Domov » Žurnál+ » Autor: Martina Mareková

Žurnál+

Ako periem (alebo základy základného)

Martina M. » Blogy / 2016-02-17 13:12:09 /  64 komentárov / 230 lajkov / 8173x zobrazený

Možno niečo triviálne, ale rozhodla som sa trocha opísať pranie - teda ako to robím ja. Prečo práve pranie?

S tzv. znovuobjavením zdravšieho životného štýlu prichádza aj okrem iného oblečenie vyrábané etickou cestou, najlepšie lokálne. Už to nie je len o organických potravinách, je ozaj načase, aby sa ľudia tak trocha zamerali aj na to, čo si na seba oblečú a aký je príbeh toho kontrétneho oblečenia. Samozrejme, v porovnaní s reťazcami sa ručne vyrábané kúsky zdajú byť drahé - ale ozaj len zdajú, lebo vyššia cena je zvyčajne výsledkom toho, že zákazník odbrží kvalitný produkt, vo výrobe ktorého boli ľudia aj adekvátne ocenení. Naopak podcenené produkty (to, čo sa považuje za "normálnu" cenu, bohužiaľ) spôsobujú posuvy v ekonomike, ktoré majú dosah aj na nás. Naozaj platí, že kupovaním lacného a podporovaním tohto systému sa sami stávame chudobnými (na túto tému môžem napísať knihu a vytočiť sa do infarktu).

Kam idem týmto obšírnym začiatkom... Chcem len povedať, že najlepší bol aj tak životný štýl našich starých rodičov - mať menej, ale kvalitnejšieho, a poriadne sa o to starať. Zaplatiť adekvátne za reálnu cenu daného produktu, a tým si ho viac ceniť. A teraz tá Amerika, ktorú akože objavím... Kvalitná údržba oblečenia je jedna zo zásadných vecí, ktoré zabezpečia jeho trvácnoť. Áno, možno si myslíte, aká samozrejmosť, ale musím vás vyviesť z omylu - v dnešnej dobe je prekvapivo veľmi veľa ľudí, ktorí neovládajú ani základy klasického prania.

Preto chcem len popísať niektoré základné veci, ako to robím ja, pretože je to veľmi prepojené s mojou prácou a značkou. Ak máte nejaké odporúčania, sem s nimi, prosím!

Periem non-stop, vzhľadom nato, že predpieram všetky materiály pre moju výrobu ešte predtým, ako ich striháme - teda všetko okrem vlny. Prečo? Z troch dôvodov. Prvý je, že materiál pracuje, a už nestačí látku len namočiť do horúcej vody, ako sme to kedysi robili. Veľa materiálov obsahuje elastan, lykru a podobné záležitosti, ktoré sa vyzrážajú a ktoré pracujú najmä počas mechanického pohybu. Takže úpletovina sa môže zraziť alebo úplne ponaťahovať, čo sa zásadne musí stať ešte pred strihaním (a teraz mi povedzte, koľko vecí máte v skrini, ktoré ste kúpili a boli už predprané...). Druhým dôvodom je, že materály sa dnes napúšťajú chemikáliami, počas výroby i po nej, napr. aby nesplesniveli počas prepravy, a ozaj nemám svedomie predávať takto zamorené oblečenie, ktoré púšťa chemikálie priamo na pokožku. Tretím dôvodom je - že či už ja alebo moja pani krajčírka sme v kontakte s látkou, a posledné, čo chcem, je aby nám zliezli nechty alebo aby sme chytili alergie, ako je to vo veľmi veľa výrobných priestoroch (áno, aj na Slovensku).

Takže pri takomto objeme prania so sa vycibrila na majsterku prania. Celým tajomstvom je... Že naše babky to aj tak robili najlepšie. Mydlo, milé dámy, úplne obyčajné marsejské mydlo. Žiadne prášky s prídavkom tohto mydla, to je ako tie jogurtíky na úpravu trávenia, ale pritom plné karcinogénov.

Používam už nastrúhané mydlo, ktoré rozrábam vo fľašiach (s horúcou vodou, trepať, nechať odstáť, pretrepať a tak ďalej). Mám celú škatuľu (750g), za €17, a podľa skúsenosti by z nej malo vyjsť cez 30 fliaš tekutého mydla. Mne to vystačí na veľmi veľmi dlho, a to periem vo veľkom. Takže nielen ekologická, ale aj ekonomická výhra. 

Áno, mydlo mojej babky je to, čo operie, nezamorí prostredie a nerozbije rozpočet.

Pochádzam z Piešťan, kde okrem úžasne liečivej sírovej vody máme aj jednu z najtvrdších vôd na Slovensku. Vodný kameň je vec, ktorú riešia všetci, a nič tak nepomáha, ako ocot. Som teda naučená dávať trocha octu do každého prania, ochráni to pračku, krásne vydezinfikuje materiál a udržuje farby. Pach octu sa vytratí skôr, ako vyberiete bielizeň von. Zo zásady nepoužívam aviváž, lebo ju považujem za voňavý jed (hlavne, keď sa pokožka potí). Takisto aviváž aj dosť plesnivie, najmä v tej nádobke na aviváž, takže ak ju aj používate, určite čistite pračku pravidelne. Stačí nádobku vybrať, vydrhnúť, dať naspäť a pustiť prázdnu pračku na program na vysokej teplote. Ani netreba žiadne špeciálne čistiace prostriedky - ocot postačí. Toto je úplne nevyhnutné ak periete v pračke svoju spodnú bielizeň.

Takže ako prať? Roztriediť bielizeň podľa farebnosti, prečítať si inštrukcie, zaradiť podľa odporúčanej teploty, použiť praobyčajné mydlo (rozrobené), trocha octu a sme hotoví. Veľa ľudí používa sušičku - tú považujem za ok v prípade vlhkého počasia, ale inak niet nad čerstvý vzduch a bielizeň na šnúre. Sušička je takisto fajn na dezinfikáciu, ale zato spotrebuje dosť energie a ničí vlakno. Z času na čas všetko prebehnem cez sušičku (hlavne v zime), vyfúka sa všetok bordel, čo je v látke, a niekedy suším aj látky, ktoré idem použiť (to na uistenie, že sa už viac nezbehnú - lebo môžem zákazníčke vysvetliť a aj na visačke mať napísané, že nie do sušičky... aj tak si ich kopec spraví po svojom).

Celé toto som tu vypisovala len nato, aby som sa podelila s takýmito základnými vecami. Život je o týchto jednoduchostiach... S ktorými sme akosi stratili kontakt. Takže ak aj investujete do kvalitného oblečenia, správne zaobchádzanie vám ho zachová nadlho. Nielen pranie, ale napríklad aj skladovanie - najlepšie na vešiaku, poprípade pekne poskladané (ako ma to mama učila). Berte to tak, že sa o naše odevy treba starať spôsobom, aby z nich bol raz kvalitný a nezničený vintage.

Čo sa týka vlny (tú používam a aj nosím vo veľkom)... Záleží od zloženia, ale zvyčajne ju neperiem. Ak sa dá prať, pračka to zvládne na programe na vlnu - zvyčajne vyberiem ten s vlažnou vodou. Ak sa nedá prať, jednoznačne čistiareň. Vlna má krásnu prirodzenú vlastnosť tak trocha odpudzovať špinu, narozdiel od bavlny alebo zmesových látok. Táto vlastnosť sa troška oslabuje pri spracovaní vlny (transformácia z ovčej vlny do látky je predsa len proces), ale základné vlastnosti viac-menej zotrvávajú. Čistiarne používajú suché čistenie, ktoré sa nepovažuje za ekologické (lebo je to chémia). Treba ho však tak maximálne raz za sezónu, ak sa o svoje oblečenie staráme. Nedávno som však počula o akomsi triku, že čistiť vlnu snehom, máte niekto odskúšané?

Čo sa ešte dosť používa v prípade vlny, sú chemikálie na odpudzovanie molí. Látky (a aj oblečenie) sú nimi napúšťané hneď po výrobe. Chápem, že mať moľami rozožraný kabát je to posledné, čo chceme. Ale na druhej strane, príde mi to tak trocha nadbytočné. Najlepším prostriedkom na mole je... Používanie, nosenie vlneného produktu. Levanduľa a podobné veci pomôžu, ale snažte sa vynosiť vlnené produkty, vyvetrať ich z času na čas. Čím lepšia kvalita, tým skôr sa vám do nej pustí moľa. Ale zas to berme tak - vlnený kabát, za ktorým sa tieto mrchy nehrnú, by som prirovnala k jabĺčku, do ktorého sa ani ten červíček nepustí - asi vie, že prečo...

Celým týmto som len chcela povedať, že je ozaj úplne jednoduché mať skriňu plnú kvalitného oblečenia a starať sa oň je ešte jednoduchšie. V závere tým šetríte. Učte to aj vaše deti, mnohé z nich si chúdence myslia, že reálna cena trička je pár eur a je to ok ho zničť, lebo sa ľahko kúpi nové. Dokonca som sa raz stretla s prekvapenou osobou, ktorá neverila, že dokážem ušiť legíny (jedno z najľahších šití, mimochodom), lebo tie sa vraj len dajú vyrobiť vo fabrike. To je akoby mi niekto povedal, že mlieko je z obchodu, a nie z kravy.

Tak veselo do jarného upratovania a prania :)

PS Fotky sú moje, fotené mobilom, ospravedlňujem sa, foťák mám pokazený. A mydlo som odfotila u mojej kamošky Jose, ktorá má svoj organic lifestyle obchodík blízko mňa.

DODATOK: po mnohých komentoch a správach tu a aj na fb, dopĺňam zopár poznámok.
- marseillské mydlo používam preto, lebo mi vošlo do cesty, kamarátka ho predáva, tak reku vyskúšam. Podľa môjho názoru všetky tieto klasické mydlá sú v základe rovnaké, marseillské má reputáciu a je patentované nie na recept, ale na meno - čiže marseillské sa môže volať len to vyrobené v Marseille. To je celé. Receptúra je viac menej podobná všade (si myslím). Logicky mi to vyplýva z faktu, že aj naše prababky prali s jadrovým mydlom a mali košieľky biele (plus sušili na trávičke).
- to mydlo mojej babky - áno, je to jadrové mydlo a používali sa aj mydlové vločky. Niektoré z vás mi potvrdili, že sa ešte dajú kúpiť v niektorých drogériách, ale aj online.
- mydlové hobliny na pranie sa dajú kúpiť aj tu na Sashe. Kliknite Mydláreň v komentoch, ak vyskúšate, podeľte sa s nami o skúsenosť.
- mydlo rozrábam do fľaše, vždy si zarobím tak dve fľaše, vznikne gél/sliz a ten dávam priamo do nádobky, asi tak ako bežného prášku, tak od oka. Ocot takisto do hlavnej nádobky, niekde medzi pol deci-deci. Ak periem niečo vintage a dobre zatuchnuté, tak dávam ocot aj ako aviváž - nie vždy sa pach úplne vytratí, ale potom to nechám vonku na vzduchu pár dní.
- čistenie práčky - áno, ja viem, že všade sme bombardovaní reklamou na kadejaké chémie na čistenie… ale deco octu do hlavnej nádobky, pračka na 60 stupňový program a to sa mi zdá úplne postačujúce raz za mesiac.
- čo sa týka tých reklám na kadejaké čistiace prostriedky… Myslime!!! Príklad: v telke bola akože vtipná reklama typu… Deväť z desiatich žien používa XXX na odstránenie plesne z kúpeľne (do toho akési humorné zábery šťastných žien striekajúcich kyselinu do každého kúta v kúpeľni)… A čo tá desiata? Tá stále iba vetrá… Takže mi z toho vyšlo, že používať kyselinu, nevetrať a potom sa v tej kúpeľni sprchovať, kúpať deti, vdychovať tie výpary, a vysmievať sa z tých, čo vetrajú a neotravujú si zdravie. (Toto je len taký rýchly príklad toho, ako sú nám vymývané mozgy. Myslíte, že tá chémia nijako nesúvisí s tým, že detská onkológia na Kramároch je stále plná???)
- čo sa týka toho bežného mydla, dostala som aj nejaké tipy, že sa s ním dá aj čistiť domácnosť - idem vyskúšať. Momentálne používam eko prostriedok a ocot, na dlážky, smuhy po maľovaní, okná, chladničku a pod. Myslím, že je to mimoriadne dobrý tip pre domácnosti s deťmi.

Komentáre

DH Dobrý deň, chcem sa spýtať, že kde kupujete to strúhané mydlo.

Ďakujem

2016-02-17 14:38:541x

Hela503 Radosť čítať takéto príspevky :-)

2016-02-17 14:56:047x

BluberyHome Skvelý článok, obdivujem tvorbu a precíznosť. A potvrdzujem...na špinu a škvrny žiadny V*nish ale pravé marseillské mydlo! U nás deti zbožňujú čučoriedky a ich oblečenie tiež. Zmiznú jedine s týmto mydlom :)

2016-02-17 15:28:057x

Mydlaren Martinka, pekný a poučný článok. Viete aj napísať z akých tukov je to marseillské mydlo vyrobené? Ďakujem.

2016-02-17 15:29:012x

bartinki Dobrý deň, už som aj mala správu, odkiaľ mám to strúhané mydlo - ja ho kupujem v Holandsku. Nejako som si to predstavila, že niečo takéto bude na Slovensku bežné, je to predsa len dosť tradičné mydlo. Silne mi pripomína mydlo, čo kedysi mala naša babka, keď prala vo vaničke na tom struháku (neviem, ako sa to volá, pamätám si to len matne). Ak niekto viete, kde sa dá zohnať na SK, prosím napíšte :)

Zloženie pozriem neskôr, nemám ho tu pri sebe.

2016-02-17 15:44:27

Mydlaren Medzičasom som zloženie našla. Ingredients: Sodium palmate, Sodium palm kernelate, Sodium cocoate, Aqua, Sodium chloride, Sodium hydroxide. Je to zamydlený palmový a kokosový olej. Táto kombinácia olejov je tá najštandardnejšia, ktorú výrobcovia používajú a rokmi odskúšaná zákazníkmi a funguje veľmi dobre. No asi to tak dlho nebude. Palmový olej je v súčastnosti veľmi "ohnivo" prediskutovávaná komodita. Tiež sme pozvoľna v našej výrobni prešli aj na variantu hoblín bez neho.

2016-02-17 16:11:393x

koralrk Ahoj, krásny článok, plne súhladím s obsahom. A čo sa týka snehu, čistím s ním koberce. Na dvore nahádžem sneh na koberec a poriadne ho povymetám cirokovou metlou. Koberec je potom voňavý a čistý ;-)

2016-02-17 16:56:193x

taliaa dobré.

2016-02-17 16:59:361x

danculienka už som to niekde spomínala taktiež periem roky s mydlom ale tym naším uplne obyčajným a pridávam vždy taktiež praciu sodu a ten spomínaný ocot.pred 30 rokmi mi to povedala lekárka že ona si biele veci perie len takto-vtedy som ale kupovala mydlové vločky no tie sa stratili a riadne na 60 stupnoch..

2016-02-17 17:59:372x

fanco Super čítanie! Veru, treba sa vrátiť k starým osvedčeným metódam. Do práčky som mydlo ešte nepoužila, ale dlho už o tom uvažujem. V rukách periem len s mydlom. Aviváž u mňa tiež nie je. Vyskúšam ten ocot, to sa mi páči.

Snehom tiež čistíme koberce tak, ako písala koralrk. Tiež sa dá vyšúchať snehom aj oblečenie. Len ten sneh musí byť čistý, nie od cesty. :-)

A pre tých, ktorí používajú na pranie prací prostriedok. Platí menej je viac. Výsledok prania nezávisí od toho, koľko prášku dáte do práčky, ale od toho, ako dlho sa bude prať. Povedala mi to moja švagriná, ktorá je chemička a vie, čo to všetko robí v práčke. Vyskúšala som, dávam len tretinové množstvá a funguje to. Takže aj tak sa dá šetriť. :-).

2016-02-17 18:20:265x

Lucina Super článok, presne presne presne...ludia dnes bez mihnutia oka nakupuju jedy na pranie prádla, za zbytočnosť považujem avivaž. Je to obycajný jed, pri potení jedovate latky presakuju priamo do pokožky človeka.

Podobne to je s vodným kamenom, stači utierať baterie, čistit ich octom, sodou a nepouzivat desiatky cifov, rôznych čistiach prostriedkov , ktorým zamorujeme seba samých. Je to smutne, ako su mnohí ovplyvniteľní reklamou.

2016-02-17 18:44:195x

LubiLove skvelý článok !

2016-02-17 19:36:042x

svetlana.bel na prezentáciách, kde sa kupovávali tie ovčie prikrývky radili obchodní zástupcovia vyvešať ich do hmly po vypratí v lanolíne. Ten som vyskúšala - bol úžasný aj na kadečo iné. Ja používam len tekuté pracie prostriedky a aviváž aj s pracím prípravkom lejem priamo na prádlo. A ocot - na ten nedám dopustiť, a to nielen pri praní a upratovaní.

2016-02-17 19:56:282x

heluska velmi dobry clanok - a aj velmi dobre napisany :-) Mydlove vlocky ako aj jadrove mydlo nasich babiciek su stale k dostaniu v dobrych drogeriach aj v meste. Ale pridavam sem aj linky pre tych, ako som uz dnes ja - co nakupuju viac menej vsetko cez net :

http://prasky-na-pranie.heureka.sk/milo-mydlove-vlocky-400-g/

http://www.ekomarket.sk/tipy-a-rady/tipy-a-rady/

http://plnielanu.zoznam.sk/c/3345/zazrak-menom-marseillske-mydlo-dopomoze-ku-krasnej-pokozke-aj-cistuckej-domacnosti

http://www.srovnanicen.cz/q/mydlove%20vlocky/

Snad to niekomu pomoze, tak do veseleho eko prania :-))

2016-02-17 20:16:593x

jankicka Ďakujem za tieto slovíčka, stotožňujem sa s väčšími názormi a u nás sa ide meniť spôsob prania.

2016-02-17 20:49:072x

Hanulina Ja mám kocku (naozaj je kockaté) marsielskeho mydla doma - také zelenkavé, vyrobené z čistého olivového oleja.

Doteraz som nevedela čo s ním mám robiť. Už viem... Ďakujem za článok.

2016-02-17 21:27:472x

if.baniariova Super clanok

2016-02-17 22:06:371x

sandrika super čítanie ! užitočné rady, vďaka

2016-02-18 07:49:311x

Sslava Super článok, teším sa, koľko ľudí sa vracia k tradičnému praniu - ktoré sa dá mimochodom krásne skĺbiť aj s modernou technikou-práčkou. :) Ja používam klasický "jadrák", nastrúham si ho doma na najhrubšom vzore na klasickom kuchynskom struháku, na jeden bubon to vyjde asi za hrsť strúhaného materiálu, rovno v miske ho rozrobím s vodou a zmes nalejem do nálevky/násypky. Aviváž žiadna, veľmi sviatočne dve-tri kvapky prírodnej vône do kozmetiky. O octe som nevedela, vyskúšam. :) A na predpieranie mám ekologické chlorofylovo-žlčové mydlo od Sonettu, jedna kocka vyjde asi na 1,60 EUR a vydrží cca. 2 mesiace - zíde s ním tráva, krv, postriekance od ovocia, už aj kolegyňa v práci používa. :) Pravú vlnu - mám dva zimné svetríky - periem vo vlažnej vode v umývadle ručne, namydlím jadrákom a potom sa už s pleteninou iba maznám a hnetiem :) výsledok krása, najprv suším po ručnom vyžmýkaní natiahnuté na plastovom kempovacom stolíku, kým stečie, potom už dosúšam na vešiaku. Hrubý vlnený sveter schne tri dni a tri noci. :) Ale netreba to často prať, raz, max. dvakrát za zimu. :)

2016-02-18 08:47:244x

svetlana.bel ináč som často rozmýšľala prečo je prádlo v tejto dobe po vypratí a nepoužití aviváže také tvrdé. Však naše staré mamy a mamy aviváž nepoznali a predsa si to nepamätám, žeby bola bielizeň a ostatné veci nejaké drsné na omak. Čo som ale neznášala, keď mama škrobila vreckovky. To som rada, že vymysleli tie papierové.

2016-02-18 09:11:503x

bartinki Ďakujem veľmi pekne za komenty, rady a inšpiráciu, doplnila som nejaké veci v závere článku, lebo nejaké otázky prišli aj v mailoch. Pekný deň prajem!

2016-02-18 12:01:361x

dolinka.hracky skvelý článok

2016-02-18 12:02:383x

Kavula super! dakujem za doplnenie informacii. tiez pri predpierani latok nepozivam avivaz a davam ocot. mam doma ja jadrove mydla a cistim s nimi vacsinou oblecenie, ked periem rucne mensie flaky. tak skusim aj ten vas slizik ... :)) len ma este zaujalo, ja som nemela velmi odvahu davat latky do susicky-bala som sa ci najma grafika potlac "nevybledne"alebo nestrati na kvalite. radsej susim prirodzene...aka je vasa skusenost?

2016-02-18 14:52:412x

MyWay Super článok, ... aviváž nepoužívam takmer 4 roky, už nikdy nebudem... nahradila som ho ako sa už písalo octom, ... Prala som v mydlových orechoch, avšak pre mňa nedostatočne vyperú pri rôznych dávkovaniach, ... prešla som na hoblinky, dokonalé pranie, .... Moja 13 ročná dcéra si po víkende u babky nosí domov veci vyprať, tie ktoré ma natrvalo u babky, ... hovorí, že v tom sa nedá žiť, a myslí tým "vôňu" aviváže a prášku ...

2016-02-18 19:53:242x

ani22 Ďakujem za pekný článok, jadrovým mydlom umývam kuchynskú linku a všetko čo chcem zbaviť mikróbov /poučenie od babky lekárničky-stará škola/. Ako bábatku nám mama tiež prala v mydlových vločkách.Skúsim znova.

2016-02-18 20:37:323x

panonius Pekný článok. Chcem sa spýtať - to dáte pri praní do priehradky v pračke roztrepané mydlové hobliny spolu s deci octu?

2016-02-18 21:00:282x

angi Na vlnene veci este zvyknem pouzivat lanolin. Dostat aj v lekarnach, rozrobi sa s vodou. Taka obnova prirodzenej vlastnosti vlny po prani. Tu je to rozpisane http://mknvps.mkn.sk/lanolinovanie-vlnenych-nohaviciek

2016-02-18 21:39:502x

adris Super článok. Nedávno mal manžel alergickú reakciu na koži a nie a nie mu to zmiznúť. Museli sme vymeniť sprchové gély, pracie prostriedky a alergia ustúpila. Myslím, že so strúhaným mydlom by to mohlo byť ešte lepšie. Používam klasické jadrové mydlo na škvrny, ale nedávala som ho do pračky a vyskúšam aj ocot. Octom inak čistím kachličky, toaletu, umývadlo. Ďakujem za rady. A sneh je na koberce fakt dobrý. Na čerstvo napadaný sneh otočím koberec (mám taký s dlhším vlasom), pošliapem po ňom, vytrasiem a cirokovou metlou povymetám zbytok. Dám ho na chvíľu na mráz a je krásne čistý, voňavý a vymrznú aj kdejaké mikro potvorky v ňom.

2016-02-19 07:46:144x

adris A ešte k tým reklamám na deväť z desiatich žien...Neskutočne ma iritujú a vždy im odpovedám nech sa páči zavrite sa na pár minút s chlórnanom do kúpeľne a zaručene vám budú musieť dávať prvú pomoc...

2016-02-19 07:51:253x

Kristinka Veru, ja vyrábam mydlo pre rodinu - klasickým spôsobom - a to mám dve detičky. Tie nevedia, čo je to mydlo z obchodu. :)

A k octu asi toľko - mala som dlhodobo na vani zažratý flek. Nešlo to s ničím dole. Dala som ocot, trošku sódy bikarbóny a bolo po probléme. Vaňa krásne čistá. Podotýkam, chémia na to nepomohla - tú som skúsila ako prvú a nikdy viac. :)

Pekný deň prajem a ďakujem za obohacujúce info!

2016-02-19 09:25:051x

San-Tia Ako voňajú tie mydlá? :) To s čím robila babka, to mi nijako nevoňalo, bola to kocka, taká do hneda a neviem vlastne na čo ju používala, asi na ruky, ale pamätám sa, že ako dieťa som od nej ťahala preč. A ešte sme mali niečo, čo volala solgina (či nejako tak) a to používala iba vtedy, keď mala niečím veľmi zamazané ruky.

Obavy z octu trochu mám. Vždy s ňou čistím vriacu kanvicu, ja som spokojná, ale priateľ chytá hysterický záchvat a potom všade otvára okná a vetrá a ešte frfle, že asi zomrie z toho zápachu. Moja mamina však používa ocot na všetko...

Nejaké oleje sa dajú použiť do prania, aby oblečenie voňalo? Alebo to urobí to mydlo?

Ďakujem za odpoveď!!! :)

2016-02-19 09:49:171x

ZuFa Vďaka za článok :o) Konečne ma to nakopne pripraviť si domáci gél na pranie... Mám len otázku, či je nutné ešte do zmesi postrúhaného mydla a vody pridávať sódu na pranie. Našla som viacero receptov, kde pridávajú sódu na pranie (čo to vlastne je?), lebo že inak bude prádlo "šedivé"... Viete mi s tým niektorá skúsená gazdinka pomôcť? Vďaka

2016-02-19 09:57:231x

bartinki Som veľmi rada za všetky tipy, ktoré sa tu nazbierali. Zopár poznámok:

- mydlové hobliny rozrábam na gel a áno, v hlavnej nádobke spolu s octom, jedným vrzom to ide do prania. Nie som chemička, tak neviem, či to može vyvolať nejaké reakcie, ale za ten čas, čo to takto robím, sa absolútne nič nestalo, ani práčke, ani bielizni. So sódou nemám skúsenosť, vždy ju zabudnem kúpiť, ani neviem, či to je tá sóda bikarbóna, alebo niečo iné.

- mydlo mi vonia tak mdlo, ale po praní doslova necítiť nič, ani mydlo, ani ocot. Ale čistenie konvice smrdí, tam to vrie a priamo sa vyparuje, takže to je trocha iné.

- dostala som aj tipy na pár kvapiek silice miesto aviváže, a aj tipy na ľanolín na vlnu - to vyskúšam, tiež nemám overené.

- ono celý ten článok je o tom, ako to robím ja, isto to nie je jediný spôsob, v podstate ide o to nájsť si to svoje, čo komu vyhovuje najviac. Odmerky nepoužívam, preto také vágne popisy, ja všetko robím od oka a za pochodu, či je to pranie, alebo celý život :) Ešte raz ďakujem za všetky komenty a info!

2016-02-19 11:12:442x

Alenka.Maxova Necitala som uplne celu diskusiu, ale v prvych komentaroch sa pytali, kde zohnat mydlo. Mozno to tu uz niekto napisal....Pouzivali ho nase babky, bolo v kazdej domacnosti kedysi. Volali ho jadrove mydlo, zozeniete ho v podstate kdekolvek, v kazdej drogerii, vo vacsich obchodoch. Ja nim potieram kazdu skvrnu pred pranim. Vyrabam si z neho aj vlastny prasok, je to skvela vec. Dalej prostriedok na riad, na podlahu... :)

2016-02-19 12:45:032x

Dusidu Super článok. Určite pouvažujem, ako to zmeniť aj u nás :)

2016-02-19 13:26:092x

Kristinka Tak ja ešte jeden komentár. :) Tá sóda je sóda na pranie, nie bikarbóna. Sú to také malilinké biele guľôčky. Svojho času som robila ten gél podľa nejakého návodu z netu. A dala som aj tú sódu. Všetko sa mi to zrazilo na guľu, s ktorou sa nedalo nič robiť. :( Možno je čas skúsiť znova, ale táto skúsenosť ma dosť odradila, lebo postup, pomery, atď. som dodržala. :(

A áno, ak chce niekto, aby jeho prádlo voňalo a nie len bolo čisté, tak je fajn pridať silice. Tá moja guľa voňala krásne, no poslúžila len ako osviežovač vzduchu. :D

PS: Jadrové mydlo majú určite aj v DM-ku. :)

2016-02-19 13:27:393x

Gabi69 aj aj periem v mydle a sóde... a vôbec mi nevadí, že nevonia prádlo od všelijakých tých vôní, čo dávajú do gelov, alebo práškov...mne stačí, že je prádlo čisté...

2016-02-19 15:02:581x

tanilie Skvelý článok. Presne si to vystihla. Ja som si vďaka žravým práškom vypestovala alergiu pri kontakte s oblečením. Musela som prejsť na detské výrobky a hlavne klasické mydlá aj namiesto sprchových gélov a neznesiem na tele oblečenie z umelých vlákien. A potom som si až všimla som si koľko je jedov v práškoch, sprchových géloch a najmä kozmetike (hlavne v tej v reklamách). Treba čítať, čo na seba dávame a hlavne na sebe nešetriť, vráti sa nám to na zdraví a kvalitnejšie výrobky nám vydržia dlhšie. Naozaj skvelý článok.

2016-02-19 17:43:421x

Core Zrovna som citala na nete aka gebula je avivaz...a hlavne pre deti. Bol tam navod na "domacu avivaz"...0,5dl ocot...doplnit 1,5 dl vody.....par kvapiek silce. Na to (okrem látok a čajov....atd) mám úchylku...tak som preberala,preberala....nakoniec "festovne" kvapla mandarinkovu....a kedze lejo/sneží a susicku nemam...vonia mi cela chalupa vianocami. :)

2016-02-19 20:50:232x

trdlo.makove Ja som sa na pranie v mydlovom slize vrhla asi pred dvoma mesiacmi - môžem len odporúčať. Moje deti sa totiž škrábali až do krvi a napadlo ma, že či im to nespôsobuje prací prach. A bolo to tak. Po prvých praniach v mydle sa zdalo byť prádlo sivé, nie bielučké, ale to je práve spôsobené tým, že klasické pracie prostriedky obsahujú tzv. optické zjasňovače, ktoré pôsobia tak, že fľak na oblečení nevyperú, ale opticky prekryjú a zdá sa, že po opraní fľak zmizol. A toto mydlo nerobí. Približne po tých štyroch praniach zmiznú chemikálie z látky a fľaky sa vyperú.

2016-02-19 21:17:592x

HenrietaMocova ja som strúhala mydlo do prania +k prášku :-( no asi vyskúšam aj bez :-) Tiež ma zaujal ten ocot.... nepoškodí nejako farby, alebo textil? díky!

2016-02-20 13:51:31

svetlana.bel práve naopak, Henrietka - ocot farby ustáli a rozjasní

2016-02-20 14:11:381x

Amalia Ja si zarábam prací sliz..z mydla, kryštalickej sódy, vody a silice. Predtým som dávala miesto aviváže ocot a silicu. Som spokojná, prádlo sa mi zdá dokonca čistejšie, ako keď som prala s kupovaným práškom a avivážou. Naviac, je to ekologické a ekonomické :) Voľakedy dávno som skúšala aj pracie orechy, no tie mi dobre nevyprali. Ale tento sliz je dobrý!

2016-02-20 14:55:533x

MyWay Pri praní bieleho prádla sem tam používam tento bielaci prášok, používam hlavne na košele....ale môžem odporúčať aj na čistenie odpadu v umývadle!

2016-02-20 17:51:051x

kajura No paráda..takto to má "chodiť"...:) Periem aj aj do zbláznenia veru...:))))))))))))

2016-02-20 21:08:261x

dobra.trefa Skvělý článek! Už kolikrát jsem si říkala, že se po letech vrátím ke klasickému mýdlu, protože mi už ta chemie leze na nervy. Pamatuju si jako malá, že v 70. letech jsme ještě neměli automatickou pračku. Babička vyvářela utěrky a povlečení v prádelním hrnci na plotně, velké nečistoty drhla na valše a ke všemu jí stačilo jádrové mýdlo "s jelenem". A ještě možná něco: dřív jsme byli zvyklí se o prádlo starat: zašívalo se, látalo, šily se záplaty, přišívaly se knoflíky, zkrátka všechno se spravovalo. Bylo to i tím, že materiál dlouho vydržel, a proto se spravování protstě vyplatilo. Dneska je běžná výroba tak nekvalitní, že se prádlo mnohdy sype pod rukama...

2016-02-21 19:38:384x

LeonaS Som veľmi rada,ze sú tu aj ľudia,ktorý takto perú. Ja už periem vlasným gélom tretí rok. Aj kúpelňu a záchod čistím octom a sódou. Odstránim tak všetok vodný kameň. A to mám tvrdú vodu zo studne. Snažím sa žiť ekologicky,dosť o tom hovorím ale ľudia sa akosi nechytajú. Tu je to ale povzbudzujúce. Je tu veľa nadšencov. Tak hor sa do eko prania a čistenia. Super článok. Fandím. Leona

2016-02-21 22:59:294x

HenrietaMocova no baby pridávam sa k Vám!! začínam dnes! Slniečko svieti deň ako stvorený pre prvý krok k lepším zajtrajškom :-)

ešte sa spýtam:koľko toho octu? deci?

ps: už dávno som si všimla aký humus vyperiem pri prvom praní z nových vecí!! fakticky mi nedošlo čo v tom všetko je, myslela som si, že len špina a farba.

2016-02-22 09:47:38

svetlana.bel ja som včera vrhla do pračky ten ocot - prádlo bolo na omak také hebučké, akoby tam bolo pol fľaše aviváže. Aj ja budem už len tak prať - ocot je aj tak môj obľúbený - v inej oblasti -:)

2016-02-22 16:51:00

vlnkohra Teším sa tomuto článku, pretože už dlhšie rozmýšľam nad nahradením pracích práškov mydlom, ale mala som obavy o práčku. Odkedy totiž používam len prírodné tuhé mydlá na umývanie rúk a namiesto sprchového gélu, vidím, že sa po nich v umývadle a v sprche usádza jemný mydlový nános, a tak som nechcela, aby sa niečo podobné stalo v práčke. Ale ten ocot by to mohol vyriešiť. Ja zvyknem dať prášok priamo k prádlu, nie do toho "šuflíka" na dávkovanie, tak by ma zaujímalo, v ktorej fáze môžem dať ocot do bubna. Hneď na začiatku? Alebo nechať prádlo vyprať a potom spustiť ešte jedno pláchanie s octom?

Každopádne, ďakujem za článok - veľmi pekne spísaný prístup k móde a oblečeniu, s ktorým sa stotožňujem aj ja. Aj keď inklinujem k inému štýlu oblečenia, tak už len kvôli Vášmu pohľadu na textilný priemysel a kvôli Vašej poctivosti a precíznosti mi je Vaša značka sympatická. Tak nech sa Vám darí, bartinki :)

2016-02-24 13:38:242x

ma.k výborný článok, u nás bolo vždy jadrové mydlo na škvrny a ručné pranie a ani teraz v mojej domácnosti nechýba, dokonca mám viac druhov, bežne dostať v drogériach. a odkedy máme bábo, aviváž nepoužívam už na nič. periem často, lebo používam látkové plienky - nástrúhané mydlo + kryštalická sóda (alebo prášková, tiež bežnedostať v drogériach) a do priehradky na aviváž dávam ocot. ten má u nás veľkú spotrebu - máme megatvrdú vodu a všade sa hneď usádza vodný kameň, takže ním všetko čistím a na tie plienky je super aj ako dezinfekcia, na vlnu je výborný tiež, bambus sa s ním vraj trochu nemá rád, ustaľuje farby a babička ho dokonca používala na vlasy. inak ja mám veľmi rada práve tú vôňu jadrového mydla a ešte keď sa prádlo usuší vonku na slniečku tak to krásne čisto vonia. keď mi niekto podaruje niečo pre bábo vypraté v detskom prášku, už mi to normálne smrdí a to som predtým tú "vôňu" detského prášku mala rada.

2016-02-25 12:22:293x

GuliSue Super článok. Už periem aj ja. Pouzivam tento mydlovy gel a ocot do nadobky na prášok, a krystalicku soľ davam do bubna odhadom cca lyžicu. A pradlo je pekne cistucke. Dakujem za fajn napad.:-)

2016-03-01 12:16:011x

beibey8 Super članok. Som stastna ze su na tomto svete normalne roznyslajuci ludia a nechcu sa dat znicit chemiou.

2016-03-06 21:52:042x

Arete A kde v HOlandsku kupujete to mydlo lebo ani za boha ho neviem najst. Mate link na nejaku webstranku?

2016-03-14 15:14:23

bartinki @Arete, hore v komentoch sú aj linky na online obchody na Slovensku, kde sa dajú tieto mydlá kúpiť, ale aj tu na Sashe sú obchodíky, ktoré ponúkajú vlastnú výrobu, napr. Mydláreň http://www.sashe.sk/Mydlaren má viaceré balenia v ponuke, dokonca aj skúšobné balenie. Tu v Holandsku ho kupujem od známej, ktorá má organic lifestyle obchodík v Modekwartier Arnehm, ale je to dosť bežné mydlo vo všetkých týchto obchodoch (v supermarketoch som ho nevidela).

2016-03-26 10:36:14

makva-ikve Výborný článok! :)) Vcera som si konečne kúpila savon de Marseille plus ešte mydlove vločky (v tete to maju) a tesim sa ked to vyskúšam. No mám otazocku..kolko vlociek treba dat do litra vody?aby to nebolo prilis slabe..a vypralo dobre..na nete som nasla spustu receptov na praci sliz..ktory sa zaraba vo velkom 10-20 litrov..a pridava sa tam aj soda...no sympatickejsie su mi flasky :) dakujem za inspiraciu..:)

2016-04-27 09:37:57

bartinki Na návode, čo mám ja, je cca 30-40g na liter, ale nikdy to nevážim, nasypem tocha do fľaše a dam horúcu vodu, potom čakám cez noc alebo aspoň pár hodín, kým sa to poriadne rozpustí. Niekedy je to husté, prilejem vodu, ak príliš riedke, tak pridám vločky... Možno je to iné pri iných druhoch mydla, najlepšie vyskúšať, ale začnite menšou dávkou a prihusťujte, ak treba.

2016-04-27 15:41:06

lulu23 baby, veľmi ma zaujal článok aj komentáre. Nikdy by som neverila, že len s jadrovým mydlom môžem vyprať bielizeň a ešte aj dobiela. Nie som veľmi kamarátka s mierkou "od oka" :-) Viete mi niekto povedať uchopiteľnejší recept na výrobu slizu? Totiž vôbec neviem, ako má jeho hustota vyzerať. Bude stačiť plná hrsť nastrúhaného mydla na liter vody? plus 0,5 dl octu (ide o klasický kvasný ocot?) a 1,5 l vody ako aviváž? potom by som dávkovala asi tak, ako som zvyknutá s klasickými práškami/gélmi/avivážami.

2017-02-27 14:45:28

lulu23 našla som tento návod na výrobu mydla. už skúsené baby, čo vy na to?

http://tojenapad.dobrenoviny.sk/najlacnejsi-praci-prostriedok-vyrobte-si-za-par-drobnych-zasoby-az-do-zimy/

2017-02-27 14:57:39

lulu23 a ešte mám otázku: pracia sóda a ocot nerozožerú nažehľovačky/maľby na tričkách? dík.

2017-02-27 15:38:49

fanco V tomto žurnáliku nájdeš presný návod na výrobu: http://www.sashe.sk/NaPalavskemVrsku/journal/fotonavod-na-vyrobu-praciho-gelu?hash=1488206717#commentsLast.

:-)

2017-02-27 15:46:18

lulu23 ooo, ďakujem. :-)

2017-02-27 15:57:261x

tanilie Som za eko pranie. Ale netuším, či sú dnešné práčky vôbec stavané na pranie domácim mydlovým slizom a najmä na používanie octu. Mydlo robí svoje typické usadeniny, ale keď pravidelne používate ocot na čistenie zvyknú z neho hrdzavieť napr. batérie. Tak som zvolila strednú cestu a kupujem prací prášok z mydlových škrupín (aj keď veci nedokáže vybieliť) a aviváž/máchadlo s levanduľovou silicou namiesto parfumov na neutralizáciu prádla. Už po ňom je prádlo krásne rozvoňané a mäkké. Ale to neznamená, že s týmto druhom prania nesúhlasím, to len ja sa tak bojím o tú našu novú práčku :)

2017-02-27 16:08:371x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
bartinki
bartinki
14 predaných ks, 4 hodnotenia

Bartinki je slow fashion značka produkujúca originálne dizajny v limitovaných kolekciách alebo ako unikátne kúsky. Šijeme tiež na zakázku, ale aj ponúkame kurzy šitia. Naša dizajnérka Martina Mareková Kuipers prednáša o etickej móde.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kabát YVONNA - mohér (S-XXL) - 6316188_Kabát YVONNA - mohér (S-XXL) by bartinki
 1 komentárov
 Páči sa 53 ľudom
169,- €
 - ZĽAVA Sukňa YARA - hnedá vlna s imitáciou kože (S-L) - 6335699_ZĽAVA Sukňa YARA - hnedá vlna s imitáciou kože (S-L) by bartinki
 7 komentárov
 Páči sa 95 ľudom
69,- €
 - Ekologické pranie: mydlové hobliny MIX 500 g - 6364918_Ekologické pranie: mydlové hobliny MIX 500 g by Mydlaren
 2 komentárov
 Páči sa 98 ľudom
9,59 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »