Domov » Žurnál+ » Autor: Nina Černochová

Žurnál+

Ako vybrať toho správneho svadobného fotografa? 10 vecí, na ktoré by ste pri výbere určite mali myslieť

Nina Č. » Blogy / 2019-06-07 17:00:01 /  Pridaj komentár / 11 lajkov

Svadba je udalosťou, na ktorú sa nezabúda. Dôležitá je nielen pre novomanželov, ale aj pre celú rodinu, kamarátov a všetkých hostí. Spojenie dvoch ľúbiacich sa osôb, keď vyslovia posvätné ÁNO, za prítomnosti tých najdôležitejších ľudí v ich životoch je tak udalosťou, ktorú si chce naozaj každý pamätať.

A čo by to bolo za spomínanie bez fotiek a videí?

Ako vybrať toho správneho fotografa, aby sa fotenie nestalo nočnou morou, ale bolo zábavou, nám prezradí osoba najpovolanejšia – náš kolega Ctirad Sára, ktorý je tiež fotografom a do dnešného dňa sa podieľal na fotení všetkých našich kolekcií BeWooden.

10 Otázok, ktoré by ste sa určite mali spýtať pred tým, ako fotenie začne:

1. Aké fotky vlastne fotograf zvyčajne fotí

Tradičné? Umelecké? Prírodu? Medzi jednotlivými druhmi sú veľké rozdiely a len málo fotografov sa dokáže špecializovať na všetko.

2. Koľko svadieb už fotograf počas svojej kariéry nafotil?

Na svadbe ide o zachytenie skutočných emócií a fotograf by mal prispieť k tomu, aby sa ľudia uvoľnili a počas fotenia cítili príjemne. Pre niekoho je to hračka a vie to úplne prirodzene, iní si to však musia natrénovať a chvíľu trvá, kým to vedia. Pokiaľ chcete mať naozajstnú istotu, vyberte si ostrieľaného fotografa, ktorý už nejaké tie skúsenosti má.

3. Budú všetky fotky profesionálne upravené?

Alebo spoločne vyberiete len časť fotiek, ktoré sa upravia? Fotograf počas svadby nafotí obrovské množstvo fotiek a pri ich postprodukcii strávi ďalšie desiatky hodín. Potom je samozrejme rozdiel, či sa venuje stovkám alebo tisíckam fotiek.

4. Má fotograf v daný deň naplánovaných svadieb viac?

Ak áno, nezabudnite sa uistiť, že sú tieto svadby časovo dosť vzdialené. Jedna z vecí, ktorý v deň D určite nechcete, je naháňačka v svadobných šatách.

5. Nechajte si od fotografa odporučiť miesto, kde už fotil.

Bude poznať jednotlivé pohľady a svetlo - čo mu ušetrí kopec práce, najmä počas postprodukcie. Máte nejaké obľúbené miesto, na ktorom by ste chceli fotiť? V takom prípade skúste fotografa požiadať, či by naň s vami nezašiel ešte pred samotným fotením.

6. Má fotograf kolegu, ktorý mu pomôže?

Veľa momentov je neopakovateľných a je ťažké ich ustriehnuť všetky naraz jedným fotografom. Napríklad tvár ženícha, keď prvýkrát vidí nevestu, alebo šťastných plačúcich rodičov, či tancujúce babičky – to všetko sú momenty, ktoré isto chcete mať na fotkách.

7. Koľko fotiek asi fotograf nafotí?

Je dobré vedieť odhad. Pravdepodobne sa k vám nedostanú všetky, keďže počas jednej svadby fotograf bežne odfotí aj viac než tisíc fotiek, ale je dôležité, aby mal z čoho vyberať a s čistým svedomím tak mohol pripraviť set z tých najlepších, ktoré najlepšie zachytávajú vaše emócie.

8. Použije fotograf vaše fotky k svojej propagácii?

Ak áno, mali by ste o tom vedieť a on by mal mať vaše povolenie. Je lepšie sa spýtať dopredu, nech nenastanú nejaké nedorozumenia a hádky.

9. Čo si fotograf (alebo jeho štáb) oblečie?

Určite nechcete, aby váš fotograf prišiel v teniskách a športovej bunde. Pokiaľ je odpoveď na otázku číslo dva väčšia alebo rovná jednej, je veľmi pravdepodobné, že príde oblečený slušne. Aj tak je však rozumné sa s ním o tom porozprávať. Pokiaľ máte svadbu v nejakom tematickom duchu (napríklad sedemdesiate roky), určite sa s fotografom dohodnite, aby tiež prehodnotil svoj outfit.

10. Je vám fotograf sympatický?

Počas svadobného dňa sa z fotografa stáva súčasť rodiny a trávi s vami jeden z najkrajších dní vo vašom živote. Je preto fajn mať fotografa, ktorý vám pocitovo sedí a dokáže vám vykúzliť úsmev na tvári.

Váš svadobný deň bude pre vás jedinečný a výnimočný a fotografie vám pomôžu ho zachytiť a vytvoriť naň hmotné spomienky, pri ktorých ešte pravdepodobne strávite veľa času. Preto je dobré mať všetko naplánované dostatočne dopredu.

Dúfame, že vám náš článok pomôže vybrať toho správneho fotografa a že všetko prebehne podľa vašich predstáv!

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »