Domov » Žurnál+ » Autor: Zuzana Chovanová, Ing.

Žurnál+

Na folklórnu nôtu

Zuzana C. » Návody / 2017-07-29 12:55:01 /  1 komentár / 14 lajkov

V našej krajine sa folklór veľmi cení a zachováva. Je to tým, že našťastie láska mladých ku tradíciám kvitne ako lúka plná kvetov. Je to dedičstvo našich predkov a je potrebné ich uchovávať, aby aj naše deti raz videli, akou je Slovensko krásnou krajinou. I v takých detailoch, ako sú výšivky na krojoch. O tom, že folklór žije v našich srdciach sa môžeme presvedčiť, že sa čoraz viac folk motívov aplikuje do bytových doplnkov, alebo do oblečenia. Niekto využíva maľované, niekto nosí vyšívané. Hrajú farbami a pre cudzincov sú tak úchvatné. Sú to naše a môžeme byť na ne hrdí. Na to, že je Slovensko taká malá krajina, je pestrá vďaka rôznym vzorom. Veru, inšpirovať sa dá v každom regióne. Nepochybujem o tom, že táto módna vlna nezasiahla aj vašu dušu. Veď konečne ukážme ten poklad šikovných rúk našich slovenských žien.

Pripravila som si pre Vás tento seriál, kde vám chcem ponúknuť pár návodov, ktoré hravo zvládne každá. Ak nie ste v maľovaní zručná,nevadí, pomôcť si môžete rôznymi šablónami alebo môžete začať s jednoduchšími motívmi. V prvom diele si budeme spolu vyrábať folklórne náušnice. Mnohé folklórne festivaly už skončili, ale pripraviť sa môžeme na tie, čo budú na budúci rok. :)

Budete potrebovať:
- drevené korálky
- afroháčiky
- tenký drôtik
- korálky a rôzne komponenty
- akrylové farby / temperové farby
- štetec
- lak na drevo (obyčajný, priesvitný)
- špilka

1. Korálky natrieme podkladovou farbou. Ja som použila bielu, no môžete si vybrať farbu takú, aká sa Vám páči.

2. Vyberte si motív a môžete maľovať. Najmenším štetcom sa veľmi ťažko maľuje, ale nemáte sa kde ponáhľať. Ak neviete si poradiť s motívom, inšpirujte sa na internete.

3. Keď namaľovaná korálka uschne, môžeme pridať komponenty pomocou drôtika. Dbáme na to, aby drôt zbytočne netrčal a dobre ho upevníme na afroháčik.

4. Nakoniec korálku prelakujeme a necháme vyschnúť.
5. A potom veselo nosiť na uškách. :)

V druhej časti tohto seriálu si ukážme, ako si namaľovať pančuchy / silonky, aby kvety vykúkali spod sukní :D .

Komentáre

MirianaOli Super žurnál navodzuje príjemnú tvorivú atmošku na ľudovú nôtu, super:)

2017-07-30 15:36:40

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »