Domov » Žurnál+ » Autor: Matej Blaško

Žurnál+

Za vanilkou na ostrov Maurícius

Matej B. » Rady a info / 2020-03-09 18:23:45 /  2 komentáre / 19 lajkov

Tento rok sa nám naskytla príležitosť navštíviť raj na zemi zvaný Maurícius. Začali sme prečítaním všetkých dostupných kníh a príspevkov na internete. Zistili sme, že táto dovolenka nebude len o nádherných piesočnatých plážach a teplom mori. Na Mauríciu rastie snáď všade, kde sa pozriete cukrová trstina, ktorá sa používa na výrobu cukru a rumu. Nachádzajú sa tu taktiež aj kávové a čajové plantáže. No nás najviac zaujali vanilkové plantáže. 

Po tom, čo cyklón poničil väčšinu vanilkových plantáží na Madagaskare sa práve vanilka stala najdrahším korením na svete. Preto sme dúfali, že sa nám podarí uvidieť proces pestovania a spracovania vanilky a aj nakúpiť prvotriednu čerstvú vanilku práve na Mauríciuse.

Vybrali sme sa cez celý ostrov na statok Le Domaine de Saint Aubin, kde popri pestovaní vanilky spracúvajú aj cukrovú trstinu. Po exkurzii v cukrovare a rumérii prišla na rad vanilka. Keďže bol február a čas zberu vanilky je medzi júnom a decembrom, tak nám premietli film, kde sme videli akým spôsobom vanilka vzniká: vanilka je orchidea, ktorá po niekoľkých rokoch začne kvitnúť. Kvety ľudia špeciálnou metódou opelia. Po opelení začnú rásť vanilkové struky ( podobné luskom našej fazule), ktoré sa zelené zberajú, uvaria a vysušia. Pri tomto procese fermentujú a zmenia farbu zo zelenej na tmavo hnedú. Po pozretí filmu sme mali možnosť pozrieť si celú plantáž a hlavne nakúpiť vanilku. Teší nás, že Vám okrem tradičného vanilkového medu budeme možno o krátky čas vedieť ponúknuť aj vanilkové lusky.

Komentáre

MacrameMarika Pekný zážitok aj článok

2020-03-09 19:29:51

NaramkyByEster Zaujímavé čítanie- super.

2020-09-25 13:45:59

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

blaskovcelarstvo
blaskovcelarstvo
3557 predaných ks, 799 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Sme rodinné včelárstvo, kde sa včeláreniu venujú dve generácie - otec spolu s dvomi synmi. Včelárenie nás lákalo už veľmi dlho, avšak aktívne sme s ním začali v roku 2008. Ponúkame prírodný včelí med, výrobky z neho a rôzne včelie produkty.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Med s vanilkovým luskom  - 9762036_Med s vanilkovým luskom by blaskovcelarstvo
 Páči sa 50 ľudom
5,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »