Mali to byť ľadoví muži, ale v májových 30-tich stupňoch by boli na smiech. Po bláznivom apríli prichádza šialený máj.
Vedeli ste, že takmer každý mesiac má svojské jedinečnosti? Odborne sa nazývajú poveternostné singularity a tou májovou sú práve "traja zmrznutí" - Pankrác, Servác a Bonifác. Obdobie medzi 10. až 14.- tym májom je typické tým, že sa citeľne ochladí a naruší sa tým inak plynulý chod počasia.
Tohtoročná májová singularita sa o týždeň omeškala, tak som macov fotila v tých najväčších horúčavách.
V šáliku....lapali trochu po dychu...
Keď som ich po dlhom a vyčerpávajúcom pózovaní konečne uložila do šuflíka, pýtali sa ma, kedy už zaprší. Nuž, neviem, drahí moji, ale určite to budete cítiť až v noštekoch, pretože aj dážď môže voňať. Jeho aróma sa nazýva petrichor.
Typická zemitá vôňa vzniká, keď kvapky dažďa dopadajú na suchý zemský povrch. Po odrazení vznikajú na krátku chvíľu bublinky, ktoré do seba navstrebajú vôňu. Keď prasknú a zafúka aj slabší vietor, rozšíri ju do okolia.
Moje vedecké kecy ich očividne nudili....
Vraj namiesto dáždnika,
poslúži im šáločka.
Jeden ako hrdý klobúk,
iný dá si pod ňou šlofíka.
Kdeže oddych, moji milí!
Na balkóne ste natrúsili!
Veď to je peľ či piesok vari?
Doletel k nám zo Sahary.
Aha! Síce sa naň poriadne zlostíme, keď si ráno nájdeme poprášené autá, parapety a na nich zafúľané kvety, prezradím vám, že robí aj prospešnú činnosť v našej atmosfére.
Saharský prach môže spôsobiť nielen rozptyl slnečného žiarenia, ale ho aj pohlcovať. Keď padne na zemský povrch, obohacuje ho o minerálne látky. Wau faktom je, že dokonca potláča vznik hurikánov nad Atlantickým oceánom.
Verím, že Vás mini meteorologické okienko pobavilo aj poučilo.
Macov úplne zložilo...
...už tíško oddychujú, aby sa plní elánu mohli vybrať do nových domovov.
Vaša Besná mať