Žurnál+

Terapia hudbou

P
dobryobchod1923 predaných ks, 689 hodnotení

Veronika S. » Blogy / 2019-09-17 15:19:00 /  1 komentár / 18 lajkov

Niekto múdry raz povedal „Kto chce počuť hudbu, nepotrebuje ani tak sluch ako srdce.“  Počas muzikoterapie nezáleží na hudobnom sluchu, ale na schopnosti vnímať hudbu, prežívať ju a nechať sa ňou unášať.

 

 

Hudba lieči. Dotýka sa nás tak hlboko ako žiadne iné umenie. Pre ľudí s ťažkým zdravotným znevýhodnením je hudba silný stimul, ktorý robí ich svet pestrejším a farebnejším. Je to spôsob, akým môžu dať najavo svoje pocity i vtedy, keď ich nedokážu vyjadriť slovami.

Hudba môže byť radostná, povzbudzujúca, upokojujúca, veľkolepá, ale aj smutná či melancholická. Počas muzikoterapeutických stretnutí sa spolu s našimi klientmi snažíme zachytiť a pomenovať pocity, ktoré v nich hudba vyvoláva.

 

Okrem počúvania hudby sa zameriavame aj na jej tvorbu. Na stretnutiach využívame jednoduché, ale aj zložitejšie nástroje. Niektorí z našich klientov majú záujem aktívne hudbu tvoriť. Vytvárajú melódiu, niektorí sa snažia vymyslieť aj slová. Do svojich piesní vkladajú pocity, ktoré práve prevládajú v ich vnútri. Nie je to vždy len radosť, častokrát to môže byť i hnev, strach či smútok. O týchto pocitoch sa potom spolu rozprávame v skupine. Hudba je pre našich klientov všestranným nástrojom na vyjadrovanie pocitov.

 

Nepoužívame len hudobné nástroje, ktoré sme si zakúpili, ale niekoľko jednoduchých nástrojov sme si vyrobili svojpomocne spolu s našimi klientmi. Z vlastnoručne vyrobených nástrojov majú klienti veľkú radosť a počas stretnutí si na nich vždy radi zahrajú.

 

 

Keďže pracujeme i s klientmi s ťažkým kombinovaným znevýhodnením, náš prístup musí byť špecifický, prispôsobený ich možnostiam a schopnostiam. Okrem klasických hudobných nástrojov využívame špeciálne muzikoterapeutické nástroje, ktoré sú vyrobené najmä z prírodných materiálov, majú jemný a zároveň pôsobivý zvuk, ktorý prináša našim klientom uvoľnenie a radosť. Hudba pôsobí i na ich telo, upokojujúca hudba uvoľňuje svaly, znižuje napätie, kŕče či bolesť.

 

Projekt na Dobrej krajine Hudba pre krajší svet ľudí so zdravotným znevýhodnením nám má pomôcť rozšíriť repertoár muzikoterapeutických nástrojov, a tak spríjemniť a skvalitniť čas, ktorý klienti trávia v našom zariadení. Vyzbierali sme už tretinu potrebnej sumy, chýba nám ešte 900 EUR. Staňte sa súčasťou nášho príbehu a pomôžte nám vytvoriť krajší svet pre ľudí so zdravotným znevýhodnením.  Ďakujeme! :)

Komentáre

YARN Muzikoterapia má ozaj blahodárne účinky. Sama sa doma starám o ťažko postihnutého syna a okrem hudby nám pomáha aj kanisterapický pes Bady.

2019-09-18 08:07:28
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »