Domov » Žurnál+ » Autor: Marianna Brázdilová

Žurnál+

Moje bylinkové kytičky - časť 1.

Marianna B. » Tvorba / 2018-11-19 17:00:01 /  10 komentárov / 34 lajkov

Šalvia, rebríček, ľubovník, pamajorán, pamajorán s rebríčkom, dúška, dúška s rebríčkom a ľubovníkom, kôpor.

V mojej galérii pribudlo niekoľko nových bylinkových kytičiek. Počas sušenia mi robili veľkú radosť. Vyzdobili i rozvoňali celú kuchyňu. Ale len na krátky čas, lebo som sa ponáhľala uzavrieť ich do plechových nádob, aby nestratili zo seba nič, čím sú výnimočné, kým ich predám do rúk či kuchýň tým, ktorí prechovávajú sympatie k mojim bylinkám. Skôr, ako sa tak stane, zdelím vám pár osobných pocitov, ktoré prechovávam ku každej bylinke.

Najradšej mám asi materinu dúšku. Je mi sympatická tým, že je drobná a rastie vo veľkých skupinkách, takže pri zbieraní si rada čupnem do trávy a nasávam atmosféru lúky, leta, ticha, zdravého ovzdušia a nezameniteľnej dúškovej arómy. Zároveň je to jedna z prvých byliniek, ktoré som sa naučila zbierať spolu s mojou maminou po inšpiratívnom stretnutí sa s dedovou sesternicou, o čom som písala v mojom prvom žurnály - Vzácne bylinky a semienka z mojej ekozáhrady.

K tomuto príbehu sa viaže aj pamajorán. Pri jeho zbieraní si vždy pomyslím na túto milú babičku, ako ho držala v rukách už natrhaný. Mám ho rada aj preto, lebo je dobroprajný už na prvý pohľad. Aj pri vdýchnutí jeho vône cítiť, že s naším zdravým to myslí dobre. Dá sa využiť aj vo forme čaju, aj ako korenina pri varení - je to vlastne známe oregáno. 

Ľubovník mi navodzuje pocit pokoja, lebo sám svojimi účinkami priaznivo vplýva na celkovú psychiku. Zbavuje depresie, úzkosti, strachu už len pri pohľade naň, lebo žiari do sveta svojimi žltými, usmiatymi, bohatými kvetmi. Jeho sladkastá vôňa, ktorej sa neviem dodýchať a lahodná chuť si podmaní snáď každého.

Rebríček pôsobí jednoducho, skromne, nenápadne a pritom v sebe ukrýva toľko múdrosti a čistoty. Je vzorom príslovia - všetko s mierou.  Čistí organizmus a zastavuje krvácanie, teda treba s ním zaobchádzať s mierou a múdro.

Šalvia je záchrankyňou ústnej dutiny, nenahraditeľná pri paradentóze a dezinfekcii. Spoľahlivo zaberá už pri prvom výplachu. Jej krásne fialové kvety a košatý porast zdobia moju rozrastajúcu sa bylinkovú záhradku.

Aromatický kôpor je sám sebou, vnáša do kuchyne niečo nezvyčajné, originálne aj keď ho všetci poznajú a všade je ho veľa, aj v mojej záhrade. Je tak nenáročný a nenápadný, ale svojou vôňou presvedčí každého, že je potrebný a má čo cenné ponúknuť. Veď už v staroveku ho využívali ako doping pred zápasmi. Mužom dáva silu, ženám dostatok materského mlieka, čo je celkom potrebné, aby ľudstvo prežilo.

Mať doma aspoň malú zásobu byliniek je veľmi praktické, lebo máme po ruke niečo, čo nás môže zachrániť v čase neduhov, zvlášť v zimnom období.

Tieto kytičky obzvláštňujú domov, k tomu liečia a ešte aj pripomínajú tak príjemné letné obdobie, ktoré je už zase za nami...

Komentáre

AnitArt paráda, som rada, že som Vás objavila, zatiaľ ma moja stará mama zásobuje bylinkami, ja sa do toho moc nerozumiem, takže mám radosť, keď to ona nasuší a ja si potom doma si robím čajíky najmä lipový. Ale u vás som objavila aj také , ktoré už nenazbierala a zišli by sa :-)

2018-11-19 20:06:42

ButterflyHandMade Krásne kytice, pekné.foto, aspoň.viem.ako.rastlinky vyzerajú naživo ;-)

2018-11-19 22:27:46

k-bbf Krasne ako vzdy ❤

2018-11-20 02:51:11

MirianaOli Bylinky našich babičiek, to je super podávať ich ďalším generáciám:)

2018-11-20 08:19:21

ButterflyHandMade Ka skladujem bylinky v uzavretých nádobách. Ako je to s kytickami, nie su nachylne na škodcov alebo prave naopak, odpudzuju ich?

2018-11-20 08:27:12

bylinky Ďakujem vám všetkým za toľko pozitívnych ohlasov- či lajkov, či komentárov:))

Aj bylinkové kytičky skladujem v plechových nádobách, ale takých riadne veľkých.

2018-11-20 08:57:10

crackle krasny vonavy pribeh :)

2018-11-20 13:43:57

bylinky ste milá, ďakujem:))

2018-11-20 14:49:32

LEVICA Znova jeden veľmi príjemne voňajúci žurnálik do tohto sychravého počasia:))

2018-11-21 21:22:13

bylinky Ďakujem ti Vierka, veru treba sa niečím tešiť, keď nás už len zima čaká:))

2018-11-22 09:37:40

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

bylinky
bylinky
368 predaných ks, 102 hodnotení

Vítam Vás v mojej domácej bylinkovej čajovni na diaľku plnej vôní, chutí a zdravia ukrytých vo vzácnych bylinkách ručne starostlivo a s láskou zbieraných, prirodzene sušených, originálne balených.

ZĽAVA na BYLINKY označené slovom ZĽAVA s už upravenou cenou - 50%

S RADOSŤOU VÁS SRDEČNE POZÝVAM AJ DO MOJEJ DRUHEJ GALÉRIE www.sashe.sk/romanti, KDE VÁS PRIVÍTA VôŇA PÍRODNÉHO VČELIEHO VOSKU:)

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - viazanička šalvie - 9654599_viazanička šalvie by bylinky
 3 komentárov
 Páči sa 37 ľudom
1,50 €
 - ľubovník bodkovaný- kytička - 9853760_ľubovník bodkovaný- kytička by bylinky
 Páči sa 40 ľudom
7,- €
 - pamajorán s rebríčkom- kytička - 9863330_pamajorán s rebríčkom- kytička by bylinky
 Páči sa 50 ľudom
4,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »