SAShE - slovenský handmade design.
Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Fučíková

Žurnál+

Indiánske teepee (fotopostup)

Jana F. » Fotopostupy a Návody / 2017-08-06 23:20:51 /  1 komentár / 9 lajkov

Domčeky na všetky spôsoby sú, čo si budeme hovoriť, jednou z najobľúbenejších atrakcií, snáď, všetkých detí. Spomínam na svoje detstvo a viem, že sme si ich veľmi často stavali s využitím všetkých prikrýviek a podušiek, ktoré sme doma našli. I na mojej malej indiánke už viac než rok pozorujem, že je to "hračka", ku ktorej sa vracia opakovanie a nevie sa jej nabažiť.

Práve preto už viac než pol roka pokukujem po látkových indiánskych stanoch, lenže... tá cena... Uf, ďalší projekt, ktorý mi nedal spávať, pretože kupovať som ho nechcela, hoci som si veľmi dobre vedomá, že za ich výrobou stojí obrovský kus práce a materiálu, ktoré je potrebné, samozrejme, zaplatiť. Vediac, že si ho pravdepodobne dokážem vyrobiť i sama doma bolo už len otázkou času a tej správnej konštelácie, kedy sa do toho pustím. Už, už som si myslela, že tento projekt zostane len medzi snovými, ale kombinácia chute do tvorenia a mojej malej prázdninárky u babičky nakoniec rozhodla a pustila som sa do toho...


Čo budeme potrebovať?
Biela látka (100% bavlna) 6 m
Šedá látka (100% bavlna) 1 m
Drevené tyče 180 cm 5 ks
Farba na textil
Guma na razítka 2 ks
Lano 10 m
Špagát 10 m
Niť, štetec, vŕtačku, nôž, nožnice, kriedu...

Drevené tyče navŕtame po oboch stranách, z jednej strany cca 10 cm od konca, z druhej 5 cm od konca (spodná časť teepee).

Tyče s pomocou nejakej dobrej duše rozostavíme v spodnej časti do päťuholníku, každá zo strán bude cca 80 cm dlhá. Vyvŕtanými dierami v drevených tyčiach prevlečieme tenký špagát a tým tak spevníme základnú konštrukciu teepeee. Špagát som po prevlečení ešte omotala niekoľkokrát okolo tyče a až potom pokračovala na ďalšiu.


Bielu látku nastriháme na 5 štvoruholníkov. Môžeme si pomocť priložením na konštrukciu a obkreslením požadovaného strihu. Všetky časti zošijeme po ich najdlhšej strane, pričom do každého švu všijeme minimálne 2-3 biele stuhy dlhé cca 30 cm preložené na polovicu, ktorými budeme teepe pripevňovať na jeho konštrukciu. Prvú a piatu časť látky nezošívame, iba založíme a našijeme cca 15 šnúrok na každej strane cca 15 cm dlhých v pravidelnej vzdialenosti po celej dĺžke švu, ktorými látku pripevníme na konštrukciu teepee v jeho zadnej časti. Protiľahlú časť látky rozstrihneme v jej polovici do požadovanej výšky vchodu do teepee. Celý obvod teepee olemujeme šedou látkou.

Potom si vyrobíme razítka, ktorými budeme bielu látku dekorovať. Použia som gumu v 2 roznych veľkostiach vyrezené do tvaru 6-cípej hviezdy. Uvítam vaše tipy, z akého iného materiálu razítka na látku vyrábať, pretože farba na gume nedržala úplne dobre a každú jednu hviezdičku som musela ešte ručne domaľovávať priamo na látke.

Ozdobenú látku necháme 24 hodín vyschnúť, potom aplikácie prežehlíme a látku pripevníme k drevenej konštrukcii teepee. Jeho hornú časť ozdobíme lanom a môžeme začať bivakovať ;-)

Ďalej som pokračovala v doplnkoch, v tomto momente podušky a dno teepee, ktoré doplnia celkovú atmosféru. Časom ešte plánujeme svetielka, aby sme si tu mohli počas dlhých zimných večerov čítať. Vtedy to bude mať tú správu atmosféru ;-)


No a ako som už uviedla na začiatku: výroba teepee síce nie je úplne technicky náročná a pevne verím, že ho zvládne vyrobiť každá jedna trošku šikovnejšia žienka, ktorá si rozumie so šijacím strojom a má to správne odhodlanie. Počítajte však s tým, že len náklady na materiál sú nemalé, preto pripájam i rozpočet:

Teepee
Biela látka (100% bavlna) 6 m - 18,19 €
Šedá látka (100% bavlna) 1 m - 4,99 €
Drevené tyče 5 ks - 13,24 €
Farba na textil 1 ks - 1,73 €
Guma na razítka 2 ks - 2,11 €
Lano 10 m - 3,84 €
Špagát 20 m - 0,96 €
Niť - 0,96 €
Materiál na teepee celkom 46,00 €


Doplnky
Látka na podušky - 7,48 €
Skrytý zips - 1,15 €
Výplň do podušiek - 7,67 €
Deka/kožušina - 26,86 €
Materiál na doplnky celkom 43,16 €

Materiál na teepee + doplnky celkom 89,16 €

A práve preto, ak sa rozhodnete teepee si kúpiť, verte, že i keď sa ceny pohybujú nad 100 eur, tak každý jeden centík je oprávnený ;-)

V mojom obchodíku tu na Sashe nájdete originálne návody na háčkované hračky a čapice pre všetkých malých nezbedníkov ;-)

Komentáre

ButterflyHandMade Skvelý žurnál. Veľmi pekne spracované. Keď naša dcérka podrastie, niečo na tento štýl jej vytvorím :-)

2017-11-20 20:50:33

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »