Domov » Žurnál+ » Autor: Marianna Brázdilová

Žurnál+

Prečo si odkladám z úrody semienka?

Marianna B. » Nové výrobky / 2019-01-25 14:17:46 /  3 komentáre / 18 lajkov

Opäť je tu čas zasiať prvé semienka. Najprv rajčiny, potom hrášok. Ostatné ako petržlen, mrkva na začiatku jari a kôpor, uhorky, cuketa až koncom jari, samozrejme všetko podľa predpovedí počasia, podľa toho, ako sa rok vyvíja, podľa našich skúseností.

Všetky tieto vymenované semienka som starostlivo povyberala z vlastnej domácej úrody a uskladnila mysliac aj na vás, ktorí zmýšľate ekologicky podobne ako ja a chcete zasiať domáce semienka a zberať domácu úrodu. 

Prečo si vlastne odkladám z domácej úrody semienka? Z viacerých dôvodov:

Je to ekologické, zdravé, mám tú možnosť vybrať ich z tých najlepších a najchutnejších plodov ktoré daný rok ponúka a keď toto všetko prejde mojimi rukami, viem, čo jeme.

Aj naši predkovia si odkladali semienka a všetko mali povedané dnešným slovníkom eko/bio.

Robili to preto, lebo inú možnosť ani nemali na rozdiel od nás. Dnešná doba ponúka snáď všetko. Je ľahké a veľmi pohodlné zájsť do obchodu či na trh a kúpiť semienka alebo predpestovanú zeleninu, bylinky a kvety.

Moja duša je však plná hľadania, zisťovania, som typ človeka, ktorý sa myšlienkami stále vracia do minulosti a porovnáva vtedy a dnes. Už ako dieťa som si kládla rôzne otázky na tému ako žiť v zdravom prostredí, ako uchrániť prírodu od znečisťovania, čo pre to môžem urobiť v dobe akej žijem, čo si možno preniesť z dávnej doby do dnešnej. Kladiem si ich aj dnes a všetky závery smerovali a aj naďalej smerujú k zdravému životnému štýlu.

Neostávam len pri slovách, začínam od seba- do obchodu chodím pripravená- nosím si so sebou vlastnú opratelnú tašku, mlieko chodím čapovať do sklených fliaš, ktoré potom umyjem a zase použijem, periem v roztoku, ktorý si sama vyrábam zo 100% prírodného mydla, recyklujem odpad, i keď si viem predstaviť život aj bez plastových obalov a dalo by sa pokračovať naozaj dlho.

Teraz však píšem o semienkach a meniť skutkami životný štýl som okrem vymenovaných vecí začala aj v mojej záhrade. Vyhýbam sa posrekom, umelým hnojivám a odkladám si semienka z každého druhu, ktoré pestujem.

Prínosom tohto životného štýlu do sveta je, že moje domáce semieka sú EKO/BIO, sú ručne zbierané z dozretých a najchutnejších plodov, triedené- vyberané. Všetko prechádza mojimi rukami. Všetko je to robené s láskou a starostlivosťou a vďaka tomu viem, čo jeme. Okrem toho môžem sledovať, aká je príroda životaschopná, neustále sa obnovujúca a fungujúca.

Posledný rok bol neuveriteľne úrodný a mala som aj možnosť odsledovať a porovnať ako rástli, rodili a ako boli odolné rastliny z domácich a kupovaných semienok.

Napríklad také rajčiny. Vždy si rajčiny predpestovávam, ale pre istotu kúpim aj zo päť koreňov na trhu. Okrem toho pokladám za veľké šťastie, keď rajčinky povyrastajú na roli samé od seba. Vždy ich nechám rásť kde sú. Keďže obdobie tepla sa značne predĺžilo do neskorej jesene, mohla som si porovnať odolnosť týchto troch rôzne pochádzajúcich. Hádajte ktoré ani po prvých mrazíkoch nestratili na odvahe, ani na chuti, ani na životaschopnosti? Boli to hlavne cherry, ktoré vyrástli samé od seba a dokonca mimo role a cherry doma predpestované. Posledné sme obrali a ten dátum, ani ten posledný ešte teplý a slnečný deň nezabudnem. Bolo to 17. novembra. Nádhera. Kúpené už dávno predtým stratili chuť.

Aj na hrášku, petržlene, mrkve, fazuli, uhorkách, cukete už viac rokov sledujem, že z domácich semien je úroda bohatšia, odolnejšia, pravejšia a chutnejšia.

Samozrejme všetko závisí aj od dobrého umiestnenia, počasia a iných rôznych faktorov. Najdôležitejší však je hlavne láskavý prístup, starostlivosť, hlavná myšlienka- ktorá ma vedie k prežitiu- sadím preto, aby moja rodina mala čo zdravé jesť, druhá dôležitá myšlienka- čo mi dáva celá táto práca- núti ma hýbať sa, premýšľať, učí ma zručnosti a vlastne mi to príde ako prirodzená súčasť života. Navyše nemusím stále chodiť na trh či do obchodu, všetko mám stále poruke čerstvé a zdravé. Robí mi to radosť!:)

Tak čo, inšpirovala som vás?:)

Komentáre

bylinky Ďakujem srdečne všetkým za kopec lajkov:))

2019-01-30 10:22:59

UBI-LUBI Ahoj Marianna :-) hrabať sa v záhrade, hline, sadiť, pestovať, sledovať ako to rastie - to je aj moja obrovská vášeň ;-) aj keď len taká amatérska, ale o to väčšia. A tiež bez akýchkoĺvek postrekov, podľa môjho uváženia, vôbec ich nepotrebujem... a nejaké to háďa v cibuli sa občas nájde, asi bude fakt dobrá ;-) A aj ja si odkladám semienka, už mi kvitne rukola, reďkovka, kel aj cibuľa... och, dalo by sa menovať. A najlepšie sú paradajky, ktoré sa tu a tam zjavia, sú zdá sa mi také silnejšie, odolnejšie, pevné a mocné. A hlavne potešia. Záhradka je šťastie... nech sa Ti v nej darííííí!

2019-07-09 10:42:05

bylinky Ďakujem ti UBI-LUBI, som rada, že sú ľudia s citom pre čistú prírodu. My absolútne vôbec nepoužívame žiadnu chémiu a všetko normálne rastie a rodí. Je to zdravé a naše a z toho mám obrovskú radosť. Aj tebe nech záhradka dobre rodí a naďalej robí radosť:))

2019-07-10 09:44:59

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

bylinky
bylinky
368 predaných ks, 102 hodnotení

Vítam Vás v mojej domácej bylinkovej čajovni na diaľku plnej vôní, chutí a zdravia ukrytých vo vzácnych bylinkách ručne starostlivo a s láskou zbieraných, prirodzene sušených, originálne balených.

ZĽAVA na BYLINKY označené slovom ZĽAVA s už upravenou cenou - 50%

S RADOSŤOU VÁS SRDEČNE POZÝVAM AJ DO MOJEJ DRUHEJ GALÉRIE www.sashe.sk/romanti, KDE VÁS PRIVÍTA VôŇA PÍRODNÉHO VČELIEHO VOSKU:)

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - semienka uhoriek nakladačiek 2018 - 11193715_semienka uhoriek nakladačiek 2018 by bylinky
 Páči sa 20 ľudom
1,40 €
 - domáci hrášok na siatie - 9899939_domáci hrášok na siatie by bylinky
 Páči sa 25 ľudom
1,50 €
 - domáce semienka mäsitých rajčín 2021 - 9973495_domáce semienka mäsitých rajčín 2021 by bylinky
 Páči sa 54 ľudom
1,35 €
 - domáce semienka cukety - 9978203_domáce semienka cukety by bylinky
 2 komentárov
 Páči sa 45 ľudom
1,40 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »