Domov » Žurnál+ » Autor: Eva Totevová

Žurnál+

Srdiečková nádielka.

Eva T. » Fotopostupy a Návody / 2020-01-29 19:24:01 /  7 komentárov / 14 lajkov

Srdiečková nádielka, na niekoho to môže pôsobiť aj ako "srdiečkový ošiaľ", nás prepadáva okolo sviatku sv. Valentína. Je to sviatok zamilovaných a tí si ho vedia naozaj pekne užiť a tí ostatní nech nefrflú a uvedomia si, koho vedľa seba majú. Veď utrúsiť vlúdnejšie slovko alebo gesto môžeme častejšie, nielen na sv. Valentína.

Priznám sa, vôbec som nemala v úmysle vyrobiť toľko srdiečok a vyhýbam sa tomuto "srdiečkovému ošiaľu" okolo Valentína. Ale ... do dnešného dňa mi visela na okne girlanda so stromčekmi, ktorú som si urobila na Vianoce. Postupne schovávam vianočné dekorácie a táto girlanda sa mi veľmi páčila, zostala ako posledná, ale ďalej už tam nemá svoje miesto. A tak prišiel nápad uháčkovať srdiečka, ktoré zamenili stromčeky a vznikla srdiečková girlanda. Predpoveď  prináša aj na tento víkend nevlúdne počasie a tak možno niekomu príde vhod návod na vyrobenie tejto girlandy. Dá sa zavesiť nielen na okno, ale aj na iné vhodné miesto, také, aké máte u Vás doma.

Postup, ktorý so použila som nevymyslela ja, čerpala som inšpiráciu z youtube, ale trochu som si ho upravila po svojom. Nižšie je moja verzia. Skúsené háčkarky zvládnu uháčkovať takéto srdiečka aj bez návodu. Tým menej skúseným bude hádam tento návod nápomocný a myslím si, že je pre nich vhodný. Uháčkujete malé milé srdiečko, na dokončenie ktorého nepotrebujete veľa času a precvičíte si ceľkom veľa háčkovacích prvkov:

retiazkové očko, pevné očko, krátky stĺpik - KS, polodlhý stĺpik - PDS, dlhý stĺpik - DS, dvakrát nahodený dlhý stĺpik - 2 krát nah. DS

Materiál: Použila som červenú bavlnenú priadzu, takú, ktorú dostanete kúpiť bežne v galantérii, konkrétne je to Catania a  háčik č.3. Uháčkovala som srdiečko týchto rozmerov: 5x5,5 cm. Na 7 ks som spotrebovala 13 g priadze.

Vyskúšala som si aj tenšiu priadzu, ktorú som mala doma a háčik č.2,5 a vyšlo z toho menšie srdiečko 4x4 cm.

Postup:

Háčkujeme tak, že skôr uťahujeme, ako volne.

1. riadok - Uháčkujeme 4 retiazkové očká, vrátime sa k prvému retiazkovému očku a do neho háčkujeme postupne všetky tieto prvky: 3 dvakrát nah. DS, 5 DS, -1 ret. očko, 1 dvakrát nah. DS, 1 ret. očko- vytvárate špicu srdiečka, 5 DS, 3 dvakrát nah. DS, 3. ret. očká, 1 pevné očko do stredu, ktoré nás dostáva na začiatok druhého riadku.

Na prvom obrázku je uháčkovaná polovica 1. riadku. Vidíte ako sa postupne  háčkuje do jedného miesta.

Na druhom obrázku je ukončený celý 1. riadok a už sú tam aj 3 retiazkové očká z 2. riadku.

 

Tento prvý riadok najmä pre začiatočníčky môže byť náročný, ale keď ho zvládnu, srdiečko sa určite podarí.

2. riadok - 3 ret. očká, háčik vpichneme do prvého 2 krát nahodeného DS predchádzajúceho riadku a uháčkujeme 1 KS a 1 PDS do toho istého miesta, 2 PDS do druhého v poradí 2 krát nah. DS, pokračujeme ďalej postupne, 2 PDS, 5 KS, - 1 KS, 2 ret. očká, 1 KS - do toho istého miesta na špici srdiečka, t.j. do 2 krát nah. DS predchádzajúceho riadku, ďalej  symetricky pokračujeme 5 KS, 2 PDS, 2 PDS do jedného miesta, 1 PDS a  KS do jedného miesta, 3 ret. očká, 1 pevné očko do stredu nás dostáva na začiatok 3. riadku.

Na obrázku je ukončený 2. riadok a sú už tam aj 3 retiazkové očká z 3.  riadku.

3. riadok - 3 ret. očká, háčik vpichneme do prvého v poradí KS predchádzajúceho riadku a uháčkujeme 1 KS, postupne háčkujeme po obvode srdiečka: 2 KS do jedného miesta, 1 KS, 2 KS do jedného miesta, 7 KS, - 1 KS, 3 ret. očká, 1 KS do špice -, ďalej symetricky opakujeme 7 KS, 2 KS do jedného miesta, 1 KS, 2 KS do jedného miesta, 1 KS, 3 ret. očká, 1 pevné očko do stredu a na koniec  14 retiazkových očiek na uško.

Na obrázku je ukončený 3. riadok, je tam aj 14 retiazkových očiek na uško.

 

Háčkovanie ukončíme, odstrihneme dostatočne dlhú niť, 10 cm stačí, ktorú navlečieme do ihly s veľkým uškom a ručne ušijeme uško na zavesenie a tiež konce priadze.

Uháčkujete taký počet srdiečok, aký potrebujete na Vašu girlandu. Mne sa tam páčilo 7 ks.

Šnúru na girlandu som si tiež uháčkovala. Ja so použila jutový špagátik, háčik č. 4 a použila som postup, podľa ktorého sa háčkujú napr. uši na kabelky.

Háčkovanie jutového spagátu najmä pre začiatočníčky bude iste namáhavé. Môžete ho zameniť inou priadzou podobnej hrúbky a podobnej farby. Ak sa Vám to zdá náročné, použite inú šnúru, ktorú kúpite v galantérii.

Postup na uháčkovanie šnúry:

Najprv uháčkujeme ucho na zavesenie, 12 KS háčkujeme do krúžku, spojíme pevným očkom, potm uháčkujeme 2 retiazkové očká. Do retiazkového očka, ktoré sme  urobili ako prvé,  uháčkujeme jeden KS a otočíme v smere hodinových ručičiek. Háčik ostáva v ruke, otáča sa okolo neho.

Potom  háčik zvrchu vpichneme pod dve nitky, ktoré sa tam objavili a uháčkujeme  1KS, otočíme v smere hodinových ručičiek a toto stále opakujeme do potrebnej dĺžky. Na konci uháčkujeme slučku na zavesenie z 12 KS háčkovaných do kruhu.

Na prvom obrázku v poradí vidíte, ako sa háčik vpichne zvrchu pod dve nitky, následne sa uháčkuje KS, na háčiku je jedna slučka, to vidieť na druom obrázku a teraz otočíme šnúru v smere hodinových ručičiek okolo háčika. Objavia sa dve nitky, vpichneme háčik zvrchu, to vidieť na treťom obrázku, pokračujeme uháčkovaním  KS, otočíme a stále opakujeme do potrebnej dĺžky.

 

Ak sa Vám srdiečka podarili uháčkovať, určite Vám priniesli radosť a okrem girlandy sa dajú použiť na ozdobenie darčeka, podobne ako som to urobila ja.

 

Srdiečková girlanda na mojom okne vydrží tak do 8. marca. A už teraz ma napadlo, čím srdiečka zamením na jar. Tak ďalší návod na jarnú girlandu na budúce.

Komentáre

Daniela-krizovky Evi, to je roztomilé! :)

2020-01-29 20:25:041x

etedebags Roztomilo neplánované...

2020-01-29 20:34:55

Tankagmitrova Tak to nema chybu, spomenula som si na dievcenske casy

2020-01-29 20:40:261x

etedebags Mám radosť, že to vyvolalo takú spomienku.

2020-01-29 21:47:58

SalixAlba Srdiečka sú krásne:)

2020-01-29 22:11:141x

PohladnicePreRadost Evička, Tvoje srdiečka sú prekrásne ... ale od určitého momentu v článku som mala pocit, že si začala písať po španielsky :))) ... veľmi ale že veľmi dobre vyzerajú ako drobná ozdoba na darčekoch :) ... na škatuľke, na knifhe, na bonboniére / čokoláde ....

2020-01-30 12:27:331x

etedebags Anikó, toto je ceľkom vtipný komentár, aj som sa tomu zasmiala. Chápem, že nie každý pochopí hneď, čo je napísané v texte so skratkami a môže to byť pre neho "španielska dedina". Ale mám radosť, že sa Ti srdiečka páčia.

2020-01-30 12:36:52

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

etedebags
etedebags
83 predaných ks, 35 hodnotení

Elánu a sily plná -
To je naša Evička!
Energiu pozitívnu
Dá každá jej
Ekotaštička.
Báječné nápady
A zlaté ručičky...
Gurmánky taškové
Sú jej zákazníčky!

Tento vtipný text s písmenami ETEDEBADS o mne napísala Danka alias Daniela-krízovky.

Z dôvodu odcestovania do zahraničia, zákazky budú vybavované do 31.mája. Potom bude obchodík dočasne zatvorený do 30. septembra.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »