Domov » Žurnál+ » Autor: Zuzana Barčáková

Žurnál+

"Mojou úlohou je ukázať ženám, že sú nádherné" - rozhovor s vizážistkou Natáliou Bartovou

Zuzana B. » Tvorba / 2022-01-05 09:40:39 /  3 komentáre / 19 lajkov / 227x zobrazený

Rok 2021 sa u nás niesol v znamení inšpirácie silnými ženami z histórie, ktoré významne ovplyvnili (nielen) umelecký svet. Keď sa tento koncept ešte len formoval, vzišla otázka, koho osloviť na spoluprácu. Priznám sa, že som nemusela dlho premýšľať.Ako fotografku som oslovila Kristínu, ktorá mi už nejaké kolekcie nafotila a jej prácu doslova milujem. Rozhovor s modelkou Mary, ktorá dokázala všetky naše ženské inšpirácie stvárniť sama, sme vám priniesli v poslednom žurnáli. Nemenej dôležitým článkom pri každom fotení je človek, ktorý modelku "pretvorí" tým správnym spôsobom. Pohrá sa s jej zovňajškom a podčiarkne tie správne črty. Kristína už dlhšie spolupracuje s neuveriteľne šikovnou Natálkou. So spoluprácou súhlasila tiež a dnes vám ju predstavíme bližšie. Porozpráva nám o svojich začiatkoch i trendoch v líčení. A ako uvidíte je nesmierne zaujímavá, silná a vo vnútri minimálne taká krásna ako navonok. 

Povedz nám niečo o sebe. Aké sú Tvoje záľuby, čo si vyštudovala? Čím si chcela byť ako dieťa?
"Som žena, ktorá si napriek rôznym životným balansom ide stále za svojím snom. Som ale aj manželkou po boku muža, s ktorým vychovávame dvoch synov a oni nás :) Lebo deti sú našimi najlepšími učiteľmi a zároveň sú to čisté a úprimné duše.
Po profesionálnej stránke som vizážistkou, hairstylistkou a kozmetičkou. Pracujem na otvorení vlastného štúdia krásy, kde sa budem venovať ženám a ukazovať im cestu, ako byť nádhernou, nielen vizuálne, ale aj po zdravotnej a duševnej stránke. Lebo myslím si, že dosť často sa preferuje len vonkajšia krása, ale ono to je vlastne závislé jedno od toho druhého. To čo cítime, vyžarujeme aj to ako sa správame o nás veľa napovie. Každá žena má nejaké to trápenie, možno aj nejaký komplex, ale práve to ju brzdí prejaviť svoju krásu naplno.

Pre mňa je “nástrojom”, ako si môžu ženy dopomôcť vidieť to krásne, čo je v nich, čo vyžarujú, (to čo ja vidím, keď žena vstúpi do dverí a ja ju mám nalíčiť, učesať, postarať sa o jej pleť) práve makeup. To je, myslím, aj mojou úlohou a vlastne aj poslaním a zároveň záľubou -  naučiť ostatné ženy vidieť seba takto nádherne, ako ich vidím ja. Stáva sa, že prídu ku mne zhrbené, ustarostené, neveria si. No keď sa zbadajú v zrkadle po “premene”, v ich očiach je hneď radosť, už sa nehrbia, práve naopak, sebavedomie ich ťahá smerom hore, vyžaruje z nich radosť a sebaláska. A presne o to tu ide. Sebaláska je dôležitá a mojou úlohou je ukázať ženám, že sú nádherné a aby sa nimi aj naozaj stali.

Medzi moje záľuby patrí spev a hudba. Už ako 5 ročná som mala veľké ambície. Prišla som domov zo škôlky a povedala som, že chcem chodiť na klavír. Vôbec mi nevadilo, že nepoznám písmená (aby som mohla čítať z notovej osnovy). Vedela som, že to chcem a hotovo. Nakoniec to boli klávesy, ktoré som navštevovala súkromne 8 rokov (štátna hudobná škola bola až od 6 rokov.)

Bavilo ma to, bola som v tom dobrá, tak časom prišli verejné vystúpenia, kde som hrala a spievala súčasne. Neskôr som sa venovala už len spevu, nakoľko som už bola gymnazistka a všetok čas som už venovala učeniu. Chcela som študovať na VŠ, ale okolnosti to vždy zariadili inak. Takže som si išla svojou vlastnou cestou a po gymnáziu som sa už zamestnala. V lete sa rada bicyklujem, plávam a mám rada dlhé prechádzky, či ľahkú turistiku. Svoj voľný čas zväčša prispôsobujem svojej rodine, už je to iné, ako keď som bola sama a mala som viac času len pre seba. :)"

Ako si sa dostala k líčeniu a ako dlho sa mu venuješ?
"Pamätám si, ako sme spolu ešte s jednou speváčkou vystupovali pred kultúrnym domom. Bola zima, ja som mala oblečený čierny kožuch a bolo tak chladno, že som z toho bola až celá bledá. V tom prišla ku mne mama tej speváčky, vybrala z kabelky rúž a hovorí: “Aká si bledá, potrebuješ farbu!“ Namaľovala mi pery a povedala, že už to vyzerá lepšie :) A to bol vlastne taký môj prvý make-up na verejnosti (mala som asi 12) a cítila som sa výnimočne. Neskôr, keď som už chodila spievať aj na rôzne oslavy, večierky či svadby som sa “stajlovala” sama. Robiť si makeup a styling vlasov sa stalo prirodzenou súčasťou mňa. Keď som už bola na strednej škole a chodili sme s kámoškou von, prišla ku mne, namaľovala som ju, učesala, neskôr aj nafotila. A niekedy sme ani nešli von, len kecali, čo nové vymyslíme…
O niekoľko rokov neskôr, keď som sa vydala, presťahovala som sa zo Starej Ľubovne do Nitry a s mojím manželom sme si založili rodinu, z ktorej sa stala moja priorita."

Pracovala si aj v iných profesiách?
"Pracovala som ako environmentálna koordinátorka, neskôr ako referentka. Vždy to bola prevažne práca v administratíve. Tá ma bavila aj som mala vždy super kolektív, no nenapĺňala ma natoľko, aby som do toho mohla dať celé svoje JA.
Líčenie si ma po rokoch opäť získalo po ťažkej životnej udalosti a to narodením môjho druhého syna, ktorý prišiel na svet predčasne o 3 mesiace. Mal len 840 g a 34 cm. Bol to zázrak.

Ako som sa o neho starala, mala som kopec povinností. Bolo to veľmi náročne obdobie. Taký kolotoč všetkého od odsávania mlieka, kŕmenia, rehabilitácií, lekárskych vyšetrení, starostlivosti o druhého syna, domácnosť, nájsť si čas aj na manžela… Áno, bola to aj poriadna skúška pre náš vzťah, či toto všetko ustojí. No a samozrejme čas pre mňa samú nejako nezostal.
Po naozaj náročných dvoch rokoch, kedy som mala pocit, že ani nežijem a nespím, som prišla no to, o čom je vlastne život a že ho treba žiť najlepšie ako dokážeme. Okolnosti sa už začali normalizovať a ja som opäť začala hľadať samú seba. Práve líčenie mi dodávalo stratené sebavedomie, zbavilo pocitu, že už to nie som ja, práve naopak, ukázalo mi to cestu k sebe. K tomu, kto vlastne som, prečo som tu a čo ma napĺňa natoľko, že by som si vedela predstaviť, venovať sa tomu celý život.

Prihlásila som sa tak do najprestížnejšej vizážistickej školy na Slovensku a začala som makať na svojom sne s laťkou poriadne vysoko. Nebolo to ľahké ani fyzicky pri dvoch deťoch a domácnosti, ani finančne, kedže som bola ešte na rodičovskej dovolenke. Vždy som to mala tak, že veci si musím odmakať, nič nedostanem len tak. Preto som si našla prácu, do ktorej som okrem iného ešte musela chodiť 3x v týždni do hlavného mesta a cez víkendy som navštevovala akadémiu v Bratislave, takže som mala naozaj minimum voľného času. So všetkým mi pomáhal manžel. Ak som nejaký voľný čas mala, venovala som ho mojej rodine, ktorá mi v plnení môjho sna pomáha aj naďalej, za čo som im nesmierne vďačná."

Aké sú momentálne trendy v líčení?
"Krásna, žiarivá a zdravá pleť je základ. Potom sú to linky, linky a ešte raz linky. Na akýkoľvek spôsob. Tiež sa dostáva do popredia abstraktné líčenie, čo je ale vidieť väčšinou na módnych prehliadkach alebo pri rôznych módnych foteniach, či foteniach do magazínov. Tam líčenie nemá hranice. Je to ako ísť na dovolenku, vypneš od všetkého, a len rozjímaš."

Starajú sa podľa Teba slovenky o svoju pleť? Vedia sa správne nalíčiť?
"Myslím, že sa starajú už oveľa viac, ako to bolo po minulé roky, či desaťročia. Je trend “dokonalosti", ale pritom svet nie je o dokonalosti. Západný svet pretláča túto myšlienku a to má, myslím si, veľký vplyv aj na psychiku. Tá sa práve mnohokrát odzrkadlí jednak na zdraví a tiež aj na pleti. Z pleti sa dá “prečítať “ minulosť, to ako sa žena starala o seba. Vždy je lepšia prevencia, začať sa starať o svoju pleť už v mladom veku, a predísť tak predčasnému starnutiu, vráskam, tvorbe akné, či pigmentových škŕn a jazvičiek.
Zdravá pleť je základom pre dokonalý make-up. Je nevyhnutné starať sa o ňu. Ale nič netreba preháňať ani so starostlivosťou. U mňa platí pravidlo zlatej strednej cesty. Niekedy to má práve opačný efekt. Keď svoju pleť až príliš “rozmaznávame”, alebo aj vtedy ak jej dávame poriadne zabrať napríklad nevhodnými prípravkami, prílišným slnením, či vynechávaním ochranného faktora- celoročne.
Myslím, že je ešte dosť veľká skupina žien, pre ktoré je líčenie “španielska dedina”. Nevedia čo s čím kombinovať, ako si jednotlivé produkty vybrať a ako ich vôbec používať. Typologicky, keď si zvolia nevhodné odtiene, pridávajú si napríklad roky, alebo pôsobia nezdravo. Častým problémom je obočie. To je základom nášho výrazu tváre. Pre mňa je však absolútnym základom, krásna zdravá pleť a dokonalá “pleťovka”. Myslím tým krásne prekrytie nedokonalosti bez zbytočných nánosov líčidiel a korekcia tváre, zvýraznenie predností akými sú napr. krásne veľké oči, pery alebo výrazné lícne kosti. So všetkým viem pomôcť ženám na individuálnom kurze líčenia, s ktorým ma aj dopytujú. Po jeho absolvovaní už vedia, čo je pre nich najlepšie, aké produkty sú pre nich vhodné a čo im pristane."

Čo nesmie chýbať v Tvojej pleťovej rutine? Aké líčenie máš rada ty osobne pre seba?
"V mojej pleťovej rutine nesmie chýbať jednoznačne odlíčenie. Ráno aj večer. Vždy! Aj keď “nevládzem“ je na stupnici od 1-10 na čísle 10, tak aj vtedy. Lebo naša pleť si pamätá všetko. Odlíčenie je dôležité pre ďalšie kroky v starostlivosti o pleť. Pracujem so slovenskou prírodnou kyslíkovou kozmetikou, ktorej som aj ambasádorkou a táto kyslíková starostlivosť nesmie chýbať ani v mojej každodennej rutine. Je to unikát na slovenskom trhu. Aj preto si ma získala a navyše mi pomohla vyliečiť akné, s ktorým som dlho bojovala. Som doslova závislá na tejto dennej rutine starostlivosti o pleť, lebo viem, že investujem do seba a svojej pleti najlepšie čo môžem :)!"

Čo máš na tejto práci najradšej?
"Keď je klientka spokojná. Vidím to na nej. Musí byť 100%-ne, inak pracujem dovtedy, kým sa nezhodneme na výslednom looku. Som detailista. Milujem i rozhovory s klientkami. Niekedy sa stretnem s tak veľkými osobnosťami, že príjemný pocit z nich vo mne rezonuje ešte veľmi dlho. To som zažila napríklad, keď som líčila Máriu Čírovú na koncert, keď prišla otvoriť letnú sezónu do Nitry. S malou dušičkou som písala jej manažérovi, či by bolo možné nalíčiť ju. A oni mi to potvrdili! Viem, že som vtedy nemohla ani zaspať od radosti. Je to veľmi inteligentná žena s nadhľadom, tiež mladá mamička, ktorá vie, čo chce v živote dosiahnuť. A potom sú tu nevesty. Každá je iná, jedinečná, nádherná. Takou chcem, aby aj bola každá klientka, či modelka, ktorej budem mať česť robiť vizáž, či starať sa jej o pleť.

Ak by som mala odpovedať na otázku, čo mám na tejto práci najradšej, tak je to jej rôznorodosť a to, že to nikdy nie je sterotypné. To ma ubíja. Mám rada zmenu, je to pre mňa energia, hnací motor… Tiež je to spokojná klientka a najviac keď sa opätovne vracia, či na referenciu dokonca prídu aj jej známe."

Aký druh make-pu Ťa najviac baví? Venuješ sa okrem klasického líčenia aj odvážnejších, ako je napr. „muerte make-up“?
"Milujem robiť premeny. Aj moji sledovatelia či známi to majú radi. Vždy keď pridám nejaké Before & After, je to taký malý ošiaľ :) Klasické líčenie je základom pre ďalšiu tvorbu. Preto sa vždy snažím "vychytať" všetky muchy a nedokonalosti, ktoré v ňom ešte robím a stále makám na tom byť lepšia a lepšia. Odvážnejšie make-upy sú pre mňa taký úlet. Vždy posunú laťku vyššie. Je to o zvládnutí techník líčenia. Každý makeup artista má tú svoju. Taký svoj rukopis. A to je tiež dôležité. Nekopírovať, skôr sa len tak inšpirovať, ale mať vlastnú tvorbu - pretaviť do toho vlastnú identitu."

Pri fotení nášho šperkového seriálu o ženách a pre ženy si pracovala s jedinou modelkou – Mary. Napriek tomu vyzerala v každej kolekcii úplne inak. Ako sa Ti s ňou pracovalo? Ktorá vizáž bola pre Teba najväčšou výzvou a ktorá Ti najviac prirástla k srdcu?

"Mary mi je asi súdená od začiatku mojej profesionálnej cesty vizážistky. Ešte keď pôsobila v modelingovej agentúre, pridelili mi ju v akadémii na záverečné skúšky ako jednu z 3 modeliek. Keď som sa dozvedela, že pri týchto foteniach pre Bazu bude Mary modelkou, veľmi som sa potešila.

Počas celého fotenia, zažívame kopec zábavy, ale aj vážnosti. Výzvou je pre mňa každá jedna vizáž, nakoľko chcem splniť zadanie podľa očakávaní. Aby sme zadanú úlohu splnili najlepšie ako vieme. Mary v role modelky a ja aby som ju nerozosmiala a nemusela prerábať make-up od tečúcich sĺz smiechu. V tom nám pomáha fotografka Kristínka, ktorá má situáciu vždy pod kontrolou. Dáva do svojich fotografií dušu a preto srdcovka je asi každá jedna vizáž. Presne zachytí to, čo ja chcem vyjadriť make-upom. Aj vďaka tomu sme už zohratý tím. Keď dostaneme zadanie, všetky vieme, čo treba robiť, aby bol výsledok garanciou spokojnosti tak pre našu šperkárku, ako aj konečného zákazníka. Ak by som si však mala skutočne vybrať len jedinú, tak by to bola Marlene Dietrich. Konzervatívny look, spojený s extravaganciou, nude makeup a keď treba tak aj výrazné pery. Toto asi najviac vystihuje moje ja. :)"

Poznáme Ťa aj v role modelky. Pre nás si nafotila kolekciu Viktória. Ako sa cítiš pred objektívom?
"Chcem sa ešte raz poďakovať za túto príležitosť. Nakoľko vystupovanie na verejnosti, alebo pred cudzími ľuďmi mi je prirodzené od malička, každú takúto príležitosť si užívam. Je to niečo, čo ma fascinuje všeobecne. Fotografia. Zachytenie momentu, emócie, podstaty. Aj to som sa snažila pretaviť do môjho výzoru pri kolekcii Viktória. Byť sebavedomou, cieľavedomou ženou. Víťazkou nad všetkými ženskými starosťami. Hrdou ženou, matkou, dievčaťom… A stvárnením všetkého, nad čím každá žena zvíťazí. Že aj keď padne na úplne dno, aj tak dokáže víťazne vstať a kráčať s hrdosťou ďalej naprieč životom."Čomu sa rada venuješ vo voľnom čase?
"Vo voľnom čase rada pečiem, je to pre mňa relax. V lete pracujem v záhrade. Dotyk so zemou ma dokáže uzemniť, upokojí ma, keď sa cítim psychicky vyčerpaná. Milujem svoje ruže a levandule. Vždy keď idem okolo, si k nim privoniam a ukladám do pamäte. Vôňou sa viem preniesť kamkoľvek. Aj späť do detstva či len tak snívať o lete v Provensálsku. Veľa voľného času nemám. Skôr som typ človeka, ktorý veľa pracuje, vymýšľa nové projekty. Rada vybehnem do prírody. To ma nabije dostatoče na to, aby som mohla pracovať ďalej na svojich snoch. Vlastne skoro všetok svoj voľný čas venujem tým, ktorých mám najradšej."

Aký je Tvoj pracovný sen?
"Tých snov je veľa. No snažím sa vždy zostať nohami na zemi. Keďže je to sen, nechám si ho pre seba, aby sa mi, verím, jedného dňa splnil. :) Viem, že raz chcem dosiahnuť to, že keď sa pozriem späť na svoju minulosť, budem spokojná po všetkých stránkach života. 

Ak by si si mala vybrať osobu, ktorú by si chcela nalíčiť, kto by to bol?

"Angelina Jolie, asi by to bola ona. Má charakteristické črty, ktorými ma k nej veľakrát prirovnávajú, tak aby som sa vedela lepšie “nakresliť” :) :) :) 

Ďakujem za rozhovor a prajem všetko dobré v ďalšej tvorbe. I Can’t waaait… "

Aj ja ďakujem Natálke nielen za tento krásny rozhovor, ale za celú doterajšiu spoluprácu ♥

Ak sa Vám článok páčil, budeme sa veľmi tešiť, keď ho podporíte zazdieľaním, lajkom, prípadne komentom. Dajte nám vedieť, či sa Vám to páčilo. Ďakujeme!

Foto: Kristína Brezinová Rídekyová, Simona Sroková

Komentáre

jurashko Pekný rozhovor, inšpirujúci :)

2022-01-05 14:19:062x

NadaSuchanova Parádny rozhovor. Natália je veľmi šikovná vizážistka a krásna žena

2022-01-05 19:09:462x

adrika1 Niet čo dodať. Presne tak, Natálka, nech sa darí v súkromí i v práci....

2022-01-12 22:08:42

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
bazu
bazu
1622 predaných ks, 820 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Bazu - šperky, ktoré si získavajú pozornosť svojou kvalitou, vzormi a farebnosťou. Každý kúsok v sebe nesie tajomstvo poctivej ručnej práce. Tieto šperky pomôžu každej žene rozvinúť svoju krásu do rafinovanej podoby, na ktorú sa nezabúda.

Informácie

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »