Domov » Žurnál+ » Autor: Veronika Sedláčková

Žurnál+

Sen o vlastnom bývaní

Veronika S. » Blogy / 2019-07-06 17:00:01 /  2 komentáre / 19 lajkov / 331x zobrazený

Samostatné bývanie so sebou prináša veľa povinností a výziev. Zrazu je potrebné postarať sa o domácnosť, zabezpečiť si stravu, hospodáriť s financiami, či vybaviť úradné záležitosti.

O to väčšou výzvou je samostatné bývanie pre človeka s duševnou poruchou. To, že sú iní, ešte neznamená, že nedokážu byť samostatní. No čo je pre niekoho každodennosť, to môže byť pre človeka s duševnou poruchou veľkou výzvou. Nadviazať medziľudský kontakt, cestovať v MHD, plánovať si každodenné aktivity či voľný čas. DSS MOST v Petržalke pomáha ľuďom s duševnými poruchami na ich ceste k samostatnosti a rozvíja ich schopnosť zapojiť sa do každodenného života.

V rámci päťročného tréningového programu majú klienti možnosť vyskúšať si samostatné bývanie a osvojiť si zručnosti, ktoré sú preň nevyhnutné. V minulom roku túto službu využilo celkovo 11 klientov. Jednou z nich je aj Lucia. Nástup do Podporovaného bývania predstavoval veľkú zmenu v jej živote spojenú s množstvom očakávaní.

Lucia: „Bol to pre mňa krok k osamostatneniu a bolo pre mňa dobré, že som mohla mať istotu, že mám možnosť s niekým prejednávať kroky, či už vybavovania, alebo iné záležitosti, napríklad lekárov. Mala som sa s kým poradiť. Toto ma mohlo odbremeniť od stresu a mala som väčšiu istotu, že sa nemusím báť, že by sa mi zhoršil zdravotný alebo psychický stav, lebo tieto veci by mi to mohli spôsobiť a že som preto urobila všetko, čo som v danej situácii mohla.

Zhodnotenie týždňa padne vhod

Okrem individuálnych stretnutí, mávame raz do týždňa aj spoločné komunity, na ktorých sa stretávajú pracovníci s klientmi žijúcimi na danom byte. Na týchto komunitách spolu hovoríme o tom, čo sme v uplynulom týždni prežili, ako spolu klienti vychádzajú, prípadne riešime rôzne organizačné záležitosti. Prednedávnom klientky z jedného z bytov prejavili záujem aj o psychoedukačné komunity. Raz za dva týždne sa spolu stretávame a diskutujeme o rôznych témach, ktoré klientky prinášajú. Pracovníčky poskytujú klientkam informácie o duševnom zdraví, konkrétnych psychických poruchách a možnostiach prevencie. Venujeme sa tiež nácviku komunikačných a sociálnych zručností, ktoré sú dôležité pri začleňovaní sa do širšej spoločnosti. Jednou z klientok, ktoré iniciovali tieto stretnutia, je aj Lucia. 

Aj keď nie vždy je jednoduché ísť si za svojimi cieľmi, odhodlanie a sila našich klientov je naozaj veľká. A veľký je aj Luciin sen.

Lucia: „Najväčší prínos je, že s kľúčovou pracovníčkou pracujeme na tom, čo bude ďalej po podporovanom bývaní, v ďalšom mojom kroku k osamostatneniu, keďže táto služba je na 5 rokov a môj sen je mať možnosť bývať sama. S mojimi zdravotnými limitmi neviem podávať také výkony ako zdraví ľudia, mám obmedzené možnosti, čiže nemám možnosť veľkého zárobku. Hľadali sme možnosti, ktoré by boli pre mňa reálne, ako je napríklad obecný, sociálny byt."

Napriek tomu, že každý z našich klientov sníva o niečom inom, všetky ich sny majú niečo spoločné. Je to túžba po samostatnom a plnohodnotnom živote. 

Prečítajte si viac o tom, čo všetko MOSŤáci dokázali a ako im môžete v tom ďalej pomôcť na tejto stránke.

Autor: Mgr. Gabriela Hasáková

Komentáre

imageB Držím palce !

2019-07-07 09:41:511x

dobryobchod Ďakujeme krásne :)

2019-07-07 12:28:131x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
dobryobchod
dobryobchod
1923 predaných ks, 689 hodnotení

Dobrý obchod je priestor pre slovenské neziskovky, kde môžu ponúknuť výrobky na predaj a získať tak finančné príspevky na svoje projekty, uverejnené na Dobrej krajine. Neziskovky môžu ponúknuť výrobky zo svojej dielne alebo od SAShE donorov.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »