Domov » Žurnál+ » Autor: Soňa Ďatel Kozáková

Žurnál+

Zajačiky nepatria len k jari...

Soňa Ď. » Tvorba / 2023-03-26 14:57:29 /  1 komentár / 11 lajkov

Ako sa nám vonku otepľuje a pomaly prichádza jar, tak jedným zo symbolov jari je napríklad zajačik. Zvieratko ktoré nesprevádza, len Alicu v krajine zázrakov ale i mňa. Môje obľúbené zvieratko vyskytujúce sa v mojej tvorbe pomerne často. Prirástol mi k srdcu nejako časom. Bývame s výhľadom na polia a už niekoľko rokov pozorujem jedného poľného zajka, ktorý sa stal aj mojou témou záverečnej práce na zlatníckej škole. Náramok v ktorého dielikoch vidíme jeho príbeh - je sám, behá po poliach, stretne svoju lásku, myslieva na ňu pri západe slnka, zaľúbia sa do seba, a posledný dielik ukazuje ako v nore už býva celá rodinka. Od tohoto náramku je odvodených veľa mojich šperkov aj objektov.

Stručne k symbolike zajaca.

U Aztékov, Keltov, Egypťanov, v Ázii a v mnohých iných kultúrach sa zajac spája s Mesiacom. Sprevádza aztécku panovníčku Mayahuel, bohyňu omamných nápojov, a podľa toho sa aj správa. V Číne symbolizoval obraz zajaca, ktorý drví v mažiari škoricové vetvičky, dlhovekosť a zdravie. Zajac bol rýchlym poslom Hermesa/Merkura, obľúbeným zvieraťU Aztékov, Keltov, Egypťanov, v Ázii a v mnohých iných kultúrach sa zajac spája s Mesiacom. Sprevádza aztécku panovníčku Mayahuel, bohyňu omamných nápojov, a podľa toho sa aj správa. V Číne symbolizoval obraz zajaca, ktorý drví v mažiari škoricové vetvičky, dlhovekosť a zdravie. Zajac bol rýchlym poslom Hermesa/Merkura, obľúbeným zvieraťom Afrodity/Venuše a symbolizoval teplo, bezvýhradnú lásku a odovzdanie. V nordickej mytológii sa spája s bohyňou Freyjou a mesačnou bohyňou Holdou. V budhizme sa zajac obetoval pre Budhu, preto symbolizuje obetavosť až do posledného konca vo viere v božský zdroj. U Keltov sa spájal s Veľkou nocou a ešte dnes ho poznáme ako veľkonočného zajačika, symbol plodnosti a príhodu jari. Pretože mení farbu srsti podľa ročného obdobia, v kresťanstve symbolizuje zmenu a znovuzrodenie. Zajac je aj vodca duší – v šamanizme môže stelesňovať tie časti duše, ktoré sa spájajú s láskou, odovzdaním, nehou, miernosťou, prístupnosťou a intuíciou, ktoré sme vďaka traume stratili a teraz ich potrebujeme vyhojiť. Okrem toho vraj zajačia packa prináša šťastie, preto nechajme packy zajkom aby boli šťastní a žíví. (úryvok zo Šamanský sprievodcovia )

Rada by sm Vám ešte ukázala moj kinetický miniobjekt, ktorého téma je taktiež zajačia.

Pri otáčaní kľukou zajačikovia veselo poskakujú po lúke pod lesom. Všetky kovové časti som ručne vyrezávala lupienovou pílkou.

Do mojej galérie/obchodíku som pridala zopár náušníc s touto tématikou, ak budete mať čas a chuť, nech sa páči nazrite. Ďakujem, že ste si môj žurnál prečítali, nájdite v sebe svojho zajka, prajem krásne jarné dni.

Komentáre

Tejerka super, krasne jarne dni aj Tebe do domčeka!

2023-03-26 15:01:35

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

U
Witch
Witch
22 predaných ks, 23 hodnotení

Ponúkam Vám kúsok svojho sveta a dúfam, že Vás zláka a nájdete si tu niečo čo Vás zahreje na duši, poteší a okrášli...nech sa páči, vstúpte.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Pierkoviny :) - 1723079Pierkoviny :) by lucinka318
 1 komentárov
 Páči sa 1 ľudom
3 €
 - Strieborné náušnice Zajačiky negatív - 15236299_Strieborné náušnice Zajačiky negatív by Witch
 Páči sa 5 ľudom
38 €
 - Strieborné náušnice Zajačiky pozitív - 15236303_Strieborné náušnice Zajačiky pozitív by Witch
 Páči sa 9 ľudom
38 €
 - Zajačiky s chvostíkmi - 15500871_Zajačiky s chvostíkmi by Witch
 Páči sa 10 ľudom
38 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »