Domov » Žurnál+ » Autor: Andrea Imrichova Suli

Žurnál+

Príbeh Ammolitu

Andrea I. » Tvorba / 2018-06-13 09:56:11 /  3 komentáre / 15 lajkov

Príbeh ammolitu začína pred viac ako 65 miliónmi rokov. V tejto dobe bola Severná Amerika pokrytá plytkým teplým morom nazývaným Bearpow, ktorého brehy susedili s pohorím Skalistých hôr v juhovýchodnej časti dnešnej provincie Alberta.

V tomto mori žilo mnoho rozmanitých živočíchov, ako Ammoniti, vzdialení predchodcovia dnešných hlavonožcov (chobotníc, sépií atď.).

Ammoniti boli hlavonožcami s pevnou zakrútenou ulitou, rozdelenou na komôrky, ktoré boli vyplnené plynom. K pohybu využívali prúd vody vypudzovaný vlastným telom, tak ako to robia chobotnice.

Prázdne ulity ammonitov klesli do bahna bohatého na minerály, v ktorom skameneli. Pôsobením rôznych minerálov ulity získali dúhovo hrajúce farby. Tak vznikol organický drahokam nazývaný Ammolit. V roku 1981 Medzinárodná komisia farebných kameňov uznala ammolit ako organický drahokam. Len päť zo sto nájdených ammolitov je vhodných na spracovanie ako šperk. Tým sa teda stáva ammolit jedným z najvzácnejších drahokamov sveta.

Pôvod krásnych farieb týchto schránok je veľmi zaujímavý. Schránky sú tvorené okrem malého množstva organickej látky konchiolinu hlavne minerálom aragonitom, čo je karbonát vápniku. V profilu majú tieto schránky tri vrstvy, pričom hornú a spodnú vrstvu tvoria stĺpovité mikrokryštály aragonitu. Omnoho silnejšia stredná vrstva je tvorená aragonitom vo forme prekrývajúcich sa doštičiek, spojených konchiolinom ako tehly maltou. Hrúbka doštičiek je zhodná s vlnovou dĺžkou viditeľného svetla, takže ohybom svetelných lúčov vznikajú dúhové farby. Pri pohybu svetla voči kameňu dochádza k zmene farieb. Je to rovnaký efekt aký sa vyskytuje na omnoho známejšom opále, kde miesto doštičkových mikrokryštálikov aragonitu sú jeho príčinou guličky kyseliny kremičitej o priemeru odpovedajúceho vlnovej dĺžke svetla.

Prečo ale tieto krásne farby majú len kanadské ammolity, keď ide o celkom bežnú fosíliu? Za tie desiatky milióny rokov sa aragonit, ktorý je málo stabilný, premenil takmer vždy na stabilnú modifikáciu karbonátu vápniku, minerál kalcit. Ten má inú štruktúru i veľkosť kryštálov a k ohybu svetla na ňom nemôže dochádzať. Nevysvetleným ale zostáva, prečo práve aragonit na niektorých ammonitoch z jedinej kanadskej lokality zostal nezmenený a ukazuje nám nádhernú hru farieb, ktorá bola pôvodne asi typická aj pre ammonity z iných miest.

História využitia kanadských ammolitov siaha do roku 1917, keď boli prvýkrát opísané. Prvé pokusy o využitie šperku sú však známe až z roku 1969 a úspešná ťažba prebieha od osemdesiatich rokov vďaka spoločnosti Korite. Preto sa tiež týmto kameňom niekedy hovorí korit.

Pri ťažbe sú vrstvy obsahujúci ammolity odkryté bagrom a potom opatrne vyberané jednotlivé kusy. Len malá časť z nich má kvalitné farby.



Hotové brúsené kamene alebo triplety sú označované obchodným názvom ammolit alebo korit. Ich najbežnejšími farbami sú červená, oranžová, žltá a zelená, naopak len vzácne sa vyskytuje farba modrá a fialová.

(foto: moje vlastné, text: zlatnik.sk)

Komentáre

MilicaM ďakujem za poučný žurnál, skutočne krásne farby...)

2018-06-13 10:27:47

drotar.mlich Dobry clanocek!

2018-06-13 10:33:53

user_788734 Veľmi zaujímavá informácia.Ďakujem.

2024-06-01 12:43:46

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

U
andywild
andywild
907 predaných ks, 577 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

LennyHandmade

Každý šperk vyrábam s láskou a trpezlivosťou. Dbám na kvalitu spracovania. Každému, kto tieto riadky číta, posielam veľkú dávku pozitívnej energie. :-)

Objednávky odosielam pondelky a stredy poistenou, doporučenou zásielkou.

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »