Domov » Žurnál+ » Autor: Mária Sihelníková

Žurnál+

Náučným chodníkom

Mária S. » Osobné Blogy / 2021-09-14 17:23:49 /  8 komentárov / 17 lajkov

V tejto zvláštnej dobe, dobe plnej obmedzení a často aj negatívnych emócií si ešte stále vieme nájsť aj to čo nás teší a prináša nám do života krásne strávené chvíle a dni. A ako sa hovorí, že všetko zlé je na niečo dobré, tak je to aj v tomto prípade. Nie že by som predtým prírodu nemala rada, no bolo to také skôr pasívne obdivovanie. Ale práve vďaka tejto dobe som z pasívneho obdivu pristúpila k aktívnemu a tak som po vlastných spolu s manželom a dcérkou začala spoznávať krásy našej prírody. 

Chcem sa  s vami podeliť o náš posledný turistický úlovok :) Náučný chodník Súľovské skaly. Toto miesto máme takmer pod nosom a vždy, keď sme prechádzali okolo, hovorili sme si, že raz tam musíme ísť. A tak konečne prišiel ten deň :)

Hneď na začiatku nás na parkovisku upozornili, že pred pár dňami turisti hlásili výskyt medveďa. Inak v tu po okolí v poslednej dobe bol výskyt medveďa hlásený dosť často. V tento deň som sa ale nebála, pretože Súľov bol plný turistov a tak myslím, že macko zostal niekde v bezpečí schovaný a čakal kým les stíchne :)

Náučný chodník vedie trasou Súľov - Gotická brána - Súľovský hrad - Lúka pod hradom - Lúka pri Kamennom hríbe - obec Súľov. Celá trasa má cca 7,5 km a prevýšenie cca 290 m. Skaly tu tvoria zaujímavé až bizarné útvary, takže sa je neustále na čo pozerať. 

  • Cestou lesom

          

          

                   

  • Výhľady na skalné útvary        

          

         

          

                 

  • Gotická brána je najväčšou skalnou bránou Súľovských skál. Svoje pomenovanie dostala podľa      typického zalomenia, ktoré pripomína gotické portály.

                   

  • Pokračujeme smerom na hrad

           

           

           

  • Súľovský hrad - nazývaný tiež orlie hniezdo 660 m n. m. Hrad patrí k najneprístupnejším zrucaninám na Slovensku. Bol postavený medzi troma mohutnými skalnými útvarmi a skladal sa z horného a dolného hradu. Výškový rozdiel od úrovne dolného hradu k podlažiu prvého poschodia horného hradu je 14 metrov. Výška ruiny je približne 18 metrov. Dolný hrad tvorila obranná vstupná bašta, hrúbka múrov bola 80 - 120 cm. 

           

           

           

           

  • Výstup na druhé podlažie hradu. Do horného hradu sa dalo vstúpiť cez veľmi úzky otvor v skale a vstup bol naviac chránený padacím mostíkom. Výškový rozdiel spájalo strmo stúpajúce schodište, vysekané v skale. Zvyšok schodiska je ešte zachovaný.

           

           

  • Výhľady na okolitú krajinu

           

           

           

  • Cesta z hradu smerom na lúku pod hradom vedie strmším terénom. Najviac strmé úseky sú zabezpečené rebrikmi a zábradlím.

           

  • Z lúky pod hradom sme pokračovali už oddychovým chodníkom cez les až do obce Súľov.             

Nádherný pocit vyliezť na kopec a len tak tam sedieť a pozerať sa do diaľky. Príroda nám dáva nekonečné množstvo pozitívnej energie, áno doslova lieči. Lieči našu dušu, lieči našu zaťaženú myseľ. A za to by sme jej mali byť vďační a správať sa k nej s úctou a láskou.

            

Možno vás tento žurnál poteší pohľadom a možno aj inšpiruje na výlet :) S láskou Mária 

Komentáre

Penazenka-L.W Krásne popísane, skvelé foto

2021-09-14 17:43:371x

ZakaRya Ďakujem :)

2021-09-14 18:18:51

Momino To je kraaasy...

2021-09-14 19:52:071x

Silur Krásne je všetko: text, foto i príroda:-)

2021-09-15 11:16:351x

ZakaRya Ďakujem, mám radosť, že sa malý výlet do prírody páčil :)

2021-09-15 12:34:331x

PohladnicePreRadost ... nádherné ... krásnopríjemné počasie ešte zvýraznilo krásu prírody, podarili sa Vám prekrásne fotografie ...

2021-09-15 21:07:021x

ZakaRya Áno počasie bolo na 1* :) Ďakujem a teším sa, že sa fotografie páčili.

2021-09-16 07:47:34

MirianaOli Veru buďme hrdí Božiu prírodu v našej slovenskej zemi; krásne fotky i text:)

2021-09-18 11:16:211x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »