Žurnál+

Príbeh ľanu

U
W.art.M292 predaných ks, 141 hodnotení

Vladimíra M. » Tvorba / 2021-02-16 13:00:01 /  11 komentárov / 47 lajkov / 879x zobrazený

Ahojte, dlho sme sa nevideli a nepočuli. Niektorí z Vás ma možno ešte poznajú, pred časom som na Sashe ponúkala veselé maľované topánky a šnúrky Shnoorca. Krásne časy :) 

Na Sashe som od svojich 15-tich rokov, dnes mám 26. V podstate si pamätám Sashe od jeho úplného počiatku. Prirodzene sa v mojom živote veľa zmenilo. Minulý rok som vyštudovala vysokú školu - Produktový dizajn - ostala som teda v umeleckom kolektíve. Z topánok som sa v pracovnom živote prepracovala k navrhovaniu mobilných aplikácií či navrhovaniu produktov.

 

 

O čom by som Vám chcela dnes porozprávať je moja diplomová práca. Je možné, že Príbeh ľanu alebo Story of Linen niektorí z Vás už poznajú. Na Patreone a Instagrame ste na Story of Linen mohli naraziť už dávnejšie.

Odhodlávala som sa k napísaniu žurnálu už dlhú dobu, ale juchu, konečne Vám môžem môj projekt predstaviť.

 

 

Prastarká Mária

Príbeh ľanu začal vznikať ako diplomová práca na jar v roku 2019. Inšpiráciou pre projekt bola moja prastarká. Tá ešte v minulom storočí pestovala ľan vedľa nášho domu, následne ho lámala, česala, priadla, tkala a nakoniec vyrábala z neho doplnky do domácnosti, ale aj časti ľudového kroja.

Ručne vyrobené ľanové látky máme u nás stále doma. Starká s uterákmi utiera riad, kroje sú krásne odložené v skrini. Na jar roku 2019 som si uvedomila zásadný rozdiel medzi týmto správaním a fast fashion. Prečo sa k výrobkom od starkej správame inak ako k tričku za 5€? Pretože poznáme osobu, ktorá produkt vyrobila. Vieme si predstaviť, koľko jej výroba trvala, pretože sme ju videli na vlastné oči. Vieme oceniť hodnotu výsledného produktu natoľko, že sa o neho staráme aj po polstoročí. S odevmi sme si vytvorili vzťah.

 

 

Kvitnúci ľan

Prastarká ma takto nevdojak priviedla k téme diplomovej práce. Všetko sa skĺbilo do jedného a ja som si povedala, že proces výroby ľanového oblečenia musím vyskúšať sama. V prvom rade som zasadila do záhrady ľan priadny (ktorý je inak veľmi náročné zohnať).

Keďže som produktový dizajnér, uvedomila som si ďalší problém aktuálneho trhu pre spracovanie ľanu. Akosi zastal v minulosti a len veľmi ťažko sa posúva vpred. Rozhodla som sa preto proces spracovania ľanu priblížiť dnešným ľuďom a produkty na spracovanie ľanu od semienka až po finálnu látku som navrhla v rámci diplomovej práce nanovo.

 

 

Produkty na extrahovanie ľanového vlákna - trlica a šteť

Vytvorila som produkty na extrahovanie ľanového vlákna - trlicu a šteť. Tak sa nazývajú prístroje na lámanie a česanie ľanu historicky.

 

 

Čisté ľanové vlákno po vyčesaní

Ďalej produkty na spriadanie ľanu - vretienko a Linu - vreteno poháňané nohou. Nakoniec celý proces ukončujú malé stolové krosná, ktoré sú modulárne a dá sa na nich tkať látka šírky 40cm. Takto v pár vetách to znie všetko veľmi jednoducho, reálne je za celým procesom veľa prebrázdených kníh, historických archívov a hodín navrhovania.

 

 

Vpravo dole produkty na lámanie a česanie ľanu. Vľavo Lina, vreteno roztáčané nohou. V pozadí malé krosienka

Jedna vec je niečo navrhnúť, druhá skutočne ľan opracovať! Uff a to Vám poviem bola skutočná fuška. Dostať sa k čistému ľanovému vláknu trvá hodiny. Upriasť ho do súvislej nite ešte dlhšie. Záverečné tkanie je už len príjemnou čerešničkou na konci, ktorá Vás oberie len približne o 30 hodín, ak chcete utkať jednoduché tielko. Vytvoriť reálny kus oblečenia trvá od semienka po finálny odev dni práce, ktorú v tých nenávidených fast fashion reťazcoch bohužiaľ nie je vidieť. Verím že aj projekt Príbeh ľanu pomôže uvedomiť si hodnotu nášho oblečenia a budeme si ho Vážiť o trošku viac.

Na spomínanej sociálnej sieti sa okolo Príbehu ľanu začala vytvárať komunita už minulý rok. Keďže som si ešte v roku 2019 rozmnožila ľanové semienka pestovaním, minulý rok som záujemcom ponúkla ľanové semienka na skúsenie si pestovania ľanu na vlastnom políčku. Takto sa rozutekal ľan po celkom Slovensku a Česku, až skončil v 20 rozličných rukách. Aj z takýchto maličkostí sa veľmi teším.

 

 

Malé krosienka na tkanie

 

 

Lina, vreteno poháňané nohou

Produkty na predaj zatiaľ nie sú, ak by ste ale mali záujem o dozvedenie sa viac zo zákulisia výroby Vášho oblečenia, sledujte kanál Story of Linen. Verím, že onedlho sa profil objaví aj tu na Sashe, rada by som Vám ponúkla produkty na opracovanie ľanu, aktuálne ale potrebujú ešte štipku prototypovania, aby k Vám mohli radostne poputovať.

Medzitým mi ale môžete kedykoľvek napísať, ak by ste chceli aj Vy vyskúšať pestovanie ľanu. Rada Vám semienka ľanu priadneho pošlem :)

Zatiaľ sa majte krásne,

Vladimíra

Komentáre

miu vypestovať ľan nie je problém, ale tá práca potom.. klobúk dole

2021-02-11 11:23:192x

W.art.M @miu presne tak! :)

2021-02-11 11:34:111x

mortimer :)...nech sa darí... :)

2021-02-11 18:27:591x

SpiHli Ďakujem za poučné čítanie. Želám všetko dobré :)

2021-02-16 22:36:541x

MirianaOli Úžasné:)

2021-02-16 23:17:221x

Scanty Držím všetky palce a už sa teším na sprostredkovanie cesty k naplneniu môjho sna :)

2021-02-17 08:54:241x

bonboriena Moja 17-ročná sestra robila SOČ-ku na podobnú tému, ako vzniká ľanové plátno. Ľan zasiahla, spracovala, napriadla a utkala cca 20 m2 plátna. Je s tým naozaj veľa práce.

2021-03-01 21:05:05

AtelierKrasno Ďakujem za návrat k tradíciám Vladimíra. Mali by sme cítiť úctu, lásku a radosť pri všetkom, čo robíme. Aj ja si odkladám staré ľanové utierky, plachty a vrecia po babičke, lebo viem, koľko je za nimi práce. Sú to nedokonalo dokonalé originály a mňa teší, čo ich len pohladiť. Silvia

2021-03-02 10:25:10

HAVIAROVA Dobrý den,ráda bych si u Vás nástroje až buou na prodej kouPila...nabízela jste semínka lnu, mohu si je tedy objednat? děkuji Helena Stašicová

2021-03-02 12:09:54

Bruno113 Dobrý deň, ak ešte ponúkate semienka ľanu, ktorý je vhodný na pradenie, tak by som si veľmi rad objednal

2022-03-06 23:31:15

mona5 Dobrý deň, aj ja by som chcela od vás kúpiť semeno ľanu, alebo mi, prosim, poraďte, kde ho zohnať, lebo všade je len ten olejný. Ďakujem.

2022-10-31 07:21:51
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte