Domov » Žurnál+ » Autor: Kristína Benkovičová

Žurnál+

LEN SMELO 2: Môj kamoš záves

Kristína B. » Osobné Blogy / 2021-11-14 01:55:47 /  9 komentárov / 26 lajkov / 217x zobrazený

Mám jednu tajnú mantru. Poviem vám ju: "pracuj s tým, čo máš, tam, kde si".  Čoraz nástojčivejšie si žiadala moju pozornosť, keď sa v roku 2020 do našich životov votrela pandémia.

Práve vtedy som sa začala nesmelo vracať opäť k háčkovaniu a naberať energiu na veľké plány. Jedným z nich bolo aj profesionálne produktové fotografovanie. Už som si pomyselne aranžovala dlhokrkáňov aj tenkonôžkáčikov. Vymýšľala, v akej póze by sme ich vyfotili, aké šašoviny s nimi vymysleli a celkom prirodzene som sa tomu už vopred tešila. 

Všetko to v minúte zmizlo. Úsmev na perách prekrylo rúško, nadšenie vystriedali obavy o blízkych a hlavu zaplnili neutešené obrazy z nemocníc. Akési fotografovanie bolo nielenže podružné, ale nanajvýš malicherné a navyše aj s výkričníkom nebezpečenstva. 

Macíkovia sa kopili. Háčkovala som pre kamarátov, známych, rodinu. Stále však vo mne nepokojne podupkávali nápady a dožadovali sa realizácie. Ale ako? Ako mám fotiť, keď nemám také svetlo, tamtakú clonu, také pozadie...

A v tom okamihu sa to ozvalo...moja mantra. 

Nad fotografiami mojich výtvorov by zaplakal nejeden profesionál. Svetlo, pozadie, kompozícia. Viem, viem a so sklopeným zrakom dodávam, že k dokonalosti sa ani nešplhám, ani neplazím. Robím iba to, čo dokážem. 

A viete, na čo som prišla? Že ma to nesmierne baví!

Poďte sa pozrieť, ako to u mňa vyzerá, keď začína cvakať spúšť...

 

PRÍPRAVA JE ZÁKLAD

Prvým krokom je rozhodnutie, kde budem fotiť. Či v našej mini pracovni alebo v obývačke. Rýchle zhodnotenie, kde je viac svetla a už odťahujem nábytok alebo skladám z garniže biely záves. Ten sa stal mojím najmilším spoločníkom. 

Hoci som na sashe iba krátky čas, stihla som si sformulovať v súvislosti s bielym pozadím pár postrehov: predmety nafotené na svetlom podklade sa lepšie kombinujú do kolekcií či výkladov. Tovar a jeho farby na ňom krásne vyniknú. Biela farba okolia upriamuje pozornosť výlučne na výrobok samotný. 

Občas stačí aj "epeda" z môjho obľúbeného gauča.

Ešte pred samotným fotením si pripravím všetky potrebné dekorácie. Niektoré "škrečkujem" dlhší čas, pretože ich zbieram počas prechádzok do prírody. To je úžasný "obchod" s rozmanitou a okúzľujúcou ponukou. Vyberie si určite aj ten najnáročnejší:-)

 

FOTENIE V EXTERIÉRI 

To je občas výzva a preteky trpezlivosti s vynaliezavosťou...

Prenášam celý podsedák z gauča aj s macíkmi von. Svieti krásne slniečko. Pekne si naaranžujem brumkáča, okolo naukladám lístočky, konárik a... zaduje severní vítr! A je veru riadne krutý....

A keď vám takmer dokonalú kompozíciu nepokazí prírodný živel, tak nečakaný a vtieravý paparazzi...

 

BEZ ŠPECIÁLNYCH EFEKTOV

Túto časť žurnálu by som mala spoplatniť a uzamknúť, pretože sa vám práve chystám povedať svoje magické know - how. Ako je možné, že moji macovia robia jógové pozície, stoja na hlave, lezú do práčky a zvedavo vykúkajú zo skrine?

Áááále....poviem vám to:-)

Tých tajomstiev je niekoľko: sú lacné, rýchle a všetci ich máme doma. Špáradielka do labiek, do gebulky a lepky na labky. Znie to ako mučenie, ale výsledok je celkom uspokojivý, hoci nie vždy...

Pri tejto fotke som ich, chudáčikov nebojácnych, aj poľutovala. Neviem fotiť iba jednou rukou, tak som musela dvere od skrine držať nohou a macíkov nimi nežne pripučiť

Nič zvláštne, nič vyvolávajúce údiv či šok. Iba zábavná hra s malými milými háčkovanými spoločníkmi a obyčajné fotenie sa stáva zaraz magickým. 

Prosím, ospravedlňte ma nateraz, už ma čakajú netrpezlivé medvedice. Občas to v našej obývačke totiž vyzerá ako na kastingu modelingovej agentúry.

Ďakujem za prečítanie, moji milí!

Vaša Besná mať

Komentáre

MinJuras Super nápady na fotenie a milý žurnál :) Mackovi v akcii na foto sú úplne top, fakt super nápad :) Všetko dobré. Gabika

2021-11-14 07:14:201x

JanaYarn Ja som si kúpila bavlnenú látku na malé vankúšiky. Oprala ju, aby sa vyzrážala, vyžehlila a z prírodne pokrčenej látky sa namiesto vankúšikov stalo pozadie pre moje fotenie :)

2021-11-14 09:35:081x

besna_mat Ďakujem za povzbudivé slová:-)Veru, tvorivá duša sa prederia na povrch aj keby sme jej zalepili oči:-)Aj vám všetkým želám veľa skvelých nápadov:-)

2021-11-14 11:56:17

emcreativ Veľmi pekne spracovaný žurnál, veľa tvorivosti aj naďalej želám :)

2021-11-15 10:37:041x

Sandante Tak toto!!! ja dobre poznám! že skvelé produktové fotografovanie :))) (moja predstava krásnych, svetlých snímok s bokeh efektom vianočných svetielok), a potom chytím foťák (celkom dobrý), zasvietim svetlo, ktoré si myslím, že je dosť silné ... nie je. Postupne pozapínam doma všetko, čo je schopné svietiť a furt sú fotky tmavééé. A potom, keď zlyhajú všetky pokusy pozriem videjko s návodom a zistím, že foťák dobrý, ale objektív na prd. Áále, že pomôže nastavenie clony a expozície .... tak to skúsim (spoločne s manželom, ktorý mi medzičasom stihol kúpiť statív, prídavné svetlo a spúšť na kábliku ... :))), ale stále to nie to, čo som mala v hlave ... a zatiaľ ani nebude, lebo nový objektív patrí momentálne do ríše snov :)) .... a tak teda Tvoja mantra "pracuj s tým, čo máš, tam, kde si" funguje aj u mňa! paráda! ... tak hor sa do "produktového fotenia" :)))

2021-11-15 13:11:531x

ceccilia Krásny príbeh a v galérii veru naozaj krásne fotky. Pracovala som dlho ako profesionálny fotograf, ale poviem Vám, že to je o dare vidieť krásno a nápade. A Vaša galéria je plná krásnych a hravých fotiek. Držím Vám palce!

2021-11-18 21:56:511x

besna_mat Ďakujem všetkým za povzbudivé slová:-)Sandante o bokeh efekte počujem prvýkrát a vďaka zaň, opäť som o niečo múdrejšia. Verím, že sa Vám vydarí:-)aj bez všetkých tých skvelých a nadupaných prístrojov:-)

emcreativ ďakujem za milé slová, pohládzajú dušu:-)

ceccilia ďakujem za pochvalu, až sa červenám, keď mi takéto napíše profík:-)vďaka ešte raz všetkým:-)

2021-11-18 22:17:17

onachill Bože, tak dobré čítanie :) Nasmiala som sa, ako keby som sa počula... tak trochu ;) záves bola moja tajná zbraň. Moje najlepšie foto v spolupráci so strešným oknom. Ale prešla som na "rýchlo a jednoducho", o tretej ráno či poobede, žiadne aranžovanie a čakanie na dobré svetlo. Aj keď pokusy boli. Keď bolo dobré svetlo, tak som ho nestihla a potom, keď som mala čas, tak bola už tma. Potom moje veci stáli a fotky v PC tiež a nič som nenahrávala. Nie a nie to dokončiť.

Obdiv, veeeeľky obdiv pre všetkých, čo si na to našli miesto v hlave a diári. Snáď sa jednoduchosťou postupne prepracujem aj k niečomu uspokojivejšiemu, nech sa potvrdí "z núdze cnosť". Prajem, aby sa darilo stále viac a viac :) Radosť z nového, z objavovania a tvorenia je naj.

2021-11-19 18:19:011x

besna_mat onachill vďaka:-)som rada, že som pobavila:-) Sama som zvedavá, aké "vychytávky" vymyslím v budúcnosti. Úplne presne rozumiem aj tomu zladeniu sa so svetlom a všetkými optimálnymi podmienkami:-))))Úplne prvé fotky som robila na terase, keď bola hmla...dôvod? Lebo vraj difúzne svtelo je naj na fotenie a keď som si našla, ako urobiť difúzne svetlo, tak som sa rozhodla fotiť vonku na terase. Ibaže mi nikto nepovedal, že po pár minútach budem mať orosený foťák a všetko, čo sa ním snažím nafotiť:-))))

Nevadí, skúsnosť, pokus, omyl a o tom to predsa je:-)

Želám Vám tiež veľa tvorivej energie a radosti z nej:-)

2021-11-19 21:33:06

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »