Žurnál+

Nezabúdajme na bylinky!

bylinky359 predaných ks, 101 hodnotení

Marianna B. » Tvorba / 2020-04-28 17:00:01 /  2 komentáre / 26 lajkov

Už mesiac sa robia prísne opatrenia pred nákazou nového ochorenia. Neustále umývanie rúk, dezinfikovanie, nosenie rúšok, nestretávanie sa s ľuďmi... s tým všetkým úplne súhlasím, je to správne. Aj keď nás to stojí veľa zmien a sebazapieraní, určite nás táto situácia k niečomu dobrému učí, núti nás zamyslieť sa, ako sme žili doteraz. My nevieme, čo nás presne čaká, ako dlho to potrvá, ale musíme vydržať. Nikoho predsa neláka tráviť niekoľko dní v nemocnici s ťažkým ochorením. Robme preto, čo sa dá, čo môžeme. Môžeme si pomôcť aj bylinkami.

Bylinková sezóna sa začala už pred mesiacom, keď sme domov priniesli z teplej jarnej prechádzky priehrštia podbeľu. Druhý raz to boli fialky. Teraz čakám, kým vyraší mladá pŕhľava. Ak sa bude sezóna vyvíjať priaznivo, môžeme sa tešiť okrem samostatných byliniek aj na rôzne bylinkové zmesi.

 

 

Kým sa však dočkáme nových zásob, využime ešte tie z minuloročnej sezóny. Bola by som veľmi nerada, keby vyšli nazmar, pretože minulý rok som nazbierala dostatok aj pre vlastnú rodinu, aj pre vás. Stále čakajú zabalené a dobre uskladnené na tých, ktorí by si chceli trebárs aj v tomto čase koronavírusu i vôbec jarnom období, ktoré je kvôli vrtošivému počasiu plné nástrah, vylepšiť imunitu (čaj prevencia v ľanovom vrecúšku- ešte 7 balení), doplniť vitamín C (šípky v ľanovom vrecúšku- ešte 1 balenie, čaj Šípková Ruženka- ešte 1 balenie a pečený čaj jablkový- ešte 6 pohárikov), udržiavať si zdravie a krásu (pŕhľava dvojdomá- ešte 4 balenia), pomôcť si pri nadúvaní (čaj vetropud v praktickej ručne háčkovanej taštičke z ľanu- ešte 3 balenia), podporiť mliekotvorbu (kôprové semienka- ešte 7 balení), zahnať kašeľ (kytičky z dúšky materinej- ešte 5 kytičiek)...

Kto má záhradu, má to šťastie, že môže byť sebestačný. Už teraz treba myslieť na budúcu domácu úrodu (semienka rajčín, ktoré sa sejú síce v januári, februári, marci, semienka tekvice s bezšupými jadierkami- posledné 1 balenie, kôprové semienka- ešte 5 balení sa sejú až najskôr koncom apríla, ale bezpečnejšie v máji, aj júni).

 

 

Dôležitá je aj ochrana úrody. Taká aksamietnica- pekných 14 balení, ktorej priaznivý účinok je známy už niekoľko storočí, zabraňuje prieniku niektorých škodcov na územie našich záhrad, pretože ich odpudzuje svojím pachom. Pritom je úplne jednoduché zasiať pár semien tejto peknej na žlto kvitnúcej letničky na vybraté miesto priamo na roličke. Seje sa v máji.

Na záver myšlienka, prečo sa možno zdráhate nakupovať potraviny u sashe predajcov tkvie asi zo strachu, že by sa mohol koronavírus zdržiavať na povrchoch či v potravinách. Chcem vás preto ubezpečiť, že hygienické opatrenia zachovávam za každých podmienok. Ja to riešim pre istotu navyše tak, veď jesť musíme, že vždy, keď prídem z obchodu, a chodím málo, celý nákup aj kľučky, podlahu, všetko, čo si myslím, vydenzifikujem. Pokiaľ sa jedná o zásielku, položím ju na vyhradené, nazvala som to dekontaminačné izolované miesto, ktoré som určila, na minimálne 3 dni. Ako napríklad nákupnú tašku môjho manžela. Nie je z materiálu, ktorý by sa dal oprať. Nevedela som rýchlo, čo s ňou, tak som ju vopchala za vodovodné trúbky v komore. Bola tam týždeň. Ale už máme vyhradené dôstojnejšie miesto :)

Tak neváhajte, zdravie si musíme chrániť ako vieme a môžu nám k tomu pomôcť aj vzácne bylinky.

od bylinky:)

 

Komentáre

MirianaOli Bylinky nášmu zdraviu pomáhajú, len ich treba vedieť správne používať:)

2020-04-28 17:59:20

ivyn Milujem bylinky a súhlasím, že sú vynikajúce aj na imunitu, aj celkovo na starostlivosť o udržiavanie si zdravia. Navyše zväčša aj krásne voňajú... Myslím, že ľudia sa všeobecne ani tak veľmi nezdráhajú kúpiť si potravinový tovar na sashe. Kupujú ho denne v obchodoch, kde sa premelú niekde stovky a niekde tisícky ľudí, pravdepodobnosť kontaminácie je vyššia, napriek tomu sa z obalov potravín ani z obchodov nenakazíme. Skôr je dôvod poklesu nakupovania v tom, že kope ľudí poklesli príjmy, prípadne niektorí už druhý mesiac jednoducho nemajú peniažky. Jesť sa musí, účty sa musia poplatiť, ale tie veci, ktoré sme mali ako akýsi nadštandard, čo sme kupovali pre radosť, nie ako nevyhnutnosť, tak sa dnes nad nimi dvakrát zamyslíme, či nám ich súrne treba. Toto sa stalo, a bude to chvíľu trvať... kým sa obnovia toky peňazí, ak sa vôbec obnovia v takom rozsahu, akom boli. Prajem veľa trpezlivosti a dobré zdravie:)

2020-04-29 10:17:062x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - čaj prevencia- ZĽAVA - 11111480_čaj prevencia- ZĽAVA by bylinky
 Páči sa 57 ľudom
6,50 €
 - čaj vetropud v háčkovanej taštičke - 11194098_čaj vetropud v háčkovanej taštičke by bylinky
 Páči sa 33 ľudom
10,- €
 - domáce semienka aksamietnice- ZĽAVA - 11472722_domáce semienka aksamietnice- ZĽAVA by bylinky
 Páči sa 46 ľudom
0,62 €
 - šípky v ľanovom vrecúšku- ZĽAVA - 11595151_šípky v ľanovom vrecúšku- ZĽAVA by bylinky
 2 komentárov
 Páči sa 50 ľudom
4,50 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »