Domov » Žurnál+ » Autor: Janka Reháková

Žurnál+

Ako som bola minulý rok smutná a hrdá zároveň

Janka R. » Blogy / 2023-05-10 17:00:01 /  2 komentáre / 28 lajkov / 365x zobrazený

Spomínam si, ako volám Janke. Obe zhrozené z útoku na Ukrajinu. Aktivoval sa v nás známy režim. Stav, kedy vieme, že musíme niečo spraviť, nedokážeme sa len prizerať a nervózne konzumovať spravodajstvo.

Situácia bola a je vážna. Na konci februára 2022 sa v trnavskom kraji ocitli denne stovky rodín, sotva so základnými vecami, ktoré sa zmestili do batohu. Len si to predstavte. Potrebovali urgentne domov, stravu.

Celá Baterkáreň sa spojila. Nebolo potrebné nikoho presviedčať, automaticky a úprimne sme sa ešte viac zomkli. Pretože skrátka veríme, že pomáhanie má byť súčasť nášho života a fungovania v komunitách. Dlhé dni plné preberania a odovzdávania zásob, mailov, správ, telefonátov. Statočnosť v tvárach žien a detí, ktoré prichádzali, naše tajné slzy pod rúškami či na WC.

Áno, komunitná spolupráca je náročnejšia cesta zmeny, no som hrdá na to, čo sme spolu dokázali vykonať. Najmä, keď sme mali za sebou nepríjemné pandemické roky plné stresu a reštrikcií.

 

Rok 2022 v číslach

 • Rok 2022 bol namáhavý na fyzické i psychické sily. Uvedomila som si to naplno, keď som kompletizovala výročnú správu nášho združenia a všetky čísla som videla pred sebou.
 • Do obehu sme vrátili vyše 13-tisíc vecí. Ušetrili sme tak vyše 70 ton CO2e.
 • To sme vyrátali vďaka našej novej webovej aplikácií SWAPKA (www.ziudrzatelne.sk).
 • Stihli sme usporiadať až 65 swapov (výmenných podujatí).
 • V roku 2022 nás navštívilo približne 1100 návštevníkov a návštevníčok.
 • Otvorili sme miestnosť Zdieľaná Dielňa, ktorá je nielen miestom podujatí, prednášok a workshopov (udržateľnosť, handmade výroba, DIY, upcyklácia, šitie), ale obsahuje i „zdieľaný krajčírsky kútik“ a „media spot“. Komunita ich tak môže slobodne využiť.
 • Stihli sme 37 workshopov, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 250 ľudí.
 • Prevádzkujeme požičovňu vecí, organizujeme pravidelné „opravovne vecí“ – počet požičaných vecí v 2022 – 25, počet opravených vecí v 2022 – 13 elektronických zariadení.

 • Od marca 2022 sme poskytovali dennú materiálnu humanitárnu pomoc (nielen) ľuďom utekajúcim pred vojnou (oblečenie, domáce i ďalšie potreby, drogéria, strava).
 • Materiálne sme pomohli asi 9500 ľuďom utekajúcim pred vojnou.
 • Odovzdali sme minimálne 20 ton pomoci.
 • Zaslali sme skoro 10 áut plných materiálnej a humanitárnej pomoci na aj za hranice.
 • V spolupráci s ďalšími organizáciami a mestom Trnava sme materiálne pomáhali v budovaní centra dočasnej pomoci pre ľudí utekajúcich pred vojnou.
 • Počas roka sme privítali 100 nových dobrovoľníckych tvárí.

 

Uff. A to sem nedávam všetko!

Priznám sa však. Niekedy som v tom strese strácala pocit zmysluplnosti. Máme za sebou ohromné množstvo práce, ktorú nie je vidieť.

 

Preto ma skutočne úprimne teší, že sa toto naše úsilie dostalo do finálne cien ako Via Bona od Nadácie Pontis či ceny ATLAS od Nadácie VÚB. Ďakujeme Via Bona a Atlas, že nás vidíte a vnímate.

Neberme sa, ani svet okolo nás, ako samozrejmosť. Svet sa môže zmeniť zo dňa na deň. O to dôležitejšie je mať okolo seba ľudí a komunitu, ktorá sa podrží a ktorá si navzájom pomôže.

 

Simona

Komentáre

sativa ďakujeme ♥

2023-04-26 13:01:52

wishfish Velmi pekne spojenie dobrovolnikov, velka vdaka za pomocnu ruku, ktoru ste podali :-)

2023-05-12 08:41:27

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte