Domov » Žurnál+ » Autor: Miriam Latečková

Žurnál+

Nie je včelí vosk ako včelí vosk

Miriam L. » Tvorba / 2020-05-28 17:00:01 /  4 komentáre / 28 lajkov

Existuje včelí vosk prírodný, ale aj umelý. Rozdiel spočíva práve v tom, z čoho sa vyrába.

Jeden z najdôležitejších aspektov je zloženie vosku. Do umelého včelieho vosku sú pri topení pridávané ropné deriváty, najčastejšie parafín, ktorý znižuje náklady na výrobu. Parafín je však škodlivý pre naše zdravie. Práve z neho sa uvoľňujú prchavé látky, ktoré sú najviac škodlivé.

Zaujímavosťou a zároveň varovaním je, že dvojhodinové horenie takejto parafínovej sviečky v miestnosti, dokáže prevýšiť hodnoty škodlivín, ktoré sa dajú namerať na ulici s hustou automobilovou premávkou. 

 

 

Častým klamstvom zákazníka je aj namáčanie bielych parafínových sviečok do včelieho vosku, ktoré potom vydávajú za sviečky z včelieho vosku alebo miešanie včelieho vosku s parafínom. Včelí vosk je najdrahšou komoditou medzi voskami, preto sa nedajte oklamať nízkou cenou. Automaticky s ňou prichádza aj nízka kvalita. 

Z vosku sa vyrábajú aj medzistienky pre včely, aby ich nemuseli pracne vyrábať. S ich kvalitou bojujú včelári v rôznych európskych krajinách. Ak sa do včelieho vosku dostanú neželané prímesi, výsledné včelie produkty sú vážne poškodené. Aj v tejto oblasti existujú špekulanti, ktorí pred kvalitou uprednostnia kvantitu. Ide o celoeurópsky problém so zhoršujúcou sa kvalitou včelieho vosku, pretože nie sú jasne definované prípustné limity prímesi vosku pre chov včiel. Z tohto dôvodu nie je možné falšovateľov sankcionovať. Momentálne o tom rozhodujú len včely, ktoré určujú kvalitu medzistienky. Ak by sme takúto nekvalitnú medzistienku, ktorú odmietli včely, roztopili a chceli z nej odliať voskovú sviečku, nebude vám horieť a po chvíli zhasne.

 

 

Ďalším problémom, ktorý môže nastať pri nekvalitnom spracovaní vosku je, že včelí vosk nie je dostatočne prefiltrovaný a čistý. Vtedy má sviečka problém horieť a zadusí samú seba. Takýto vosk nie je škodlivý, len nie je vhodný na výrobu sviečok. Môžu sa z neho vyrobiť napríklad voskové ozdoby. 

Niekedy nás môže prekvapiť aj farebnosť včelieho vosku. Tá však o kvalite nerozhoduje. Včelí vosk môže mať od svetložltej až po hnedú farbu. Ovplyvňuje to niekoľko faktorov - včelia rodina, lokalita včelieho úľu. 

Najosvedčenejšou radou je kupovať včelí vosk a včelie produkty od overeného výrobcu. 

Komentáre

B-L-made WOW, netušila som o mnohom.dakujem za info.teraz už budem vedieť ..

2020-05-28 18:50:561x

ModraPupava Tak, tak. Veľká vďaka za poctivých včelárov, ktorým môžeme dôverovať!

2020-05-29 00:13:02

silviita.silvi ved vcela medonosna si medzistienku vyrobi sama, netreba jej nic kupovat. A problem s kvalitou je porieseny.

2020-05-29 08:36:28

SvetloDomova Veľmi pekne a pravdivo zhrnuté,ako včelár môžem len potvrdiť (používam výhradne vosk z vlastnej produkcie). Kupovaný včelí vosk z "obchodu" je v drvivej väčšine už nie 100%-ný

2020-05-29 09:09:14

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
bubko
bubko
1392 predaných ks, 618 hodnotení

VONIA je slovenská značka ručne odlievaných sviečok a výrobkov z včelieho vosku. Sviečky bez umelých farbív a vôní, s použitím byliniek a 100% prírodných éterických olejov. Robené a balené s láskou na Slovensku :)

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Včelí vosk - 11772019_Včelí vosk by bubko
 4 komentárov
 Páči sa 69 ľudom
2,80 €
 - Adventné sviečky z včelieho vosku (4ks) - 8624687_Adventné sviečky z včelieho vosku (4ks) by bubko
 Páči sa 53 ľudom
10,- €
 - Čajové včelie sviečky zerowaste 9ks - 11233119_Čajové včelie sviečky zerowaste 9ks by bubko
 Páči sa 36 ľudom
7,60 €
 - Ozdoba z včelieho vosku - 11233110_Ozdoba z včelieho vosku by bubko
 Páči sa 22 ľudom
1,20 €
 - Kreatívna sada - včelí vosk - 11499519_Kreatívna sada - včelí vosk by bubko
 Páči sa 7 ľudom
5,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »