Domov » Žurnál+ » Autor: Michaela Kaplavková

Žurnál+

Prečo zvoliť oblečenie z organickej bavlny?

Michaela K. » Blogy / 2020-10-17 07:00:01 /  5 komentárov / 19 lajkov

Je veľa dostupného textilného materiálu,  ale my sa snažíme ísť udržateľným spôsobom :)

Preto sme zvolili materiál na našu tvorbu oblečenia - organickú bavlnu a v tomto článku vám chceme vysvetliť prečo. Nehľadali sme materiál, ktorý bude dostupný a čo najlacnejší, ale chceli sme vedieť aj jeho pôvod a akým spôsobom sa vyrába. Natrafili sme na dodávateľa, ktorý organickú bavlnu a jej spôsob výroby aj popisuje, tu vám to v skratke opíšeme:

 

 

Čo je to organická bavlna?

Ekologická bavlna je bavlna, ktorá sa vyrába a certifikuje podľa smerníc a noriem ekologického poľnohospodárstva. Pestovanie ekologickej bavlny udržuje zdravie pôdy, prírody a ľudí, pretože namiesto umelých hnojív a pesticídov sa používajú iba prírodné prostriedky a udržateľné metódy.

Zníženie ekologickej stopy

Pestovanie konvenčnej bavlny je čokoľvek iné ako čisté. Celosvetovo sa používa asi 16% insekticídov a 7% pesticídov. Pri pridávaní organickej bavlny sa však nepoužívajú žiadne toxické chemikálie. To má niekoľko pozitívnych účinkov: pôda nie je poškodená a škodlivé emisie sú minimalizované, okrem toho je spotreba vody o 71% nižšia ako bežný priemer a spotrebuje sa o 62% menej energie.

 

 

Lepšie pracovné podmienky

Pridaním ekologickej bavlny majú pestovatelia bavlny a ich rodiny väčšiu bezpečnosť. Nie sú vystavení škodlivým chemikáliám na poliach ani z potravín a vody. Organizujú sa a podporujú sa v skupinách výrobcov. Mnoho komunít ekologického poľnohospodárstva okrem toho využíva slnečnú energiu a bioplyn ako zdroj energie.

Proti nedostatku vody

V nasledujúcich rokoch je známe, že dve tretiny svetovej populácie budú čeliť problému nedostatku vody. Pokiaľ sa konvenčná bavlna často pestuje vo vyprahnutých oblastiach, ale na pestovanie vyžaduje veľa vody, sú miestne zdroje vody nadmerne využívané. Organická bavlna sa naopak zavlažuje až 80% dažďovej vody.

 

 

Organická bavlna a naša strava

Organická bavlna sa vyrába z bavlníkových semien, ktoré neboli geneticky modifikované. Preto sa olej zo semien môže tiež použiť v kuchyni. Vlákno nemusí byť súčasťou nášho menu, ale môžeme ho bezpečne používať a byť trochu odvážnejší - bavlnený olej nielen dobre chutí, ale má tiež pozitívny vplyv na organizmus.

Za rozumnú cenu

Organická bavlna je drahšia ako bežná bavlna - a to z dobrého dôvodu. Investujete do ochrany vody, čistého vzduchu, zdravej pôdy a spravodlivejšieho života pre poľnohospodárov - a na základe toho cena už nie je tak vysoká.

Vezmite vplyv a urobte zmenu

Trvalo udržateľné a zodpovedné rozhodovanie nie je trend, ale základný prístup. Rozhodnutie o ekologickej bavlne by malo byť také prirodzené ako rozhodnutie o zdravých a udržateľných potravinách.

 

Komentáre

fullsewingleather Skveléé, len tak dalej.....

2020-10-17 09:14:111x

berbere Ďakujeme ❤️

2020-10-17 15:37:01

Candler Držíme palce

2020-10-17 19:39:20

ZEN.ZEM Krásne oblečenie a výborná iniciatíva:)

2020-10-18 19:28:40

daysandjoys Veľmi fandím... a vďaka za užitočné info :)

2020-10-19 08:37:49

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - HIDE MIKINA S KAPUCOU - RUŽOVÉ DREVO - 12435933_HIDE MIKINA S KAPUCOU - RUŽOVÉ DREVO by berbere
 Páči sa 26 ľudom
59,- €
 - HIDE MIKINA S KAPUCOU - ZLATÁ ŽLTÁ - 12473939_HIDE MIKINA S KAPUCOU - ZLATÁ ŽLTÁ by berbere
 1 komentárov
 Páči sa 19 ľudom
59,- €
 - HIDE HOODIE - VARIOUS COLORS - 12436017_HIDE HOODIE - VARIOUS COLORS by berbere
 Páči sa 14 ľudom
59,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »