Domov » Žurnál+ » Autor: Iveta Galisová

Žurnál+

Krížiková výšivka - spomienky na detstvo

Iveta G. » Nové výrobky / 2020-11-03 09:47:10 /  1 komentár / 4 lajky

Keď som bola malá, mala som ku krížikovej výšivke blízko. Vďaka mojej mamine aj starkej, ktoré ma k nej s láskou viedli. Dlhé hodiny a dni som trávila fascinovaná tým, ako na obyčajnom plátne vznikajú vďaka šikovným a trpezlivým rukám krásne farebné obrazce.
Ako som tak nedávno premýšľala nad možnosťami, akými by som pre vás mohla osviežiť moju súčasnú galériu, vrátila som sa v mysli k spomienkam na detstvo a dospievanie. Krížiková výšivka, to je ono!
A tak sa postupne rodila nová kolekcia vyšívaných príveskov. K dispozícii je spolu 12 Vyšikrások, šestica motívov hneď v dvoch variaciách, takže si každá z vás príde na svoje. Predstavujem vám s radosťou kolekciu Čarovná zima. Prečo zima? Vyšité motívy mi pripomínajú snehové vločky - každá je špecifická, jedinečná, svoja.

Šesť motívov na nových Vyšikráskach je vo farbách, aké sú nám z folklórnych motívov dobre známe - červená a modrá. Nech sa páči:

Vyšikráska Oľga

Vyšikráska Ľudmila

Vyšikráska Kvetana

Vyšikráska Drahomíra

Vyšikráska Svetana

Vyšikráska Miloslava

Druhú šesticu Vyšikrások som vyrobila v mojich obľúbených tlmených odtieňoch - khaki, horčicovo žltá, oceľovo modrá, piesková, staroružová a fialovosivá. V porovnaní s predchádzajúcimi pôsobia modernejšie a zároveň naturálnejšie. Tu sú:

Vyšikráska Vesna

Vyšikráska Lesana

Vyšikráska Živana

Vyšikráska Lada

Vyšikráska Dobroslava

Vyšikráska Čestmíra


Ostala som verná ľanu, aj keď je to časovo a technicky trošku náročnejšie. Je potrebné vyšívať cez dve tkaniny - ľan a kanavu a následne kanavu po nitkách pinzetou povyvliekať.
Vecičky sme fotili na viac krát, na štyroch rôznych miestach. Červené a modré, folklórnejšie pôsobiace Vyšikrásky našli svoje miesto v neďalekom lesíku. Asistoval nám aj náš synček, ktorý horlivo znášal na kôpku kamienky, šišky, papeky a iný potrebný prírodný materiál :).

Druhá šestica Vyšikrások - tá sfarbením prírodnejšia, viac v natur štýle, čakala s fotením na svoj čas. Ten nastal, ked podvečer vonku trochu mrholilo. Zašli sme si do neďalekej Turčianskej Štiavničky, kde sa v lokalite Pod Duninom nachádza zvláštne miesto. Ide o malú "kultovú" modlu odkazujúcu na náboženstvo starých Slovanov. Je tvorená vyrezávaným dreveným stĺpom a niekoľkými kameňmi s vyrytými symbolmi. Viac si o nej môžete nájsť na webe, odporúčam navštíviť. Z miesta je výhľad na časť Malej aj Veľkej Fatry. Neďaleko sa nachádzajú Teplické serpentíny, menej náročná túrička vhodná aj pre deti, na vrchole krásny výhľad.
Ale späť k výšivke. Tí, ktorí moju tvorbu už poznáte, viete, že každá Vyšikráska nesie svoje meno. Tentokrát som siahla po slovanských ženských krstných menách. Čo myslíte, pristanú im?
Vaša Ivka

Komentáre

PohladnicePreRadost ... áno, pristanú :)

2020-11-03 16:41:29

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Vysivky_od_Ivky
Vysivky_od_Ivky
235 predaných ks, 105 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Zbožňujem vyšívanie, jemné, romantické prvky a ručné práce. Snažím sa zaodieť výšivku do moderného šatu. Okrem toho rada snívam, rada tancujem, rada tvorím. Moje heslo - tu a teraz. Vitajte a cíťte sa u mňa príjemne.


Pôvodné meno Ivetthandmade

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Vyšikráska Svetana/Lesana (Lesana) - 12539086_Vyšikráska Svetana/Lesana (Lesana) by Vysivky_od_Ivky
 Páči sa 29 ľudom
19,- €
 - Vyšikráska Ľudmila (Dobroslava) - 12544802_Vyšikráska Ľudmila (Dobroslava) by Vysivky_od_Ivky
 Páči sa 22 ľudom
19,- €
 - Vyšikráska Kvetana (Čestmíra) - 12544818_Vyšikráska Kvetana (Čestmíra) by Vysivky_od_Ivky
 Páči sa 21 ľudom
19,- €
 - Vyšikráska Oľga/Živana (Oľga) - 12549562_Vyšikráska Oľga/Živana (Oľga) by Vysivky_od_Ivky
 Páči sa 28 ľudom
19,- €
 - Vyšikráska Drahomíra (Drahomíra) - 12554697_Vyšikráska Drahomíra (Drahomíra) by Vysivky_od_Ivky
 Páči sa 29 ľudom
19,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »