Žurnál+

Kolekcia Majolika z Modry

P
ZEN.ZEM66 predaných ks, 20 hodnotení

Nina Š. » Tvorba / 2020-11-28 17:00:02 /  5 komentárov / 38 lajkov

Vedeli ste, že v Modre sa nachádza Slovenská Ľudová Majolika? Tieto remeselné dielne sú zapísané v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a zachovávajú tradičnú podobu slovenskej majoliky. Areál je veľmi zaujímavý a okrem najväčších vypaľovacích pecí, aké som kedy videla, je tam aj super tvorivá atmosféra.

 

 

Každý rok sa v Majolike koná umelecké Sympózium, čo znamená, že viacero umelcov a priaznivcov keramiky sa stretne a celý týždeň maľujú majoliku vo svojom štýle, teda téma tvorby je pre každého voľná :)

 

 

Technika majoliky spočíva v špecifickom postupe zdobenia keramického výrobku. Najprv sa prvýkrát vypáli vytočený riad bez dekorácie. Po výpale sa namočí do čistej bielej glazúry, ktorá vsiakne do savého črepu. Vytvorí sa práškový biely povrch, do ktorého keramikár maľuje farbami, ktoré si zrieďuje s vodou podľa toho, akú intenzitu farby chce dosiahnuť. Nakoniec sa riad vypáli druhýkrát a z jemných pastelových odtieňov na múčnom podklade sa stanú krásne vibrantné farby na žiarivo bielom a lesklom povrchu. Zo začiatku sa javí táto technika náročne, ale človek sa len do toho musí dostať.

 

 

(za profi fotky zo sympózia vďačíme fotografke Martine Mlčúchovej)

 

Kolekcia Majolika

Keďže bolo sympózium v druhej polovici septembra, tak som ho poňala tématicky. Chcela som zobraziť najmä tému dozrievania, bohatej úrody a neskorého jesenného zberu.

 

 

Na tradičné tvary riadov som sa snažila aplikovať modernú maľbu. Okrem ovocia a zeleniny som do témy zakomponovala aj dedinský život a prírodu na slovenskom vidieku v modrých odtieňoch.

 

 

Moje najobľúbenejšie boli veľké servírovacie taniere a veľké džbány, pretože sa do nich dali tvarovo výborne zakomponovať rôzne druhy zeleniny a ovocia. Som rada, že moje milované hrušky a granátové jablká som mohla zobraziť na jednom z džbánov :) 

 

 

Ako motív mi tiež učarovali hrášky, cvikla, či rôzne druhy reďkoviek.

 

 

 

Figy sú moja srdcovka <3, do poslednej chvíle som nevedela, ako sa pri výpale podaria, pretože pri maľovaní som miešala vínovo-červenú farbu so svetlofialovou, čo nie je zvykom. Výsledkom je veľmi pekná prelínavá farba s množstvom detailov a ťahov.

 

 

Na servírovacích miskách sa motívy dali výborne kombinovať s jemnými bodkami, ktoré sú okrem vnútornej strany misiek aj na vonkajšej.

 

 

 

Jeden z najdetailnejších kúskov kolekcie je veľký tanier zobrazujúci pokojnú atmosféru hospodárskeho dvora v modrých tónoch.

 

 

Tanier Záhradná slávnosť zobrazuje veselé prípravy na oslavu v kruhu blízkych.

 

 

K tanierom super ladia modré poháriky a krígeľ na pivo.

 

 

 

Kolekcia Majolika je ručne signovaná maľovaným ZEN ZEM logom.

 

 

Keďže spolu produkty ladia, pôsobia výborne v setoch, ale aj ako solitéry, pretože každý má špecifický dizajn. Ozvláštnia každý interiér, či už ako dekoračný, alebo úžitkový prvok. Ak Vám doma chýba trochu farby, alebo by ste chceli blízkym urobiť na Vianoce radosť kúskom z kolekcie Majolika, tak sa budem veľmi tešiť.

 

 

Sympózium Majoliky bola pre mňa prínosná a tvorivá skúsenosť. Tento rok som bola spolu s Katkou z BIELA_LABA pozvaná cez dievčatá z ÚĽUVu, z čoho sa veľmi teším. Okrem toho sme tam spoznali veľa milých umelcov a vždy nápomocný personál Majoliky. Robia mnohé tvorivé akcie, kurzy a workshopy pre verejnosť a ak budete mať niekedy cestu do Modry, určite Vám odporúčam navštíviť toto zaujímavé a edukačné miesto. :)

Vaša Nina ~

 

Komentáre

Kratos Krasna kolekcia, mate kopec talentu, gratulujem Vam !

2020-11-20 18:02:161x

dominnhandmade Krásna práca, len tak ďalej Nina. Držím ti palce! :)

2020-11-28 17:10:591x

ZEN.ZEM Ďakujem veľmi pekne:)

2020-11-29 07:30:331x

femini krásnô, skvelé a tiež super fotky

2020-11-29 12:16:241x

imageB Parádne vecičky sa podarili :).

2020-12-05 15:02:171x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Tanier Majolika (Figy) - 12664624_Tanier Majolika (Figy) by ZEN.ZEM
 2 komentárov
 Páči sa 26 ľudom
28,- €
 - Tanier Majolika (Hrášok) - 12664662_Tanier Majolika (Hrášok) by ZEN.ZEM
 Páči sa 26 ľudom
28,- €
 - Váza Majolika s reďkovkami - 12664879_Váza Majolika s reďkovkami by ZEN.ZEM
 Páči sa 18 ľudom
40,- €
 - Hranatá miska Majolika (Maky) - 12664999_Hranatá miska Majolika (Maky) by ZEN.ZEM
 Páči sa 13 ľudom
24,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »