Domov » Žurnál+ » Autor: Frederika Fačkovcová

Žurnál+

VEĽKÉ tajomstvo kaligrafie

Frederika F. » Návody / 2018-03-07 07:00:01 /  4 komentáre / 32 lajkov

Ak si úplný začiatočník – ako ja pred pár rokmi – si asi trochu zmätená v téme hrubých a tenkých liniek. Viem, všimla si si, že sa striedajú a aj to, že to nie je vždy úplne pravidelné. Ich tajomstvo totiž znie takto:

smerom hore tenká, smerom dole hrubá

Znie to jednoducho, že? V tomto momente určite. Ale dovoľ mi predbehnúť čas a odpovedať na otázky, ktoré Ti pravdepodobne ešte len skrsnú v hlave už priamo pri písaní.

+ AKO docieliť rozdielnu hrúbku liniek?

Tlakom. Dnes sa nad tým ani nezamýšľam, no trvalo mi večnosť zistiť takéto drobné triky! Toľko som sa natrápila dodatočným dokresľovaním hrúbok, či nesprávne umiestneným akcentom v písmenkách. Vedela si, že po pritlačení na pierko sa hrot rozcerí? Alebo že pritlačením na štetec sa čiara rozšíri? Už sa stačí naučiť len jemnú motoriku a je to v suchu!

+ PREČO to je tak dôležité?

Kvôli kompozícii. Polopate povedané, naše mozgy sú vymyslené tak, aby „dokonalú“ kompozíciu prehliadli a jednoducho prečítali jej obsah. Pri neharmonickej kompozícií sa, naopak, zastavia a riešia „čo tam nesedí“. Preto ak chceš, aby z Tvojich textov mali ľudia i múdre myšlienky, je dôležité sa starať i o vzhľad písmeniek.

+ KDE pridať akcent?
Akcent, alebo hrúbku, umiestňujeme pri ručnom krasopísme vždy na ťahoch smerujúcich dole. Je dôležité hrúbky zdôrazniť priamoúmerne so zväčšujúcim sa rozmerom slov. Ak majú písmená 6cm na výšku, rozdielnosť tenkej a hrubej linky o jeden či dva milimetre je zanedbateľná. A naopak, slovká v riadkoch s výškou 1cm budeš darmo písať so štetcom číslo 8 – splynú do jednej machule.
TIP: pri tvorbe nápisov skús zvážiť rôzne veľkosti a typy použitého písma alebo ich kombinácie!

+ KAM a ako umiestniť písmenká a slová?

Pri písaní viet či citátov ľahko skĺzneš do túžby maľovať priamo na ten čistulinký papier. Teda ja by som sa nechala strhnúť skoro každý raz. Naučila som sa však svoje texty rozvrhnúť na formát – napísať si skôr malú skicu na zdrap papiera či servítku a určiť veľkosť jednotlivých slov. Rada si vyberiem jedno čo dve nosné slová celého textu (väčšinou komunikujú hlavnú myšlienku) a zväčším ich, ostatné hlásky ich potom obkolesia a vznikne harmonický obraz.

Som presvedčená, že Tvoje schopnosti sa každým dňom zlepšujú a že Tvoje diela povzbudzujú mnohých! Si mi inšpiráciou, že si sa dala na túto výzvu a túžim Ti pomôcť ešte viac! Už sa neviem dočkať na kurz a naše stretnutie!


Ak Ťa trpezlivosť ani odkukávanie nič nenaučia, určite Ti pomôže tento balíček Modernej kaligrafie alebo Ťa rada už čoskoro doučím osobne na jednom z kurzov. Dovtedy ma nájdeš tu na Sashe, skamošíš sa so mnou a ellajohnes, alebo spoznáš viac z našej tvorby.

Do "nabudúca" si môžeš tiež prečítať:

5 základných rád, ak chceš svoju kaligrafiu posunúť ďalej

BOJOVÝ PLÁN: ako si začať s kaligrafiou a vyhrať?

 

S radosťou,

Frederika
pre ellajohnes

Komentáre

Beautyhome Čítam ani nedýcham, ako z odbornej učebnice. Jednoducho skvelý článok, jeden z najlepších. Veľmi sa teším na pokračovanie. Vďaka, budem vedieť v čom sa zlepšiť :)

2018-03-07 12:19:371x

ellajohnes jé! to je milé, veľmi sa teším, že pomohol :) pokračovanie je už nachystané, bude vonku čoskoro :)

2018-03-09 12:58:16

maximo Velmi pekne napisane!

2019-09-17 02:10:171x

ellajohnes jéj, ďakujem! :-)

2019-09-17 08:56:34

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

ellajohnes
ellajohnes
1954 predaných ks, 458 hodnotení

ellajohnes prináša svetlo a radosť do každodenného života pomocou produktov bežného použitia a tak dodáva umeniu život-zlepšujúci a ducha-povznášajúci význam a možnosť obohatiť tvoj svet.

Objednávky odosielame raz týždenne, vo štvrtok. :-)

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Set pomôcok: Moderná kaligrafia pre ZAČIATOČNÍKOV - 9329352_Set pomôcok: Moderná kaligrafia pre ZAČIATOČNÍKOV by ellajohnes
 2 komentárov
 Páči sa 198 ľudom
30 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »