Žurnál+

Ako nakupovať v bežnom obchode viac ekologicky

P
baterkaren

Janka R. » Blogy / 2020-03-23 13:00:02 /  3 komentáre / 18 lajkov

Určite to poznáte. Doma poctivo triedite odpad, kompostujete, kŕmite vtáčiky a potom príde ten stresujúci moment, keď si uvedomíte, že musíte ísť nakupovať. A keďže v súčasnosti na Slovensku príliš veľa bezobalových obchodov nemáme, väčšina z nás je nútená pravidelne navštevovať bežné potraviny a hypermarkety. Pre mňa sú takéto návštevy zväčša demotivujúce a deprimujúce. Netreba sa však vzdávať. Existuje zopár jednoduchých tipov, ktoré vám pri nakupovaní pomôžu.

 

 

Noste si vlastné tašky a vrecúška

Vlastné textilné tašky dnes už nie sú ničím výnimočným. Naozaj ide o jednoduchú vec, ktorá vám nijako neublíži a v konečnom dôsledku môže mať obrovský (pozitívny) dopad na životné prostredie. Textilné tašky nájdete v rôznych veľkostiach a dizajnoch a ak vás životné prostredie netrápi, tak minimálne vďaka nim budete vyzerať určite štýlovejšie. Taká plastová igelitka je dnes už silno out! A nie, nehodí sa ani k vášmu veľkonočnému outfitu premotivovaného šibača…

Vyšším levelom textilných tašiek sú textilné vrecúška; či už zakúpené online, alebo vyrobené zo starých záclon či obliečok na vankúše. Určite si spomeniete na návštevu obchodu, počas ktorej ste videli ľudí, ktorí si do plastových vrecúšok ignorantsky dávali napríklad jedno jabĺčko či dva banány. Ak ste na tejto stránke a čítate tento blog predpokladám, že sa takýmto, ehm… rozmarom, vyhýbate. Nemusíte však obchod opúšťať s plnou náručou pomarančov a pečivom popchatým vo vreckách oblečenia.

 

Improvizujte

Občas sa stane, že pri sebe jednoducho vlastné tašky a vrecúška nemáte. Môžete sa na nakúp vykašlať a byť hladní alebo využiť to, čo obchod ponúka. Áno, bez vlastných tašiek sa môžete vo veľkom strašidelnom hypermarkete cítiť ako štvaná zver. Nemusíte sa však pod tlakom okolia zlomiť a siahnuť po igelitovej taške či vrecúšku na citróny. Jednoducho sa poobzerajte okolo seba a nájdite vhodné škatule, do ktorých si tie citróny „naberiete“ a do ktorých hravo napracete aj celý menší nákup.

 

Buďte prieberčiví

Baleným potravinám sa v hypermarketoch nevyhnete. Vo veľkej miere si však dokážete vybrať materiál, z ktorého je obal vyrobený. Pri väčšine výrobkov nájdete ich alternatívy balené v skle alebo v papieri. Áno, stále produkujete odpad, ale sklo či papier sú určite menším zlom ako plast. Takže nabudúce sa uvedomte a kúpte si radšej sirup v sklenenej fľaši a ryžu v papierovej škatuli. Tých pár centov hore-dole vás nezabije.

 

Porovnávajte veľkosti

Pokiaľ sa naozaj neviete vyhnúť výrobku v plastovom obale a pokiaľ ide o výrobok, ktorý kupujete často, voľte čo najväčšie balenie. Takto dokážete plastový odpad aspoň minimalizovať. Na takýchto veľkých baleniach navyše dokážete aj ušetriť.

 

Nemajte prehnané očakávania

Niekedy budete mať dostatok vlastných tašiek a vreciek, váš nákup bude dokonale bezplastový a vy sa budete cítiť ako superhrdina. Niekedy však skončíte s plným košíkom plastu. Dôležité je robiť vždy to najlepšie, čo v danej chvíli dokážete. Nie, susedia na vás nebudú ukazovať prstom, keď uvidia, že si domov nesiete chlieb v igelitke. Nie, kolega vás nezačne ohovárať, pretože si prinesiete do práce lúpačky v plastovom vrecúšku. Nádych, výdych, nádych, výdych… úplne postačí, keď pri nakupovaní nebudete leniví a použijete „sedlácky rozum“.

 

Fotografiu sme si požičali z obchodíka Farebný domov. Ďakujeme :)


Komentáre

SimkaManzetkova super rady :)

2020-03-11 16:33:22

dvojhlaska : )

ja osobne používam napr. klasické igelitové vrecúška (ak a už nedajú znovu použiť na potraviny) ako vrecká do koša. Už niekoľko mesiacov, možno je to aj rok som nekupovala klasické vrecká do koša a som na to hrdá : ) chce to síce trochu cvik, pretože rôzne zrecyklované igelitové vrecká často nie sú tak veľké, aby som ich natiahla cez celý koš, ale nevadí, prichytím ich víkom koša alebo krepovou páskou a vždy si uvedomím pri hádzaní do koša, že mám menší manévrovací priestor. Alebo koš potom vyčistím, keď sa netrafím, no jejda, neubudne zo mňa : ).

často takto znovu použijem aj rôzny igelit z nákupov elektroniky či e-shopov /ja viem, že to e-shopy nie sú úplne eko, ale niekedy sa nedá inak.../, neuveriteľne veľa igelitových vriec sa nám nazbieralo v práci pri nákupe pár kusov nábytku - takého toho, či si musíme sami poskladať, veď to poznáte : ).

v práci už vedia, že sa občas hrabem v taškách na triedený odpad a vyťahujem z nich poklady : )

chce to ale triediť odpad, hlavne kompostovať, potom je bežného odpadu výrazne menej.

2020-03-14 08:07:531x

baterkaren skvelý prístup :)

2020-03-14 20:44:26
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Ekošopka (nákupný set Zerowaste) - 10539901_Ekošopka (nákupný set Zerowaste) by farebny.domov
 2 komentárov
 Páči sa 130 ľudom
13,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »