Domov » Žurnál+ » Autor: Frederika Fačkovcová

Žurnál+

Ako si správne vybrať: pierko alebo štetec?

Frederika F. » Rady a info / 2018-03-26 10:43:00 /  Pridaj komentár / 5 lajkovAhoj kamoškovia ellajohnes!

Ak som vzťah papier – kaligrafia popísala ako zložitý a tuš vs. akvarel nazvala citlivou témou... potom pierka a štetce sú dokonalé intimčo!

Nechcem tým povedať, že sú tabu téma. Chcem Ti o nich povedať, čo viem, aby si si vedela lepšie rozmyslieť svoj názor. Chcem Ti povedať, ako mi slúžili a kde ma sklamali – aby si vedela vopred (a nie ako ja, keď som zničila celý projekt tým, že mi naň vytiekol tuš z pierka)

Pierko a 4 veci, čo o ňom musíš vedieť:


+ krásne zvláda detaily a ostré hrany
+ sú rôzne tipy – ak sa však zameriaš na cvik modernej kaligrafie v písaní s ostrým hrotom, testuj ich podľa mäkkosti. Tvrdé pierka sa ťažko "otvárajú" a teda Ti neponúknu krásny kontrast medzi tenkou a hrubou linkou. Naopak na mäkké pierka stačí jemne pritlačiť a hrúbka čiary sa ihneď prispôsobí.
+ potrebuje ladiť s násadkou (aby si potom svoje najlepšie pierko nezničila / nemusela loviť v nekonečných čierňavách 50ml fľaštičky tušu pol hodinu ako ja). Podobná rada pri umývaní pomôcok znie: zatvor odtekanie umývadla, aby sa Ti hroty neodplavili!
+ nenamáčaj ho do tušu celé. Ak to totiž urobíš, zachytí príliš veľa farby. Pierko je potom oveľa náchylnejšie vytiecť pri písaní.


Štetce a 4 veci, ktoré o nich musíš vedieť:

+ je super na väčšie plochy, zvládne krásne i väčšie rozmery písmen
+ líši sa tvarovo i podľa materiálu. Na písanie sú moje obľúbené tie so špicatým tvarom. Čo sa materiálu týka, ak nechceš investovať majland do jedného ultrakvalitného štetca s vynikajúcimi prírodnými štetinami, odporúčam syntetické vlákna. Dobre držia farbu a svoj tvar pri písaní. Vraj sa rýchlejšie opotrebujú, no osobne hádžem odstávajúce vlákno raz za čas skôr na vlastnú drsnosť pri umývaní.
+ Ako som už napísala, jemnosť pri umývaní, používaní i skladovaní Ti ušetrí kopec peňazí
+ Sú veľmi citlivé na tlak – oveľa viac ako pierka. Ak si vycvičíš svoju jemnú motoriku, dokážeš s nimi divy a nikdy nedotrháš toľko papiera ako s pierkom :-)


V mojom svete to vždy bude boj – medzi eleganciou pierka a voľnosťou štetca. Každé je však vynikajúci spoločník na inú cestu. Veľa štastia s výberom na tej Tvojej!

Svoj kaligrafický príbeh môžeš začať písať aj s balíčkom kaligrafie z dielne ellajohnes. Je plný tipov a rád a hlavne kvalitných pomôcok, ktoré Ti pomôžu naozaj sa zlepšiť.

Dúfam, že Ti moje postrehy pomohli a ak máš stále neodpovedané otázky, pokojne mi ich napíš! Do "nabudúca" si môžeš tiež prečítať:

5 základných rád, ak chceš svoju kaligrafiu posunúť ďalej

BOJOVÝ PLÁN: ako si začať s kaligrafiou a vyhrať?

VEĽKÉ tajomstvo kaligrafie

5 vlastností papiera, aby krasopis bol krasopisom

3 kaligrafické tipy na výber tušu a/alebo farieb

S radosťou,

Frederika
pre ellajohnes

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

ellajohnes
ellajohnes
1954 predaných ks, 458 hodnotení

ellajohnes prináša svetlo a radosť do každodenného života pomocou produktov bežného použitia a tak dodáva umeniu život-zlepšujúci a ducha-povznášajúci význam a možnosť obohatiť tvoj svet.

Objednávky odosielame raz týždenne, vo štvrtok. :-)

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Pracovný zošit: PRÍRUČKA pre začiatočníkov - 9328935_Pracovný zošit: PRÍRUČKA pre začiatočníkov by ellajohnes
 2 komentárov
 Páči sa 111 ľudom
19 €
 - Set pomôcok: Moderná kaligrafia pre ZAČIATOČNÍKOV - 9329352_Set pomôcok: Moderná kaligrafia pre ZAČIATOČNÍKOV by ellajohnes
 2 komentárov
 Páči sa 198 ľudom
30 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »