Domov » Žurnál+ » Autor: Matej Blaško

Žurnál+

Adventný veniec

Matej B. » Nové výrobky / 2020-11-22 17:05:10 /  Pridaj komentár / 7 lajkov

Každý rok pred Vianocami sa vo väčšine slovenských rodín dodržiava krásna tradícia – zapaľovanie sviečok na adventnom venci. Rovnako je to aj u nás v rodine.
Viete ale, aký je pôvod tohto zvyku, čo symbolizuje a prečo ho dodržiavame? V dnešnom článku Vám to veľmi radi objasníme.


      V prvom rade si povieme, čo to vlastne adventný veniec je. Je to veniec v tvare kruhu, ktorý zdobia štyri sviečky. Tradícia jeho zdobenia a zapaľovania sa spája s obdobím adventu a očakávaním príchodu vianočných sviatkov. Zapaľovaním ďalšej sviece v každú adventnú nedeľu odpočítavame zostávajúce týždne do Vianoc.

 

 

 

 

 

 

História adventného venca:

      Vznik tejto tradície nie je doteraz jasný. Existuje viacero zmienok o tradícií zapaľovania sviečok na adventnom venci:

Tá prvá hovorí o tom, že na vencoch si zapaľovali sviečky už predkresťanské germánske národy, ktoré takto počas chladných a tmavých decembrových dní túžobne očakávali teplejšiu jar.
     V Škandinávii zasa ľudia zapaľovali sviečky umiestnené do kruhu a modlili sa k bohu svetla, aby otočil Zem späť k Slnku, predĺžil tak dni a vrátil na zem teplo.
Predpokladá sa, že niekedy v období stredoveku si túto tradíciu prispôsobili kresťania pre vlastné potreby a pomocou adventných vencov sa pripravovali na Vianoce.
Iné pramene však naznačujú, že adventný veniec bol vynájdený až v 19. storočí. Bolo to údajne v hamburskej škole Rauhes Haus založenej protestantským pastorom Johanom Hinrichom Wichernomom. Študenti sa tu v čase adventu svojich učiteľov neustále vypytovali, či a kedy už budú Vianoce. A tak v roku 1839 Wichern postavil veľký drevený kruh, na ktorý položil dvadsať malých červených sviečok a štyri veľké biele sviece. Malé sviečky zapaľoval postupne každý všedný deň v čase adventu a vždy v nedeľu rozsvietil veľkú bielu sviečku. Tak deti naučil vyrátať si počet zostávajúcich dní do Vianoc.
Tento zvyk sa vtedy ujal na pôde protestantskej cirkvi v Nemecku, ktorá ho začala dodržiavať. Až neskôr sa adventný veniec vyvinul do menšej podoby so štyrmi prípadne piatimi sviečkami, ako ho poznáme dnes.


Symbolika adventného venca:


      Adventný veniec by mal pozostávať najmä z ihličnanov, pretože tie symbolizujú trvalý život, no niektoré majú ešte hlbší význam. Napríklad vavrín znamená víťazstvo nad prenasledovaním a utrpením. Borovica a tis predstavujú nesmrteľnosť a cédru sa pripisuje sila a uzdravenie. Používa sa aj cezmína, ktorá síce nie je ihličnan, no jej pichľavé listy pripomínajú tŕňovú korunu.
      Dnes sú adventné vence rôznych tvarov a podôb, no primárne by mali mať tvar kruhu, pretože ten nemá začiatok ani koniec, čo symbolizuje večnosť a nesmrteľnosť duše. Šišky, oriešky, prípadne semienka, ktorými sa veniec zdobí, sú symbolom vzkriesenia a spolu so sviečkami a ich svetlom má celý veniec predstavovať večný život. Ako sme už spomínali, na adventnom venci sa nachádzajú štyri sviečky,. Podľa tradícií je jedna sviečka inej farby ako ostatné. V minulosti sa na adventný veniec umiestňovali 3 fialové sviečky a jedna ružová. Fialová farba sviečok preto, lebo farbou adventu je práve fialová. Štvrtou sviečkou bola ružová, ktorá sa zapaľuje v tretiu adventnú nedeľu.


      Tradície taktiež hovoria aj o smere zapaľovania sviečok. Sviečky by sa mali zapaľovať proti smeru hodinových ručičiek.


      U nás doma v našom včelárstve nepoužívame farebné sviečky, ale sviečky z prírodného včelieho vosku, keďže celý veniec je z prírodných materiálov. Tento krásny zvyk máme doma všetci radi, pretože vôňa ihličia a vosku sú neprekonateľné a navodzujú atmosféru prichádzajúcich sviatkov. Taktiež svetlo zo sviečok rozžiari celú miestnosť a rozjasní čoraz tmavšie zimné dni.
 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

blaskovcelarstvo
blaskovcelarstvo
3662 predaných ks, 822 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Sme rodinné včelárstvo, kde sa včeláreniu venujú dve generácie - otec spolu s dvomi synmi. Včelárenie nás lákalo už veľmi dlho, avšak aktívne sme s ním začali v roku 2008. Ponúkame prírodný včelí med, výrobky z neho a rôzne včelie produkty.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Sviečka zo včelieho vosku - hruba - 11132239_Sviečka zo včelieho vosku - hruba by blaskovcelarstvo
 Páči sa 51 ľudom
3,60 €
 - Sviečka na adventný veniec 4ks - 12509776_Sviečka na adventný veniec 4ks by blaskovcelarstvo
 Páči sa 26 ľudom
14,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »