Domov » Žurnál+ » Autor: Veronika Miháliková

Žurnál+

Ničivá sila "fashionistky". Máš ju aj ty?

Veronika M. » Osobné Blogy / 2015-02-23 22:46:32 /  30 komentárov / 66 lajkov

Termín "Fashionistka" v mojom článku predstavuje osobu, ktorá egoisticky skupuje všetko, čo považuje za módne a využíva pritom ničivú silu bez toho, aby sa trochu zamyslela nad tým, čo si na seba dá.

Áno, reč bude aktuálne o tom, čím sa módna blogerská elita začala zaoberať prostrednístvom troch blogerov, ktorí sa ocitli v reality show a pochopili krutosť módneho podsvetia. Viete, lebo za tým feši tričkom, ktoré visí v Ňujorkeri na figuríne sa skrýva príbeh. Dosť krátky, tragický a bolestivý. Všetci plačeme a nariekame, bedákame a zalamujeme nad tým rukami, ale sme ochotní prijať riešenie, ktoré nás obmedzí, ale prinesie svetu aj niečo obohacujúce?

Sprvu som si myslela, že k  tomu nemám čo povedať, ale potom moju myseľ začali napádať argumenty, potvrdzujúce, že aj ja sa k  tomu chcem vyjadriť, pretože:
a.) milujem módu
b.) som blogerka (síce slabá, málo čítaná, ale pod týmto pojmom rozumej, osoba, ktorá si vedie vlastný blog, nech je akýkoľvek)
c.) som krajčírka (šička, módna návrhárka, účastníčka sashe.sk, rozumej baba, ktorá má šijací stroj a šije veci propagované cez sashe, baví ju to a najradšej by ani nerobila nič iné)
d.) nenávidím nespravodlivosť a odmietam akýkoľvek kastový systém

Začína sa od nuly.

V tomto prípade škrtám z frazelogického a filozofického slovníka rečenie "jedna lastovička jar nerobí.". To je pre lenivcov, egoistov a alibistov. Robí!
Keď len separujete odpad, chránite prírodu tak či tak. Malilinkú časť, ale áno. Keď celá krajina separuje odpad, nezachráni celý svet, ale veľku časť!
Na základe tohto kódu generujem tvrdenie, že keby sa jeden človek uzamkne pred nekompromisným systémom reťazcov a využíva alternatívne spôsoby riešenia problému (nižšie uvedené), robí módnu jar. Keď sa uzatvorí jeden malinký štátik pred pracovným šikanovaním v ďalekom zahraničí, zablokuje import čínskych šitov a podporí tunajšie remeslo, obchod a výrobu, tak zabezpečí vzkriesenie Vesny na veky vekov.
My na Slovensku na to máme. Možno nie sme mocní vo vytváraní fungujúceho školstva a zdravotníctva , ale táto zaostalosť (v dobrom slova zmysle) je ku prospechu veci.
Máme krásnu históriu, ktorá stála na kvalitnom odevnom priemysle, máme mnoho šikovných remeselníkov a zvrátená americká konzumná kultúra sa sem vnára zatiaľ len prostredníctvom Nákupných maniačok, McDonaldu a niekoľkých Háemiek.

Propagujem aj seba. A čo??


Slovenskí dizajnéri robia módu húževnato, inovatívne, veselo, originálne, progresívne, na tak malú krajinu. Máme skupinku ľudí, ktorá sa postarala o  vytvorenie atraktívneho portálu , držiaceho opraty handmade vo viacerých výhodných sférach. Okrem toho, že predaj sprostredkúva umelcom, ktorí nemusia byť podnikatelia, vytvára čoraz väčšiu dopytovú masu (čum na ten ekonomický výraz) po kvalitných výrobkoch, origináloch a ponúka aj iné informácie o ručných prácach, recyklácii a dizajne. 

My, tvorcovia handmade...

... svoju prácu milujeme. Je to hobby. Netrpíme pri nej, takže si okrem šperkov, oblečenia, keramiky a obrazov kupujete produkt plný lásky, nadšenia a chutí. Nešijeme pod tlakom, nemáme na rukách červený pásik, ktorý symbolizuje, že počas zmeny môžem ísť na toaletu o jeden raz naviac, pretože menštruujem....okrem iného. Horibilného.


Takže čo robiť?


1. Zamyslieť sa
Je množstvo rovnakých tričiek, ktoré sa zničia dvomi vypraniami výhodnejšie, ako jedno krásne za tú istú cenu?


2. Podporovať.
sashe.sk , facebookové bazáry, internetové secondhandy


3. Recyklovať
Návštevy sekáčov, párty s kamoškami, kde si vymeníte, popredávate oblečko, čo už nenosíte, kontajnery, charita...


4. Tvoriť
Slovenská šumná deva by mala aspoň vyšívať vedieť. Alebo háčkovať, štrikovať, paličkovať, prešívať, šiť...renovovať.


5. Plávať proti prúdu
Sme síce krajinka pestujúca poľnohospodárstvo, no nebuďme ovce, kráčajúce so západom. Nenechajte sa strhnúť davom. Vyhnite a nákupnej horúčke. Držte si zdravý rozhľad.


6. Predstaviť si
Predstavte si, že by si teraz tento článok prečítalo aspoň 100 ľudí. Predstavte si ten dosah. Začnete vy a budete o tom rozprávať. Inšpirujete ostatných. A zrazu to budú robiť všetci. Predstavte si, že na Slovensku zrazu bude kopa vintage shopov, krásnych second handov, minimum číňancov a namiesto ňujorkerov budú v obchodných centrách dizajnérske obchody slovenských návrhárov, či slovenské obchody s poctivými ceduľakmi " Vyrobené na Slovensku". Predstavte s ulice. A predstavte si, že by to isté urobilo trebárs aj Česko... a potom :-)

zdroj obrázka: joost.decock.org

 

Komentáre

MARYAMAD Krásny žurnál! Nemám rada čínske obchody, dávam radšej prednosť sekáču. A ak je to možné, radšej nakúpim v malých obchodíkoch, či už sú to potraviny, alebo oblečenie. No v našom meste je to samí číňan...

2015-02-23 23:18:516x

anton MARYAMAD ale šak polovica vecí v sekáči je made in china.

2015-02-23 23:36:462x

itka Ale myslim, ze to tak celkom nie je. Povod je rozny, ako sa obchodnik rozhodne. Najdu sa krasne veci, ci uz cez material, znacku, strih a podobne. Ja sa idem do sekacu ukludnit.

2015-02-24 06:53:305x

MoPe Nuž k tomu asi toľko... koľko veľkých spoločností zvučných mien si necháva vyrábať (šiť) odevy v krajinách, kde sú otrasné pracovné podmienky... a za koľko ich predávajú... Lenže my ľudia sme taký - vidím značku, musím mať (aj keby som nejedla mesiac). Máš pravdu, pútavý a poučný žurnál.

2015-02-24 07:58:317x

stanus parádny žurnál, palce hore, zdieľam podobný názor na vec,

2015-02-24 08:48:543x

MARYAMAD Viem, že v Číne sa vyrábajú aj veľmi kvalitné veci, ale ja nemám rada tie, čo zápach z nich sa šíri až na ulicu a to je realita v našom meste. Mne osobne na značke nezáleží, pre mňa to nie je podstatné a mám, rada slovenské výrobky. Manžel kupuje slovenské košele a sú naozaj kvalitné. No skrátka ak mám na výber, kúpim slovenské :-)

2015-02-24 10:21:516x

itka Ved aj ja davam prednost nasim vyrobkom, ale niekedy sa v sekaci mozem inspirovat. Sposob usitia, zacistenia, kombinacie a rozne ine finty.

2015-02-24 10:39:192x

MARYAMAD Áno sekáče sú super. Niekedy tam človek natrafí na fakt zaujímavé a kvalitné materiály. No tiež treba hľadať tie "správne" sekáče, lebo niektoré sú... ani neviem ako to pomenovať :-)))

2015-02-24 10:50:591x

VivienMihalish som veľmi potešená, za vaše komentáre, za to, že ste si prečítali a reagovali. Ďakujem aj za pozitívne ohlasy. Čo sa tka sekáčov, je pravda, že záleží od toho, an aký natrafíte. Ja osobne rada chodím do Humany, ktorej reťazec je známy a natrafila som v ňom na zaujímavé európske, hlavne talianske značky. Stotožňujem sa s názorom MARYAMAD, že tie typické číňance v malých mestách sú des. Navyše cenovo už absolútne nie sú výhodné. Bola som sa pozrieť v Eterne, ako sa vyrábajú slovenské krásne pánske košele, žiaľ, odvádzajú ich do zahraničia, kde si ich kupujú zahraniční elegáni, pár kúskov ostane zámožnejším, a že sú to teda, košele s veľkým K. Myslím si, že slovenskí odevní tvorcovia sú veľmi šikovní, precízni a ovládajú technológiu. Je len škoda, že tých sme nechali aby exportovali výrobky do zahraničia a necháme si sem dovážať hento, čo znevýhodňuje ľudské práva.

2015-02-24 16:10:042x

.blanush. tiež milujem sekáče a doma mám pár pekných a zaujímavých kúskov, ktoré proste na inej žene neuvidím...priznám sa, do "Ňújorkeru" a podobných "IN" obchodov som nepáchla riadne dlho a o číňakoch ani nehovorím :D ďakujem za pekné čítanie :)

2015-02-24 18:58:412x

bublinArt Pozor aj na outdoorove oblecenie. Ja som sklamana zo "slovenskych" znaciek Zajo a Treksport, ktore svoju vzrobu taktiez presunuli do rozvojovych zemi. Palec hore ceskej znacke Tilak, ktora ma veskeru vyrobu doma a zamestnava domacich. Ja osobne si davam sit u ceskych a slovenskych tvorocov a mam podmienku, ze moje oblecenie je usite z domacich latok. najdite si na soc.sietach iniciativu "Usili to na nas", tam su zaujimave info a robili aj vzskum na ceskom trhu, kde domace firmy siju, ci maju eticky kodex, ako sa spravaju k zamestnancom a pod. Palec hore za zurnal :)

2015-02-24 19:07:104x

VivienMihalish .blanush. ďakujem za pekný komentár a obdiv za to, že obchádzaš také shopy. bublinArt, ďakujem za inšpiráciu, zaujímavá info, určite pozriem :-)

2015-02-24 20:04:433x

MARYAMAD Môj manžel kupuje košele v Eterne a je veľmi spokojný. Majú aj vlastnú predajňu a bývajú tam aj akcie, takže sa dá kúpiť aj za celkom prijateľnú cenu. BublinArt ďakujem za zaujímavé info :-)

2015-02-24 21:21:521x

nymfa reality show som videla už davnejšie.. je to strašne.

Ja som tiež sekáčový maniak, napr. túto zimu som si chcela kupit novy sveter.. prešla som všetko a nič, a v sekači som našla krasny sveter z čistej vlny, vyrobeny v Taliansku.

Ešte môžem odporučiť, mam mikinu od DIVARUSH a je neuveritelna 90% bavlna, prekrásne ušitá .. a perfektne hreje.. otázne je či si slovensky lud chce (a môže) priplatit za Slovensku prácu

2015-02-25 15:28:344x

M.e.e Úplne súhlasím s názorom,že ak si vzájomne začneme vážiť svojej práce,tak nastane posun a rozvoj na Slovensku,ale obávam sa,že to ešte dáke to desaťročie potrvá a my predajcovia sa stále budeme potýkať s ohrnutým nosom v otázkach cien...ale hrdo treba deklarovať, akú prácu na tom človek odviedol a aj to,že je to kruh vzájomnosti,ktorý niekam smeruje. Držím palce v tvorbe a želám stále viac uvedomelých slovenských zákazníkov :) zmena zdola,to je tá vec!!!

2015-02-25 17:28:152x

via Dobrý žurnál, teším sa že som slovenská šumná deva ovládajúca aj prácu s motykou.....K téme:smutné na tom všetkom je , že aj u nás na SK sú krajčírske firmy, kde žienky domáce makajú jak mulice za minimálnu mzdu...

ale čo sme za 25 rokov pokašľali , to musíme daľšie štvrťstoročie naprávať a pritom sme mali tak dobre rozvinutý odevný priemysel, školy aj poľnohospodárstvo (škoda , že tak rapídne upadá) .... a najsmutnejšia realita je ešte stále v deckej práci - žiaľ,

2015-02-25 19:14:542x

VivienMihalish ja niekedy nechápem. Za Zaru a H&M dokážu rozsypať peňaženky a za poctivý slovenský hadmade nie... som si vedomá toho, že to potrvá, ale tým, že sme malá krajina, dalo by sa to vyriešiť a mohli by sme ísť príkladom. Ďakujem M.e.e, taktiež želám veľa šťastia v tvorbe :-)

To je druhá vec, via, ale nie je to len o textilných podnikoch, vyskúšala som si prácu aj tam a aj v metalurgii a robotníci sa nadrú za minimálnu mzdu vo všetkých týchto podnikoch :( To už je celková vec ekonomiky, ale nedá sa to zrovnávať s krajinami, ktoré sú vyššie spomenuté...a o tých deťoch nehovoriac

Ďakujem vám za reakcie, som rada, že k téme máte čo povedať a ešte aj na takejto úrovni.

2015-02-25 20:51:131x

jewart Krásne napísané,len tých čínskych obchodov akosi pribúda a tým načich je stále menej.Nad tým by sa mali zamyslieť naši politici hlavne.Ešte že máme SaShe.Nech sa nám darí :-)))

2015-02-26 07:56:171x

itka ale stale si myslim, ze by sme sa mali nakupmi podporit aj my vzajomne na Sashe

2015-02-26 08:32:03

M.e.e Zara, Desigual, H&M majú preladnú stratégiu, veľa predajných miest, jednotnú kvalitu a reklamu všade...svk handmade je rôzny,rôznej kvality a cena je o trochu vyššia ako štandard,bo nie je inštitucionalizovaný a nešetrí na práci a kvalite,zato ,,šetrí´´ na reklame...ja silno dúfam, že sa nájde osvietený podnikateľ,ktorý začne zamestnávať najlepších svk odevných dizajnérov a spoločne vytvoria značku. Slovensku chýba značka- Zara, Desigual sú vecou Španielskej hrdosti, v Španielsku, na Mallorce,ženy túto značku nosia, zahr.turisti kupujú, je to ich vlastná vec...my máme veľa tvorcov,ale ešte sme ich neprijali za vlastnú vec národnej spotreby a hrdosti,ale mnohé značky tu na sashe to za 4roky dosiahli :) takže vývoj ide dopredu :)

2015-02-26 09:01:492x

artbodka ja si myslím, že už samotný nákup už raz použitej veci, šetrí nielen peňaženku, ale aj životné prostredie či ľudí a detí pracujúcich v Ázii, bez ohľadu na to, kde bola daná vec vyrobená. Už len z toho titulu, že výroba každého nového trička, košele, hračky atd atď. spotrebuje veľmi veľa vody, energie, bavlny (priemyselné rastliny spotrebúvajú veľké množstvo hnojív, chemikálii proti škodcom, zaberajú miesto potravinárskym plodinám, spôsobujú eróziu pôdy.... ). Takže každý kto recykluje, používa tú istú vec viac krát, posúva svoje veci ďalším ľuďom, používa staré veci na výrobu nových.... takto hoci v maličkom meradle napomáha prírode i človeku.

2015-02-26 13:16:18

rugevit A čo keď deti v Ázii prídu aj o to málo čo zarobia,budú sa mať lepšie? Nepodporujem globálnych obchodníkov čo profitujú na nemožnosti ľudí vymaniť sa z otrockých pút.Ale treba vidieť širšie súvislosti. A vychádzať z predpokladu že väčšina ľudí sú...v tom lepšom prípade málo inteligentný. Je im jedno kto a za akú almužnu makal na ich značkové tričko,dokonca by som povedal,že ich to občas teší,že niekto sa má ešte horšie ako oni sami.Zájdite si do ktoréhokoľvek hypersuper nákupného centra a popýtajte sa tých peroxidových blondín s hubami jak nálet sršňov, čo si myslia o detskej práci v Ázii. Skončíte pri tom,že nebudú tušiť čo to je Ázia a že sú radi,že tam deti majú prácu. To že sa niekto v Ázii má zle znamená,že sa niekto na druhom konci zeme má lepšie a že na tom niekto bohovsky nabalí. Ale bohužiaľ toto tu bolo už pred 20 rokmi a tiež som naivne dúfal,že sa to zmení....

2015-02-26 14:17:382x

VivienMihalish M.e.e, to je to, čo sa s nami ťahá od počiatkov histórie. Máme skryté duševné a intelektuálne bohatstvo v ľuďoch, ktoré akoby na Slovensku nik nevidel, či nechcel vidieť. Radšej sa opičíme po západe, asi že je to „in“..:( To je taká škoda, veď už len keď si človek pozrie výtvory na sashe, aké sú an Slovensku šikovné ruky. Aspoň tu sa musíme podporovať 

Artbodka, súhlasím, vec nadobúda svoj vlastný príbeh. Mám rada recykláciu, už len preto, že je kreatívna a tvorivá v hlbšom slova zmysle.

Rugevit, to už je vec svedomia a vedomia. Takí ľudia sa, žiaľ, nad hlbšou podstatou nezamýšľajú. Asi som naivná, ale myslím, že ak správni ľudia, ktorí to majú v hlave správne zoradené (tých pár lastovičiek) budú na toto myslieť a budú sa snažiť dodržiavať vyššie uvedené body, môže sa niečo stať.

2015-02-26 18:13:402x

zeZae Krása.Výstižné a také pravdivé.Preto som šťastná,že som našla naše SAShE:-)Tu sú naozaj kúsky plné Lásky:-)

Ďakujem za souznění:-)

2015-02-26 19:59:332x

ajis detská práca je jeden pohľad. iný pohľad je ten, že keď nebudú pracovať deti aspoň za málo, nebudú mať rodiny naozaj z čoho žiť.

Nič netreba vidieť len jednofarebne

2015-02-26 21:31:36

VivienMihalish Prepáč, ale to mi príde trošku alibistické toto tvrdiť. Tento problém treba riešiť komplexne, nie uspokojiť sa s menším zlom, veď ide, v podstate, o porušenie ľudských práv...

2015-02-26 21:39:461x

siouxsie ;))) ze "jedna lastovička jar nerobí.". To je pre lenivcov, egoistov a alibistov. Robí!"... jasne ze robi! aj ked pomali.no a co!!! hlavny je zamer! pekne si to wystihla ;)))))

2015-02-28 12:56:241x

VivienMihalish ďakujem za pekný komentár :-)

2015-02-28 20:27:36

M.e.e Ja hlavne dúfam,že lobby a tlak na veľké módne spoločnosti bude pokračovať natoľko,aby upravili podmienky šitia ich produktov, hoci v partnerských firmách,ktoré pre nich šijú. Pretože takto sa môžu stále vyhovárať na to, že úbohé podmienky šičiek sú vecou dodávateľských firiem,nie ich vlastnej firemnej sratégie. Na túto tému odporúčam knihu talianskeho novinára Gomora o prepojení Číny,talianskej mafie a módneho priemyslu-ďalekosiahle po celom svete...

2015-03-01 17:53:24

VivienMihalish presne, aj tiež dúfam, že sa začne rozmáhať užitočný a chvály hodný trend "fair trade". Ďakujem veľmi pekne za tip, to musím očekovať :-)

2015-03-01 20:21:30

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
VivienMihalish
VivienMihalish
119 predaných ks, 103 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Móda s vôňou kvetov, jemnosťou víl, noblesou princezien. Pre otázky ma neváhajte kontaktovať. Ďakujem za podporu ♥

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »