Žurnál+

Cvičte s nami aj po lete. Nielen telo, ale i pamäť!

P
dobryobchod1923 predaných ks, 689 hodnotení

Veronika S. » Blogy / 2019-09-10 17:20:00 /  Pridaj komentár / 15 lajkov

Nezabúdajme si precvičovať aj pamäť, nie len telo:)

DSS Most vám prináša jednoduché tipy, ako si aj doma trénovať pamäť a koncentráciu. Zistite, ako si vytvárať kognitívnu rezervu, teda zdravý „náskok" pred degeneratívnymi zmenami na mozgu.

 

 

Tréningy pamäti sú zamerané na stimuláciu mozgu, posilňujú kognitívne, teda poznávacie funkcie ako pozornosť, myslenie a reč. Aktiváciou navyše podporujeme všetky zmysly.

A ako na to?

Prezradila nám dobrovoľníčka Dss-MOST, n.o. pani Monika Kucharová. Nepotrebujete k tomu žiadne pomôcky.

Stereotypy sú nepriateľom pamäti, preto skúste zmeniť činnosti, ktoré bežne vykonávate:

1. Cestou do práce navštívte nové miesto.

2. Opačnou rukou ako zvyčajne: si umyte si zuby, vypnite plyn na sporáku, zamknite dvere, myš k počítaču si dajte do druhej ruky ako ste zvyknutí, skúste urobiť dve činnosti naraz.

3. Kognitívnu rezervu podporuje aj fyzický pohyb či učenie sa nových vecí. Tak do toho, priatelia!

 

 

Trénujeme si pozornosť

Súčasná doba presýtená množstvom informácií prináša trend informačného preťaženia. Z toho dôvodu vzniká stále viac problémov s pozornosťou už u malých detí.

Nevieme, na čo sa máme skôr sústrediť, sme roztržití... Položili ste si otázku: „Vypla som žehličku?", „Zamkla som dvere?". Naučíme vás natrénovať svoju pozornosť. Budete potrebovať len pár minút svojho času! V momente, keď danú činnosť vykonávate, si nahlas povedzte: „Vypínam žehličku."

Ďalší príklad: „Čo som to išla zobrať do chladničky?". Vošli ste do miestnosti a zabudli ste prečo? Vyrušili vás podnety z okolia alebo vlastné myšlienky. Stačí, ak sa zastavíte, zhlboka sa nadýchnete, tým sa skoncentrujete a potom si skúste uvedomiť, čo ste robili naposledy, keď ste išli do miestnosti, chladničky.

Posledný tip: Koncentráciu a kontrolu myšlienok si vytrénujete napríklad aj vďaka relaxačnej omaľovánke z dielne DSS Most za 3,50 €. Kúpou navyše podporíte ich projekt Samostatnosť, nie samota. Ďakujeme.

 

 

Niečo o autorke, dobrovoľníčke p. Kucharovej: „K tréningom pamäti som sa prvýkrát dostala ešte počas štúdia na vysokej škole. V rámci psychologickej praxe som sa v centre Memory zúčastnila nejedného tréningu pre klientov s Alzheimerovou demenciou. Tam som tiež absolvovala certifikovaný kurz trénera pamäti. Popri štúdiu psychológie a starostlivosti o rodinu sa ďalej snažím získať čo najviac skúseností v tejto oblasti. Zúčastnila som sa viacerých tréningov pre seniorov. Pripravovala som tréning aj pre mamičky na materskej dovolenke s deťmi. V neposlednom rade si overujem rôzne cvičenia aj doma na svojich najbližších.

Rada by som sa v budúcnosti venovala rôznym cieľovým skupinám ako sú seniori, ale aj terajšia práca s ľuďmi so zdravotným znevýhodním a duševnými poruchami ma veľmi oslovila.

Klienti v Moste radi spolupracujú, sami prinášajú nové nápady na ďalšie cviky. Veľmi rýchlo si zvykli na stredajšie popoludnia so mnou, čo ma veľmi teší.

Táto práca aj mňa aj klientov veľmi obohacuje, prináša so sebou pozitívne výsledky v podobe napredovania v oblasti pamäťových schopností, zvyšovania koncentrácie a trpezlivosti pri tréningu, čo vedia prenášať aj do ich života. Rôzne pamäťové metódy vedia využiť pri denných činnostiach.

Pozitívne ohlasy od klientov na moje tréningy ma motivujú a inšpirujú k ďalšej spolupráci.

Autorka: Monika Kucharová
Admin projektu: Zuzana Zatloukalová
Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - MOST:  Relaxačná knižka - 9797151_MOST: Relaxačná knižka by dobryobchod
 Páči sa 31 ľudom
3,50 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte