Domov » Žurnál+ » Autor: Mariana Janošová

Žurnál+

Úspech vďaka žurnálom

Mariana J. » Osobné Blogy / 2013-10-04 22:16:11 /  47 komentárov / 68 lajkov / 1396x zobrazený

 

Každý, kto sa rozhodne napísať žurnál, či už predajca, alebo kupujúci, má určitý cieľ. Proste chce niečo článkom povedať. A neverím, že nedúfa, že jeho článok bude čítať čo najviac ľudí a že čo najviac ľudí zaujme a posunú ho svojím lajkom dopredu. 

Takže tu je zopár rád, ako napísať žurnál tak, aby bol úspešný. Upozorňujem, že niesom žiadny marketingový odborník, sú to moje osobné postrehy, skutočnosti, ktoré mňa osobne tešia či rozčuľujú. Už je na vás, či máte podobné pocity ako ja. 

 

1. NÁZOV. Teda poviem vám, že keď vidím žurnál, ktorý sa začína slovami "Ako...", "Keď...", "O tom,...", hneď sa mi žalúdok otočí. Fakt, toľko kreativity hneď v úvode článku, to je veľa aj na koňa. Ide o to, že takto sa začína skoro každý tretí článok (nevšimli ste si?). Dajte článku názov, ktorý bude originálny, ktorý zaručene pritiahne pozornosť. Je veľmi dobré, ak je názov nejednoznačný a dvojzmyselný (nemám na mysli prehnané urážky alebo erotický podtón). Proste vyvolá v čítajúcom otázku: "O čom ten článok vlastne je?" 

 

2. PRVÉ VETY. Sú najdôležitejšie. Je to asi jedna alebo dve vety (podľa dĺžky), ktoré je vidieť pod názvom, hneď keď sa žurnál objaví a zaradí k ostatným, po tom, čo ho zverejníte. Ak človeka nepritiahnete prvými vetami, strácate polovicu čítajúcich. Mohli by byť záhadné - nevysvetľujte hneď na začiatku, o čom je žurnál. Ak sa to ľudia dozvedia, už ho nemusia čítať. Kľudne napíšte nejaké omáčky, ktoré nebudú pre článok z hľadiska obsahu podstatné, ale vzbudia v ľuďoch zvedavosť. Vyvarujte sa nekonečnému opakovaniu všelijakých interpunkčných znamienok, aby ste nejako zahltili ten priestor, pretože sa vám nechce nič vymýšľať a bojíte sa, že keby ste sa vyfarbili hneď na začiatku, už by to nikto ani neotvoril, aby to prečítal. Naopak, berte to ako vašu šancu. Ak nieste jednorázový prispievateľ, budujete si tým stabilný základ vašich fanúšikov. 

 

3. PREHĽADNOSŤ. Ak ste prvými vetami človeka donútili kliknúť na váš článok, potom už môžete písať, ako vám huba narástla. Nepíšte ale text súvisle do jedného bloku, ľudské oko tým trpí. Robte odseky, po vyjadrení jednej myšlienky dajte pred druhou medzeru, aby bol článok pekne prehľadný - takto to bude oku lahodiť. 

 

4. DĹŽKA. Ak naozaj máte čo povedať, nebude váš článok príliš krátky. Ak je krátky, pridajte fotku. Ľudia milujú obrázky. Je to preto, že sú už príliš pohodlní a spravidla sa im nechce čítať. Nechoďte do extrému, nezahlcujte ľudí informáciami do tej miery, že ich to vyčerpá. Len málo ľuďom sa chce scrollovať príliš dlhý článok až do konca, nie to ešte ho čítať. Nepreháňajte to ani záplavou fotografií. Rešpektujte, že ľudia si nevyhradili na váš článok pol dňa. Nemajú čas. Ak sa pri vašich slovách zastavia, nebuďte otravní ako pouliční predavači, ktorí vám chcú predať pripojenie na internet a vy sa im vyhýbate oblúkom a keď vás predsa len čapnú, zdržujú vás a vy sa snažíte odísť najrýchlejšie, ako sa dá. 

 

5. GRAMATIKA. Ak ľudí zaujmete obsahom, radi privrú oko nad gramatickými chybami. A to aj nad takými, ktoré spôsobujú pomaly fyzickú bolesť. Knihomoli by o tom vedeli svoje :) Keď dopíšete článok, uložte ho a prečítajte, akoby ste ho čítali prvýkrát od niekoho iného. Takto by ste mali uvidieť chyby. Opravte ich a až potom článok uložte a publikujte. Gramatické chyby vás síce uplne nezabijú, ale správna gramatika je veľký bonus. Verte mi. 

 

6. FREKVENCIA. Aj obsahovo dobré a štylisticky dokonalé články začnú byť nepríjemné, ak sú na očiach príliš často. Ak máte potrebu písať práve v tomto okamihu, a pritom jeden váš žurnál už je v obehu, píšte. Ale uložte článok a zverejnite ho až na druhý deň. Potom si dajte pauzu pár dní a zverejnite zas. Nepíšte každý deň. Naseriete vlastných fanúšikov. Aj dobrého veľa škodí. Vo vlastnom záujme dajte ľuďom vydýchnuť, dajte priestor iným žurnalistom. Takto sa nikomu neprejete, práve naopak, radi budú vaše články čítať, až ich vypustíte do tejto džungle. 

 

7. PRE POKROČILÝCH. Skrátka pre pedantov, ktorí si radi dajú záležať, aby ľuďom zjednodušili interaktivitu v článku. Ak dávate fotky a linky na webové zdroje, naučte sa vkladať linky do obrázkov - a nastavte v okienku s touto možnosťou, aby sa link otvoril v novom okne. Takto to bude ľudí viac baviť. Kliknú si priamo na fotku a otvorí sa im nové okno bez toho, aby sa im to pôvodné s vašim článkom nahradilo. Verte, strata pôvodného okna dokáže rozpáliť aj kocku ľadu. Navyše ak sa to musí zakaždým opakovať. Naučte sa vkladať linky do textu. Určitá časť textu sa vysvieti na červeno a podčiarkne a v nej bude schovaný hypertextový odkaz. Je to super, ak sa chcete vyhnúť nevzhľadne dlhým zdrojovým linkom. A článok ako celok vyzerá šik ;-) Všetky tieto nastavenia vám vezmú síce viacej času, ale ak máte dlhodobé ciele, vyplatia sa - naženú vám do košiara kopu ovečiek :) Nezabudnite všetky hypertextové prepojenia s obrázkami a textom skontrolovať!! Ak navediete človeka inam, než bolo vašim úmyslom, zas len stratíte body. 

 

8. ZĽAVY A SÚŤAŽE. Táto kategória by sa dala označiť ako najčastejšia a preto najotravnejšia. Nečítam to, prehliadam. A niesom sama. To už sa musím veľmi nudiť, ak kliknem na takýto žurnál. Aj to musí byť od nejakého mnou obľúbeného predajcu. Takže dobrá rada znie: ak chcete, aby sa ľudia do súťaže zapojili, dajte si tú námahu a vymyslite niečo kreatívne, čo by ich pobavilo, bolo by to vtipné alebo aspoň by to vybočovalo z radu. Nezabudnite začať skvelým názvom ;-)

 

Ale hlavne, buďte sami sebou!

 

Pekný večer prajem a je mi ľúto, že pre lenivých nemám žiadnu vhodnú fotku... 

Mariana

 

 

*

Komentáre

YAK4YOU Momentálne je na hlavnej žurnálovej stránke 9 článkov, ktoré začínajú slovom "Ako" :)))

2013-10-04 22:21:056x

Dodus123 Dovolím si povedať, že nadpis Tvojho žurnálu, je veľké klišéé. Na sebe treba makať, stále byť so sebou nespokojný. Nevadí čím začnem, ako oslovím, ale vždy je u mňa prvoradé, že sa tu cítim dobre aj bez potrebných bodov, kt. si uviedla. Keby viem, čo sa pod názvom Tvoho žurnálu skrýva ...ani ho neotvorím, toľko odomňa. Idem radšej dohačkovať brošničku.

2013-10-04 22:26:5129x

HBMmaterial musela som sa až zasmiať, keď som to čítala... :-) veľmi dobrý žurnál, klobúk dole

2013-10-04 22:29:106x

natalyss pekne si to zrhnula, nechápem negatívnu reakciu, ale nevadí, myslím, že tieto rady nikomu neuškodia

2013-10-04 22:37:257x

natalyss ja som si ešte všimla, že lacný sentiment predáva ;), aj keď to ja vyslovene neznášam... ale široká vrstva obyvateľstva sa asi rada necháva oblbovať

2013-10-04 22:45:459x

scrapatelier 8 bodov za 100 bodov! Dávajme si rady, sú zadarmo a pritom také cenné. Tieto body sú dôležité pri písaní akéhokoľvek článku, nielen tu, na sashe. Som rada, že si im venovala čas.

2013-10-04 22:52:176x

mau Veľmi výstižne zhrnuté... :-)

2013-10-04 23:07:075x

Ria-art a si zabudla na "skvelé" slovné spojenie typu A JE TO TU - vždy ma to pobaví, ako keby sme len na to čakali :-)))

2013-10-04 23:13:006x

taliaa zľavy a súťaže ja tu mám veľmi rada. A vyhrala som tu naozaj pekné veci od šikovných ľudí.

2013-10-04 23:21:154x

Atelier.Rynarec Tak nějak by to mělo ideálně vypadat.Realita je jiná.

Vašek.

2013-10-05 06:22:222x

mpatop Opäť som sa niečo priučil.:) V podstate s väčšinou súhlasím. V bode sedem som našiel niečo, čo som nevedel. Takže Ďakujem :)

2013-10-05 07:49:525x

ketlin veľmi dobre si to zhrnula! Napísať článok, ktorý sa dostane do top týždňa alebo nebodaj mesiaca, vôbec nie je jednoduché a tieto zásady tomu rozhodne pomáhajú.

2013-10-05 08:38:546x

BezneDievca a kde zmizla tvoja galéria Yak?

2013-10-05 08:51:174x

pletana Nie je problém napísať každý deň žurnál,ale obsah by mal aj zaujať ...........ja toho moc nenarozprávam a pripadá mi niekedy divné s čím sa tu v každodenných žurnáloch ľudia zaoberajú......a naozaj je pravda že na žurnály je čas vtedy,keď človek moc netvorí....ak mám hlavu plnú nápadov,nechce sa mi ani pozerať si podrobnejšie portál.

2013-10-05 09:49:289x

Haem D

2013-10-05 09:57:22

Haem Dobre napísané. Ale čo mám robiť keď nemám dar slova. Nechcem písať o problémoch, o tom ako ma muž na...., o tom ako svoju dcéru ľúbim už 15,5 roka, o svojom zdravotnom stave, čo má trápi už roky a psovi s ktorým by som si najradšej niekedy vymenila miesto.

Ale určite môj článok sa už nebude začínať slovom Ako. :))

( to D som nahodila nechtiac, nebol to smiech :D)

2013-10-05 10:08:3312x

pjegava šak to Haem, asi ten posledný neočíslovaný bod je najdôležitejší aj keď väčšina to má problém rešpektovať - ostať samým sebou a nesnažiť sa za každú cenu napasovať na očakávania ostatných cez dodržiavania nejakých rád a pravidiel a niekam sa umelo štylizovať, myslím, že každý, kto je tu s článkom úspešný, tak mu to ide akosi "od prirodzenia" ako sa hovorí :) aspoň ja mám z toho taký pocit

2013-10-05 10:17:132x

petrovic Chyba tam podstatny bod. Totiz ze v zurnaloch sa vzhliada iba cast sashe ludi ked si rozklikmete predajcov, odrazu zbadate kolki zurnal ignoruju :D Asi makaju alebo co. Pripadne chapem ze ho predajca napise ale obdivujem"

2013-10-05 10:19:325x

petrovic "obdivujem" predajcov co kazdy zurnal komentuju. Zrejme vyrabaju same narocne veci :D

2013-10-05 10:22:3014x

Florkolka aj ja som vďačná za každú radu, i keď naozaj píšem presne tak, ako to cítim... len pre zaujímavosť - V TOP žurnále DŇA sú v tejto chvíli 3, ktoré začínajú spojením- Ako... ;-)

2013-10-05 10:38:326x

BezneDievca No snad moj zurnal "ako vyzerat lepsie na fotkach II" nebude zatrateny :D

2013-10-05 10:50:158x

chaton.bleu Vyborny clanok, tiez nechapem negativnu reakciu. Ale zase podla mna nie je vseobecna pravda o zaciatkoch typu Ako..., Ked... atd. Niekedy sa aj z toho moze vyklut necakane dobry nazov ;-) Ale hlavne, co som chcela je, ze sa budem snazit mat tieto body na pamati.

2013-10-05 10:50:352x

YAK4YOU Haem, nepísala som nič o obsahu, len o "kostre" žurnálu :)))

Veľmi pekne ďakujem všetkým za názory! :)

2013-10-05 10:57:062x

YAK4YOU petrovic, vždy sa nájdu ľudia, ktorí nepochopia zmysel toho, "co tím chtěl básník říci", to proste musím takto prijať. Škoda, že veľa ľudí prehliadlo moje upozornenie, že sú to všetko len moje osobné postrehy a je na každom, či s nimi súhlasí, alebo nie...

Aby som reagovala na tvoj názor. Nemyslím si, že predajcovia, ktorí nepíšu žurnály, ich nepíšu preto, že makajú. U každého je to iné. Mám známu, ktorá toto nerobí z princípu. A predáva. Ďalším dôkazom je Miramar, tá tuším vie makať aj písať :) Aj ketlin maká a predsa sa s nami podelí aj slovne. Ani o qwetinke nemôžeme povedať, že len vysedáva a píše žurnály a komentuje ich. Stavím sa, že tvorí ostošesť.

A ak si narážal na mňa, ja mám cez deň často príležitosť prísť k počítaču a pozrieť si, čo je nového v žurnáloch a komentovať ich. Nie preto, že by som sa nudila. Ale starám sa o malú dcéru a popri tom proste tvoriť nemôžem. Makať môžem až večer, keď malá spí.

Tak si prosím vás všetci odpustite tie podpichovačné narážky. Neznamená, že keď niekto má čas čítať a komentovať žurnály, že tým pádom nič nerobí. Ďakujem.

2013-10-05 11:05:4516x

natalyss tieto argumenty moc nepochopím, už viackrát som sa vyjadrila k tomu, že to, že si prečítam a okomenutjem žurnály a fórum mi nijak neuberá na tvorení, ani na kvalite tvorby, myslím, že sa nikomu nedá niečo vyrábať 24/7 ako si to niekto asi predstavuje, to sú také tie chabé argumenty, že neviem čo mám povedať, tak zabrdnem, že ty tu len vysedávaš, komentuješ a nič nerobíš.

2013-10-05 11:09:216x

jenirell Vidíš to, a mňa práve skôr zaujmú tie žurnály, ktoré začínajú na ako, ... A takisto si neprečítam žurnál, ktorého prvé vety sú šialene záhadné, otvorím iba také, u ktorých podľa prvých viet tuším o čo ide a či by ma to mohlo zaujímať, v tomto ide asi o to, čo sa každému páči, ale s tými ostatnými súhlasím všetkými desiatimi :o)

2013-10-05 11:48:099x

vranka ja napr. nemám rada taký ten preháňací štýl, ktorým píše Qwetinka, doslova ma vytáča do vrtule, ale napriek tomu je veľmi úspešný, takže sa nedá zovšeobecňovať

2013-10-05 11:54:368x

mina Dodus, tak (ako píšeš) by to malo byť :) ... ale nie je :). Už je to raz tak - svet nie je spravodlivým miestom na život :) :) ... iný priestor však k dispozícii nemáme :) :) :).

(Moja trochu paralelná asociácia: "Sedávej panenko v koute, když budeš hodná, najdou tě" ... áno, či nie ? :) :) :) )

2013-10-05 11:59:051x

jenirell A inak škoda že sa pri žurnáloch nezobrazuje titulná fotka, tak ako pri žurnál +, podľa toho sa najlepšie orientuje, či chcem vidieť, čo je v ňom, alebo nie

2013-10-05 12:08:338x

gabirusi Suhlasim s Mariannou.

Zurnalom predsa reprezentujete sami seba a svoju tvorbu, tak preco si nedat zalezat na tom , ako ten zurnal vyzera.

Toť moj nazor :)

2013-10-05 12:14:335x

FijA :)

2013-10-05 15:11:43

HenrietaMocova moje "obľúbené" sú tie o tom..... :-)

2013-10-05 16:28:323x

HenrietaMocova a kde máš galériu?

2013-10-05 16:29:573x

chaton.bleu Veru - kde sú tvoje náušničky? Ešteže som si stihla nejaké kúpiť!

2013-10-05 17:40:501x

Hanulina Tiež som ešte donedávna začínala tých svojich pár žurnálov "ako" - a viem, naozaj to vyzerá blbo :-))).

Čo už, nie každý sme spisovateľ - na to treba dar. Ale aj vďaka takýmto poučným žurnálom sa môžeme aspoň trochu zlepšovať.

2013-10-05 18:23:505x

Dussi Oj dobré, normálne si ma namotivovala, už dávno som nič nenapísala, super, pripájam sa k vďačným, super prínos :-) Super zhrnuté, super poučné, ale už dosť, lebo som ako pouličný predavač s teplou vodou :-))))))))) pááá a Ď.

2013-10-05 20:27:075x

KlaudiaMariaDesign co sa týka žurnalov žiadny som zatial nenapísala, radšej tvorím....., Ale zamýšľam sa nad tým,,,,ako to tu v poslednej dobe sledujem myslím, že to určite pomáha ku zviditelneniu tu na sashe :-D

2013-10-07 12:15:432x

YAK4YOU jenirell, tuším ťa vedenie Sashe vypočulo a to expresne!!!! Mohla si spomenúť aj milión ;-D

2013-10-07 20:28:473x

Karolina44 :-) kazdy pise ako vie, uspech vdaka zurnalom je ubohy uspech, ak ma niekto vyrobky, ktore sa pacia , tak vtedy by som hovorila o uspechu, tu su totiz ludia, ktori si odfotia zdegenerovane palce na nohach a daju to do zurnalu a ten je uspesnejsi nez zurnal, ktory ponuka napr. skvely vlastny navod na tvorbu a preto asi niektori ludia toto tu ani necitaju.....

2013-10-07 20:32:592x

YAK4YOU Karolina44, nesmieme zabúdať, že ľudskosť v prvom rade hýbe srdcom človeka. Takže asi toto by som ti povedala na tvoj názor. Inak celkovo tento žurnál je môj vlastný postreh, sú to veci, ktoré si všímam ja. U iných to - ako môžeme vidieť podľa reakcií - len málokedy hrá nejakú rolu. S čím aj súhlasím. Nech je žurnál aký chce, ak ma zaujme a páči sa mi, nemám mu čo vytýkať :)

Ale páči sa mi, ako to stručne a výborne vystihla gabirusi - citujem - Zurnalom predsa reprezentujete sami seba a svoju tvorbu, tak preco si nedat zalezat na tom , ako ten zurnal vyzera.

Znova ďakujem všetkým za pripísané názory :)

2013-10-07 20:42:413x

Karolina44 s ludskostou aj srdcom suhlasim, ale trapnost a hlupost mozem polutovat aj tak robim, ale niektori tu davaju tomu lajky, to som chcela povedat a ked mi nieco pride nevkusne a nepekne, tak si myslim, ze nie je pozitivny pristup ak to budem dotycnemu chvalit, je to negativne voci dotycnemu aj voci ostatnym, to s ludskostou a srdcom ja nespajam .....nazory mame urcite odlisne :-) nic proti tomu nemam, ja len pisem komentar, kedze je to tu dovolene :-)

2013-10-07 21:05:591x

chaton.bleu Karolina44: vdaka zurnalom som objavila vyrobcov s krasnymi vecickami. niekedy nestaci mat pacive, ked sa v tomto mori stracaju... a tiez pre mna ked je clovek ludsky (a to je poznat) a clanok zaujimavy, tak nejake "zdegenerovane palce" mi vadit nebudu. ..

2013-10-07 22:25:345x

Karolina44 nesaci mat pacvive, veru, ale tento zurnal je o tom ako napisat zurnal aby bol pacivy a ja som vyjadrila svoj nazor na pacivost zurnalu, mohla som, ci je to az take neludske sa vyjadrit k niecomu?

2013-10-07 23:14:582x

chaton.bleu Prepac, pravdaze sa vyjadri, ale pises "ak ma niekto vyrobky, ktore sa pacia...", tak som myslela, ze hovoris o pacivych vyrobkoch... asi som teda zle pochopila...

2013-10-08 12:13:413x

ReniJa Zase som o niečo múdrejšia a asi idem zmenit názov žurnálu z trápneho " Ako" na niečo viac namotávacie :)

2013-10-08 18:49:543x

Art-inka a mne napr. idú na nervy predajcovia, ktorí každý deň pridajú siahodlhý žurnál o tom, čo nové večer uklochtili , a lajky sa im sypú spolu s chválospevmi , a niekedy mi prídu aj trochu falošné , ja milujem tie , ktoré sú o návodoch na tvorbu od konkrétnej predajkyne zo Sashe a tiež , tie čo sú úplne mimo misu , napr. o zážitkoch z ďalekých ciest a o zaujímavých ľuďoch

2013-10-09 07:57:344x

Labutka Prosim viete mi niekto vysvetlit, aky je rozdiel medzi Zurnal a Zurnal+ ? Dakujem :)

2014-01-19 07:46:59

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »