Domov » Žurnál+ » Autor: Božena Kolesárová

Žurnál+

Prázdninová výzva : Hurá do prírody! p.s.: ideálne aspoň s piatimi deťmi ... :-)

Božena K. » Osobné Blogy / 2017-08-30 11:11:26 /  14 komentárov / 37 lajkov

Určite to mnohí poznáte! Naplánovať si nejakú akciu s deťmi a veriť, že všetko vyjde podľa plánu je ako veriť, že existujú jednorožce :-). Tak to bolo aj v našom prípade. Pôvodne sme propagáciu knižky od Slovartu "  365 aktivít v prírode"  plánovali realizovať na stanovačke na Domaši. No už len nápad vybrať sa s 3 deťmi, psom, stanom a batohmi autobusom do kempu bol riadne odvážny. A to sme netušili, že v čase našej stanovačky dôjdeme akurát uprostred diania veľkého hip-hopového festivalu a pred odchodom nás v noci prekvapí búrka s bleskami. Takže na lúke a v lese pri priehrade sme namiesto materiálu na tvorenie nachádzali stovky stanov a mládeže vykrikujúcich do sveta až do piatej  rána životné múdrosti typu: "Hip hop žijééé, každý to vi-jéééé...!".  Menej slušné "múdrosti" radšej nepublikujem :-). Hip hopový festival aj búrku sme prežili, Domašu si užili, ale aktivity v prírode sme si radšej odložili do kľudnejšej oblasti - pár metrov od nášho bývania - na Aničku. Je to veľmi pekná a príjemná prímestská rekreačná oblasť pri Hornáde v Košiciach.

  Oproti pôvodnému plánu sa rozšíril aj počet členov nášho realizačného týmu, prišli k nám na prázdniny 2 sestrine dievčatá, takže namiesto plánovaných 3 vlastných detí (Sonička, Kajka a Radko) sa ho nakoniec zúčastnilo detí 5, pridali sa Johanka a Katika plus nechýbal náš psík Ťapko :-).  Výber aktivít som nechala na deti, knižku sme poctivo prelistovali a deti sa rozhodli robiť obrázok v prírode (LandArt) a bublinových hadov.  

A tu už sme na Aničke  - začína hľadanie vhodného materiálu. Deti pobehali po okolí (ešteže som ich mala až toľko :-) ) a do nášho obrázku - mandaly sme použili: kamienky, konáriky, pierka, kvietky, lístky, žalude, šišky a trsy trávy.   

Kvietkami sa dajú vyzdobiť aj vlasy :-)

 

LandArt utešene rastie, napodiv to baví aj moje najstaršie ratolesti, kvôli miernemu vetríku ľahké časti obrázku spevňujeme žaluďmi a kamienkami. A tu je výsledok, Kajka kvôli foto vyliezla na najbližší strom, nech máme aj "letecký záber"  :-). Kým sme robili obrázok, na strome veselo pobehovali veveričky, keď odídeme, možno si z nášho obrázku uchmatnú niečo do zimných zásob ☺.


A nastal čas urobiť si bublinových hadov :-). Menšie zalistovanie v knižke, či máme všetko, čo potrebujeme. Veľmi jednoduché, ako hovoril jeden učiteľ na strednej škole: "princíp jasný z obrázku" ☺☺☺.  Namiesto odporúčanej látky a gumičky sme na fľašu navliekli starú nepoužívanú ponožku, gumičku sme tým pádom mohli vynechať. Deti ponožku aj zafarbili, aby boli bublinky farebné. Prvý pokus nevyšiel, vodovky nestačili. Pomohla až silnejšia temperka, bublinky sa zafarbili namodro, len to už sme nestihli odfotiť. Kým sa pri fúkaní vystriedalo 5 detí, z prostriedku na umývanie riadu riadne ubudlo, snáď budem mať večer s čím umyť riady :-).  

Nasledovala kofola pre deti a káva pre mňa v neďalekom bufete, pri tom pobehovaní v prírode a fúkaní do fľaše nám všetkým poriadne vysmädlo :-).  Ale to ešte nebol koniec. V knižke sa nachádza aj veľa aktivít, ktoré súvisia s prírodou, prírodnými materiálmi, ale nemusíte ísť stále len do prírody a môžete ich robiť aj doma.  Napríklad v prípade nepriaznivého počasia alebo keď sú deti trochu choré. Ja som síce plánovala robiť s deťmi niečo úplne iné napr. domácu sopku či hurikán v pohári vody, najmladšieho 5 ročného Radka však veľmi zaujalo robenie mapy pokladu a celý týždeň sa pýtal, kedy už ju začneme robiť. No dobre, keď mapa, tak mapa. Pridali sa všetky deti, takže máp bolo nakoniec 5. 

Namiesto obyčajného papiera sme použili baliaci papier, ktorého mám doma veľa, je pevnejší, neutrpel ujmu ani po viacnásobnom máčaní do čaju, žehlení a opaľovaní zapaľovačom. V návode sa mal použiť len ten čaj, ale nenašla som doma čierny a bylinkový bol akýsi slabý, tak sa deti rozhodli upraviť si mapy po svojom. Dúfam, že susedia sa nezľakli, keď zacítili oheň a dym z našej kuchyne -  nie, negrilovali sme ☺.  A tu už sú naše mapy, dievčatá sa rozhodli robiť si mapy podľa Narnie a Stredozeme. Radkova mapa (vľavo dole) je typická pirátska, poklady (krížiky) sú až dve, nech sa piráti o poklad nepobijú, okolo ostrova s pokladom krúžia pirátske lode. Radko, nie je tých lodí akosi priveľa? :-). 

Takže všetko čo sme chceli za deň stihnúť, sme stihli, mama si môže vyložiť nohy. Alebo nie? No jasné, ešte o tom treba napísať žurnál!!! :-).  

p.s.: Listovanie v knihe pokračuje: "Mamíí, ja chcem vyrezávať tekvice a urobiť domček pre dážďovky a ešte konštrukciu pre pavúčikov, aby mali kde robiť pavučiny..." Vyzerá to tak, že v jeseni máme o zábavu postarané :-).    

Komentáre

BimBam tak taketo prázdniny sa nedaju kupit v ziadnej cestovke. tisíc bodov, bodi! a co sa tyka domasanskeho hip-hopu, viem uplne presne o com pises. zial ☺ a z tych map som odpadla. su neskutocne. tak krasne cele dotvorene. sikovni ste vsetci. takze prazdninam, veverickam, piratom a hip-hopu zdar! ☺ krasny zvysok leta a vela dalsich vydarenach projektov zelam ☺

2017-08-30 11:22:591x

artbodka ďakujem krásne Monika, veru ten hip-hop nás riadne prekvapil, v kľude sme sa opaľovali a kúpali v teplej Domaši, len večer sa mi zdalo podozrivé, že akosi priveľa stanov aj mládeže pribúda, tak sme sa boli spýtať "hajzelbaby", že či tu je nejaká akcia. Asi sme boli jediní, čo o tom nevedeli, he-he :-). Ale bolo super, deťom ani mne to nevadilo, repráky aj hudba boli na opačnej strane kempu, tak sme v noci počuli len vzdialené dunenie :-). Aj na Aničke sme sa zabavili, ja s deťmi rada chodím na výlety, do prírody a kedže ja aj deti sme pohodové typ, ktorého nerozháže zmena plánu, počasia a podobných okolností, ktoré sa bežne vyskytnú, nevadia nám ani bojové podmienky - už sme spali aj pod širákom, v lese sa ozývali ručiace jelene, keď sme v chate, kde sme mali spať, objavili osie hniezda :-). skrátka, s deťmi a v prírode sa človek nemôže nudiť :-).

2017-08-30 11:35:33

Ewwwelin juj, roztomilé :-)))

2017-08-30 12:41:301x

Donna Perfektné Bodi :-) Hrozne si vážim, že učíš deti, ako byť s prírodou "zadobre". Ver mi, že keď budú dospelé, tieto spomienky ich budú sprevádzať celý život. Škoda, že väčšina dnešných detí bude mať v spomienkach na detstvo iba pobehovanie po nákupákoch.

P.S. Vidím, že Ťapko sa intenzívne zapájal do diania. Daj pls foto, ako fúka bublinky :-))))

2017-08-30 13:13:171x

artbodka Donna, Ťapko na to nemal čas, musel oňuchávať zadky iným psíkom, ktorých tam bolo neúrekom he-he :-) , a ďakujem za milé slová - v prírode je určite lepšie ako v obchoďákoch, Sonička cez víkend ide na celoslovenské kolo PTZ (preteky turistickej zdatnosti), tak drž palce :-)))

2017-08-30 13:28:21

AlexandraValentovic tip top prázdniny aj ja by som chcela byť dieťa:-) palec hore :-)))

2017-08-30 15:13:231x

artbodka díki Saška :-)

2017-08-30 16:32:21

sikulkovo Óóo tak to vyzerá na parádnu knižku! Asi sa poobzeráme aj po nej :) Tak ste mali o zábavu postarané. Myslím, že takéto prázdniny si deti zapamätajú na dlho. Aj mňa by bavilo robiť mapu pokladu :)

Super žurnálik.

2017-08-30 17:44:06

artbodka ďakujem sikulkovo, knižka super, ale samozrejme musí byť hlavne ochota a chuť s deťmi tvoriť, potom ide všetko ľahko :-)

2017-08-30 20:06:01

mina289 skvelý žurnálik ☺

2017-08-31 07:04:14

artbodka ďakujem mina289, som rada, že sa páči a snáď aj niekoho inšpiruje ísť niečo tvoriť s deťmi do prírody :-), treba využiť ešte stále pekné počasie :-)

2017-08-31 08:49:461x

VLNIENKA Milá @artbodka supeeeeeeeer, tie bublinky ponožkové nemajú chybu :-D...kedže moja práčka vždy jednu "zo..papá"..tak na takúto aktivitu sa s deťmi tiež určite aj my doma dáme. Kniha vyzerá byť naozaj veľmi nápaditá. Pekne strávený čas s rodinkou. Prajem všetko dobré :)

2017-09-01 12:36:14

artbodka ďakujem Vlnienka, som rada, že sa žurnál páči, knižka je ozaj super :-)

2017-09-04 14:19:54

Dussi Krásny landart, veľmi vydarený, kniha je zaujímavá

2017-09-11 22:52:29

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

artbodka
artbodka
180 predaných ks, 100 hodnotení

Reaguje do 3 hodín

Nakresliť portrét presne podľa fotografie nie je umenie. Umením je zachytiť iskru v očiach, okamih smútku i radosti, dať do toho emóciu. O to sa snažím vo svojich dielkach. Ak máte záujem a chcete si odo mňa niečo nakresliť, nech sa páči :-).

môžete nakuknúť aj tu :-)

https://www.sashe.sk/colorbodka

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »