Prišla jar, všetko kvitne,vykúka slniečo, tak som chcela aj žiakom v ateliéri vymyslieť niečo svieže. Tak sme si urobili odtlačky jari :-) Mali veľký úspech aj doma, aj u dospelých, čo chodia do ateliéru, tak postup, ktorý je veľmi jednoduchý ponúkam aj vám :-)
odkiaľ mám inšpiráciu (herbárové odtlačky od Rachel Dein)
čo potrebujeme: modelovaciu hlinu, sádru, disperziu (pokojne stačí aj kuchynský olej), veci na otláčanie (listy, šišky apod.), podložku pod hlinu, špachľu, štetec, vodu (na zamiešanie sádry, ale aj na prácu s hlinou).
Začíname :-) : navalcujeme si hlinu na cca 0,3 cm a naznačíme si okraje (tak, aby nám na zdvyhnutie zostal aspoň centimeter);
vytvoríme si návrh, kompozíciu budúceho odtlačku;
otlačíme;
natrieme olejom (prípadne nou disperziou), používame jemný štetec, aby sme nenarušili odtlačky (pri oleji si treba dať pozor, aby bol vo všetkých špárach, ale nie veľa, inak nám sádra nezatečie, prípadne nám vytvorí "oká", ak niekde zatečie viac radšej vysajte vreckovkou);
zamiešame sádru, primerane hustú, radšej redšiu ako hustejšiu, aby všade zatiekla;
necháme tuhnúť (podľa hrúbky, hustoty sádry, teploty v miestosti ai.) cca 30-60minút, keď je sádra tuhá, ale ešte cítite vlhkosť na dotyk môžeme odklopiť okraje, aby lepšie schla. Keď už na ňu môžete poklopkať a cítite, že sádra je suchá, podoberte hlinu špachťlou, akoby ste ju chceli zdvyhnúť od podložky, sádrový odtlačok by sa mal odklopiť sám, ak to neurobí, dajte mu ešte čas.
Keď sa ponáhláte, skončí to takto (podobne to skončí, aj keď je odliatok príliš úzky a nedopriali ste mu dosť sádry):
takto sa to oddelí správne;
Výsledok vyzerá asi takto, po odklopení je dobré nechať ho dobre preschnúť ešte deň-dva;
keď uschne, patina hliny sa dá mierne odstrániť hubkou, ale nie úplne; okraje môžete zarovnať šmirgľom, začistiť hubkou na riad a je to hotovo :-)
takto máte svoje kúsky jari uchované, dajú sa aj zalakovať :-)