Domov » Žurnál+ » Autor: Kristína Benkovičová

Žurnál+

Moje nebíčka vo vrecku

Kristína B. » Osobné Blogy / 2022-11-03 21:40:23 /  8 komentárov / 23 lajkov / 201x zobrazený

V mobile mám už pár rokov iba tri druhy fotiek: moje dieťa, "háčkovance" a oblaky. Niekto si fotí jedlo, ja nebo. Poďte, ukážem vám ho...

Mám aj povestné gýčovo blankytné. Ale je to celkom nuda, ak neležím na pláži a neupieram naňho zrak s nohami ponorenými v morských vlnkách. Oveľa viac ma nadchýnajú nabobtnané pampúšiky, ktoré sa pomaličky rozliezajú nad hlavami alebo zbesilo uháňajú po daždi. Najväčší údiv a rešpekt vo mne však vyvolávajú búrkové mračná.

 

Videli ste film Vojna svetov od S. Spielberga? V úvode sa nad mestom,  kde býva hlavný hrdina, objaví tmavé mračno. Veľmi podobné sa v polovici leta prihnalo aj nad bratislavské sídlisko Dlhé diely. So zatajeným dychom som čakala, či do zeme niekoľkokrát udrie blesk a von začnú vyliezať tripody....brrrrrrrrr.

 

Hoci mračná vyzerali ozrutne, nakoniec sa len placho prehnali ponad hlavné mesto. Zato poriadny lejak sme zažili počas dovolenky v Chorvátsku. More svojimi besnými vlnami napovedalo, že si máme zbaliť deky a hľadať úkryt. Keď sa živel prehnal pobrežím okolo Stari Gradu, bolo už neskoré popoludnie. Slnko sa ťahalo za horizont, ale sklamaných dovolenkárov potešilo aspoň hypnoticky žiarivou oblohou.

 

 

Dychberúce sú veru farby, ktoré mieša nebo, keď sa deň prehupuje do večera. Niekedy obloha v posledných minútach kraľujúceho dňa vyzerá, akoby si slnko za sebou do komnát ťahalo svoj farebný závoj...

 

 

Farby a tvary. To sú dva elementy, ktoré dokážu na nebi vytvoriť parádnu scenériu. Túto fotku som nazvala mrvenička. Pripomína mi totiž "nebeskú polievku" s touto cestovinkou. A na čo sa podobá zase Vám? 

 

 

Pár hodín pred "mrveničkou" však nebo vyzeralo ako skúšobný okraj plátna majstra Moneta, na ktorom si trénuje ťahy štetcom. Biele chumáče sa ťahali nízko nad horizontom naukladané tesne jeden vedľa druhého...

 

 

Určite si ešte pamätáte aj na oblak, ktorý sa tento rok dostal do televízie. Nad Popradom 13. júla 2022 spozorovali nezvyčajný typ oblačnosti - Altocumulus lenticularis. Na belasom pozadí vyzeral ako rozostrená biela čmuha v rozpitými okrajmi. Bol majestátny.

Takýto typ mraku som veru dávno nevidela, preto som bola vytešená ako decko, keď sa objavil aj nad Bratislavou. Parádny je, všakže?

 

 

A občas sa mi dramatická obloha sama votrie do záberov...

 

 

Na záver ešte malé kúzlo v štýle Harryho Pottera a jeho kúzelnej paličky...

 

 

Čo na to poviete? Občas sa vyplatí dvihnúť zrak aj od pozemských vecí. Tam hore totiž doslova visia zázraky:-)

 

Vaša Besná mať

Komentáre

ButterflyHandMade Presne tak, tam hore sú ozaj zázraky. Ja milujem oblohu a najviac ma fascinuje nočná, keď žiaria hviezdičky

2022-11-03 22:27:041x

Anna.babybox Ja mám tiež rada nebo :-) keď ležím v kresle a pozerám na oblohu a pred očami sa robia rôzne obrázce ktoré sa neústale hýbu :-)

2022-11-04 07:46:501x

JanaYarn 22.10. bolo nad Bratislavou žeravé nebo. Žltá prechádzala do krvavo červenej, ktorá nafarbila všetky domy a odrážala sa v oknách, ako by horel celý svet. Úchvatná "podívaná". Niečo tak intenzívne som ešte nikdy nevidela.

2022-11-04 08:17:341x

Sandante no aha! ďalší mrakofil :)) a to sme si my so segrou mysleli, že sme jediné, ktoré fotia dokolečka mraky a oblohu a obláčiky a dúhy :))) ... aj atlas mrakov sme už plánovali :))) sú to nádherné nebeské obrazy, rada sa dívam hore cez deň aj v noci

2022-11-04 08:51:161x

AdharaDecor Pridávam sa k tým, čo si fotia oblaky. Teda, teraz už pomenej, kedysi ma to veľmi fascinovalo... a áno, je super dvíhať zrak hore. Ja sa skôr divím, že to niekto nerobí. :-)

2022-11-04 09:40:011x

besna_mat @JanaYarn ánoooo, bolo to geniálne! Síce máme byt orientovaný iba na východ, čiže západy Slnka si domýšľam iba podľa svetla, ktoré dopadá an činžiaky, ale spomínam si, že nedávno som dvihla hlavu od sporáka, lebo všade bolo mäkké oranžové svetlo:-)))

@Anna.babybox úžasný relax:-)

@Sandante hehe, to som rada, že nás mrakofilov je viac:-))))))Ak by ste potrebovali pravidelných prispievateľov do atlasu mrakov, dvíham ruku:-))))

@AdharaDecor tiež sa divím:-))))keby z toho tak nebolel krk, pod nohy ani nepozriem:-))

2022-11-04 20:44:31

FlowFew @besna_mat krásne fotky..ja sama strašne rana kukám na oblohu, až si niekedy myslím, že keď idem po ulici s hlavou vykrútenou dohora či náhodou niekoho nezrazím.. :D ale za to to stojí, hlavu mám vtedy naozaj prázdnu od všetkého a len ticho obdivujem...

2022-11-05 17:02:391x

SkusimTo Nádherné zábery....:D

2022-11-21 14:41:381x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

besna_mat
besna_mat
41 predaných ks, 25 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Besná mať je mierumilovné stvorenie, ktoré háčkuje, upratuje, pozerá na hviezdnu oblohu, zbožňuje tiramisu, miluje svoju dcérku a minimalizmus...

Len smelo vstúpte a pokojne môžete aj besne:-)

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte