCI Super rady!!

2018-01-08 16:07:09

Saeki Skvely zurnal :)

2018-01-08 16:46:23

LightAndAngels Body 1,2 a 3 sú naozaj dobré rady ;)... no nesúhlasím s bodom číslo 4 ani 5.

V bode číslo 4 je tá symetria na obrázku vľavo práveže vhodná, na obrázku vpravo je tá asymetria od veci, akoby niekto nevymeral dobre medzery - to vpravo je podľa mňa rušivé a nie tá symetria vľavo.

Čo sa týka bodu 5 - netvrdila by som tak kategoricky, že zavesiť si obraz nad sedačku je nuda. Vo väčšine prípadov je to skvelá voľba, ak sa zvolí primerane veľký formát, motív a zavesí sa do správnej výšky. Samozrejme že v niektorých prípadoch môže byť dobrý nápad dať za sedačku pás tapety na ozvláštnenie, a obrazy umiestniť vedľa alebo aj do toho pásu. Dá sa vymyslieť všeličo pekné, zaujímavé a pritom útulné, ale dá sa aj všeličo pokaziť, ak nemá človek cit pre interiérový dizajn a vytvorenie útulného domova. Takže v tom prípade klasický prístup je vhodnejší ako experimentovanie, ktoré nemusí dobre dopadnúť.

2018-01-08 22:21:144x

farebny.domov veľmi dobre pomenované to, čo často cítim v roznych interiéroch, ked mi tam niečo nesedí! Symetria v bode 5 je pre mňa ok aj v prvom prípade, ale chápem že asymetria obrazov nad pohovkou je žiadaná samotnou asymetriou pohovky a tak je to naj

2018-01-08 23:16:02

evaSUGARova K tej symetrii... tiež sa mi tá absolútna v mnohých prípadoch páči. Ale, je to bod na zamyslenie - ak vám na zavesených obrazoch bude niečo vadiť a nebudete to vedieť pomenovať. Obrázok, ktorý som vyskladala je o symetrii hmoty, nie o symetrii šírky. Asymetrická sedačka je vyvážená asymetriou zavesenia obrazov. Vnímanie symetrie je veľmi veľmi subjektívne. Už príroda sama dokonalosť vytvára zlatým rezom. A ten nie je o presnom strede a totožných rozostupoch.

2018-01-09 08:05:562x

lauren_veron bude aj pokračovanie ? perfektný článok :) a teraz sa mi to hodí ako soľ :) :) :)

2018-01-09 09:22:34

evaSUGARova lauren_veron ... rada by som, zbieram materiál :-) pokojne mi napíš aj konkrétne, čo ťa zaujíma, porozmýšľam, ako to zahrnúť do pokračovania ;-)

2018-01-09 09:36:20

lauren_veron no napríklad nové zo starým :) mám nejaké staré rámy, chcem niektoré aj prestriekať .. ale nechcem aby to vyznelo moc vintage, chcem dokúpiť čierne rámy z ikeii... pasparta... a vlastné fotorafie, ako mixovať aby to nebolo prehnané

čomu sa vyhnúť a čo môže moje plány zmariť :( .... je to ozaj široká téma...

vyhľadávam len krásne inšpirácie, no ale ak to človek vidí (zlé/dobre) takto pekne vedľa seba, vidí aj tu chybu.

takže aj tie škaredé / zlé inšpirácie sú vlastné dobre :D lebo sa tomu vieme vyhnúť .

už teraz sa teším :)

2018-01-09 12:07:511x

Lulu.Gardener Výborné zhrnutie! Ďakujem :-) pokračovanie by mohlo byť napríklad o kombinovaní rámov - malých a veľkých, kompozícia alebo farby a štýly :-) čomu sa vyhnúť a tak... :-)

2018-01-09 13:47:181x

evaSUGARova ďakujem za podnety lauren_veron a Lulu.Gardener, spracujem do 2ky :-)

2018-01-09 14:28:561x

ivyn dobrý začiatok :) verím, že aj pokračovanie bude inšpirujúce. K paspartám: pasparta dobre znáša aj pretretie kriedovými farbami- suchým pastelom. Vytvorí to takú nepravidelnú ale veľmi príjemnú farebnosť. K sedačkám: Ja by som si nad sedačku nevešala poličku, to už radšej prázdnu stenu. Ale vhodne zvolený obraz/obrazy nad ňou sú naj...

2019-10-10 07:48:13

natali15 Dobrý deň, veľmi pekne by som Vás chcela pploprosit o radu, ako oživiť steny v obyvacke. Trochu sme už začali ale nie je to ono a ako píšete, chýba mi tam presne nejaký obraz alebo iné spestrenie. Jediné čo si vôbec neviem nejako predstaviť je ako ozvláštnit stenu pod zavedeniu knižnicou pod stropom. Niekam by som Vám aj fotky rada poslala, aké neviem kam. Ďakujem za každú radu. Začínam byť už zúfalá :)

2020-08-24 21:54:32

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
evaSUGARova
evaSUGARova
132 predaných ks, 100 hodnotení

Som... umelec aj lektor.
Nadšený z dizajnu. Tou večnou inšpiráciou mi však vždy budú

...lúky a vône tráv, vlhkosť stúpajúca zo zeme, lom svetla v krajine po daždi.. a všetko to, čo robí prostú prírodu jedinečnou.

Som... krajinár impresionista.

Moje kategórie

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »