SAShE - slovenský handmade design.
Domov » Žurnál+ » Autor: Veronika Sedláčková

Žurnál+

Kód 21/3

Veronika S. » Osobné Blogy / 2017-04-12 15:59:02 /  Pridaj komentár / 15 lajkov

Pred dvomi rokmi sme v článku „Zaznamenaj kód 21/03“ písali o Svetovom dni Downovho syndrómu (21. marec). Zároveň sme Vám predstavili Evičku, Mirku a Zuzku, ktoré napriek alebo aj so špecifickou genetickou výbavou, chcú žiť bežný život. A ako sa darí týmto trom mladým ženám dnes?

Eva je z trojice najstaršia. Naďalej žije s rodinou a má bohatý telefonický či osobný kontakt s priateľmi. Pokračuje v takmer dennom samostatnom dochádzaní autobusom do Modry do Claudiana. Keď treba, dobije si u pána šoféra aj čipovú kartičku. Problémom nie je, ani keď si zabudne desiatu. Evička rada nakupuje a takáto situácia je príležitosťou, aby vybehla v prestávke, počas pracovnej aktivity, do obchodu v susedstve nášho zariadenia. Pani majiteľka ju už pozná a tak nie je núdza ani o témy na rozhovor. Evička si nosí obed z domu. Sama si ho naservíruje a prihreje v „mikrovlnke“. Namiesto služby v kuchynke pri umývaní riadov však radšej berie prácu s drôtikom. Evička patrí v Claudiane neodmysliteľne do partie vyrábačov brošní, anjelov a iných vecí z drôtu a korálok. Má v sebe mnohé dary, je tvorivá, má citlivé srdce a technické myslenie. Občas urobí nesprávne rozhodnutie, ale kto z nás nie. A jej mama raz povedala, že by svoju dcéru nemenila aj keď boli, sú aj budú aj náročné dni.Zuzka oslávila pred rokom 30-ku. Doma s rodinou a aj s nami v Claudiane. Oslavy, svadby, akcie má skutočne rada. Zuzku síce málo kedy počuť, no nikdy nie je len do počtu. Keď treba, nájde spôsob ako prejaviť svoj názor. Ľudia, čo ju poznajú, ju neberú podľa toho čo vyrobí či dokáže, ale pre to aká je. Zuzka je veselý, vnímavý pozorovateľ, má rada kontakt s ľuďmi a obľubuje, keď je tam, kde sa niečo deje.

Mirka tiež prekročila okrúhle narodeniny. Dnes je z nej štyridsiatnička. Jej životný štýl výrazne ovplyvňuje bezlepková diéta. Obmedzenia v strave si zodpovedne sama sleduje a vyhľadáva informácie o celiakii v tlači či iných médiách. Mirka obľubuje cvičenie, pohyb a tanec. Čipernosť nezaprie ani v domácich prácach alebo pri službách v kuchynke či tréningu varenia. Rovnako ako Evička, aj Mirka dochádza do Claudiana autobusom. Či stihne prestup na ďalší spoj ju niekedy stresuje, no Mirka zrelaxuje na manikúre alebo u kozmetičky. Mirka je jednoducho dynamická žena, ktorá má rada poriadok a presnosť.Prešli dva roky od prvého článku a tri ženy žijú ďalej svoj bežný život. Poviete nám, nič výnimočné. Žiť bežný život však nie je bežné. Rodina, práca, voľný čas, nákupy, stretnutia s priateľmi, rozhodnutia a možnosti výberu. Veci, ktoré zdravý človek, vrstovník spomenutých troch žien berie ako samozrejmosť. Aby mal človek so zdravotným znevýhodnením život podobný svojim rovesníkom, musí často prekonať mnoho prekážok. Eva, Mirka, Zuzka s podporou okolia zvládajú svoj život čo najsamostatnejšie ako im to kombinácia prostredia a ich zníženej mentálnej funkčnosti umožňuje. Dosiahli mnohé ciele a ešte stále na sebe pracujú. Ani oni si často neuvedomujú, že majú väčšie šťastie ako mnohí ich vrstovníci s podobnými limitmi, ktorí žijú roky (často od narodenia) v tzv. inštitucionalizovaných zariadeniach bez množstva podnetov a možností. Prirodzené a prístupné prostredie, rodina a podpora komunity sú preukázateľne to najlepšie, čo zvyšuje možnosť participácie človeka s postihnutím na bežnom živote, znižuje jeho odkázanosť, znižuje sociálne dopady postihnutia a v neposlednom rade aj ekonomickú zaťaž pre spoločnosť.

O tom, že bežný život, nie je bežný pre každého, hovorí aj stagnujúci proces transformácie veľkých zariadení sociálnych služieb a chýbajúca systémová podpora sociálnych služieb priamo v komunite, tam kde človek a rodina žije.

Vážime si, že vnímate výnimočnosť bežného života, ktorý Evička, Zuzka a Mirka môžu viesť so svojimi blízkymi. Ďakujeme Vám, že nás podporujete pri vytváraní prístupného prostredia a v každodennej práci, aby aj ďalší mladí ľudia so zdravotným znevýhodnením mohli rozvíjať svoj potenciál a spolu sa nám žilo tak bežne dobre.
 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
dobryobchod
1406 predaných ks, 537 hodnotení

Dobrý obchod je priestor pre slovenské neziskovky, kde môžu ponúknuť výrobky na predaj a získať tak finančné príspevky na svoje projekty, uverejnené na Dobrej krajine. Neziskovky môžu ponúknuť výrobky zo svojej dielne alebo od SAShE donorov.

Predaj je oslobodený od provízneho systému SAShE.sk

Verejná zbierka Nadácie Pontis s názvom Dobrá krajina 2018 je registrovaná na Ministerstve vnútra pod číslom 000-2018-030894 s číslom spisu SVS-OVS2-2018/030894. Všetky príspevky budú vložené na zbierkový účet SK27 0200 0000 0035 7513 1953. Zbierka začína 7.11.2018 a končí 30.09.2019. Príspevok do verejnej zbierky z ceny produktu tvorí 100%.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Claudianum: Anjelik  - 6449333_Claudianum: Anjelik by dobryobchod
 2 komentárov
 Páči sa 81 ľudom
5,- €
 - Claudianum: Kŕdlik vtáčikov 3ks - 6315418_Claudianum: Kŕdlik vtáčikov 3ks by dobryobchod
 5 komentárov
 Páči sa 162 ľudom
10,- €
 - Claudianum: Vážka - 6651177_Claudianum: Vážka by dobryobchod
 Páči sa 55 ľudom
10,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »