Domov » Žurnál+ » Autor: Zuzana Vavrová

Žurnál+

Ekologická a udržateľná móda vďaka korku

Zuzana V. » Inšpirácie z internetu / 2021-07-05 17:04:53 /  Pridaj komentár / 4 lajky

     Udržateľná móda je tým najhorúcejším novým trendom pre milovníkov módy aj sveta. Ak nájdete predmety, ktoré sú vyrobené z ekologických, recyklovateľných materiálov, môžete mať pri nákupoch dobrý pocit.

     Z tohto dôvodu sa korok ukázal ako popredný materiál v módnom priemysle. Hoci pri slove korok každému napadne zátka od vínovej fľaše. Tento materiál sa v skutočnosti používa na mnoho rôznych vecí, vrátane kabeliek.

     Korok ako materiál bol na sashe.sk spomínaný už nie v jednom článku. Dostáva sa do popredia ako ekologická náhrada kože. Do tohto materiálu som sa zamilovala na prvý krát a používam ho na výrobu svojich produktov.

     Korkové tašky sú skvelým spôsobom, ako zintenzívniť svoju módnu hru, ak ste milovníkmi udržateľných výrobkov. Ak vás zaujíma, čo je na korkových taškách také skvelé, čítajte ďalej, pretože vám prezradím 7 dôvodov, prečo si korok zamilovať na prvý dotyk.

ČO JE KOROK?

     Najprv je dôležité, aby ste poznali vlastnosti tohto materiálu, aby ste ocenili, prečo je taký skvelý. Korok je úplne prírodný materiál, ktorý pochádza zo stromovej kôry dubov.
Väčšina korku, ktorý vidíte, pochádza z Portugalska . Sú to producenti viac ako 50% korku na celom svete.
     Najlepšie na tomto materiáli je, že pri ťažbe nie sú poškodené žiadne stromy. Poľnohospodári jednoducho oholia kôru z vonkajšej vrstvy týchto dubov pomocou špecializovaných metód, aby sa stromy nepoškodili. Táto vonkajšia vrstva dorastie späť za pár rokov.
     Tento proces znamená, že korok je úplne obnoviteľný a ekologický materiál. Po zozbieraní korku sa nechá sušiť asi šesť mesiacov, potom sa vystaví pôsobeniu tepla a tlaku, aby sa materiál zhutnil do najkvalitnejšej a najpoužívateľnejšej formy.

        

 

         

 

          

                          

       Výrobný proces je úplne bez chemikálií a produkuje materiál, ktorý sa celosvetovo používa ako kožená alternatíva.


PREČO SI KÚPIŤ KORKOVÚ TAŠKU?

     Možno budete mať obavy z trvanlivosti korkových tašiek, pretože ste zvyknutí tento materiál nachádzať vo fľašiach od vína ako zátku ktorá sa často rozpadá a je drobivá.
Korok používaný na výrobu predmetov, ako sú kabelky, peňaženky a ďalšie doplnky, je oveľa kvalitnejší ako to, čo nájdete pri konzervovaní vína. Takže sa nebojte, nebudete mať problémy s rozpadnutím vašej novej korkovej kabelky.

     

 

     

 

     

Tu je niekoľko pozitívnych vlastnosti korku:

1. Vodotesný

      Jednou z najlepších vecí na taške z korku je to, že je vysoko odolný voči vode, čo dáva zmysel, pretože sa bežne používa na zátkovanie vínových fliaš. Napriek svojmu hubovitému vzhľadu je korok skutočne vodotesný.
To znamená, že v tých nešťastných dňoch, keď vás chytí vonku dážď, všetky vaše veci v taške zostanú suché. Táto vodotesnosť je vedená tak, že bunky obsahujú látku zvanú suberín. Suberín má prirodzenú tukovú vlastnosť, ktorá zabraňuje zadržiavaniu vody vo vnútri bunkových stien čo dodáva korku túto úžasnú vlastnosť.

2. Odolný

     Nemusíte sa obávať poškriabania alebo roztrhnutia korkovej tašky, pretože tento materiál je prekvapivo odolný. Je dokonca odolný voči škvrnám. Ak sa o ňu správne postaráte, vaša korková taška vám vydrží až 30 rokov.
Táto úžasná odolnosť vedie k tomu, že korok je vybraným materiálom pre mnoho vecí, vrátane kozmických lodí NASA.

3. Hypoalergénny

     Ďalším úžasným aspektom korku je to, že je antimikrobiálny, čo znamená, že pôsobí ako prevencia proti plesniam ako aj na obmedzenie prachu a absorpcie toxínov.
Tento materiál je vynikajúci pre alergikov, pretože neabsorbuje nič, čo je v okolitom vzduchu.

4. Mäkký

     Nebojte sa, že keď je korok taký odolný, je tiež drsný na dotyk. Po počiatočnom procese zberu sa korok stáva veľmi mäkkým materiálom a na dotyk veľmi jemným.
Ako popredná alternatíva k umelej a pravej koži je tento materiál vhodný pre vegánov veľmi podobný tomu skutočnému, ale bez krutosti.
Mäkká a jemná kvalita korku z neho robí ideálny materiál pre kabelku. Korkové tašky sa stávajú nosením časom ešte mäkšie a jemnejšie.

5. Šetrný k životnému prostrediu

     Korok je úplne prírodný a udržateľný materiál. To znamená, že jeho environmentálny dopad je nízky a pri jeho kúpe môžete mať dobrý pocit.
Pretože zber korku nepoškodzuje stromy a materiál dorastá sám, je tento produkt úplne obnoviteľný a nevyžaduje veľký výrobný proces, ktorý by spôsoboval znečistenie.
S rastúcou obľubou korku rastie aj potreba ďalších stromov. Toto odvetvie skutočne podporuje rast stromov a zdravé životné prostredie.

6. Ľahký a jedinečný

     Korok je úplne jedinečný, čo znamená, že nikdy nenájdete dva rovnaké kúsky. Materiál má svoj vlastný jedinečný „odtlačok prsta“, ktorý ho robí odlišným od všetkých kopírujúcich kabeliek na svete.
Všetci vieme, aké sú kožené kabelky ťažké aj keď sú prázdne. Tento materiál je prirodzene ľahký, takže vás kabelka alebo ruksak tak nezaťaží ako kožený.

7. Ohňovzdorný

     V neposlednom rade je korok odolný aj voči plameňom a extrémnym horúčavám. Je to mimoriadne pomaly horiaci materiál.
Aj keď dúfam, že túto skutočnosť nikdy nebudete musieť otestovať, je dobré vedieť, že vaše predmety vo vnútri budú v bezpečí.   

 

PREPNITE NA KOROK :) ...

     Pri kúpe produktov z korku majte na pamäti tieto výhody korku. Dúfam, že sa vám korok zamiluje tak ako mne :). Korkové kabelky, peňaženky a ďalšie doplnky sú tiež vynikajúcimi darčekmi pre vašich ekologických alebo vegánskych priateľov.

 

Zuzana

 

 

 

 

Zdroj obrázkov:

https://www.wineanorak.com/wineblog/portugal/the-cork-harvest-in-portugal https://www.treeoftheyear.org/Previous-Years/2018/Svitorici-korkovy-dub

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Znova-Sk
Znova-Sk
2541 predaných ks, 434 hodnotení

Navrhujem a vyrábam pre vás prírodné doplnky z kvalitných materiálov na vaše potulky svetom.

Nosíme prírodu :)


Pôvodné meno Luxury-design

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »