Domov » Žurnál+ » Autor: Veronika Weberová Weberová

Žurnál+

Maľovanie na vodnú hladinu II

Veronika Weberová W. » Fotopostupy a Návody / 2016-11-20 19:11:23 /  6 komentárov / 23 lajkov

Už pred pár rokmi som písala niečo ako úvod do tejto krásnej techniky. Prvý žurnálik, nájdete tu: 

http://www.sashe.sk/LuandWe/journal/co-je-malovanie-na-vodnu-hladinu

Za pár rokov som sa veľa naučila a mnohé sa zmenilo, najmä v dostupnosti materiálov, preto som sa rozhodla napísať pokračovanie (zrejme nielen jedno).

Pred pár mesiacmi ma oslovili s ponukou pripojiť sa k ebru majstrom v rámci medzinárodného projektu Ebru Patchwork, ktorý mal veľký úspech a spojil 191 umelcov z 37 krajín, žiaľ za Slovensko som bola sama. Organizátorky, ktoré oslovili všetkých známych umelcov ebru po celom svete sa nakoniec pričinili aj za to, že najbližší 5ty svetový deň ebru sa uskutoční v Prahe. Tieto úžasné dve dámy, Xénia Sulimenko a Šárka Duran zozbierali takmer dvesto umelcov profesionálne pracujúcich s touto technikou. Vďaka nim som mala tú príležitosť zapojiť sa, a to napriek tomu, že profesionálne sa venujem upravenej technike ebru (poznám samozrejme aj klasickú techniku, čo bolo jednou z podmienok). Som rada, že ako jediná zo Slovenska môžem na svetovom dni ebru prezentovať aj trochu odlišnú prácu s touto jedinečnou technikou, ale najviac ma teší, že vďaka ich projektom som sa zoznámila s mnohými ebru majstrami a novými fascinujúcimi možnosťami tohto umenia. Bola by som sebecká keby som vám opäť bližšie neukázala čaro tohto umenia.

Dnes by som chcela ukázať aké možnosti technika ponúka a ako sa zmenila dostupnosť farieb. Nabudúce si zase ukážeme viac techník klasického ebru (vrátane body marbelingu) a chcela by som vám predstaviť aj viacerých známych majstrov tohto umenia z celého sveta a ich jedinečné prístupy, ktoré ukazujú, že ebru ma omnoho viac možností akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Žiaľ na jeden žurnál je toho veľa, a tak skúsime postupne :-)

O histórii techniky som už písala a tak sa pozrieme na možnosti, ktoré máme teraz, ale na úvod si pripomeňme, čo to je ebru:
Ebru je maliarska technika maľby na vodnej hladine. Napriek tomu, že sa pracuje so špecificky upravenou hladinou, ktorá drží farby na povrchu a špeciálne upravenými farbami môžeme tam zaraďovať všetky techniky, ktoré zahrňujú maľbu na vodnej hladine. Maľba sa vytvára farbami primo na vodnej hladine v nádobe veľkosti papiera (prípadne iného podkladu).

Hotová maľba sa následne otlačí na papier (prípadne na iný materiál), a tak vzniká jedinečný a nezopakovateľný originál. Oficiálne sa traduje, že technika pochádza z 15. storočia z Turecka, ale dôkazy o jej existencií nachádzame už omnoho skôr. Jej obdobu tvorí japonská technika suminagashi, ktorá viac pracuje s tušmi, ale často sa zlievajú v jednu.
Vďaka Attilovi Can UNESCO radí ebru medzi národné bohatstvo Turecka. Maľba býva často na prírodnom papieri, ale najčastejšie sa používa bežný papier alebo textil, ale ako zvyčajne, rôzny umelci pracujú s rôznymi podkladmi, k čomu si prispôsobujú hladinu aj farby. 

Aké sú možnosti ebru:
1. Prvá sú klasické pigmentové ebru farby. Pigmenty sú pojené hovädzou žlčou a používajú sa na hladinu, ktorá je upravená práškom z rias (Karin, kartegan) alebo tragantom. Dnes sa dajú zohnať aj v podobe pasty, ktroú nariedite podľa potreby (sú na akrylovej alebo olejovej báze). Farby si sami zarábate a tak je prvotná investícia vyššia.

 

Dajú sa zohnať aj zarobené farby priamo z Turecka na pigmentovej báze (teda pigmenty v hovedzej žlči), ale často je potrebné ich „doladiť“, aby sa na hladine správali podľa predstáv, bez praxe a pomoci by sa mohlo stať, že budete sklamaní. 

  

Hladina sa zarába zmiešaním horúcej vody s práškom v správnom pomere. Prášok na zarobenie hladiny kupujte podľa farieb, väčšinou sú odporúčané alebo vyrábené rovnakým výrobcom alebo ich kupujte u rovnakého predajcu, dajú sa kombinovať, ale nájsť správny spôsob vám môže zabrať veľa času. Hladina sa často mieša cca 30 minút a následne musí niekoľko hodín stáť (podľa typu prášku) než začnete pracovať. Konzistencia pripomína lepidlo na tapety. Takáto hladina vydrží tak cca 8 dní, ak sa nevyparí :-) (čo sa mi v lete stalo). Toto je klasické ebru v najčistejšej podobe. Na hladinu nanášate farby oklepávaním štetca o prst a ďalej môžeme upravovať bizmutom (drôtom rôznych priemerov, ktorým maľujeme na hladine), alebo hrebeňmi (obrázky nájdete v prvom žurnály, link vyššie). Tieto farby sú vhodné na všetky druhy mramorovania, až takmer realistické maľby, pretože na hladine neschnú. Tieto farby sa u nás zatiaľ nedajú zohnať, ale pohodlne ich objednáte z Čiech alebo zo zahraničia (počas písania prvého žurnálu to bolo takmer nemožné). Nemajú úplne sýte farby, ale mierne tlmené. V prvom žurnály nájdete aj najzákladnejšie techniky známe z histórie a obľúbené po dnešok, tými súčasnými technikami sa  budeme zaoberať nabudúce.


2. Druhou možnosťou, podobne ako predchádzajúca finančne náročnejšou (no dostupnejšou aj pre nadšencou a neprofesionálov), sú hotové farby ebru, ktoré vyrába ArtDeco (najlepšie na začiatok) alebo Pebeo. Tieto farby sú na akrylovom základe. Hladinu si kúpite buď v hotovom roztoku (čo je finančne náročnejšie) alebo tiež rastlinným práškom vyrábaným tou istou firmou ako hotové farby. Príprava je obdobná ako v predchádzajúcom prípade. Tieto farby schnú trošku rýchlejšie, takže sa ťažšie robia realistické obrazy, ale v rámci základných mramorovacích techník je dostačujúca a menej náročná na prípravu. Farby sú pomerne sýte a je možné ich zohnať v širokej palete farieb. Tu sa nepoužívajú veľké štetce, ale menšie a často sa pracuje aj priloženým kvapátkom.
 
Tieto farby objednáte na viacerých zahraničných stránkach, pre Vás menej zbehlých v objednávaní zo zahraničných stránok sa dajú objednať aj v Čechách. Na anglických stránkach sa dá objednať aj sada suminagashi farieb, fungujú obdobne a sú rovno pripravené na použitie. Do tejto časti hotových farieb by som zaradila aj špeciálne upravené farby na textil (aj keď všetky sa dajú otlačiť aj na textil). Pre začiatočníkov je to najdostupnejšia a najnenáročnejšia forma klasického ebru.

 

3. Ďalšou možnosťou je dnes najdostupnejšia verzia suminagashi (okrem hore spomínanej), a to práca s tušmi na hladine, ktorá nemusí byť ničím upravená. Tuš nanášate ponáraním štetca. Môžeme pracovať s viacerými farbami pričom ich vzájomne vieme odpudzovať mydlovou vodou. Kruhy zapúšťame do seba. Dá sa to aj bežným tušom, ale pre najlepší efekt sú vhodné kvalitné kaligrafické tuše.

 

4. A možnosťami ešte nekončíme, no presúvame sa od klasického ebru k dostupnejším alternatívam maľby na hladine. Ak si chcete skúsiť maľovať na hladine a nechcete investovať do pravých farieb a príslušenstva môžete využiť aj prácu s olejovými farbami. Stačí vám teplá voda v nádobe a silno terpentínom riedené olejové farby. Nanášate ich na hladinu prskaním (najlepšie zubnou kefkou) a následne môžete hladinu rozfukovať slámkami kým získate obraz, ktorý chcete otlačiť.

 

5. Najdostupnejšie farby (teda také, ktoré sa dajú zohnať aj u nás), sú farby na mramorovanie. Ich nevýhoda je rýchle schnutie na hladine a teda nedostatočná práca s ich korigovaním. Najčastejšie sa vám tak podaria len kruhy. Občas pomôže ich zriedenie, občas horúca hladina, občas jednoducho nepomôže nič. Sú krásne žiarivé a dajú sa nanášať na rôzne predmety.

6. Ďaľšia možnosť je práca s riedeními akrylovými farbami, s ktorými pracujete na hladine z tekutého lepidla na tapety. S týmto mám najmenej skúseností, ale mojim študentom to zatiaľ vždy vyšlo a tak predpokladám, že to ide :-)


7. Posledná možnosť, ktorú dnes spomeniem je už dobre známa práca s lakmi na nechty na hladine, je to podobný princíp a nakoľko sa o tejto časti dočítate aj v žurnáloch tu na sashe nebudem sa zbytočne rozpisovať. 


Ak Vás technika zaujíma pozývam vás na 5th World Ebru Day, ktorý sa koná v Lucerne v Prahe od 21.11.-27.11. 2016 a okrem výstavy s charitatívnym podtónom si môžete vyskúšať techniku v mnohých pripravovaných workshopoch. Tí, ktorí si nemôžu dovoliť diela si nakoniec môžu zakúpiť pohľadnice s našimi dielami a tým podporiť viaceré charitatívne organizácie. Celý čas sa tam budú pohybovať aj mnohí ebru majstri z celého sveta, takže máte jedinečnú príležitosť dozvedieť sa viac :-) Medzi organizátormi sú dve vyššie spomínané dámy Šárka a Xénia, ale aj spomínaný Attila Can. Určite Vás radi uvidia.

Zdroje obrázkov očíslované podľa ich pozície vtexte:

Obr. 1: http://www.nasehobby.cz/ebru-malovani-na-vode/

Obr. 2: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Technique_de_l'ebru_(8).jpg

Obr. 3: http://www.asianturkey.com/CappadociaArtsAndCrafts.htm

Obr. 6: http://www.istanbulajansi.ist/haber/ebru-sanatiyla-van-gogh-tablosu/55064

Obr. 8: https://sk.pinterest.com/pin/187673509447095180/

Obr. 24: http://www.dumnapadu.cz/navod-na-mramorovane-hrnicky/

Obr. 4, 5, 7, 9 - obr. 23: súkromný archív WeronikArt (mnohé z prác vytvorili moji žiaci v rámci výskumu v mojom ateliéri)

Komentáre

PohladnicePreRadost to je neskutočne zaujímavé a výsledok umelcov úžasný :)

2016-11-20 20:03:061x

HenrietaMocova Bohovské!! ďakujem za žurnál :-D

2016-11-20 20:03:401x

LUCIArt nádhera, úžasné :) človek by si to rád vyskúšal. S deťmi v škole robím s akrylovými farbami a sú nadšené, čo im to na hladine robí :)

2016-11-20 23:19:571x

Wandaluzia waaau. ďakujem za poučný a zaujímavý žurnál. pamätám si, keď som bola malá, tak nám učiteľ na maliarskom ukazoval niečo podobné. ale tam sme si len robili haky baky a dávali tam obyčajný papier, na ktorý sme potom mohli písať listy kamarátom. doteraz mám niektoré doma odložené, lebo mi bolo ľúto ich popísať :) je to nádhera.

2016-11-21 11:53:361x

Nyla wow, to je krása:D

2016-11-21 21:38:561x

Ivana_Basti perfektné, tvorivé, idem skúšať

2016-11-22 19:01:261x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

WeronikArt
WeronikArt
46 predaných ks, 25 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Vitajte v mojom farebnom a linkovom svete.
Bližšie info o mne a o tvorbe nájdeš v podstránkach (ak neviete premôcť zveadvosť ;)). Dajte čajík alebo kávičku a cíťte sa tu ako doma :-)

Väčšie plátna, ako aj väčšie množstvo obrazov so sklom posielam kuriérskou službou v rámci SR aj v rámci EU! V prípade záujmu o poslanie aj pri menších dielach sa informujte cez správy.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »