Domov » Žurnál+ » Autor: Elena Mizeríková

Žurnál+

Fóliá alebo zbierky obrázkov

Elena M. » Osobné Blogy / 2020-07-13 21:13:43 /  Pridaj komentár / 5 lajkov

V 16. a 17. storočí, sa zostavovali prvé albumy s obrázkami. Tieto albumy boli vytvorené zo zbierok výtlačkov, kresieb a iných umeleckých diel. Fóliá sa často ukladali v takzvanom Wunderkammere alebo v „kabinete kuriozít“, ktorý sa používal na zobrazenie prírodných a historických pamiatok.

Samuel Pepys, poslanec parlamentu a správca námorných lodí, bol jedným zo vzdelaných elít  tohto storočia , ktorí kombinovali niekoľko týchto aktivít. Väčšina ľudí pozná Pepys (vyslovuje sa ako „peeps“), pretože jeho denníky obsahujú záznamy o živote v Londýne v 1660-tych rokoch, ktoré sa preslávili, keď boli uverejnené v roku 1825. Spolu s tým zhromaždil aj knižnicu viazaných folií s rozsiahlym zoznamom zbierok obrazov kurátorov z celej Európy.

A jedna pikoška o ňom hovorí, že v posledných rokoch svojho života bol Pepys tak posadnutý zostavením zviazaných kníh svojej zbierky tlačovín, že dokonca väznil doma  profesionálneho viazača kníh!

V dnešnej dobe, tieto fóliá majú modernú podobu, ale účel sa zachoval. Pretože doba pokročia a s ňou aj technika, máme nespočetné množstvo možností, techník, materiálu, pomôcok, že keď to Peyps vidí (či už z hora alebo z dola), má z nás isto veľkú radosť... Ak by ste chceli vidieť, ako také fólio vizerá v dnešnej dobe, odporúčam si pozrieť na youtube jednu veľmi šikovnú a milú dámu My book of memories ...

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »