Domov » Žurnál+ » Autor: Desana KISELOVÁ

Žurnál+

artbodka: Rozčeriť hladinu...

Desana K. » Osobné Blogy / 2017-04-05 08:05:32 /  37 komentárov / 48 lajkov / 464x zobrazený


Fialová so zelenou, snehobiela, čokoládová a hrdzavá, možno s trochou béžovej. Nie, s oranžovou. Ružovú k sivej. Zúčtovanie dépéháčky o tri dni. Tento náramok nie, podklad neharmonizuje s pozadím hlavnej fotky. Prečo je tento obrázok tak zle orezaný a tamten neostrý? Škoda, no... Osem v hlavnej úlohe, plus tridsať náhradníkov, konečný výsledok sedem. Pravá strana sa rovná ľavej. Detaily neskôr. Aký názov? "Jarné oné..." Nie, nič prvoplánové. Niečo s pointou. Žeby... Hm, to už tu tiež bolo...

.......

Pozná vás všetkých cez vaše fotografie. Jej svetom sú faktúry a ročné zúčtovania, tri ratolesti, sada ceruziek a farebná fantázia, za ktorej brány sa chodí prechádzať vždy vo voľnom čase. Božka, vlastným menom artbodka sa k vám takmer denne prihovára svojimi starostlivo vyskladanými kolekciami a výkladmi. Každá pekná fotka jej v hlave spúšťa lavínu nápadov, kombinácií a asociácií. Možno jej pripomína nejaký dávno zabudnutý príbeh. Alebo taký, ktorý ešte nebol napísaný a čaká na svoju príležitosť. Čím dnes pohladí vaše srdcia a donúti vaše vnútro usmiať sa, hoci vás nič neteší?

O TVORBE

Povolaním ste účtovníčka. Máte aj nejaké formálne výtvarné vzdelanie (napr. ZUŠ)?

Nie, moji rodičia si moje nadanie akosi nevšimli :). Chodila som však rok na výtvarný krúžok v škole a prispievala do súťaží typu "ZSSR očami mládeže" :).

Vo svojej galérii na Sashe sa prezentujete kreslenými portrétmi, nájdeme aj maľované tričká a šálky. Ktorá technika je Vám najbližšia a prečo?

Určite kresba. Všetko ostatné je len doplnok, vyplynul tak trochu z požiadaviek mojich detí, tak som tieto veci začala ponúkať aj verejne.

Ceruzka, uhlík či perokresba? Farebné alebo čiernobiele?

Napriek tomu, že mám rada farby, najradšej kreslím čiernobielo. Kedysi som začínala uhlíkom, časom sa mi trochu "sprotivil", teraz mám obdobie ceruzky.

Portréty kreslíte na objednávku z fotografie. Môže len jediná fotka dôkladne vystihnúť človeka tak, ako ho chcú mať Vaši zákazníci nakresleného?

Môže, ale nie je fotka ako fotka. Myslenie zákazníkov je mi občas záhadou :).

Ako dlho trvá nakresliť portrét tváre dospelého človeka z fotky?

Približne 2 hodiny. Kedysi mi to trvalo dlhšie, ale nakreslila som za tie roky okolo 400 portrétov a človek časom získa prax...

Kreslíte aj tak, že Vám objekt "sedí" ako model?

Bohužiaľ nie, ale rada by som to skúsila.

Čo žiadajú Vaši zákazníci - prikrášliť realitu, alebo zachovať presne to, čo je na fotografii?

Kedy ako. Väčšina rodičov si myslí, že ich dieťa je najkrajšie (a tak to má byť :), preto chcú, aby bolo nakreslené čo najvernejšie. Ani pri starších ľuďoch nie je problém. Najviac požiadaviek na úpravu reality mám pri portrétoch žien vo veku 30 - 50 rokov. Čiastočne sa to dá, občas si však niektorí moju prácu zamieňajú s prácou plastického chirurga :).

Sťažujú sa niekedy Vaši zákazníci, že výsledok nespĺňa ich očakávania?

Áno, stáva sa to, aj ja som predsa tvor omylný a moja tvorba je stále v procese vývinu, učenia sa... Občas som však prekvapená, že portrét, s ktorým som úplne spokojná, páči sa mi, chce zákazník opraviť. Naopak, občas ja vidím nejaké chyby, ktoré "vyskočia" až po prefotení kresby a porovnaní s originálom. Zákazníkovi aj poviem, že to ešte upravím. On je pritom kresbou nadšený a zdá sa mu super. Je to aj o ľuďoch, tak ako v bežnom živote - sú chronickí sťažovatelia, ktorým nemožno ničím ulahodiť a sú takí, ktorí sa tešia zo všetkého...

Ak nekreslíte na objednávku, ako si vyberáte svoje modely? Kreslíte aj svojich blízkych?

Kreslím vtedy svoje deti, deti mojich priateľov. Portréty rada darujem ako darček či prekvapenie. Najviac som kreslila moje prostredné dieťa - Karolínku - je z mojich detí asi najfotogenickejšia.

Koho si nechávajú Vaši zákazníci zvečniť – seba alebo svojich blízkych?

Väčšinou svojich blízkych, pričom portrét venujú ako darček. Často kresbu objednávajú napríklad krstní rodičia, rodičia dávajú nakresliť svoje deti pre starých rodičov, manželka daruje portrét manželovi a podobne.

Aké portréty sa kreslia lepšie – deti, dospelí, alebo starí ľudia? Ktoré považujete za zaujímavejšie?

Určite malé deti a potom tí najstarší. Deti pre ich milotu, naivitu a čistotu v tvári, starých ľudí pre krásu ich vrások.

• Neskúšali ste niekedy kresliť karikatúry?

Karikatúry nemám rada, nemôžem si pomôcť a tak ich ani nekreslím.

• Kreslíte rada aj iné objekty, alebo sa zameriavate len na ľudí?

Áno, hlavne zvieratá a rastliny – skrátka prírodu.

• Komu by ste sa dali portrétovať Vy?

Nerada sa pozerám sama na seba, radšej si zachovávam ilúziu o svojom vzhľade, takže nikomu :). Nerozumiem veľmi tej potrebe zavesiť si svoj vlastný portrét napríklad v obývačke... Ale ako sa hovorí - náš zákazník, náš pán :).

Aké iné tvorivé a výtvarné techniky ovládate? Chceli by ste sa prípadne niečo nové a úplne iné naučiť?

Prísne vzaté, neovládam žiadnu techniku, kedže nemám odborné výtvarné vzdelanie. Kedysi som sa okrem kreslenia a maľovania venovala tvorbe kytíc a venčekov z prírodných materiálov, drobným ozdobám z textilu a papiera. Veľmi túžim naučiť sa maľovať akvarelom. Chcela by som vedieť maľovať napríklad akvarelové portréty.

Mnohé deti nástupom do škôlky po tom, čo s nimi rodičia doma čarbali, maľovali, lepili a modelovali zažijú šok – ich výtvory sa neobjavujú na nástenke, lebo ich nestihli dokončiť v presne vymedzenom čase, učiteľke sa nepáči, ako poňali zadanie. Strácajú chuť tvoriť. Treba ich doma nútiť a nacvičovať s nimi kresbu a maľbu, alebo ich treba nechať tak a preorientovať ich záujem na niečo iné?

Ani ja som v škole na výtvarnej výchove nemala vždy úspech so svojou tvorbou, často nerezonovala s predstavou mojej učiteľky. Z mojich detí ani jedno nezdedilo po mne nejaký výrazný výtvarný talent. Kreslili a kreslia toľko, koľko ich bavilo a baví, nemiešala som sa im do toho... Mali potom tendenciu porovnávať sa so mnou a trápilo ich, že to nevedia tak, ako ja...

O VÝKLADOCH

Vaše výklady sú na Sashe vysoko cenené pre svoju harmóniu a zmysel pre detail. Mnohí ľudia si väčšinou myslia, že stačí nasekať pár obrázkov dokopy, dať tomu ľúbivý názov a celé to má trvať maximálne polhodinku. Ako dlho Vám trvá poskladať výklad, resp. úspešný výklad?

Ťažko povedať, ja totižto robím všetko útržkovite, po kúskoch, popri účtovnej práci. Tu vyberiem jednu fotku, potom polhodinu nič, potom druhú, zase chvíľu robím niečo iné... Často dám do šatníka aj 30 kúskov a potom pretrieďujem. Celkovo však, ak by som spočítala tie rozdrobené minúty a sekundy, celý proces trvá málokedy dlhšie, než hodinu.

Aká by mala byť motivácia tvorcu - zviditeľniť sa prostredníctvom tvorby kolekcií za každú cenu? Alebo by mala motivácia vychádzať zvnútra - chcieť vyskladať niečo pekné a až potom, ako akýsi druhý plán, resp. "podružný efekt" tvorby príde zviditeľnenie?

Druhá časť otázky je zároveň odpoveďou. Motivácia len sa zviditeľniť je priehľadná a z dlhodobého hľadiska odsúdená na neúspech. Nominácie sú niečo ako mandaly z piesku, ktoré robia budhistickí mnísi, aby si ľudia uvedomovali, že všetko je len dočasné. Úspech, uznanie, moc, majetok, peniaze a napokon aj náš život. Všetko raz skončí v "priepasti času". Dlhé hodiny práce napokon zotrieš rukou v jedinej sekunde... Keď robím nomináciu, vkladám do toho srdce, energiu, čas. Potom to v mysli "zotriem" a urobím inú. Nominácie idú za sebou, tie moje aj tie od iných tvorcov... "Úspešná" nominácia sa dostane do topky či výkladu na titulke a jej životnosť sa o niečo predĺži... Vyzerá to takmer nezmyselné robiť ich, však...? :) Páči sa mi myšlienka o "rozčerení hladiny" od jedného židovského psychológa, Irvina Yaloma, ktorý sa zaoberal existenčnými otázkami. Ľudia tým, čo robia, tvoria, ako žijú... čeria hladinu. Niekto viac, niekto menej, niekto robí dobré vlny, niekto tie zlé... Vlny sa šíria po hladine. Chtiac či nechtiac ovplyvňujeme iných ľudí, ich myslenie, názory, činy... Aj tých, ktorých ani nepoznáme a nevieme o nich. Toto vlnenie nikdy nekončí a na drobnej úrovni stále existuje. Je jediné, ktoré dokáže prekonať čas... Moje nominácie majú svoj obmedzený čas, kedy sú na očiach, ale to nevadí. Rozčerili hladinu a to je dôležité :).

Mnohé z Vašich výkladov sú umeleckými dielami samé osebe. Je dôležité, aby sa ľudia obklopovali krásnymi výtvormi ľudských rúk a pestovali v sebe pocit, že na svete je krásne?

Krásne veci vnášajú do života harmóniu a v dnešnom rozháranom svete je jej veru málo... Ctím si krásu a spájam si ju s dobrom. Citlivejší ľudia si všimnú, že na tvári, ktorá je zvonku na prvý pohľad pekná, ale z jej vnútra nevyviera dobro, čosi neladí... Určite to mnohí zažili - človek, ktorý nám je milý, máme ho radi a považujeme ho za dobrého, sa nám po čase zdá pekným aj fyzicky, všímame si krásne detaily jeho tváre... A naopak. Pekný, no nepríjemný človek sa nám po čase až takým pekným nezdá...

Áno, s tým možno súhlasiť. A zároveň dodajme, že aj málo atraktívny človek, keď ho má niekto rád, zrazu akosi opeknie. Jeho krása vyviera zvnútra... Mimochodom, ktorá farba je podľa Vás najkrajšia?

Zelená, to je jasné. Farba stromov, trávy, prírody...

Vo svojich žurnáloch ste podrobne a zábavne spísali cenné rady, ako úspešne tvoriť výklady. Rada sa vyjadrujete písaním?

Čiastočne áno. Rada ľuďom pomôžem radami – v tom sa zrejme prejavujú moje gény (som z učiteľskej rodiny :). Už som o sebe počula, že viem zaujímavo a precízne formulovať myšlienky, že by som mala písať blogy. Možno to súvisí s tým, že som vždy veľa čítala a veľa o prečítanom rozmýšľam. Schopnosti by boli, nemám na to však povahu. Som asi príliš málo ambiciózna a otvorená, svoje súkromie a svoje myšlienky si chránim.

Aký je proces tvorby výkladu od úplného začiatku? Začnete názvom a snažíte sa nakombinovať fotografie podľa témy, alebo naopak – skladáte si svoju skladačku a potom, podľa toho čo Vám evokuje, doplníte názov?

Niečo medzi tým. Väčšinou mám hrubú predstavu a tú potom úplne na záver skorigujem. Tie najlepšie názvy často vznikli tak, že som nemala "šajnu", ako konkrétnu nomináciu nazvať. Nič ma nenapadá a potom mi niečo "ťukne":). Napríklad teraz - robím jednu nomináciu, sú tam dvaja chlapčekovia, muž, nejaké vajíčka, modré halúzky... viem, že názov bude niečo v zmysle "Chlapci sa chystajú na Veľkú noc", ale netuším ešte presne, čo to bude. Nerada dávam všeobecné a otrepané názvy, ako napríklad "Jarné oné" , avšak priznávam, občas sa k tomu uchyľujem aj ja :).

(doplnené - nominácia tu: https://www.sashe.sk/vyklad/432239/nova )

(pre účely tohto žurnálu vznikla aj nominácia  "Jarné oné..." https://www.sashe.sk/vyklad/432453/nova)

Do výkladov vyberáte kvalitné, vyvážené fotky. Je možné aj zo zlej fotky urobiť dobrý výklad? (napr. ak je súčasťou celku, kde jej nekvalitu prebijú ostatné)

Nekvalitnú fotku neprebije nič... Koľkokrát mi je ľúto, že čosi do výkladu nemôžem dať, práve pre tú nekvalitu. Jednoducho, nedá mi to...

Ide Vám fotenie rovnako, ako kreslenie či skladanie nominácií?

Som technický antitalent. Fotky dobre "vidím", t.j. viem povedať, ako zmeniť či upraviť foto, ale samotné fotenie... to je nad moje pochopenie :).

Inšpirujete sa ľuďmi a prírodou – kreslíte portréty a tvoríte výklady všemožných farieb, od farby jarnej trávy po odtiene jesenného lístia. Inšpirujete sa aj nejakým konkrétnym umelcom?

Áno, sú svetoví maliari z časov minulých, ktorých obdivujem a trochu sa nimi možno aj inšpirujem a uznávam ich. Páči sa mi tvorba aj mnohých výtvarníkov - umelcov tu na Sashe.

Neľutujete, že ste sa nestali profesionálnou umelkyňou, dizajnérkou alebo nezabŕdli do povolania, ktoré vyžaduje viac kreativity ako daňové priznania :)?

Občas ma to mrzí. Túžila som ísť na výtvarnú školu, no nemala som odvahu presadiť si to. Moji rodičia chceli, aby som mala v rukách "istý chlieb" a preto ma skrátka dotlačili na ekonomickú školu. Bola iná doba a ja ako dieťa som nikdy nebola rebelom. Skôr taký ten podivín, zahrabaný v knihách... Mne to však dobre myslí aj matematicky a logicky, účtovníctvo mi ide a svojim spôsobom ma aj baví. Jediné, s čím mám problém, je moja nedôslednosť a sklon k prokrastinácii - ale s tým vraj bojujú mnohí tvoriví ľudia :). Všetko v živote má svoj zmysel a možno je to takto dobre. Ktovie, či by ma tak bavilo kresliť, ak by som - obrazne povedané - mala pod krkom nôž, že svojou tvorbou musím uživiť seba a rodinu. Takto mám určitú slobodu v kreslení a možnosť vyberať si, čo budem kresliť... Mojim snom však je, že raz, keď deti odrastú, prihlásim sa na nejaký výtvarný odbor. Študovať sa dá v každom veku a výtvarníci v tomto ohľade nie sú tak obmedzení časom :).

https://www.sashe.sk/artbodka/journal/tipy-a-triky-na-robenie-nominacii-vykladov

https://www.sashe.sk/artbodka/journal/tipy-a-triky-ako-na-nominacie-pre-mierne-pokrocilych

https://www.sashe.sk/vyklad/432453/nova

https://www.sashe.sk/vyklad/432239/nova

obrázky:

https://www.sashe.sk/artbodka

https://pixabay.com/sk/podve%C4%8Der-rybn%C3%ADk-hladina-mraky-201683/
Komentáre

Donna Vďaka za tento milý rozhovor s našou Boďkou :-) Som rada, že nám dovolila nazrieť do svojej tvorivej duše a poodhalila rúško tajomstva jej pohľadu na Sashe svet :-) Ďakujem Bodi, že nezabúdaš pri skladaní Tvojich krásnych výkladov ani na mňa :-)))

2017-04-05 09:25:381x

R-line Naozaj si majster vo svojom "fachu" Boďka . Môžeme jej ďakovať všetci, ktorým ulahodila a vložila ich do svojho výberu. Len tak ďalej Boženka, rob to ako doteraz a všetci sa budeme tešiť z toho ako nás pekne prezentuješ. Škoda len, že sa tak málo z Tvojich výberov objaví aj na titulke.

2017-04-05 09:40:361x

OnlyOneOriginal skvelé čítanie :))) vďaka :)

2017-04-05 10:00:101x

babkarstvo Úžasný rozhovor a odpovedi sú neskutočne zrelé a vidno, že o všetkom rozmýšľate a máte jasno, čo je a čo nie je dôležité a ten pokoj v duši...tiež viete o čom to je. Klobúk dole pred Vami...by som povedala, že je Vás škoda za účtovníčku.

Jeden z najlepších žurnálov, ktorý som tu čítala!

2017-04-05 10:05:492x

Malienka Skvelý žurnál s výbornou aranžérkou výkladov :))

2017-04-05 11:12:311x

artbodka ďakujem dievčence a samozrejme aj autorke žurnálu, ktorá ma oslovila, že chce so mnou napísať rozhovor :-)

2017-04-05 13:41:42

AlexandraValentovic palec hore:-)

2017-04-05 13:58:59

dzinus Rastík to dobre a presne vystihol....Bodi robíš to úžasne...veľké ďakujeme za žurnál aj za Bodkinu zanietenosť pre výkladíky...nech Ti to ladí i naďalej...

2017-04-05 15:04:171x

bublifook Dievcata, dakujem za tento rozhovor!Len sa tak smejem popod fuzy, ako ste sa vy dve takto "stretli", lebo viete , co vas dve v mojich ociach spaja? Nasa komunikacia je sice velmi, velmi obcasna, ale vase spravy sa krasne citaju, v dnesnom svete priserne gramaticky a stylisticky deformovanej komunikacie je to uplne ako prebudenie zo sna a uchopenie spomienky davno stratenej v case: "aha, kedysi(a vobec nie, tak davno), sa pisalo takto, malo to uvod, jadro, zaver, myslienku, zmysel, bohaty vyber slov", no, uplny balzam, naozaj. Az sa potom hanbim za to, ako som sa nechala strhnut prudom a sposob vyjadrovania prisposobila znizenym potrebam vacsiny (to nemyslim nijakym sposobom v zlom)

2017-04-05 15:48:011x

Yohanka Pekne napísané, povedané, zladené ako všetko, čo od teba Božka ide. Držím palce, nech sa ti ten tvoj umelecký sen raz zhmotní, nech ti nikdy nechýba tvorivý duch, čistá a pokojná myseľ a chuť vidieť svet v pekných farbách. Nech sa darí...a ďakujem za časté miestečko v tvojich výkladoch

2017-04-05 16:33:14

ajk Desanka aj Boženka, ďakujeme!

2017-04-05 19:08:32

Alkart Milá Boďka,

krásny žurnál. Som rada, že som Ťa spoznala a že si mi pomohla svojimi nomináciami odhaliť aj inú stránku života .Som rada, že prostredníctvom Tvojich nominácii som sa začala viac tešiť z bežných maličkostí, lebo si nielen výborná vo vytváraní nominácií, ale si Človek, ktorému som odhalila svoje súkromie ... A začala som robiť nominácie a myslím, že sa mi začína dariť. ☺Prajem Ti, nech sa Ti splnia všetky sny a tiež ďakujem za pridanie mojej skromnej práce do Tvojich nominácií .

2017-04-05 19:37:04

details ... a bude aj Jarné oné...:) https://www.sashe.sk/vyklad/432453/nova Rado sa stalo, Božka, bez správnych odpovedí by vyšla akákoľvek dobre naštylizovaná otázka navnivoč a celý rozhovor by bol o ničom. Som rada, že si ma neodmietla, myslím, že by sme vedeli napísať aj niekoľko ďalších pokračovaní... ;)

2017-04-05 20:10:561x

Alkart Desanka, zabudla som poďakovať aj Vám za krásny žurnál.

2017-04-05 20:11:05

fabiga súhlasím s bublifook .... tak ako sú precízne urobené všetky Bodkine nominácie, tak podobný zážitok poskytol aj tento rozhovor. Iste aj vďaka autorke, ale predovšetkým vďaka úžasne sformulovaným odpovediam. Vďaka, Bodka, za nazretie do tvojho myšlienkového sveta.... krásne sa to čítalo, snáď bude aj pokračovanie, či...?

2017-04-05 20:43:391x

artbodka Ďakujem vám milé dievčence za všetko. Inak ja som prekvapená, ako ľudia vnímajú moje slová, ja mám pocit že sa vyjadrujem tak obyčajne, normálne he-he :-), možno až na tú úvahu o sčerení hladiny, kde som si trochu zafilozofovala. Ale v tomto sa ja snažím krotiť, keby som rozvinula všetky moje myšlienky, čo mi víria v hlave, neviem, či by na to jeden žurnál stačil. A či by sa to niekomu chcelo aj čítať :-))).

A čo sa týka účtovníctva, toto fakt neľutujem, že som išla aj touto cestou, ja mám v sebe aj dosť veľkú potrebu analytického a logického rozmýšľania, to by mi - ak by som len tvorila - asi chýbalo :-). Tieto veci sa aspoň u mňa dopĺňajú. Jasné, aj ja som s mnohými vecami nespokojná - čo som v živote urobila i neurobila. Ale sú veci, ktoré sú všeobecne platné. Že život máme len jeden - ten svoj a na ten jediný máme priamy dosah. Ak sme s niečím nespokojní - nuž "reklamačné oddelenie" má kanceláriu v našej hlave :-))).

2017-04-06 07:31:212x

Donna Prekrásne si to zhrnula Bodi :-)

2017-04-06 07:33:041x

rejka moc krásne napísané :-))) musím podotknúť, že z veľkej časti som sa aj ja našla v tvojich slovách ... tiež mám zamestnanie "povedzme klasického typu" a doma sa mi začína môj tvorivý svet, ktorý milujem od mala ... ale tiež nikdy to moje tvorenie nenabralo nejaký úplne jednoznačný cieľ, myslím, tým, že by som bola vyštudovanou a tvorením by som sa živila ... myslím, že aj na mňa tá "prokrastinácia" úplne sedí ... ja sa teším tomu, že moje zamestnanie mi dáva finančnú možnosť pre moje tvorenie a v tom vidím svoju slobodu v tvorení .... domnievam sa, že akonáhle by som bola tlačená zištnými dôvodmi nešlo by to ... ale je pravda, že stále nad tým uvažujem aké by to bolo nádherné "len" tvoriť :-) prajem všetko dobré :-)

2017-04-06 08:20:591x

studienka Veľký súhlas!!! Tvorenie ma baví ,lebo ma neživí.Ale baví ma aj práca ,ktorá ma živí.A To jazyk lámajúce slovo s veľmi jednoduchým významom,to je asi vlastnosť mnohých ľudí nielen umelcov.To bude asi tiež veľká záľuba ľudí,ktorí s radosťou tvoria na úplne bežné ľudské vlastnosti čo najkrkolomnejšie názvy.Veľmi dobré čítanie,tak otázky ako aj odpovede.

2017-04-06 09:36:551x

studienka A ešte som chcela dodať, že tá rozčerená hladina ako myšlienka je ....no skrátka moja krvná skupina.

2017-04-06 09:39:221x

artbodka že studienka? prokrastinácia tak dobre zneje, ako cudzokrajná vzácna choroba :-), pritom je to len neschopnosť "nakopať sa do prdele" a urobiť veci včas he-he :-)))

2017-04-06 09:42:39

studienka Jasne to dokazuje prístup k mojej atestácii,ktorú som poslala o 11:57 hod,keď termín odovzdania bol v ten istý deň do 12:00 hod. Skrátka termíny sú pre mňa ako červené plátno pre býka.Stále ma provokujú nedodržať ich.

2017-04-06 09:54:162x

details :))))) ono pod tlakom sa vraj pracuje najefektívnejšie... aj keĎ asi nie vo všetkých oblastiach. taká priadka morušová by asi nesúhlasila :)

2017-04-06 09:56:131x

BimBam Mile damy. Dobrovolne sa priznavam, ze som sa nevedela dockat, kedy si tento zurnal precitam ☺ A musim napisat, ze som ostala velmi sklamana, ked som si pred chvilou otvorila sashe a nevidela ho na titulke. Ocakavala som, ze kvalita tohto clanku, prijemne prevedenie a najma osobnost (za tymto pomenovanim si stojim), o ktorej sa pise, vystrelia zurnal raketovou rychlostou medzi tie top na hlavnu stranku.

Odhliadnuc od tohto faktu, chcem ti, Desanka, podakovat za vyborny zurnalisticky zazitok. Tvoj zmysel pre detail sa pretavil aj do slov a zlozenia celeho zurnalu. V tomto smere stopercentne suhlasim s bublifook. V dnesnom svete "vyjadrovania", kde prestali existovat slovesa a kazdy vsetko iba "dava", je tvoj cisty, uhladny a jednoduchy styl hotovym balzamom pre dusu ☺ A to, ze si oslovila PANA majstra, ci skor PANI majsterku, s tym si trafila klinec po hlavicke. Myslim, ze kazdy, kto obdivuje Bodeckine vyklady, musel tento tvoj zurnal doslova zozrat na jeden hlt. Mne aj kava vychladla, co som ju v ruke drzala a zabudla pit ☺ Este raz vdaka za tvoj cas a chut sprostredkovat nam tvorbu tohto uzasneho cloveka.

A tebe, Bodecka, dakujem, ze si Desanu neodmietla a ochotne s nami vykrocila po ceste do hlubin svojej umeleckej duse. Bolo zaujimave zistit, co robis vo svojom civilnom zivote, ako si sa dostala ku kresleniu a najma, ako je to cele s tymi tvojimi umeleckymi dielami zvanymi vyklady. Popisala si to vsetko velmi pekne, vystizne a s lahkostou. A co sa mna tyka, v pooohode rozvin tie svoje myslienky, kavu si zohrejem a s radostou sa opat zacitam ☺

Aj ja sa ti chcem podakovat za miesta v tvojich nominaciach i za ten pokoj a usmev, ktore tvoje nominacie prinasaju. Za svojim tvrdenim, ze si majstrom tohto remesla, si stale stojim a som rada, ze uz mas aj svojich uspesnych ucnov ☺ A aby som nezabudla, pre mna osobitne, maju tvoje vyklady este jeden rozmer. Ked sa hras so slovickami a nazvami, tak to si ja (vsetci vedia preco ☺) doslova uzivam. Ja ti uz normalne hladam skryty zmysel tvojich vykladov este aj tam, kde si ich ani nedala. Vidis, takto si ma rozmaznala ☺

Zelam ti, Bodecka, pekne a pokojom naplnene dni, nech si spokojna so svojou pracou i svojimi konickami. Nech mas stale dost krasnych a farebnych napadov, aby si nas mohla vsetkych denne rozmaznavat minimalne tak, ako doteraz ☺

Pozdravujem vas obe a zelam pekny den ☼

2017-04-06 10:15:062x

studienka Na rozdiel od ľudí ona nemá na výber, jej životný cyklus nepustí. A skutočne pod tlakom mi v posledných hodinách napadli aj veci,ktoré mi nechceli napadnúť za celý polrok he he podstatné je ,že to dopadlo výborne.

2017-04-06 10:18:13

details hehe... no ty si to "dala" ako spisovateľova mladšia sestra, Mončiči :) Náš profesor gréčtiny na didaktike raz vyriekol zásadnú myšlienku: "Ovládaj látku, a slová budú nasledovať". Nie je ťažké viesť rozhovor s niekým, kto má čo povedať...:)

2017-04-06 10:41:482x

artbodka tak my sme zrejme ako "papiňáky", radi pracujeme pod tlakom he-he :-)

Bim-Bam - Monika, ale ja tam tie skryté významy vždy dávam, niekedy je to len taký môj súkromný žartík :-), dokonca aj môj nick má viacero skrytých významov - je to moje meno Boďka bez diakritiky a veľkých písmen, ale zároveň aj bodka (materské znamienko) na mojom líci - som z dvojičiek, sestra ho nemala a podľa mojej bodky nás rozoznávali, ktorá sme ktorá :-). Pri kreslení dávam za podpis ešte bodku do kolieska - taký malý žartík - obmena "c" v krúžku , bodka v koliesku je v astronómii znak pre slnko - odkaz na môj optimizmus a energiu :-)

2017-04-06 10:42:321x

BimBam uf, tak to mi odlahlo, ze si nedomyslam a nezvelicujem ☺ a pozdravujem vsetky bodky tvojho ja ☺

2017-04-06 10:47:321x

babkarstvo Uf, tak teraz sa zapotím ale musím to napísať. No zapotím preto, že slovenčina nie je moja rodná reč a latka je postavená veľmi vysoko. Tak mi prosím prepáčte nejakú chybičku. Tobôž, že to bude od srdca.

Takže...nie som tu dlho len pár mesiacov ale aby som pravdu povedala bola som nemilo prekvapená...no ako to napísať...úrovňou...naozaj sa nechcem nikoho dotknúť. A pomaly som rozmýšľala, že tadiaľ cesta nevedie. Tento článok alebo žurnál, ako sa tu vraví mi ukázal naozaj šikovných a inteligentných...teraz zasa neviem či mám napísať...ale napíšem dievčat. Dievčat, ktoré majú čo povedať a vedia svoje myšlienky krásne a čiste vyjadriť.

Len je na škodu, že ostávajú nepovšimnuté zo strany redakcie. Na úkor nie vždy vydarených žurnálov.

Veľmi ste ma potešili, nie len autorky ale všetky príspevky k tomuto žurnálu.

Uf, mám to za sebou....dúfam, že tu nepokazím literárnu úroveň.

2017-04-06 12:03:382x

mina289 skvelý žurnálik, zaujímavé čítanie, ďakujem ☺

2017-04-06 12:09:031x

details :)))) len smelo, pani Renáta, slovenčina Vám ide viac než dobre. a treba sa zapájať do správnych diskusií :P

2017-04-06 12:10:18

BluberyHome Veľmi pekný článok a téma. Pekne ste to dievčatá zladili ;-) V dnešnej dobe sú ľudia leniví nielen písať, ale aj čítať každé slovko. Texty hltajú očami, ale som rada, že som pri vašom žurnáliku aj obed zabudla zjesť ;-)))

2017-04-06 13:11:001x

SMART. Skvelé čítanie!!! Ďakujeme autorke žurnálu aj jeho hlavnej a jedinej hlavnej postave ;) výborne napísané, radosť čítať, klobúk dolu...

2017-04-06 17:54:02

CuteArt vyborny zurnal, tesim sa, Bodecka, ze si takto krasne odrkyla cosi viac zo svojej tvorby...a svojho vnutra..drzim ti palce, nech sa ti dari a nech tvoje diela a samozrejme, v neposlednom rade aj tvoje nominacie, svietia na SAShe čím ďalej tým viac!!!

2017-04-06 18:40:11

Nikka Krásny článok, skvelý žurnál!!! Milá Boženka, ďakujeme Ti, že tak krásne čeríš hladinu a pozitívne vplývaš na nás všetkých svojimi nádhernými nomináciami a výkladmi :-)

2017-04-06 18:44:09

HenrietaMocova Myslim, ze vsetko tu uz bolo povedane ( napisane ) takze ja za seba dodam len dakujem zienky

2017-04-07 19:51:37

artbodka ďakujem dievčence, som rada takémuto ohlasu :-)

2017-04-10 16:16:17

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »