Domov » Žurnál+ » Autor: Eva Totevová

Žurnál+

Zelená sa.

Eva T. » Fotopostupy a Návody / 2020-03-12 19:02:26 /  5 komentárov / 15 lajkov

V minulom žurnáli som uverejnila návod na zhotovenie srdiečkovej girlandy. Na konci tohto žurnálu som napísala, že už viem, aká girlanda bude visieť na mojom kuchynskom okne  po 8. marci. A ako vidíte, zelená sa. Dnes to bude návod na uháčkovanie lístka a niekoľko tipov, čo sa s ním dá urobiť okrem zavesenia na jutovú šúru. 

Minulý rok v apríli sme boli na návšteve u syna na chalupe. Bol krásny slnečný deň, ešte nebolo všetko rozkvitnuté, ako to býva v máji, ale všetko bolo sviežo zelené. Ak ste niekedy boli pod hradom Branč, určite viete o čom píšem. Bol to nádherný zážitok a tento obraz zostal v mojom podvedomí a tak túto jar sa u nás doma zelená. 

Návod na uháčkovanie lístka:

Materiál: použila som zbytky bavlnenej priadze v rôznych zelených odtieňoch a rôznej hrúbky, napr. bavlnená priadza Catania a perlovka sú vhodné, háčkovala som háčikom č.3. Háčkujeme tak, že skôr uťahujeme ako volne. Na jeden lístok som spotrebovala 3,5g priadze.

Uháčkovanie lístka zvládnu aj začiatočníčky, ale už musia vedieť ako sa háčkujú nasledovné prvky: retiazkové očko, pevné očko, krátky stĺpik-KS, polodlhý stĺpik-PDS, dlhý stĺpik-DS, 2 x nahodený DS.

1. riadok - 18 retiazkových očiek

2. riadok - do druhého retiazkového očka v poradí uháčkujeme 1 KS a pokračujeme postupne 1PDS, 2 DS, 7  dvakrát  nah. DS, 2 DS, 2 PDS, 1 KS, 1 pevné očko do posledného ret. očka, 1 ret. očko (obr. č.1), otočíme a háčkujeme 3. riadok.

3. riadok - háčkujeme dookola, háčik vpichujeme pod nitku, ktorá zostala z ret. očka a zároveň zachytávame volný koniec, ktorý vždy zostáva na začiatku práce - háčkujeme postupne: 1 pevné očko, 1 KS, 2 PDS, 1 DS, 2 DS do jedného miesta, 3 dvakrát nah. DS, 2 dvakrát nah. DS do jedného miesta, 3 dvakrát nah. DS, 2 DS do jedného miesta, 1 DS, 1 PDS, 1 KS, 2 ret. očká, otočíme a háčkujeme 4. riadok(obr. č.2).

4. riadok - 1 KS, 1 PDS, 1 DS, 2 DS do jedného miesta, 3 dvakrát nah. DS, 1 dvakrát nah. DS do jedného miesta, 3 dvakrát nah. DS, 2 DS do jedného miesta, 1 DS, 2 PDS, 1 KS, 1 pevé očko. Háčkovanie ukončíme a priadzu rozdelíme: obr. č. 3

Z hrubšej háčikom č. 2,5 uháčkujeme uško na zavesenie - 18 ret. očiek, 17 KS, 1 KS vpichneme tak , že zachytíme lístok, otočíme a háčkuje pevné očká do konca, ukončíme, priadzu odstrihneme tak, že necháme kúsok na prišitie uška.

Tenšiu priadzu použijeme na zhotovenie stredovej žilky. Z prednej strany pomocou háčika vytvárame retiazku, vlastne háčkujeme pevné očká. Zo zadnej strany retiazku vyšijeme ihlou, koniec priadze zapošijeme(obr. č. 4 a 5).

Najprv som uháčkovala 7 lístkov, ktoré som zavesila na jutovú šnúru a zelená girlanda bola hotová. Návod na uháčkovanie šnúry nájdete  tu https://www.sashe.sk/etedebags/journal/srdieckova-nadielka

Ľahšie ako na šnúru je zavesiť lístky na halúzku a je z toho celkom pekná dekorácia. Ja som si priniesla túto halúzku z prechádzky s našim psom, zavesila som hotové lístky a tak sa mi to zapáčilo, že som musela urobiť ďalších 5, aby som mala aj girlandu. 

A ktorá varianta sa viac páči Vám?

Ako to u mňa býva, nezostalo len pri zelených lístkoch, ale keďže zelených zvyškov bolo viac, napadlo ma urobiť jarné prestieranie a motív lístkov je aj na ňom.

Pokračovanie, ako zúžitkovať zbytky priadze na prestieranie, niekedy na budúce.

Komentáre

Vyshija Nádherne svieže Evička a k tomu parádny návod:)

2020-03-12 21:58:071x

etedebags Zelená je svieža, patrí medzi moje obľúbené farby. Okrem toho je to farba nádeje, pokoja a rovnováhy a to myslím, že v súčasnosti potrebujeme.

2020-03-12 22:12:46

PohladnicePreRadost prekrásne Evička .... ja mám síce v kuchyni niekoľko skriniek a šuplíčkov modrej farby, ale také jesenné lístočky by boli peknou ozdobou :)

2020-03-12 22:37:251x

etedebags Anikó a už viem aké lístočky budú po týchto zelených..

2020-03-12 23:47:44

PohladnicePreRadost :) .... ♥ ...

2020-03-13 13:49:58

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

etedebags
etedebags
83 predaných ks, 35 hodnotení

Elánu a sily plná -
To je naša Evička!
Energiu pozitívnu
Dá každá jej
Ekotaštička.
Báječné nápady
A zlaté ručičky...
Gurmánky taškové
Sú jej zákazníčky!

Tento vtipný text s písmenami ETEDEBADS o mne napísala Danka alias Daniela-krízovky.

Z dôvodu odcestovania do zahraničia, zákazky budú vybavované do 31.mája. Potom bude obchodík dočasne zatvorený do 30. septembra.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »