Domov » Žurnál+ » Autor: Katka Macejková

Žurnál+

Ako sa starať o šperky

Katka M. » Rady a info / 2019-01-05 09:58:23 /  Pridaj komentár / 5 lajkov

Obyčajný či vzácny - lacný či drahý - darovaný či kúpený ... každý šperk má svoj príbeh, prečo sa dostal práve k nám.

Niet pochýb o tom, že chceme, aby nám naše poklady vydržali celé roky. To si však vyžaduje zodpovedný prístup a starostlivosť.

Zlaté pravidlo znie:

                      "Šperky si obliekame ako posledné

                                                                           a vyzliekame ako prvé."

Čo všetko sa vlastne môže šperku pritrafiť?

 

__________ Mechanické pôsobenie

Pri bežnom nosení, pri športe, či pri neopatrnej manipulácii môže dôjsť k poškriabaniu, roztrhnutiu, natiahnutiu, pokriveniu, zdeformovaniu... Výsledkom je väčšinou nenávratne poškodený, alebo aj úplne znehodnotený šperk. 

Pokazené zapínanie na náušnici? Vypadnutý kamienok? Roztrhnutá retiazka? Rozsypaný náramok? 

Najčastejšie hriechy: 

 • nasadzovanie náušníc “naslepo” triafaním sa do dierky 
 • spanie v šperkoch 
 • vyzliekanie / obliekanie preťahovaním cez hlavu (roláky, svetre, tričká)
 • vypadnutie z rúk a následný pád šperku z výšky

__________ Chemické pôsobenie

Pôsobenie všetkých kozmetických prípravkov - pleťové vody, krémy, lak na vlasy a iné vlasové prostriedky. Negatívny vplyv môže mať aj agresívny pot.

Najčastejšie hriechy:

 • farbenie vlasov v náušniciach
 • úprava účesu v náušniciach
 • nastriekanie parfému na šperk

 

__________ Fyzikálne vplyvy

Svetlo, prach, vlhko, voda alebo intenzívne teplo (napr. sauna alebo fén) môže narušiť povrch bižutérie, zmatnie a časom môže začať korodovať. 

Najčastejšie hriechy:

 • sprchovanie, plávanie či wellness v šperkoch
 • odkladanie šperkov na poličke v kúpeľniBižutériu a šperky preto nevystavujeme popísaným vplyvom alebo sa ich účinok snažíme aspoň minimalizovať.

____________________AKO ŠPERKY UCHOVÁVAŤ ? _______________________

Každý kus by mal byť uložený zvlášť, na tmavom, suchom mieste. Poslúžia na to pôvodné krabičky, v ktorých boli zakúpené. Ideálne sú však šperkovnice. Šperky a bižutériu uchránia pred svetlom i prachom, a ešte v nich budete mať poriadok. Vyvarujte sa odloženiu vo vlhkom prostredí! 

Ak nie ste majiteľka takejto šperkovnice, môžete si ju ľahko vyrobiť aj sama - fotopostup tu


_____________________ AKO ŠPERKY VYČISTIŤ ? _________________________

Predovšetkým pravidelne. Pred každým nosením šperk preleštiť. Šperk musí byť vaša pýcha, preto netolerujte matný, zašlý, či zaprášený vzhľad. Podľa typu šperku volíme aj spôsob čistenia. To, čo platí pre vzácne kovy, neplatí pre bižutériu. Tiež neplatí rovnaký spôsob čistenia pre kryštáliky, prírodné kamene, či perly. 

 

.                                        ČISTENIE STRIEBRA a ZLATA

Pokiaľ vlastníte šperk zo striebra, musíte na ňom nájsť vyrazenú značku rýdzosti. Je to jediný kontrolný prvok, ktorý vám zaručí, že sa jedná o šperk z drahého kovu.

Pri striebre sa používa označenie "925". Zlato sa podľa rýdzosti označuje na šperkoch ako "375" (9 karátové), "585" (14 karátové), alebo "750" (18 karátové). K týmto značkám sa po kontrole rýdzosti ďalej vyráža štátny punc krajiny v ktorej bol vyrobený, či ďalšie výrobné označenia.

 

 • STRIEBRO AG925 s povrchovou úpravou - zdobené kryštálikmi

Šperky, ktoré sú galvanicky pokovované vrstvou ušľachtilého a najvzácnejšieho kovu Rhodium, možno považovať za "bezúdržbové". Rhodium totiž šperk dokonale chráni, zabezpečuje krásny lesk bieleho zlata, zabraňuje oteru a černaniu a nespôsobuje alergické reakcie na kov. Rovnakú službu plní aj povrchová úprava žltým či ružovým 18K Zlatom.

Tento druh šperkov stačí preleštiť suchou mäkkou handričkou (napríklad na okuliare) a bude žiariť. Nevystavujte ho však vlhkému prostrediu - na dekorovanie komponentov kryštálmi sa totiž používa špeciálne šperkové lepidlo a opakovaným a častým namáčaním vo vode hrozí odpadnutie kryštáliku.


 

 • STRIEBRO AG925 bez povrchovej úpravy - zdobené kryštálikmi

Ak ste po určitej dobe našli svoj šperk sčernaný, žiadnu paniku, nejedná sa o poškodenie a jednoducho túto vadu odstránite. Ide o bežnú reakciu striebra, oxidáciu (úplne presne sulfidáciu). Striebro takto reaguje na okolité prostredie, PH pokožky, pot, parfém, lak na vlasy, či krémy. Ak nie je striebro povrchovo upravené Rhodiom alebo Zlatom, tak sa tmavej vrstvičke v podstate vyhnúť nedá a jeho intenzita je pre každého človeka iná. Niekomu šperky tmavnú za pár dní, inému vydržia "biele" roky.

V každom zlatníctve sa dá za pár € kúpiť špeciálna impregnovaná handrička na šperky, ktorá šperku ihneď prinavráti pôvodný vzhľad, lesk a dá sa opakovane používať. V každej drogérii tiež môžete kúpiť tekutý čistič striebra, alebo vatu na čistenie kovov. 

Takýto druh šperku čistíme iba "na sucho". Na dekorovanie komponentov kryštálmi sa totiž používa špeciálne šperkové lepidlo a opakovaným a častým namáčaním vo vode hrozí odpadnutie kryštáliku. Pri silnom znečistení ich zverte do rúk profesionálov v zlatníctve, ktorí majú k dispozícii špeciálne roztoky a prístroje a na počkanie Vám šperk ochotne vyčistia.

 

 • STRIEBRO AG925 / ZLATO - nezdobené 

Keďže takéto šperky nosíme doslova "na telo", časom sa môžu po sytku s pokožkou, či pôsobením potu  znečistiť. Či už je povrchovo upravený alebo nie, tento druh šperku je možné čistiť pri silnejšom znečistení aj "na mokro".

Mastnotu z retiazok hravo odstráni ponorenie do roztoku 1 čajovej lyžičky sódy bikarbóny s 1 veľkou lyžicou octu. Nechajte ponorené až do "vyšumenia" a potom opláchnite čistou vodou a vyleštite mäkkou balvnenou handričkou. Ak nemáte toľko času, môžete v dlaniach vytvoriť hustú penu z prostiedku na umývanie riadu a jemne v nej šperk vyšúchať, opláchnuť a vylešiť. Retiazky vždy čistite a leštite (aj skladujte) zapnuté - zabránite ich zauzleniu.

Krásny lesk Vašim šperkom vráti vyčistenie navlhčenou handričkou a zubnou pastou. Vytvorte jemnú penu, potom opláchnite čistou vodou a vyleštite mäkkou balvnenou handričkou do vysokého lesku.

 

.                                                 ČISTENIE BIŽUTÉRIE

Ak siahnete po bižutérii, treba si vyberať iba kvalitnú. Aj pri bižutérii sa využívajú rôzne povrchové úpravy na predĺženie životnosti. Často sú ta však len nátery, ktoré sa veľmi rýchlo zošúchajú.

Aby ste sa vyhli nepríjemným alergickým reakciám, či rýchlemu opotrebeniu, siahnite po takej, ktorá je galvanicky pokovovaná vrstvou ušľachtilého a najvzácnejšieho kovu Rhodium. Ten totiž šperk dokonale chráni, zabezpečuje krásny lesk bieleho zlata, zabraňuje oteru a černaniu a nespôsobuje alergické reakcie na kov. Rovnakú službu plní aj povrchová úprava žltým či ružovým 18K Zlatom. 

V mojej ponuke nájdete iba takto upravenú bižutériu. Pri správnej starostlivosti Vám vydrží krásna celé roky.

Najlepšia finta na dlhú životnosť je vyčistiť bižutérne šperky hneď po "vyzlečení". Zbavte ich prachu, potu, parfému... a až potom uložte do šperkovnice. Tieto nečistoty by totiž počas uloženia stále pôsobili na povrchovú úpravu a tým ju postupne ničili. Čisté a správne uskladnené šperky nemajú dôvod chátrať.

Bižutériu čistíme iba "na sucho" s použitím jemnej mäkkej handričky (výborný je flanel, či handrička na čistenie okuliarov). Prachu či mastnoty sa zbavíte použitím najmäkšej suchej zubnej kefky, ktorá vyčistí i zle dostupné miesta bez použitia chemikálií. 

_______________________________________________

A na záver, pripomínam zlaté pravidlo :)

"Šperky si obliekame ako posledné a vyzliekame ako prvé."

bijouTARI

________________________________________________

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
bijouTARI
bijouTARI
508 predaných ks, 271 hodnotení

Reaguje do 3 hodín

„Žena netúži ani tak po kráse,
ako po tom, aby sa páčila...“
(René Descartes)

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - JET HEMATIT náušnice - striebro AG925 - 7702812_JET HEMATIT náušnice - striebro AG925 by bijouTARI
 Páči sa 27 ľudom
14,- €
 - STAR náhrdelník - striebro AG925 - 8681530_STAR náhrdelník - striebro AG925 by bijouTARI
 1 komentárov
 Páči sa 21 ľudom
19,- €
 - LEAVES náhrdelník - striebro AG925 - 8742804_LEAVES náhrdelník - striebro AG925 by bijouTARI
 Páči sa 19 ľudom
19,- €
 - MAJESTIC náušnice - Rhodium - 10147918_MAJESTIC náušnice - Rhodium by bijouTARI
 Páči sa 11 ľudom
15,- €
 - BLOOM náušnice - Striebro AG925 - 10310012_BLOOM náušnice - Striebro AG925 by bijouTARI
 Páči sa 24 ľudom
17,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »